Jump to content

DIY ενυδρείο στα 60 λίτρα


Giannis_X

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

Για να μπω γρήγορα στο ψητό οπος λέει και ο τίτλος θέλω να φτιάξω ενα ενυδρείο μιας και μου εκεναν ενα στα 54 λίτρα νε διαστάσεις 60x30x30 αλλα δυστυχώς ειναι πλαστικό :(.

Σκεφτομε ομος αφού έχει φίλτρο και καπάκι με φωτισμό να φτιάξω μια αλη γυάλα και λεω να το κάνω απο 60x30x30 να το κάνω 60x30x35 ή 60x30x40

Αν και λεω για καλυτέρα 60x30x40 .

Το θεμα είναι τη πάχος τζάμια να βάλω και σε αυτες τις διαστάσεις πόσους ποντους να υπολογίσω παραπάνω για τα σημεία που θα κολιθουν τα τζάμια?

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδώ.

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και ανεβασε αν μπορεις τον δεικτη ασφαλεια πανω απο 3....

Ποιόν δείκτη ασφαλείας?

Θα μπω σε κανα μισάωρο να το δω απο σπιτι γιατί πρέπει να το κάνω μετάφραση γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι και στα καλύτερα τους. :P

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν δείκτη ασφαλείας?

Θα μπω σε κανα μισάωρο να το δω απο σπιτι γιατί πρέπει να το κάνω μετάφραση γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι και στα καλύτερα τους. :P

πανω δεξια εχει ενα κουτι που γραφει safety factor(μεταφραζεται σαν συντελεστης ασφαλειας)...και ειναι 2,5 ...εσυ καντο 3 για καλο και για κακο...θα δεις οτι αν το αλαξεις προς τα πανω  θα αλαζει και το παχος των τζαμιων που θα σου προτεινει να βαλεις...  :lol: ..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πανω δεξια εχει ενα κουτι που γραφει safety factor(μεταφραζεται σαν συντελεστης ασφαλειας)...και ειναι 2,5 ...εσυ καντο 3 για καλο και για κακο...θα δεις οτι αν το αλαξεις προς τα πανω  θα αλαζει και το παχος των τζαμιων που θα σου προτεινει να βαλεις...  :lol: ..

 

Για να μην σου πω κάντο 5 για να έχεις και το κεφάλι σου τελείως ήσυχο, και να αποφύγεις και τις κόντρες. :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου πω κάντο 5 για να έχεις και το κεφάλι σου τελείως ήσυχο, και να αποφύγεις και τις κόντρες. :D

Στο 3,3 εως 4 θεωρουν απο συζητησεις που εχω δει σε ξενα σαιτ οτι ειναι ο πιο καλος συντελεστης και με αυτον εχω κολλησει και εγω τα μικρα μου ...επειδη το ενυδρειο ειναι μικρο καλο θα ηταν να αποφυγει τις κοντρες η αν βαλει να βαλει μονο κατω...γιαυτο και του ειπα και πανω απο 3...

Link to comment
Share on other sites

post-59496-0-80603200-1452078505_thumb.png

 

Είναι σωστό?  

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ το πάχος είναι το 7?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πάχος είναι το 7.

Εαν βάλεις κάτω κόντρες βάλε συντελεστή 4,5 για να σου βγει με 6αρι τζάμι, και είσαι κομπλέ. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Οχι χωρείς δεν θέλω κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Το 6αρι μια χαρα μοιαζει και χωρις κοντρες...μπορεις να βαλεις μπροστα και στα πλαγια τζαμι extra clear...θα σου στοιχισει λιγο παραπανω..ειναι πιο ΄΄ευαισθητο΄΄αλλα θα βλεπεις πιο ομορφο αποτελεσμα(καθαρα προσωπικη γνωμη)...

Link to comment
Share on other sites

Το 6αρι μια χαρα μοιαζει και χωρις κοντρες...μπορεις να βαλεις μπροστα και στα πλαγια τζαμι extra clear...θα σου στοιχισει λιγο παραπανω..ειναι πιο ΄΄ευαισθητο΄΄αλλα θα βλεπεις πιο ομορφο αποτελεσμα(καθαρα προσωπικη γνωμη)...

Πιο ευαίσθητο σε τη?

Link to comment
Share on other sites

Το 6αρι μια χαρα μοιαζει και χωρις κοντρες...μπορεις να βαλεις μπροστα και στα πλαγια τζαμι extra clear...θα σου στοιχισει λιγο παραπανω..ειναι πιο ΄΄ευαισθητο΄΄αλλα θα βλεπεις πιο ομορφο αποτελεσμα(καθαρα προσωπικη γνωμη)...

