Jump to content

Κριμπένσις & Συγκάτοικοι


Fred13

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιοι θεωρούνται καταληλότεροι συγκάτοικοι με 1 ζευγάρι κριμπένσις. Να μην μπορούν να τους χτυπάνε τα κριμπένσις και να κολυμπούν ψηλότερα;

Ενυδρείο 90 λίτρα.

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις ειναι 80 Χ 30 Χ 40.

Τα καθαρά μου λίτρα ειναι γύρω στα 80.

Link to comment
Share on other sites

τα κριμπ τα ειχα με ντανιο καποια εποχη χωρις προβληματα....και μαλιστα με red purple...δεν ειχα θεματα για οσο τα κρατησα..

Σε πόσα λίτρα;

Για πόσο καιρό;

Είχες γέννα από τα κριμπενσις;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Σε πόσα λίτρα;

Για πόσο καιρό;

Είχες γέννα από τα κριμπενσις;

περιπου 1,5 μηνα..μεχρι πριν καμμια 15 αρια μερες..λιτρα 90 περιπου καθαρα...πιο πριν το ιδιο ακριβως ενυδρειο(σαν ψαροσυνθεση)ετρεχε 4 μηνες περιπου στον προηγουμενο ιδιοκτητη σε 200 λιτρα...χωρις θεματα..γεννα δεν ειχαμε γιατι τα κριμπ δεν τα βρισκανε απο την αρχη παρολο που ηταν αρσενικο και θυλυκο...

το ιδιο ενυδρειο με τα ιδια ψαρια συνεχιζει και τρεχει σε αλλο ιδιοκτητη  λιτρα δεν θυμαμαι...

post-49400-0-77098800-1453070288_thumb.jpeg

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα κριμπένσις σε αυτά τα λίτρα, ξεκινάει όταν και αν αποκτήσουν αυγά. Ή όταν είναι ζευγάρι κ αποφασίσουν να κάνουν φωλιά. Τότε δε χαρίζονται σε κανένα.

Στις συνθήκες που αναφέρεις φίλε stathis, είναι πολύ πιθανό να μην υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα κριμπένσις σε αυτά τα λίτρα, ξεκινάει όταν και αν αποκτήσουν αυγά. Ή όταν είναι ζευγάρι κ αποφασίσουν να κάνουν φωλιά. Τότε δε χαρίζονται σε κανένα.

Στις συνθήκες που αναφέρεις φίλε stathis, είναι πολύ πιθανό να μην υπάρχει πρόβλημα.

Ετσι ειναι σιγουρα δεν χαριζονται αν κατι πλησιασει την φωλια τους(τα ξερω τα ψαρια και απο φιλαρακια που τα κρατουσαν καιρο ποσο επιθετικα και νευρικα γινονται)...τα ψαρια επιφανειας ομως ισως οχι σιγουρα και σε αυτα τα λιτρα να μην τα λαμβανουν υποψην τους(τουλαχιστον το συγκεκριμενο ειδος)....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Eμένα παιδιά να σας πω την αλήθεια 4 μέρες που είναι μέσα τώρα δείχνουν να τα πηγαίνουν εξαιρετικά.

Αυτό που έχουν βέβαια κάνει είναι ότι έχουν κατασκάψει τα πάντα με αποτέλεσμα ένα μεγάλο λαγούμι σχεδον μέχρι το τζάμι ανάμεσα σε 2 πέτρες με φόβο να μην πέσει η άλλη από πάνω και φάνηκαν οι ρίζες από τα φυτά μου γιατί σκάβουν και εκεί. Βασικά σκάβουν παντού.

Λογικά θα πρέπει τώρα στην αλλαγή νερού και τη σκούπα βυθού να ξαναχώσω μέσα τα φυτά μου και στην ανάγκη να βάλω λίγο άμμο. Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να τους χαλάσω το λαγούμι τους;p  4 μέρες έσκαβαν.

 

Πολύ ωραίες συμπεριφορές αλλά πολύ ντροπαλά. Τι να σας πω , στα 5 μέτρα πλησιάζω στο τζάμι και το 1 φεύγει για την καρύδα και το άλλο φεύγει για το λαγούμι! Μετά από κανένα 20λεπτο ή σχεδόν άμεσα αλλά αφού απομακρυνθώ τότε βγαίνουν!

