Jump to content

Εξαγωγή αεραντλίας στο τέλος της εξαγωγής του φίλτρου.


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, και καλή χρονιά (αν και μισό μήνα μετά)

 

κάνω μερικές αλλαγές στις υποδομές του ενυδρείου μου, και θέλω να περιορίσω όσο το δυνατόν τις εισόδους και εξόδους απο και προς αυτό. 

 

Ενδεικτικά να αναφέρω οτι το ενυδρείο θα γίνει open system, με συνεχή ροή νερού (με ρυθμό ανανέωσης 100% του νερού μέσα σε 1 εβδομάδα). 

 

Για τον λόγο αυτό έχει μπει στο δίκτυο του νερού πλήρης φίλτρανση (3 στάδια ), και θα ανοιχτεί τρύπα για υπερχείλιση. Ως φίλτρανση υπάρχουν ένα ΕΗΕΙΜ 2080 (pro 3) και ένα FX6 τα οποία δουλεύουν φουλ βιολογικό, και ένα ΕΗΕΙΜ 2217 το οποίο φέρει πάνω του In line θερμοστάτη και UV. ΄Για τα Φυτά έχω φροντίσει ώστε δοσομετρική να ρίχνει τα απαραίτητα λιπάσματα. 

 

Αυτό που θέλω να κάνω και δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό , είναι αντι για αερόπετρες  να βάλω ακριβώς πριν το μπαστούνι / spraybar την έξοδο της αεραντλίας , ώστε το νερό που ρίχνει μέσα στο ενυδρείο το 2217 να κάνει και τον (απαραίτητο) εμπλουτισμό με οξυγόνο. Λέτε να έχω καλύτερο εμπλουτισμό απο ότι με τις πέτρες? θα μου δημιουργήσει λειτουργικό πρόβλημα αν μπει ακριβώς πριν την εξαγωγή του νερού? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, και καλή χρονιά (αν και μισό μήνα μετά)

 

κάνω μερικές αλλαγές στις υποδομές του ενυδρείου μου, και θέλω να περιορίσω όσο το δυνατόν τις εισόδους και εξόδους απο και προς αυτό. 

 

Ενδεικτικά να αναφέρω οτι το ενυδρείο θα γίνει open system, με συνεχή ροή νερού (με ρυθμό ανανέωσης 100% του νερού μέσα σε 1 εβδομάδα). 

 

Για τον λόγο αυτό έχει μπει στο δίκτυο του νερού πλήρης φίλτρανση (3 στάδια ), και θα ανοιχτεί τρύπα για υπερχείλιση. Ως φίλτρανση υπάρχουν ένα ΕΗΕΙΜ 2080 (pro 3) και ένα FX6 τα οποία δουλεύουν φουλ βιολογικό, και ένα ΕΗΕΙΜ 2217 το οποίο φέρει πάνω του In line θερμοστάτη και UV. ΄Για τα Φυτά έχω φροντίσει ώστε δοσομετρική να ρίχνει τα απαραίτητα λιπάσματα. 

 

Αυτό που θέλω να κάνω και δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό , είναι αντι για αερόπετρες  να βάλω ακριβώς πριν το μπαστούνι / spraybar την έξοδο της αεραντλίας , ώστε το νερό που ρίχνει μέσα στο ενυδρείο το 2217 να κάνει και τον (απαραίτητο) εμπλουτισμό με οξυγόνο. Λέτε να έχω καλύτερο εμπλουτισμό απο ότι με τις πέτρες? θα μου δημιουργήσει λειτουργικό πρόβλημα αν μπει ακριβώς πριν την εξαγωγή του νερού? 

Δεν θα εχεις προβλημα κανενα φιλε μου....πολλες εταιριες οπως η aguael εχουν προσαρμοσει στα εσωτερικα τους φιλτρα υποδοχη για αεραντλια...

Εγω προσωπικα σε ενυδρειο που δουλευει με σαμπ(και εχει αυξημενες απαιτησεις σε οξυγονο) εχω βαλει spray bar με υποδοχη για αεραντλια πανω σε αυτο και το δουλευω ετσι...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις απάντηση στο ερώτημα σου... απλά σκέψου με ποίο τρόπο εμπλουτίζεται σε οξυγόνο το νερό του ενυδρείου, μέσω της αεραντλίας.

Δώρο... άδωρον.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά το έβαλα. μπορώ να πω οτι είναι πολύ καλή λύση , και απο άποψη "διασποράς" των φυσαλίδων , αλλά και από πλευράς μεγέθους των. Ίσως σε αυτό να συμβάλει ο συνδυασμός 2217 και αεραντλίας , πάντως το αποτέλεσμα είναι μέσα στις προσδοκίες μου. 

 

όταν τελειώσω με το σπίτι, θα κάνω μια μικρή παρουσίαση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά το έβαλα. μπορώ να πω οτι είναι πολύ καλή λύση , και απο άποψη "διασποράς" των φυσαλίδων , αλλά και από πλευράς μεγέθους των. Ίσως σε αυτό να συμβάλει ο συνδυασμός 2217 και αεραντλίας , πάντως το αποτέλεσμα είναι μέσα στις προσδοκίες μου.

όταν τελειώσω με το σπίτι, θα κάνω μια μικρή παρουσίαση

Μεχρι και η ροη του φιλτρου φαινεται γιατι η φυσαλιδες υπαρχουν απο την εξαγωγη του και εως και 10 εκατοστα της διαδρομης που κανει το νερο...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...