Jump to content

1200+λτ θηρευτές


Force

Recommended Posts

πριν 30 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

και εμενα η 400αρα της JBL βγάζει 5,5W αλλά νομίζω αν βάλω την έξοδο του φίλτρου να χτυπάει επάνω δε θα χρειάζεται η αεραντλία

 

Απλά με μικρότερο φορτίο όπως η αεραντλία θα βγάλει τρελές ώρες αναμονής, 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο τι ειναι να λειτουργήσει  κατα τη διάρκεια της διακοπής...?

α) Οξυγόνωση?

β) Ανακυκλοφορία νερού?

 

Πότε ξεκινάει το νερό όντας στάσιμο να γίνεται επικίνδυνο αν θεωρήσουμε ότι μεσα δεν έχουμε φυτά και ψάρια και το ενυδρείο ειναι σε σκιερό μέρος?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ερώτησή σου

Εάν πρέπει να επιλέξουμε ένα από τα 2. Εγώ θα έλεγα το οξυγόνο, γιατί να μην έχουμε ψάρια όμως, ας δούμε το ενυδρείο όπως είναι, γεμάτο ψάρια και συμβαίνει μια στραβή και πρέπει να επιλέξεις το φίλτρο  ή την αεραντλία, τι θα έβαζε κάποιος σαν προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο την δικη μου οπτικη πλευρα...εισαι σπιτι και γινεται διακοπη?
Και πρεπει να επιλεξεις??
Φιλτρο θα εβαζα εγω τοποθετώντας την εξοδο πιο ψηλά για να χτυπαει το νερο με πίεση αρα ετσι θα έχουν και οξυγόνο..στην περίπτωση που δεν εισαι σπιτι εκει αλλαζει το θεμα παλι..


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγώ προς την δική σου άποψη κλεινω ith είτε είσαι σπίτι είτε όχι.

 

Αν είσαι σπίτι βάζεις και μια αεραντλία μπαταρίας 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα νέο θέμα μου αρέσει η ερώτησή σου και θέλω να δω πως θα τοποθετηθούν και τα άλλα μέλη

Link to comment
Share on other sites

Με εξωτερικα ειναι λιγο εως πολυ μονοδρομος αν δεν εισαι σπιτι...με σαμπακι ομως τα εχεις 2 σε 1

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Force said:

Άνοιξα νέο θέμα μου αρέσει η ερώτησή σου και θέλω να δω πως θα τοποθετηθούν και τα άλλα μέλη

 

 

Καλά έκανες.....χαλάσαμε το θέμα σου με τόσα ποσταρίσματα.....Παρόλα αυτά, αναμένω την απόδοση του Νέου σου Ups όταν θα το τεστάρεις

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χάλασε το θέμα, απλά να το δουν όλοι θέλω να δω τι θα πουν,

Οκ θα σε ενημερώσω αυτό που κάνω ακόμα είναι να το αφήσω να σβήσει τελείως και μετά θα το βάλω στην πρίζα για να δω εάν θα πάρει μπροστά μόνο του, γιατί όταν το έβαλα στην πρίζα πήρε μόνο του μπροστά δεν πάτησα κάποιο κουμπί την πρώτη φορά και μου έκανε εντύπωση αυτό.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό.....Εγώ χρειάστηκε με το που το έβαλα στη πρίζα να πατήσω το power......Το άφησα όλη μέρα να φορτίσει τις μπαταρίες, και την επόμενη έκανα το test. Με το που άνοιξα πάλι τα ρεύματα γύρισε μόνο του απο μπαταρία σε λειτουργία AC και άρχισε και πάλι να φορτίζει τις μπαταρίες.

Έγινε επεξεργασία - Corbil
Link to comment
Share on other sites

Το test του UPS ξεκίνησε πριν 1 ώρα, στις 16:00 το έβγαλα από την πρίζα να δούμε τι δύναμη έχει.

In search for incredible

Link to comment
Share on other sites

Το UPS έσβησε 23:00, το έβγαλα από το ρεύμα στις 16:00 και επάνω είχε ένα φίλτρο με ονομαστική κατανάλωση 20W, το καλό είναι ότι παίρνει μόνο του μπροστά μόλις το βάλεις στην πρίζα ξεκινάει δεν χρειάζεται να πατήσεις κανένα κουμπί

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι καλά, δεν είναι και κάνα τέρας 2000 VA είναι, ίσως εάν στρώσουν οι μπαταρίες του μετά από κάποιους κύκλους να βελτιωθεί λίγο ακόμα ο χρόνος του,

Μάλλον θα βάλω την αεραντλία πάνω η οποία έχει κατανάλωση 4.5W τότε ο χρόνος αναμονής του θα ανέβει πάρα πολύ, 

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω και στο άλλο θέμα που άνοιξες, καταλήγετε ότι σημαντικότερη είναι η οξυγόνωση του νερού. Φυσικά με την αεραντλία, η οποία έχει περίπου το 1/4 της κατανάλωσης σε σχέση με το φίλτρο, θα σου κρατάει το UPS λογικά ολόκληρη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκεί καταλήγουμε ότι εάν υπάρχει οξυγόνο είναι δύσκολο να υπάρξει απώλεια, μπορεί να τα κρατήσει στην ζωή πολλές ώρες μέχρι να επέμβει κάποιος και να μπει σε φυσιολογική λειτουργία το ενυδρείο πάλι

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Επομένως θα έχεις μόνιμα αεραντλία, η οποία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα συνεχίσει να λειτουργεί. Σωστά;

Τα ψάρια τώρα είναι καλά;

Έχεις σκεφτεί για τυχόν άλλη ασφαλιστική δεικλίδα ώστε να καταλαβαίνεις ότι το ενυδρείο δεν έχει ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το ups μπορεί να ρυθμιστεί να στέλνει email ότι έχει loss of power. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες θα υπάρχει μόνιμα αεραντλια πάω στο ups , κάτι άλλο δεν θα μπει προς το παρόν

 

In search for incredible

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Force έγραψε:

Όπως το λες θα υπάρχει μόνιμα αεραντλια πάω στο ups , κάτι δεν θα μπει προς το παρόν

In search for incredible
 

Ειλικρινά σου εύχομαι να μην σου ξανατύχει αυτό που σου έτυχε.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το ups μπορεί να ρυθμιστεί να στέλνει email ότι έχει loss of power. 

Μπορεί να μπει κάρτα δίκτυο, αλλά σε μια γενική διακοπή ρεύματος δεν έχει νόημα δεν είναι κοντά το modem για να του δίνει ρεύμα

In search for incredible

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Λογικά το ups μπορεί να ρυθμιστεί να στέλνει email ότι έχει loss of power. 

Αυτό πως μπορεί να γίνει αφού δεν είναι συνδεδεμενο σε υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites


Μπορεί να μπει κάρτα δίκτυο, αλλά σε μια γενική διακοπή ρεύματος δεν έχει νόημα δεν είναι κοντά το modem για να του δίνει ρεύμα

In search for incredible


Σε γενική οχι, μονο στην περιπτωση που πεσει η ασφαλεια του ενυδρειου.

Μπορεις επισης να βαλεις ενα παλιο smartphone μονιμα στο ρευμα και με ενα app σου στελνει ενημερωση οταν σταματησει να εχει ρευμα

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Power outage alarm free λεγεται

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...