 

Το μόνο που δεν κάνουν είναι να προσδώσουν κίνηση στο ενυδρείο. Μπορείς να πεις κάλλιστα αν είσαι επισκέπτης "που είναι τα ψάρια" χαχαχ όπως μου είπε ο ηλεκτρολόγος χτες όπου του απάντησα στο ότι δεν θα τα δεις ποτέ αν είσαι στα 2 μέτρα από το τζάμι!

 

Αυτά παιδιά είναι σχετικά μικρά ακόμα. Από πότε ξεκινούν να γεννάνε;

Όποιες ιδέες δώσετε για ψαροσύνθεση καλοδεχούμενες!

Link to comment
Share on other sites

Ένα ζευγαράκι Colisa Lalia (dwarf gourami) ;

 

 

Θα το κάνουν με τα κρεμμυδάκια τα κριμπένσις;

 

Aν όχι, ψάχνω βασικά κάτι που λειτουργεί ως dither fish.. Διαβάζω διάφορα για τα θετικά της ύπαρξης τους.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια σου είναι ακόμα πολύ φρέσκα στο ενυδρείο για να κρίνεις την συμπεριφορά τους. Τι μέγεθος έχουν τα ψαράκια; Καθώς ενηλικιώνονται αλλάζει η συμπεριφορά των ψαριών. Όταν προσαρμοστούν θα δείψουν και διαφορετικό χαρακτήρα και διαφορετικά χρώματα.

 

Η γνώμη μου είναι πως τα κριμπένσις (ίσως και οι περισσότερες κιχλίδες) ειναί για να έχουν όλο το ενυδρείο αποκλειστικά δικό τους. Ιδίως στα μικρά ενυδρεία. Species tank δηλαδή. Δεν είναι κοπαδόψαρα για να σουλατσάρουν πάνω κάτω συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Σου εσβησα το double post.

 

 

Συμφωνω με τον Θοδωρα απο πανω.Και εγω ειμαι των species tanks και θα εδινα ολο το ενυδρειο για παρτυ τους,να νιωσουν ανετα,να εχουν αρκετες περιοχες να διεκδικησουν αυτοι και οι μελλοντικοι απογονοι.Φυσικα αυτα ειναι προσωπικα γουστα και αναλογα με τι ενυδρειο θελεις να εχεις.Εγω παντως δεν θα προσθετα αλλο ειδος οχι μονο σε αυτο το ενυδρειο αλλα γενικα ψηφιζω ενυδρεια ειδων.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια σου είναι ακόμα πολύ φρέσκα στο ενυδρείο για να κρίνεις την συμπεριφορά τους. Τι μέγεθος έχουν τα ψαράκια; Καθώς ενηλικιώνονται αλλάζει η συμπεριφορά των ψαριών. Όταν προσαρμοστούν θα δείψουν και διαφορετικό χαρακτήρα και διαφορετικά χρώματα.

 

Η γνώμη μου είναι πως τα κριμπένσις (ίσως και οι περισσότερες κιχλίδες) ειναί για να έχουν όλο το ενυδρείο αποκλειστικά δικό τους. Ιδίως στα μικρά ενυδρεία. Species tank δηλαδή. Δεν είναι κοπαδόψαρα για να σουλατσάρουν πάνω κάτω συνέχεια. :)

E είναι 4 εκατοστά 5 εκατοστά , εκεί!

 

Εμένα μου αρέσει πολύ η συμπεριφορά τους αν εξαιρέσεις πως πάω και χώνω τα φυτά ξανά μέσα γιατί άμα σας βγάλω φωτογραφία να δείτε τι έχουν κάνει από τα βουνά άμμου θα γελάσετε! 

Είναι σίγουρα ψαρωμένα ακόμα και φαίνεται (στο δωμάτιο μπαίνω και κρύβονται).

 

Εγώ δεν είμαι κατά της άποψης να τους δώσω όλό το ενυδρείο δικό τους αλλά θα έβαζα ένα μικρό κοπαδάκι ψηλής κολύμβησης μόνο υπό την προυπόθεση πως δεν θα υπάρξει πληθυσμιακό πρόβλημα και πως δεν θα επηρεάζει το ένα το άλλο. Δηλαδή κάτι σε γρήγορο πολύ μικρό ψάρι και ψηλά , μακριά από τον βυθό ο οποίος αλήθεια σας λέω έχει κατακτηθεί ήδη μέσα σε 4 μέρες :)

 

ΥΓ. Με σαλιγκαράκια πως τα πάνε;

Link to comment
Share on other sites

Πχ Διαβάζω πως τα zebra danio είναι μία χαρά και δεν ενοχλούν τα κριμπένσις και το αντίστροφο.

