Jump to content

Σκέψεις για νέο ενυδρείο


bouboulas

Recommended Posts

Γειά σας φιλαράκια μου

Θα ξεκινήσω σιγά, σιγά να φτιάξω ένα καινούριο reefακι και θέλω τις συμβουλές σας

Η γυάλα του έχει διαστάσεις 45Χ45Χ100 περίπου 200 λίτρα χωρίς το σαμπ Επειδή το ενυδρείο υπάρχει το μόνο που θα του κάνω είναι μια τρύπα στον πάτο για την υπερχείλιση.

Μπορεί να μπουν 6 λάμπες Τ5 των 39watt η κάθε μία.

Τι συνδυασμό λαμπών θα με συμβουλεύατε να βάλω;

Για κυκλοφορία σκέπτομαι την jebao rw 15 και αντλία επιστροφής την jedao dcs 7000

Σκίμερ θα κρατήσω αυτό που έχω στον κύβο το tunze 9004 και στην πορεία θα δω αν θα το αλλάξω.

Ριάκτορα για τα πελετ θα βάλω αυτόν που έχω φτιάξει στον κύβο

Το κύριο μέλημα είναι να φτιαχτεί το ενυδρείο με το λιγότερο δυνατό κόστος. Δεν είμαι για πολλά έξοδα γιατί η παντόφλα παραμονεύει………       :ballistic::argue:

Link to comment
Share on other sites

Για κυκλοφορία για σκέψου, ίσως να είναι καλύτερα 2 rw8 αντί για μία 15. Καλή συνέχεια Σταμάτη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για κυκλοφορία για σκέψου, ίσως να είναι καλύτερα 2 rw8 αντί για μία 15. Καλή συνέχεια Σταμάτη!

 

 

Λουκά έχω είδη μια RW4 και μια ακόμα πιο μεγάλη από την RW4 που δεν θυμάμαι τι είναι. Αν θα χρειαστεί λέω να βάλω και αυτές. Με 2 RW 8 ανεβαίνει πολύ το κόστος εκτός και αν βρω μεταχειρισμένες

Πιστεύω και με μεγάλη αντλία επιστροφής θα έχω καλή κυκλοφορία σε συνδιασμο με την RW15

Με τις λάμπες έχω μπλέξει και δεν ξέρω τι να βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Σταμάτη !

Αν και μπερδεύτηκα λίγο με τις διαστάσεις ...

Φαντάζομαι ότι το 100 δεν είναι ύψος !!!

Το παλιό τι έγινε ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Διονύση υπάρχει και το παλιό και λέω να το μετακομίσω σε μεγαλύτερο.

Καλά το φαντάστηκες, οι διαστάσεις τις γυάλας είναι 45 πλάτος 100 μάκρος και 45 ύψος   

Είναι αυτό το ενυδρείο http://www.aquazone.gr/forums/topic/96570-bouboulo%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B1-200-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Σταματη με το καλο!!!

 

Η αντλια επιστροφης ειναι τεραστια για τα λιτρα του ενυδρειου, κοιτα λιγο και τα watt (65)

Θα συμφωνησω με τον Λουκα, βαλε 2 κυκλοφορητες απεναντι για να εχεις καλυτερη κυκλοφορια και οικονομια

 

Για τις λαμπες μην ανησυχεις, εχεις πολλες επιλογες και αναλογως πως σ αρεσει στο ματι αλλα και τι κοραλλια θα βαλεις

Δυο καλοι συνδυασμοι ειναι:

1)2 blue plus- 2 coral plus-1 actinic-1 purple

2)3 blue plus-3 coral plus

 

 

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Σταματη με το καλο!!!

