Jump to content

Τι λετε να κανω??


Recommended Posts

Τι ειναι το dino?απο τι προερχεται??

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δινομαστιγοτα = dino(dinoflagellates). Φυκια με μαστιγια. Κουνόντας τα μαστίγια αποκτούν μικρή κινητικότητα.

Το καλοκαίρι συχνα  μας πιάνει εντονη φαγούρα μετά το μπάνιο στην θάλασσα. Η αιτία πολλές φορες είναι αυτα. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Κ πως φευγουν αυτα??δεν φευγουν με τον ιδιο τροπο??

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν φύκια για να τραφούν θελουν θρεπτικά και φως.  Με τον ιδιο τρόπο με τα προηγούμενα. Δεν τα εχω αντιμετοπίσει ποτέ, αλλα αν θα είχα θα έκανα ότι σου γράψαμε παραπάνω. (Συντομες αλλαγες αντιφώσφορου,αλλαγες νερου στην ωρα τους, μειωση νιτρικων,μειωση αριθμού ζωντανων,καλή ανατάραξη επιφανείας νερου,καλο σκιμάρισμα,έλεγχος φωτισμού κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Κ πως φευγουν αυτα??δεν φευγουν με τον ιδιο τροπο??

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι, ότι μπορείς να βρεις και εσύ με το Google γνωρίζω. Απλά σιγουρεψω αν είναι αυτά ή διατομικη.....αυτά που σου γράφει ο Ευγένιος ,μόνο καλό θα κάνουν στο ενυδρειο σου είτε είναι είτε οχι.
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο μου το Hanna κανω ενα τεστακι κ σας λεω αποτελεσμα!!post-52262-1454338787,988_thumb.jpg

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

0.03 ηταν το αποτελεσμα!!βγαζουμε καποιο συμερασμα??ποτε να ειναι η επομενη μετρηση??αντιφωσφορο εβαλα την παρασκευη 400 γρμ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερουμε ποσο ηταν πριν βαλεις τον νεο αντιφωσφορο, προσπαθησε να κρατησεις εκει τα φωσφορικα σου και δες αν υπαρχει διαφορα με τις αλγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφώνω με τον Marou. Ειναι χαμηλά τα ΡΟ4 και φυσικά μπορούν να γίνουν και χαμηλότερα. Μην τα αφήσεις να ανέβουν αν μπορείς πάνω απο αυτή την τιμή και πιστεύω οτι οι άλγες θα τα βρούν σκούρα τα πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μια βδομαδα απο την αλλαγη αντιφωσφορου και τα φωσφορικα ειναι 0.02

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμια παρατηρηση στην αλγη; Υποχωρει; Εγω θα ελεγα να κανεις ενα συφονιαρισμα οσο μπορεις ακομα και αν αυτο σημαινει να βγαζεις κομματι κομματι τον βραχο και στο νερο μεσα που θα εχεις βγαλει για την αλλαγη σου , να τριβεις με μια βουρτσα τον βραχο να φευγει η αλγη και μπλουμ παλι μεσα. Αν δεν ξαναβγει εισαι σε καλο δρομο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι σε καποιο σημειο εχει αρχισει να φευγει η αλγη αλλα σε αλλα σημεια ειναι ακομα εντονη... πχ στη φωτογραφια θα δειτε ενα σημειο π εχει καθαρισει λιγο post-52262-1454932887,0316_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι καλο.. συνεχισε τις συχνες αλλαγες σε gfo και ολα θα πανε καλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...