Jump to content

1200+λτ θηρευτές


Force

Recommended Posts

να γιατί ενα ups τελικά κρίνεται χρήσιμο. Εστω και 2 ώρες να μπορούσε να σου αντέξει το φίλτρο ίσως και να μην συνέβαινε αυτό.

Οκ υπάρχουν πολλοί τρόποι να ειδοποιηθεί κανείς για την διακοπή..... τι να το κάνεις όμως όταν βρίσκεσαι χλμ μακριά και κανείς δε μπορεί να βοηθήσει μπαίνοντας σπίτι σου?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε. 

Πολλοί την έχουν πάθει έτσι. 

Και εγώ πέρσι έπαθα μεγάλη ζημιά έτσι

και λέω ευτυχώς που δεν έχασα όλο το ενυδρείο.

Έβαλα ups,  πιστεύω δεν βοηθάει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, εκτός αν δώσεις πολλά λεφτά για κάτι μεγάλο.

Έβαλα και κάμερα οπότε όταν φεύγω να μπορώ να το παρακολουθώ.

Τα κλειδιά του σπιτιού τα αφήνω σε ένα φίλο που ξέρει τα βασικά ώστε να μπορεί να επέμβει εφόσον χρειαστεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη μ' ενα ups 2000 VA δεν θα καταφέρουν να κρατηθούν τα 20W του φίλτρου έστω για ένα 2ώρο?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν το κατέχω με τα ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικα. 

Για δύο ώρες θα αντέξει αλλά αν φύγεις παράδειγμα Σάββατο μεσημέρι,  γίνει η στραβή το απόγευμα και εσύ γυρνάς πίσω Κυριακή βράδυ δεν θα μείνει πάλι τίποτα.... 

Link to comment
Share on other sites

Camera υπάρχει στο ενυδρείο και το πρωί που το είδα από το μαγαζί δεν έπαιζε αλλά δεν πήγε το μυαλό μου ότι θα μπορούσε να είχε πέσει το ρελέ, πάντως ένα είναι σίγουρο πλέον ότι θα ψάξω πάρα πολύ έτσι ώστε να μπει κάτι που θα μπορεί να κρατήσει τα φίλτρα του ενυδρείου ζωντανά για αρκετές ώρες πλέον δεν θα μου ξανασυμβεί αυτό.

 

Εάν κάποιος έχει ψαχτεί με ups ή με οτιδήποτε άλλο θα ήθελα να ακούσω γνώμες, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μπορεί να κρατήσει τα φίλτρα 20 + 20 w, σε λειτουργία για πολλές ώρες

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι ενα μικρο ups ,μονο για να λειτουργει μια αεραντλια θα γλυτωνε πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα UPS με 2700w (3000 va) παροχή, πόση διάρκεια ζωής μπορεί να δώσει σε 50W παροχή μηχανημάτων. 

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω κάπως αλλιώς.....ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να γλυτώσεις το κακό εαν θα υπάρξει μια μεγάλη διακοπή ρεύματος?

Στην περίπτωση του Force έγινε στραβή λόγω βραχυκυκλώματος και έπεσε το ρελέ.....εκει δυστυχώς πρέπει να έχεις κάποιον να πάει να σηκώσει το ρελέ.

 

Προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω βιώσει ποτέ διακοπή ρεύματος μεγαλύτερη της μισής μέρας. Αυτη τη στιγμή έχω ενα 2χίλιαρο ups πάνω σε δίπορτο ψυγείο του οποίου δοκίμασα την αντοχή επίτηδες κατεβάζοντας την ασφάλεια του, και το κράτησε σίγουρα πάνω απο 10 ώρες. Βέβαια η αρχή λειτουργίας του κομπρεσσερ του ψυγείου είναι πολύ διαφορετική διότι δεν χρειάζεται συνεχή παροχή μιας και σβήνει κι ανάβει.

Εντάξει υπάρχουν Ups που κοστίζουν πάνω απο 3000 ευρώ αλλά και Η/Ζ σαν λύσεις αλλά δεν μιλάμε να πάμε στο άλλο άκρο.....ποια θα ήταν η χρυσή τομή σε ένα UPS? Απ ότι κατάλαβα εαν δώσεις ζωή στον κυκλοφορητή σου κάποιες ώρες ίσως καταφέρεις και γλυτώσεις τα χειρότερα. Force και τον έναν απο τους δυο κυκλοφορητές να αφήσεις σε λειτουργία, πιστεύω ότι θα τα καταφέρει να γυρίσει τα νερά στο θηρίο σου!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σ τι θερμοκρασία εχεις το ενυδρειο;;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει θερμοκρασία 26.8

In search for incredible

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

Να το θέσω κάπως αλλιώς.....ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να γλυτώσεις το κακό εαν θα υπάρξει μια μεγάλη διακοπή ρεύματος?

