Jump to content

DIY ενυδρείο στα 60 λίτρα


Giannis_X

Recommended Posts

Ας φτάσω στο κώλυμα και βλέπουμε :P

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θεμα είναι να το υλοποιήσω γιατί θα φάω φόλα απο τους δικους μου αν μπει δεύτερο ενυδρείο σπίτι. Εδω έδωσα το 30ρη μου :P τους το παω στα μουλωχτά λιγάκι. Θα φέρω 1-1 , 2-2 τα τζάμια σπίτι και θα τα κωλύσω μια μερα που θα λείπουν :P το πολυ πολυ να το φάω στο κεφαλή

Επειδη στο κολλημα ενυδρειο αποκλειεται να μην σου φυγει-σταξει το πιστολι και θα χειαστει να βαλεις και πιεση στις κολλησεις και δακτυλο στις ενωσεις ...μην κολησεις χωρις πρωτα να βαλεις χαρτοταινιες....

Για να γεμισεις το ενυδρειο θα χρειαστεις και τρεις και τεσσερις μερες...και δεν θα μπορεις να βαλεις και κατευθειαν ψαρια(θελει μια διαδικασιουλα πιο πριν)....

Link to comment
Share on other sites

εγω το δικό μου το κόλλησα με αυτό τον τρόπο που δείχνει το βίντεο αυτο με μαύρη σιλικόνη DURASIL AQ,

 

να σου τονίσω όμως κάποια σημεία.

1) θα χρειαστείς ένα ακόμα άτομο για το κόλλημα των τζαμίων (τουλάχιστον στα 2 πρώτα πλαινά)

2)αν γεμίσεις με σιλικόνη στα τζάμια κατά το κόλλημα, καθάρισε την απο τα τζάμια αμέσως, πριν στεγνώσει για ευκολία

3) πρέπει να το αφήσεις 3 μέρες να στεγνώσει πριν το γεμίσει με νερό

4)εφόσον στεγνώσει η σιλικόνη  θέλεις τουλάχιστον 12 ώρες να το τεστέρεις με νερό , (να το γεμίσεις και να δείς αν χάνει απο κάπου ) 

 

καλη επιτυχία και περιμένουμε να δουμε φώτο :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτά δεν καταλαβενω ομος τα τζάμια πος θα τα κωλύσω.

Η πρόσοψη και η πλάτη επάνω η παγια απο τον πάτο του ενυδρείου? Και τα πλαηνα?

Τώρα αν πρέπει τα πλαηνα η πρόσοψη και η πλάτη πρέπει να κολιθουν και να πατανε στην πάνω πλευρά του πάτου ποσο θα πρέπει να φάω τα τζάμια μου για να μην εχω προβλήματα εφόσον η διαστάσεις είναι 60χ30χ40 ποσο τρώω απο τα πλαηνα και μπρος πίσω τζαμια?

Link to comment
Share on other sites

Μινο τα πλαηνα θα φαω και αντη για 30 θα πρεπη να είναι 28.6

Link to comment
Share on other sites

Παω αύριο να πάρω εδω τριγύρω τιμές να δω ποιος είναι φθηνότερος

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτά δεν καταλαβενω ομος τα τζάμια πος θα τα κωλύσω.

Η πρόσοψη και η πλάτη επάνω η παγια απο τον πάτο του ενυδρείου? Και τα πλαηνα?

Τώρα αν πρέπει τα πλαηνα η πρόσοψη και η πλάτη πρέπει να κολιθουν και να πατανε στην πάνω πλευρά του πάτου ποσο θα πρέπει να φάω τα τζάμια μου για να μην εχω προβλήματα εφόσον η διαστάσεις είναι 60χ30χ40 ποσο τρώω απο τα πλαηνα και μπρος πίσω τζαμια?

Για να εχεις εξωτερικές διαστάσεις 60 χ 30 χ 40 θα πρεπει:

Αν το πάχος του τζαμιού ειναι 0.6 χιλ.

Θελεις ενα κομμάτι για πάτο 60 χ30

Τα πλαϊνά θα πατήσουν ολα πανω στον πάτο.

Τα 2 μεγάλα πλαϊνά θα ειναι 60 χ 39,4 (40- 0,6 το πάχος της βάσης)

Τα δυο πιο μικρά πλαϊνά θα πρεπει να ειναι 28,8 χ 39,4

Link to comment
Share on other sites

Στο 7ρη τζαμι θα αφερεσω - 0,7 διλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για το πως θα το κολλήσεις σου εχω ποστάρει ενα βίντεο πιο πανω . Αν δεν το είδες δες το. Θα σε βοηθήσει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είναι επιβεβαιωμένο , λένε πως η διάφανη σιλικόνη είναι πιο ανθεκτική από τη μαύρη, και στη μαύρη φαίνονται οι ατέλειες.

Προσωπικά χρησιμοποιώ τη διάφανη Bisson ενυδρειακή σιλικόνη και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Τελικά κατέληξα σε συμφωνία με τους δικούς μου για να φτιάξω το 70ρη να δώσω το 30 με τις red cherry και αναγκάστηκα θα το δώσω αφού το κωλύσω και θα βάλω τις γαριδουλες μέσα στο 70ρη

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο το ρίσκο να βάλεις γαρίδες σε νέο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Απο θέμα βυθού η ασφάλειας μην εχω διαρροές κλπ?

Αν είναι παντός απο θεμα βυθού. Θα τις μεταφέρω αφού κωλύσω το ενυδρείο το λιγότερο μετά από 1 βδομάδα και αφού τρέχει οσο θα τρέχει μόνο του θα βάλω φίλτρο έτυμο με μπόλι και βακτήρια και όταν ειμαι σίγουρος τοτε θα τις βάλω προσωρινά στον κουβά προετοιμασίας νερού με όλη την μος έτσι οστε να αδιασω το νερό απο το 30ρη μου και να μπορέσω να αδιασω και το 70ρη να βάλω μια ποσοτιτα νέου βυθού και τον υπόλοιπο απο πανο από το 30ρη. Αν χρειαστώ θα πάρω και απο το χρυσόμοψαραδηκο μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πιστεύω πος ο βυθος που χρησιμοποιώ πιστεύω είναι έτοιμος και ηδονικός για γαρίδες.

Το fluval plant and shrimp stratum δουλεύω πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα να ρωτήσω.

Βλέπω τα 2 εργοστασιακά ενυδρεία είναι κωλυμένα πλάι απο τον πάτο και οχι τα πλαϊνά πάνω στον πάτο και βιντεακια που είδα αλου είναι πιο εύκολο έτσι οποτε και εγω θα τα κωλύσω εξωτερικά απο τον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για να τα κωλύσω γύρω και εξωτερικά απο τον πάτο η διαστάσεις θα είναι αυτές

Πάτος:60*30

Μεγάλα πλαϊνά 61.4*40.7

Μικρά πλαϊνά 40.7*30

Με 7ρη τζάμι.

Να και το βίντεο που λεω

1)

2) https://www.youtube.com/watch?v=WuC9TXrDqbM

Είναι και πιο εύκολο να το κάνει κάποιος μόνος του.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...