 

Η αντλια επιστροφης ειναι τεραστια για τα λιτρα του ενυδρειου, κοιτα λιγο και τα watt (65)

Θα συμφωνησω με τον Λουκα, βαλε 2 κυκλοφορητες απεναντι για να εχεις καλυτερη κυκλοφορια και οικονομια

 

Για τις λαμπες μην ανησυχεις, εχεις πολλες επιλογες και αναλογως πως σ αρεσει στο ματι αλλα και τι κοραλλια θα βαλεις

Δυο καλοι συνδυασμοι ειναι:

1)2 blue plus- 2 coral plus-1 actinic-1 purple

2)3 blue plus-3 coral plus

 

 

Δεν με καίνε τα watt Βασίλη. Η μεγάλη μικρή γίνετε, η μικρή μεγάλη δεν γίνετε. Συν ότι θα βοηθήσει και στην κυκλοφορία

Η μεγάλη αντλία δεν πάει χαμένη.

Για τον συνδυασμό πιο πολύ σκέπτομαι τον πρώτο που λες.

Για σκληρά κοράλλια λέω περισσότερο…..  

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, καλή αρχή φίλε  και απο μένα! και γώ είμαι της άποψης να βάλεις 2 αντλίες τη μια απέναντι απο την άλλη. Οσο για το συνδιασμό σε λάμπες δε θα πρότεινα την purple. Την είχα δοκιμάσει για αρχή αλλα την αντικατέστησα. αυτή τη στιγμή έχω 3 blue plus, 2 coral plus και 1 actinic. Στην αλλαγή λέω να δοκιμάσω 4 blue και 2 coral μιας και μου αρέσει να μπλεδίζει λίγο. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, καλή αρχή φίλε  και απο μένα! και γώ είμαι της άποψης να βάλεις 2 αντλίες τη μια απέναντι απο την άλλη. Οσο για το συνδιασμό σε λάμπες δε θα πρότεινα την purple. Την είχα δοκιμάσει για αρχή αλλα την αντικατέστησα. αυτή τη στιγμή έχω 3 blue plus, 2 coral plus και 1 actinic. Στην αλλαγή λέω να δοκιμάσω 4 blue και 2 coral μιας και μου αρέσει να μπλεδίζει λίγο. :)

 

 

Να είσαι καλά Πάνο

Αυτό με τις λάμπες είναι πονοκέφαλος ρε φίλε, με 3 blue plus, 2 coral plus και 1 actinic ήσουν ευχαριστημένος;  Γιατί όχι η purple;

Link to comment
Share on other sites

τη purple την έβγαλα στη λογική οτι δέ μου δίνει κατι στο μάτι αλλα και απο όσο κοίταξα δεν δίνει και τίποτα στα κοράλλια τουλάχιστον τίποτα περισσότερο απο μια ακτινική. Αν είναι 8 λάμπες σίγουρα θα έβαζα αλλα οι 6 περιορίζουν

 

με το συνδιασμό που έχω τώρα είμαι ευχαριστημένος αλλα τη δοκιμή να πάω σε πιο μπλε θα την κάνω :)

 

αν θέλεις πέρνα για καφεδάκι να δείς το συνδιασμό τόσο με την ακτινική όσο και με την puple :)

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω με την dct 6000 της jebao. Αλλα τροφοδοτώ τα πάντα απο κεί.  Δίνω ξεχωριστά σε 3 βάννες και η κάθε βάνα δίνει σε 3 ριάκτορες και το  τσιλερ το καλοκαίρι.

 

Επίσης παίζω με RW8 σε 240 όμως και είναι υπεραρκετές ακόμα και στην μέση της ισχύος τους! Οπότε για σένα θα σε καλύψουν σίγουρα αυτές που έχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

τη purple την έβγαλα στη λογική οτι δέ μου δίνει κατι στο μάτι αλλα και απο όσο κοίταξα δεν δίνει και τίποτα στα κοράλλια τουλάχιστον τίποτα περισσότερο απο μια ακτινική. Αν είναι 8 λάμπες σίγουρα θα έβαζα αλλα οι 6 περιορίζουν

 

