Jump to content

Τι λετε να κανω??


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα που εχω καιρο να γραψω!ισως αρκετοι να γνωριζουν το ενυδρειο π ξεκινησα πριν λιγο παραπανω απο ενα χρονο το οποιο ξεκινησε με πολυ ορεξη αλλα λογο του οτι δεν ανταποκρινοταν σε αυτο που περιμενα...για να μην σας ταλαιπωρω αλλο το ενυδρειο τρεχει λιγο παραπανω απο ενα χρονο με 2 κυκλοφορητες jebao wr 8, skimmer tunnze 9012 που κανει καλη δουλεια αν κρινω απο το πτηρακι που γεμιζει και βγαζει μαυριλα,φωτιστικο diy με πολλα led το οποιο μαλιστα ποτε δεν εχει δουλεψει σε μεγαλη ενταση!οι κατοικοι ειναι 8 ψαρια : ενα blue tank που φιλοξενω πανω απο 3 χρονια (απο προηγουμενο ενυδρειο, 2 occelaris, 3 chromis και 2 γκομπυ.υπαρχει σαμπ με αντλια επιστροφης jebao dc 6000, δοσομετρικη με kh mg και ca τα οποια βρισκοντα σε κανονικες μετρησεις συμφωνα με τα τεστακια σαλιφερτ που γινονται ανα βδομαδα,αλλαγες νερου 10% ανα βδομαδα...στο σαμπ επισης υπαρχει ριακτορας με αντιφωσφορο και ενα diy ats που εφιταξα πριν απο περιπου δυο βδομαδες,αυτοματη αναπληρωση με νερο Α/Ο οπως και οι αλλαγες με το tds να μετραει το πολυ 3 παντα και τελος αλατοτητα με ρεφρακτομετρο στο 1025...το αποτελεσμα ολων αυτων που προανεφερα ειναι ενα ενυδρειο μεσα στην καφετια αλγη που παρα τις προσπαθειες μου κατα καιρους να καταπολεμησω με την υπομονη και οσα προειπα παραμενει εκει...ο αραγωνητης επισης καφες παρα τη δουλεια των γκομπυ.συνεργεια καθαρισμου μπηκαν κατα καιρους χωρις ιδιαιτερα αποτελεσματα...αυτο που μου εχουν πει γενικα ειναι οτι μπορει να εφταιγε ο βραχος μου για αυτο το αποτελεσμα ο οποιος ηταν νεκρος απο συγχομπηστα αλλα τοσο καιρο με κυκλοφορια με αλλαγες κ με χαμηλο φωτισμο δεν θα επρεπε να ειχε καταπολεμηθει??τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει??τι μου προτεινεται να κανω??νομιζω οτι η υπομονη μου εχει εξαντληθει και ειμαι διατεθημενος να το ξεκινησω παλι απο την αρχη με καινουριο αραγωνητη και βραχο ζωντανο αν βρω σε καλη τιμη...αραγωνητη θελω ν αλλαξω γτ εχω ενα με πολυ μικρη κοκομετρια και με την κυκλοφορια μετακινειται πολυ ευκολα και κανει λακουβες.ξεχασα να ενημερωσω οτι εβδομαδιαια εβαζα βακτηρια special blend τα οποια καποια στιγμη εκοψα γτ μου ειπαν οτι μπορει να φταινει και αυτα καθως επισης ανεβασα το μαγνησιο σε υψηλα επιπεδα (1600) μηπως βοηθησει αλλα ματεα...παρακαλω βοηθηστε!

