Jump to content

Κριμπένσις & Συγκάτοικοι


Fred13

Recommended Posts

Εγω εχω δοκιμασει αν μπορεις να το πεις ετσι...

Περυσι ειχα ενα γαριδαδικο και ενα αφρικανικο με κριμπενσις διπλα διπλα..

Ενα φιλαρακι ενα βραδυ μου εδωσε γαριδες (ζουσαν ακριβως στις ιδιες παραμετρους με τις δικες μου)και πανω στην φουρια μου (με ειχε ζαλισει ο μικρος μου) τις πεταξα μεσα στο αφρικανικο...

Η λεξη που θα μπορουσα να παρομοιασω το τι ακολουθησε ειναι παρτυ!!!

τα ταισες καλα σταθη χαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧ κατάλαβα παιδιά...

Εγω θα ηθελα να βάλω 3-4 γαριδουλες αλλά επειδή θα γίνω μάρτυρας του πάρτυ και θα ειμαι και ηθικός αυτουργός λεω να κάτσω στα αβγά μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧ κατάλαβα παιδιά...

Εγω θα ηθελα να βάλω 3-4 γαριδουλες αλλά επειδή θα γίνω μάρτυρας του πάρτυ και θα ειμαι και ηθικός αυτουργός λεω να κάτσω στα αβγά μου.

Ορθός πράττεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγω τα ειχα πολλα χρονια με ενα κοπαδακι ρεντ αι τετρα τα οποια ειναι πολυ γρηγορα και δυναμικα και δεν τα πειραζουν καθολου δεν ειχα καμια απωλια παρόλο που ειχα δυο ζευγαρια κριμπς σε 125 λτ φυτεμενο ομως φουλ

H αλήθεια είναι φίλε πως μπαίνω σε πειρασμούς για τέτοιους συνδιασμούς όπως εσύ που περιγράφεις βέβαια εμένα είναι 90 λίτρα καθαρά. Πρώτον για να δώσω λίγο περισσότερη κίνηση που τα κριμπένσις σε αυτόν τον τομέα υστερούν και 2ον για να τα ξεστρεσσάρω λίγο κυρίως όταν τα φώτα είναι ανοιχτά όπου εκεί δείχνουν ένα άγχος και ψάχνουν καταφύγιο. Σκεφτόμουν πως με ένα μικρό κοπαδάκι όπως περιγράφεις θα τα βοηθούσε να νιώσουν άνετα με τον χώρο.

 

Από την άλλη όμως επειδή είχα γέννα πριν μερικές μέρες αλλά και γενικά όσο την ετοίμαζαν , δεχόμουν επιθέσεις και κουτουλιές μέχρι και εγώ όταν έβαζα πχ την ξύστρα για την άλγη στο ενυδρείο. Πολύ επιθετικότητα γύρω από την φωλιά. Για την ακρίβεια ότι έμπαινε στο μισό του ενυδρείου προς την φωλιά τους δεχόταν επίθεση. Έτσι κατάλαβα κιόλας πως φυλάει τα αβγά ο αρσενικός όταν μου πρωτοεπιτέθηκε :)

 

Kαι εκεί είναι που αναχαιτίζομαι...Δεν θέλω να μπει μέσα ένα ψαράκι με όλη την καλή θέληση μου και να το τσακίσουν στο ξύλο αλλά ούτε και να το περιορίσουν σε μία γωνία.

 

Διαβάζω για αρκετά πετυχημένους συνδιασμούς όπως καλή ώρα αναφέρεις αλλά επειδή οι απόψεις αντιμάχονται λιγάκι μεταξύ τους ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσει κάποιος είναι μάλλον η δοκιμή. Αλλά δεν μπορώ να δοκιμάσω-παίξω με τα ζωντανά και να γίνει στραβή θα χαλαστώ γιατί θα φταίω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρατήρηση που κάνω στα κριμπένσις διαπιστώνω πως από τότε που μπήκαν πολλές κρυψώνες στο ενυδρείο και φυτά , τα ψάρια κρύβονται ακατάπαυστα. Ελάχιστα τα βλέπεις. Όταν το ενυδρείο δεν είχε τόσες τα ψάρια κολυμπούσαν περισσότερο τριγύρω.

 

Επίσης , εμένα απέξω ακόμα και όταν πάω να ταϊσω δεν μπορούν να με ξεπεράσουν. Κρύβονται πάει κάτω η τροφή απομακρύνομαι και μετά από κάποια ώρα , ίσως και αρκετή βγαίνουν τσιμπάνε.

 

Πιστεύω πως δεν έχουν μέσα κανέναν λόγο να "ανησυχούν" και επικεντρώνονται στο τι συμβαίνει έξω από το ενυδρείο.

 

Κάπου εκεί επικεντρώνεται και η δική μου σκέψη για συγκάτοικο. Συν βέβαια ότι θα καταφέρω να τα βλέπω και εγώ που και που :P

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν ειναι κρυβονται με το που σε βλεπουν; κι εγω το ιδιο θα κανα. Δυο μηνες τα χεις και τα χεις τεντωσει τα αμοιρα. Αντι να τα αφησεις να προσαρμοστουν τους εκανες γυμνασια.

Φιλαρακι αν βγαλεις τις κρυψωνες θα εχεις προβλημα. Θα βλεπεις μονιμα φοβισμενα ψαρια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν ειναι κρυβονται με το που σε βλεπουν; κι εγω το ιδιο θα κανα. Δυο μηνες τα χεις και τα χεις τεντωσει τα αμοιρα. Αντι να τα αφησεις να προσαρμοστουν τους εκανες γυμνασια.

Φιλαρακι αν βγαλεις τις κρυψωνες θα εχεις προβλημα. Θα βλεπεις μονιμα φοβισμενα ψαρια.

Send from the heart of the Amazonas

Δεν πειράζω καμμία κρυψώνα, τίποτα. Βασικά βάζοντας φυτά τις αυξάνω. Απλά έκανα μία διαπίστωση που προέκυψε όταν ήταν γυμνό το ενυδρείο για κάποιες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σας. Έψαχνα ψάρια με έντονες συμπεριφορές για να βάλω , και μου πρότειναν τα κριμπενσις και τα ραμιρεζι...

 

σε 450 λίτρα , ποσά ζευγάρια κριμπενσις και ραμιρεζι θα μπορούσα να βάλω?  Ένα ζευγάρι θα το ήθελα σίγουρα, επίσης συγκάτοικους θα ήθελα να βάλω και άπιστογράμμα αγκαζιζι η και καμία άλλη νανοκιχλιδα  και μερικα rasbora galaxy.

 

Πιστεύετε θα έχω πρόβλημα με όλα αυτά που θέλω στο 1.50 μήκος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...