Στην περίπτωση του Force έγινε στραβή λόγω βραχυκυκλώματος και έπεσε το ρελέ.....εκει δυστυχώς πρέπει να έχεις κάποιον να πάει να σηκώσει το ρελέ.

 

Προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω βιώσει ποτέ διακοπή ρεύματος μεγαλύτερη της μισής μέρας. Αυτη τη στιγμή έχω ενα 2χίλιαρο ups πάνω σε δίπορτο ψυγείο του οποίου δοκίμασα την αντοχή επίτηδες κατεβάζοντας την ασφάλεια του, και το κράτησε σίγουρα πάνω απο 10 ώρες. Βέβαια η αρχή λειτουργίας του κομπρεσσερ του ψυγείου είναι πολύ διαφορετική διότι δεν χρειάζεται συνεχή παροχή μιας και σβήνει κι ανάβει.

Εντάξει υπάρχουν Ups που κοστίζουν πάνω απο 3000 ευρώ αλλά και Η/Ζ σαν λύσεις αλλά δεν μιλάμε να πάμε στο άλλο άκρο.....ποια θα ήταν η χρυσή τομή σε ένα UPS? Απ ότι κατάλαβα εαν δώσεις ζωή στον κυκλοφορητή σου κάποιες ώρες ίσως καταφέρεις και γλυτώσεις τα χειρότερα. Force και τον έναν απο τους δυο κυκλοφορητές να αφήσεις σε λειτουργία, πιστεύω ότι θα τα καταφέρει να γυρίσει τα νερά στο θηρίο σου!

 

 

Έχεις δίκιο εάν το ένα φίλτρο από τα 2 ήταν σε λειτουργία δεν θα υπήρχε πρόβλημα μέχρι να γυρίσω το μεσημέρι, θα τα έσωνε τα ψάρια, το ενυδρείο έχει πάνω 2 φίλτρα 2080 eheim τα οποία υπέρ καλύπτουν τις ανάγκες του.

Οπότε ψάχνω λες για ένα 2000 va και βάζω το ένα φίλτρο πάνω του.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δε λέω κάτι, το ψάχνω κι εγώ με την διάρκεια διαβάζοντας στα καταλληλα site. Τα περισσότερα Ups έχουν σχεδιαστεί για αντέξουν το φορτιο ενος υπολογιστή για κάνα 5λεπτο με 10λεπτο. Αλλά εκεί μιλάμε για μια κατανάλωση 120W όχι για 15 και 20.

Ψάξε για line interactive ups πάντως, όχι για stand by εκτός κι αν έχεις καλό budget και πάς για online

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω δεν εχω καταλαβει.γιατι να ψοφησουν τα ψαρια αν υπαρχει οξυγονο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Corbil έγραψε:

Να το θέσω κάπως αλλιώς.....ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να γλυτώσεις το κακό εαν θα υπάρξει μια μεγάλη διακοπή ρεύματος?

Στην περίπτωση του Force έγινε στραβή λόγω βραχυκυκλώματος και έπεσε το ρελέ.....εκει δυστυχώς πρέπει να έχεις κάποιον να πάει να σηκώσει το ρελέ.

 

Προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω βιώσει ποτέ διακοπή ρεύματος μεγαλύτερη της μισής μέρας. Αυτη τη στιγμή έχω ενα 2χίλιαρο ups πάνω σε δίπορτο ψυγείο του οποίου δοκίμασα την αντοχή επίτηδες κατεβάζοντας την ασφάλεια του, και το κράτησε σίγουρα πάνω απο 10 ώρες. Βέβαια η αρχή λειτουργίας του κομπρεσσερ του ψυγείου είναι πολύ διαφορετική διότι δεν χρειάζεται συνεχή παροχή μιας και σβήνει κι ανάβει.

Εντάξει υπάρχουν Ups που κοστίζουν πάνω απο 3000 ευρώ αλλά και Η/Ζ σαν λύσεις αλλά δεν μιλάμε να πάμε στο άλλο άκρο.....ποια θα ήταν η χρυσή τομή σε ένα UPS? Απ ότι κατάλαβα εαν δώσεις ζωή στον κυκλοφορητή σου κάποιες ώρες ίσως καταφέρεις και γλυτώσεις τα χειρότερα. Force και τον έναν απο τους δυο κυκλοφορητές να αφήσεις σε λειτουργία, πιστεύω ότι θα τα καταφέρει να γυρίσει τα νερά στο θηρίο σου!