 

Αληθεύει;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω από προσωπική μου εμπειρία (στα 140 λίτρα και ένα μέτρο μήκος,φαντασου δηλαδή στο δικό σου) να μην βάλεις τίποτα άλλο περα από το ζευγάρι. Οτιδήποτε άλλο πιστεύω θα ταλαιπωρηθει πολύ με το που αποφασίσει το ζευγάρι να γεννήσει.

Ιδανικό ενυδρείο για συγκατοίκους θεωρώ από 1,20 και πάνω. Από εκεί και πέρα έχεις επιλογές και μάλιστα αφρικάνικες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω από προσωπική μου εμπειρία (στα 140 λίτρα και ένα μέτρο μήκος,φαντασου δηλαδή στο δικό σου) να μην βάλεις τίποτα άλλο περα από το ζευγάρι. Οτιδήποτε άλλο πιστεύω θα ταλαιπωρηθει πολύ με το που αποφασίσει το ζευγάρι να γεννήσει.

Ιδανικό ενυδρείο για συγκατοίκους θεωρώ από 1,20 και πάνω. Από εκεί και πέρα έχεις επιλογές και μάλιστα αφρικάνικες...

Έτσι σε συζήτηση που είχα εδώ στο φόρουμ στο άλλο θέμα, μιλήσαμε για την περίπτωση των cpd danio margaritatus. Ότι είναι πολύ μικρά ψαράκια και γενικά μάλλον η καλύτερη λύση συμβατότητας με τα κριμπς. Να απεμπλακούν λίγο και με την παρουσία τους στα πιο πάνω στρώματα.

Δεν ξέρω αν έχεις άποψη για τα ψαράκια αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι επιλογές μπορεί να είναι αρκετές, εφόσον και οι τιμές του νερού είναι παρόμοιες. Το κυριότερο πιστεύω είναι τα λίτρα. Στη δική σου περίπτωση εγώ δεν θα έβαζα κάτι άλλο. Θα το δεις και όταν αποφασίσουν να γεννήσουν. Από εκεί και πέρα εσύ κρίνεις και πράτεις αναλόγως.

Όσο αφορά το οτι είναι ντροπαλά, είναι πολύ νωρίς ακόμα. Θα ξεθαρέψουν.

 

Αν τα λίτρα είναι αρκετά και θέλουμε ψάρια από την ίδια ήπειρο, τότε πιστεύω οτι τα Congo tetra είναι αρκετά καλοί συγκάτικοι(γρήγοροι κολυμβητές, παμφάγα, κοπαδόψαρα) με τις επιλογές να μην σταματάν εδώ, αφού ο κατάλογος από αφρικάνικα κοπαδόψαρα είναι πολύ μεγάλος. Απλά είπα τα Congo tetra επειδή τα βρίσκουμε και σχετικά εύκολα στη χώρα μας.

Ένα άρθρο περί του θέματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι επιλογές μπορεί να είναι αρκετές, εφόσον και οι τιμές του νερού είναι παρόμοιες. Το κυριότερο πιστεύω είναι τα λίτρα. Στη δική σου περίπτωση εγώ δεν θα έβαζα κάτι άλλο. Θα το δεις και όταν αποφασίσουν να γεννήσουν. Από εκεί και πέρα εσύ κρίνεις και πράτεις αναλόγως.

Όσο αφορά το οτι είναι ντροπαλά, είναι πολύ νωρίς ακόμα. Θα ξεθαρέψουν.

 

Αν τα λίτρα είναι αρκετά και θέλουμε ψάρια από την ίδια ήπειρο, τότε πιστεύω οτι τα Congo tetra είναι αρκετά καλοί συγκάτικοι(γρήγοροι κολυμβητές, παμφάγα, κοπαδόψαρα) με τις επιλογές να μην σταματάν εδώ, αφού ο κατάλογος από αφρικάνικα κοπαδόψαρα είναι πολύ μεγάλος. Απλά είπα τα Congo tetra επειδή τα βρίσκουμε και σχετικά εύκολα στη χώρα μας.

Ένα άρθρο περί του θέματος.  :)

Ε το έψαξα και γενικά ναι...δύσκολο..Οι απόψεις λίγο κοντράρονται αλλά σε γενικές γραμμές εμπεριέχει ρίσκο.... Τα congo tetra γίνονται και μεγάλα και στα 90 λίτρα αρχίζει το θέμα και χαλάει.. Και εγώ από τον ίδιο βιότοπο θέλω να βάλω αλλά άμα γίνονται νταμαράκια...