Παντος οπος και να έχει προτιμώ το 7ρη για 100% σιγουριά και χορεις κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Με το 6 άτι τζαμί θα εισαι μια χαρά. Αφού μιλαμε για 60 χ 30 χ 40.

Πχ. Αν ανεβάσεις το ύψος πανω απο 50 πόντους τοτε αλλάζει το θεμα. Πας σε 8αρι

Αλλά με αυτές τις διαστάσεις στο 6αρι εισαι μια χαρά

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Με το 6 άτι τζαμί θα εισαι μια χαρά. Αφού μιλαμε για 60 χ 30 χ 40.

Πχ. Αν ανεβάσεις το ύψος πανω απο 50 πόντους τοτε αλλάζει το θεμα. Πας σε 8αρι

Αλλά με αυτές τις διαστάσεις στο 6αρι εισαι μια χαρά

Συμφωνώ αλλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα πάω σε 7ρη. Είναι πρώτη μου φορα που θα κολλήσω ενυδρείο και θέλω να είμαι επιφυλακτικός.
Link to comment
Share on other sites

Παντος οπος και να έχει προτιμώ το 7ρη για 100% σιγουριά και χορεις κόντρες.

μια χαρα θα ειναιμε το 6αρι..και με κοντρες κιολας παρα πολυ ασφαλες...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα ειναιμε το 6αρι..και με κοντρες κιολας παρα πολυ ασφαλες...

Καλυτέρα τότε να βάλω τα απλά.

Μα γιαυτο παω σε 7ρη, δεν θέλω να βάλω κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Τορα αφού φτάσω στο να παραγγείλω τα τζάμια να του πω να μου τα ρονταρη η απλά να τα περάσει στις γύρο γύρο με ψιλό γυαλόχαρτο?

Link to comment
Share on other sites

Τορα αφού φτάσω στο να παραγγείλω τα τζάμια να του πω να μου τα ρονταρη η απλά να τα περάσει στις γύρο γύρο με ψιλό γυαλόχαρτο?

Να του πεις να στα τροχισει  αυτος....αν μπορεις μην τα ρονταρεις γιατι θεωρητικα παντα εχουν μικροτερη επιφανεια κολλησης...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θέλω την γνώμη σας.

Επειδή εμένα μου αρέσει η μαύρη σιλικόνη στα εργοστασιακά ενυδρεία πια είναι η γνώμη σας για καλύτερης ποιότητας σιλικόνη?

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θεμα είναι να το υλοποιήσω γιατί θα φάω φόλα απο τους δικους μου αν μπει δεύτερο ενυδρείο σπίτι. Εδω έδωσα το 30ρη μου :P τους το παω στα μουλωχτά λιγάκι. Θα φέρω 1-1 , 2-2 τα τζάμια σπίτι και θα τα κωλύσω μια μερα που θα λείπουν :P το πολυ πολυ να το φάω στο κεφαλή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θέλω την γνώμη σας.

Επειδή εμένα μου αρέσει η μαύρη σιλικόνη στα εργοστασιακά ενυδρεία πια είναι η γνώμη σας για καλύτερης ποιότητας σιλικόνη?

Η μαύρη σιλικόνη στα εργοστασιακά κολλημένα ενυδρεία δείχνει πολύ ωραία. Δεν ξέρω όμως πως θα δείχνει αν τα τζάμια τα κολλήσεις εσύ ή εγώ που θα φαίνονται όλες οι ατέλειες των κολλήσεων, και θα χρειαστεί από μέσα ολο και να γεμίσεις. Προτείνω ανεπιφύλακτα διάφανη σιλικόνη

 

Το όλο θεμα είναι να το υλοποιήσω γιατί θα φάω φόλα απο τους δικους μου αν μπει δεύτερο ενυδρείο σπίτι. Εδω έδωσα το 30ρη μου :P τους το παω στα μουλωχτά λιγάκι. Θα φέρω 1-1 , 2-2 τα τζάμια σπίτι και θα τα κωλύσω μια μερα που θα λείπουν :P το πολυ πολυ να το φάω στο κεφαλή

 

Παίζεις επικίνδυνα, γιατί υπολογίζεις μόνο τον χρόνο που θα χρειαστεί για να κολλήσει. Σκέψου όμως οτι χρειάζεται και να στεγνώσει. Μάλλον πρέπει να τους στείλεις καμμιά τριήμερη εκδρομούλα. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...