 

 

 

Κάνεις λάθος... υπάρχει σύστημα (ρελέ διαφυγής) που ελέγχει ΑΝ η παροχή ρεύματος είναι κανονική (ΔΕΝ έχει γίνει διακοπή από την ΔΕΗ) και επαναφέρει τον διακόπτη σε λειτουργία.

Το έχω... στο σπίτι μου.

Την περασμένη εβδομάδα είχα 2 διακοπές ρεύματος από την ΔΕΗ διάρκειας 4 ωρών... τα ψάρια μου ΔΕΝ είχαν πρόβλημα.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μένοντας στάσιμο το νερό, πιθανότατα νιτρικά αμμωνίες θα ανέβηκαν στα ύψη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, diskus fan said:

 

 

Κάνεις λάθος... υπάρχει σύστημα (ρελέ διαφυγής) που ελέγχει ΑΝ η παροχή ρεύματος είναι κανονική (ΔΕΝ έχει γίνει διακοπή από την ΔΕΗ) και επαναφέρει τον διακόπτη σε λειτουργία.

Το έχω... στο σπίτι μου.-

Την περασμένη εβδομάδα είχα 2 διακοπές ρεύματος από την ΔΕΗ διάρκειας 4 ωρών... τα ψάρια μου ΔΕΝ είχαν πρόβλημα.-

Δεν είναι δική μου διαπίστωση αυτή φίλε μου, αλλά του παθόντως

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

Ακόμα δε λέω κάτι, το ψάχνω κι εγώ με την διάρκεια διαβάζοντας στα καταλληλα site. Τα περισσότερα Ups έχουν σχεδιαστεί για αντέξουν το φορτιο ενος υπολογιστή για κάνα 5λεπτο με 10λεπτο. Αλλά εκεί μιλάμε για μια κατανάλωση 120W όχι για 15 και 20.

Ψάξε για line interactive ups πάντως, όχι για stand by εκτός κι αν έχεις καλό budget και πάς για online

 

Για on line Ups θα πάω αλλά αλλά δεν ξέρω πόση ώρα μπορεί αν υποστηρίξει ένα φίλτρο 20 W ένα ups πχ 900W ή και παραπάνω

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Corbil έγραψε:

Δεν είναι δική μου διαπίστωση αυτή φίλε μου, αλλά του παθόντως

 

 

Για τον διακόπτη... εσύ έγραψες (και έβαλα την παράθεση).

Το άλλο απλά... το πρόσθεσα σαν προσωπική εμπειρία γενικότερα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψωφησαν τα ψαρια επειδη δεν λειτουργούσε το φιλτρο μερικες ωρες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε διακοπή ρεύματος 2 ωρών και τα ψάρια δεν είχαν πρόβλημα, απλά ήμουν σπίτι και μετά την 1 ώρα έβαλα αεραντλία μπαταρίας για καλού κακού,

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να έσβησε κάποια στιγμή την νύχτα το ρεύμα και ήταν πάρα πολλές ώρες τα ψάρια χωρίς οξυγόνο, και στάσιμα τα νερά  

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ψωφησαν τα ψαρια επειδη δεν λειτουργούσε το φιλτρο μερικες ωρες;;;;

Ακριβώς αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα παρέχουν και οξυγόνο μιας και βαράνε στην επιφάνεια και τα 2, από το οξυγόνο ξεκίνησε το κακό και μετά τον πρώτο θάνατο επιδεινώθηκε η κατάσταση δραματικά, μιλάμε για ψάρια 40 και 50 εκ. το κάθε ένα οπότε τα απόβλητα που βγάζουν και η ανάγκη για οξυγόνο είναι μεγάλη   

Link to comment
Share on other sites

Οποτε βρες ενα ups που να σηκωνει 4w οπως η eheim 200 pumpπχ κ θα κραταει για δυο μερες.μην ψαχνεις για τα φιλτρα.αμμωνια αν δεν κανω λαθος παράγεται απο το νεκρο ψαρι την επομενη μερα .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Οποτε βρες ενα ups που να σηκωνει 4w οπως η eheim 200 pumpπχ κ θα κραταει για δυο μερες.μην ψαχνεις για τα φιλτρα.αμμωνια αν δεν κανω λαθος παράγεται απο το νεκρο ψαρι την επομενη μερα .

 

 

Αυτό που έγραψα... για το ρελέ διαφυγής... το διάβασες;  :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...