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις NO3 , PO4 μπορεις να μας αναφερεις; Για το δευτερο τα τεστ salifert δεν θα κανουν τιποτα, θες φωτομετρο που σε λιγες μερες θα εχω στην διαθεση μου και θα μπορω να σου μετρησω εγω το νερο σου. Στο ATS σου μεγαλωνει αλγη; Μπορεις να μας ανεβασεις φωτο να αναγνωρισουμε την αλγη; Δεν ειναι καθολου απίθανο ο βραχος σου να βγαζει ακομα βρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νιτρικά/φωσφορικά πόσο μετράς και με τι? Θα βοηθούσαν πολύ φωτογραφίες ειδικά από τη κυκλοφορία και το φωτισμό για να έχουμε μια ιδέα. Αντιφώσφορο χρησιμοποιείς συνεχώς? Κάθε πότε τον αλλάζεις? Το υψηλό μαγνήσιο απ'ότι ξέρω βοηθάει στη bryopsis όχι σε όλες τις άλγες αλλά και πάλι μόνο το kent και σε αρκετά υψηλότερα επίπεδα. Γενικότερα ο παλιός νεκρός βράχος μπορεί να είναι σημαντικό πρόβλημα και να ξερνάνε φωσφορικά για πολύ καιρό. Πές μας πως ταίζεις και άλλες ρουτίνες και βάλε φωτό να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μου εχεις δικιο φιλε για τα φωσφορικα...μονιμος μηδενικα τα βρισκω..no3 καπου 10.το ats ισα π εχει καφετησει λιγακι.το φωτιζω με 2 τ5 24watt σε φωτιστικο glo απο την ωρα π κλεινει το φως του ενυδρειου μεχρι να ξανα αναψει...φωτοπεριοδο στο main εχω 12 με 21 με μιαμιση ωρα ανατολη κ αλλη τοση δυση.φωτογραφιες θα σας ανεβασω πολυ συντομα

Link to comment
Share on other sites

Το ats θελει χρονο για να δουλεψει. Δυο εβδομαδες ειναι πολυ λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστακια ειναι σαλιφερτ.τον αντιφωσφορο τον αλλαζω ανα 1 μηνα περιπου.ολα μιυ τα υλικα ειναι απο το waterwaves.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπορέσεις δείξε μας φώτος να δουμε τί γινεται. Νερό βρύσης (χύμα) δεν χρήσιμοποιέις απο ότι κατάλαβα. Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο είναι διατομική θα χρειαστεί ποιό συχνα αλλαγή ο αντιφώσφορος ο οποίος θα πρέπει να είναι τέτοιος που να απορροφά πυριτικά. (si) Ενας καλος αντιφώσφορος που κάνει αυτη την δουλεία ειναι ο dupla marin. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι νερο βρυσης ποτε...θα σας πω κ ποσα γρμ αντιφωσφορο βαζω μολις γυρισω σπιτι...γτ τα εχω σημειωμενα ολα δεν τα θυμαμαι

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να μάθεις αν ο αντιφώσφορος που έχεις απορροφά και πυριτικά. Αν ναι τότε θα πρότεινα να βάλεις περισσότερα γρ. ή να κοίταζες για τον dupla marine. έχω σωθεί με τον συγκεκριμένο αντιφώσφορο.

 

Εμένα για διατομική μου μοιάζει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε και εμένα διατομική μου μοιάζει. Ο χύμα αντιφώσφορος σιδήρου δεν απορροφά πυριτικά? Η πηγές των πυριτικών ποιες είναι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω Λουκά μια πηγή παίζει να είναι η βρύση , αλλα ο φίλος μας είπε οτι έχει όσμοση και με tds 3.  Μπορεί όμως απο κάπου αλλου π.χ με κάποια ζωντανή/κατεψυγμένη τροφη ή και γιατί όχι και ξηρή. ή απο κάποιο εξοπλισμό που πλύθηκε-γέμισε κλπ με γλυκό νερό.  

 

Γενικά δεν μου έρχονται στο μυαλό πηγές πυριτικών(εκτός της βρύσης) που μπορούν να μπούν στο ενυδρείο και αν κάποιος ξέρει ας μας πει, αλλα φροντίζω εγω προσωπικά με τον συγκεκριμένο αντιφώσφορο που χρησιμοποιώ να τα απομακρύνω.  Αν αργήσω να αλλάξω αντιφώσφορο, μου εμφανίζεται και μένα λίγη διατομική.  

 

Για τον χύμα αντιφώσφορο σιδήρου δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Tds 3 ειναι το max. Τωρα εχω 0 με καινουρια προφιλτρα κ ρυτινη.τροφη ριχνω 6 φορες τη βδομαδα,μια φορα την ημερα με κλειστη κυκλοφορια flakes και βλεπω οτι καταναλωνεται ολη...ο αντιφωσφορος μ ειναι αυτος http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30175