με το συνδιασμό που έχω τώρα είμαι ευχαριστημένος αλλα τη δοκιμή να πάω σε πιο μπλε θα την κάνω :)

 

αν θέλεις πέρνα για καφεδάκι να δείς το συνδιασμό τόσο με την ακτινική όσο και με την puple :)

Για συνδυασμό με 2 blue plus, 2 coral plus και 2 actinic τι λες;

Αν καταφέρω να λασκάρω από την δουλειά θα σε πάρω τηλέφωνο να κανονίσουμε για καφεδάκι να δω από κοντά τον φωτισμό

 

Εγώ παίζω με την dct 6000 της jebao. Αλλα τροφοδοτώ τα πάντα απο κεί.  Δίνω ξεχωριστά σε 3 βάννες και η κάθε βάνα δίνει σε 3 ριάκτορες και το  τσιλερ το καλοκαίρι.

 

Επίσης παίζω με RW8 σε 240 όμως και είναι υπεραρκετές ακόμα και στην μέση της ισχύος τους! Οπότε για σένα θα σε καλύψουν σίγουρα αυτές που έχεις.

Δηλαδή με την dct 6000 λες να είμαι καλυμμένος;  Αν και η διαφορά με την dcs 7000 είναι μικρή

Φαντάζομαι  έχεις 2 rw8 έτσι; Τι κοράλλια έχεις στο ενυδρείο σου;

Δεν ξέρω, στο κυβάκι που έχω την rw4 δεν έμεινα ικανοποιημένος. Μάπα το καρπούζι και έβαλα και δεύτερο κυκλοφορητή

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, δεν τον εχω δει τον συνδιασμο που λες αλλα νομιζω οτι θα χάνει λιγο σε ένταση..μας περιορίζουν οι 6 λάμπες βλεπεις :P

Βάζω 2 video που ισως σε βοηθήσουν

οσο για κυκλοφορία ..ισως να ταν καλυτερα 2 rw4. Το θεμα βέβαια ειναι οτι το ενυδρειο ειναι 1μ...

Το δικο μου που σε λίτρα ήμαστε στα ιδια αλλα ειναι κύβος θα ηταν σίγουρα καλυτερα αν έτρεχα 2rw4 αντί για μια tunze και μια rw8 που τρέχω τωρα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, δεν τον εχω δει τον συνδιασμο που λες αλλα νομιζω οτι θα χάνει λιγο σε ένταση..μας περιορίζουν οι 6 λάμπες βλεπεις :P

Βάζω 2 video που ισως σε βοηθήσουν

οσο για κυκλοφορία ..ισως να ταν καλυτερα 2 rw4. Το θεμα βέβαια ειναι οτι το ενυδρειο ειναι 1μ...

Το δικο μου που σε λίτρα ήμαστε στα ιδια αλλα ειναι κύβος θα ηταν σίγουρα καλυτερα αν έτρεχα 2rw4 αντί για μια tunze και μια rw8 που τρέχω τωρα

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Είσαι ωραίος !!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλαρακι!!!Και στο ειπα μην εισαι τοσο large στις αντλιες.Η 6000 ειναι ηδη υπερβολικη.Με μια rw-8 και την rw-4 που εχεις πιστευω υπερκαλυπτεσαι

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλαρακι!!!Και στο ειπα μην εισαι τοσο large στις αντλιες.Η 6000 ειναι ηδη υπερβολικη.Με μια rw-8 και την rw-4 που εχεις πιστευω υπερκαλυπτεσαι

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Λες ρε Γιώργο;

Δεν ξέρω ρε φίλε. Η RW4 που έχω στο κύβο δεν κάνει τίποτα παρά είναι μικρή

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την rw-4 απο την πλευρα που θα ειναι η επιστροφη,την rw-8 απο την αλλη συγχρονισμενες μεταξυ τους να παιζουν εναλαξ κυμα.Λες να μην κανεις δουλεια;

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα πάω για την 6000 και rw8 συν αυτές που έχω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...