 

 

Ουσιαστικά μου λείπουν 20 λίτρα για να είμαι κάπως πιο ασφαλής..Δεν ξέρω θα δω, ας αφοσιωθώ στο καθαρό νερό και τα φυτά μου για την ώρα και ας απολαύσουν μόνα τους έναν Mini παράδεισο!

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς στα λίτρα. Οι κιχλίδες είναι περιοχικά ψάρια. Διαλέγουν μια περιοχή και την προστατευουν με νυχια και με δόντια.

Ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι το μήκος(για αυτό και πολλές φορές θα δεις όταν λέμε τα ελάχιστα λίτρα για τις κιχλίδες βάζουμε και το ελάχιστο μήκος. Π.Χ. 200 λίτρα με ελάχιστο μήκος τα 120εκ.) Για να βάλεις συγκατοίκους στα κριμπένσις και να εινια άνετα πιστεύω οτι θες 110εκ. Αν μάλιστα θες τα Congo tetra τότε τα 120εκ είναι το ελάχιστο για μια ομάδα αφού είναι μεγάλα και κινητικα ψάρια.

Αυτή είνια η γνώμη μου. Από εκεί και πέρα είνια δικό σου θεμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς στα λίτρα. Οι κιχλίδες είναι περιοχικά ψάρια. Διαλέγουν μια περιοχή και την προστατευουν με νυχια και με δόντια.

Ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι το μήκος(για αυτό και πολλές φορές θα δεις όταν λέμε τα ελάχιστα λίτρα για τις κιχλίδες βάζουμε και το ελάχιστο μήκος. Π.Χ. 200 λίτρα με ελάχιστο μήκος τα 120εκ.) Για να βάλεις συγκατοίκους στα κριμπένσις και να εινια άνετα πιστεύω οτι θες 110εκ. Αν μάλιστα θες τα Congo tetra τότε τα 120εκ είναι το ελάχιστο για μια ομάδα αφού είναι μεγάλα και κινητικα ψάρια.

Αυτή είνια η γνώμη μου. Από εκεί και πέρα είνια δικό σου θεμα. ;)

Όχι έχεις δίκιο δεν το συζητώ . Είμαι νέος στο χόμπι και θέλω ότι βάλω να περνάει όσο καλύτερα γίνεται με αυτό που του παρέχω παρα να γεμίσω με ασύμβατα ψάρια σε κοινωνικό και χωρητικό επίπεδο.

 

Θα το δω πως θα πάει με τον καιρό και εδώ είμαστε να τα λέμε όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει καμμία αμάνο  ελπίδες να επιβιώσει με κριμπένσις ;

 

Άκυρη η ερώτηση μόλις είδα πως δεν έχει καμία ελπίδα.

 

Βέβαια υπάρχουν κρυψώνες. Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς ας μου πει.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχαχααααααα!!!!!

Ναι έκανα ένα γρήγορο edit μετά από ένα search περίπου 2 δευτερολέπτων χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε μου εγω τα ειχα πολλα χρονια με ενα κοπαδακι ρεντ αι τετρα τα οποια ειναι πολυ γρηγορα και δυναμικα και δεν τα πειραζουν καθολου δεν ειχα καμια απωλια παρόλο που ειχα δυο ζευγαρια κριμπς σε 125 λτ φυτεμενο ομως φουλ

Link to comment
Share on other sites

Έχει καμμία αμάνο ελπίδες να επιβιώσει με κριμπένσις ;

Άκυρη η ερώτηση μόλις είδα πως δεν έχει καμία ελπίδα.

Βέβαια υπάρχουν κρυψώνες. Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς ας μου πει.

Εγω εχω δοκιμασει αν μπορεις να το πεις ετσι...

Περυσι ειχα ενα γαριδαδικο και ενα αφρικανικο με κριμπενσις διπλα διπλα..

Ενα φιλαρακι ενα βραδυ μου εδωσε γαριδες (ζουσαν ακριβως στις ιδιες παραμετρους με τις δικες μου)και πανω στην φουρια μου (με ειχε ζαλισει ο μικρος μου) τις πεταξα μεσα στο αφρικανικο...

Η λεξη που θα μπορουσα να παρομοιασω το τι ακολουθησε ειναι παρτυ!!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...