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω ανΙσοροπια νιτρικων φωσφωρικων,επισειςλαθος να διακοψεις το blend ,η διακοπη του μπορει να διμιουργησει αλγες.Επειδη δεν θυμαμαι τα λιτρα σου ,ποσα εχεις και ποσο αντιφωσφορο εχεις?Λαμπες εχεις αλλαξει?Μονο με hanna μπορεις να μετρησεις με ακριβεια τα φωσφωρικα,που σιγουρα εχεις,επισεις το οτι τον αλλαζεις καθε μηνα αβλεπει δεν λεει κατι,το γιατι σε καθε ταισμα με οιποιδηποτε τροπο δηλ,προσθετουμε φωσφωρικα,οπως και με συμπληρωματα .Εαν γεμισει νωριτερα .........Θα σου πρωτεινα να συνεχισειςμε τα βακτηρια τις microbacter,,τα εχω και ειναι εξαιρετικα ειδικα για διατομικη ,εισαι σε καποια σημεια οριο κυανου,επισεις θα προσθετα cyanoclean και βεβαια wet skimming.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα άλλαζα ποιό συχνα τον αντιφώσφορο και θα έβαζα ποιο πολλά γραμμάρια τουλαχιστον τώρα που υπάρχει πρόβλημα ,θα συνέχιζα το special blend που λεέι και ο Νικος, και όσο με παίρνει μείωση τροφής, και μείωση "θρεπτικών"για κοράλλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικολα λαμπες δεν εχω αλλαξει εχω τα led που ειχα φτιαξει αν θυμασαι λιτρα ειμαι καπου στα 500 (400 + 100) γι αυτα τα λιτρα βαζω περιπου 150 γρμ αντιφωσφορου...

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νικολα λαμπες δεν εχω αλλαξει εχω τα led που ειχα φτιαξει αν θυμασαι λιτρα ειμαι καπου στα 500 (400 + 100) γι αυτα τα λιτρα βαζω περιπου 150 γρμ αντιφωσφορου...

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν και δεν ξερω τη φασμα εχειςελπιζω να μην υπερισχυει το λευκο,βαλε 400 γραμμαρια παρε hanna και παιξε wet skiming,μαζι με βακτηρια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο που ξέχασα να ρωτήσω... τον αντιφώσφορο τον έχεις σε κάλτσα και χύμα στο sump?

Αν εχεις κανενα εξωτερικό φιλτράκι ή reactor να τον έβαζες μέσα θα είχε καλητερη αποδοτικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Tsip παίξε με τα φώτα !

Μείωσε το λευκό και περίμενε μια βδομάδα !

Φαντάζομαι ότι εχεις ροές !

Κάνε πιο συχνά αλλαγές αντί φωσφόρου !

Και κρατά μας ενήμερους !

Μην απογοητεύεσαι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιαννη!!

Βαλε περισσοτερα γραμμαρια αωτιφοσφωρο και αλλαζε τον πιο συχνα

Ξαναρχισε βακτηρια (εγω χρησιμοποιω αυτα που σου ειπε ο Νικος)

Μειωσε την ενταση των λευκων και των χρωματιστων leds

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω 400 γρμ π ειπε κ ο Νικος αλλα οταν λεμε πιο συχνα καθε ποτε εννοουμε??τα λευκα δεν υπερισχιουν γτ τα μπλε ειναι δυο καναλια ενω τα λευκα ενα...

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αλλαξει τις Τ5 για ενα διαστημα δοκιμαστικα με ενα celio aqualum 90w και γεμισα καφε αλγη

 

Δεν ξερω αν φταιει ο φωτισμος σου αλλα οι diy κατασκευες led θελουν προσοχη

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη συμφωνω...στο παλιο ενυδρειο ειχα 4 τ5 24watt και πηγαινε πολυ καλα...το θεμα ειναι οτι οι τ5 καινε περισσοτερο συν οτι θελουν αλλαγμα καθε χρονο κ στο συγγεκριμενο ενυδρειο χρειαζομαι 8 τ5 54watt...τελοσπαντων θα κανω μια δοκιμη με τις οδηγιες π μ ειπατε.θα στανατησω για λιγο το special blend και θα συνεχισω με microbacter μεχρι να δω αποτελεσματα...ξερει κανεις αν χρειαζεται ψυγειο μετα το ανοιγμα??επισης προσθεσα στο σαμπ καουλερπα αν κ οσες φορες εχω βαλει δεν εχω δει ποτε αποτελεσμα ουτε με καουλεροα ουτε με χαετο κ κανω κ αλλαγη αντιφωσφορου το σκ π θα κανω κ αλλαγη νερου κ θα βαλω 400 γρμ. Περιπου ποσο καιρο λετε οτι θα δω αποτελεσματα??

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...