Jump to content

18χρονο θαλασσινό


lefteris67

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Λουκά είναι τα biodigest αλλά δεν έριχνα optim γιατί είχα τα πελλετ. Τώρα θα περιμένω λίγο και θα δω πως θα πράξω.

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ξέρω  ότι το optim δεν είναι πηγή άνθρακα όπως τα pellets. Αν όντως αυτό είναι σωστό μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα αφού θεωρητικά αυτό θα "βελτιώσει" την απόδοση των Biodigest. Πάντως εγώ με χρήση μόνο αυτών των δύο, έχω νιτρικά από 2,5 εώς 5. Δεν τα λες και λίγα, αλλά είναι χωρίς χρήση οποιασδήποτε πηγής άνθρακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, δεν μου κάθεται καλά αυτή η εικόνα του σκίμερ για στεγνό ενυδρείο..

παντως το optim σύμφωνα με το site της εταιρίας δεν είναι πηγή άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ξέρω  ότι το optim δεν είναι πηγή άνθρακα όπως τα pellets. Αν όντως αυτό είναι σωστό μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα αφού θεωρητικά αυτό θα "βελτιώσει" την απόδοση των Biodigest. Πάντως εγώ με χρήση μόνο αυτών των δύο, έχω νιτρικά από 2,5 εώς 5. Δεν τα λες και λίγα, αλλά είναι χωρίς χρήση οποιασδήποτε πηγής άνθρακα.

Λουκά 2,5- 5 νιτρικά μια χαρά νομίζω είσαι. Εκεί στοχεύω και εγώ τώρα είμαι στο 5. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Λευτέρη, δεν μου κάθεται καλά αυτή η εικόνα του σκίμερ για στεγνό ενυδρείο..

παντως το optim σύμφωνα με το site της εταιρίας δεν είναι πηγή άνθρακα.

Πάνο δεν το λέει σαν άνθρακα αλλά λέει θρεπτικά για τα βακτήρια biodigest και όχι μόνο αφού λέει πως είναι μίγμα που περιέχει και ιχνοστοιχεία. 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα βγάζει βρόμα αρκετή το σκιμμερ με μηδέν νιτρικά και χωρίς πελλετακια !

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Και εμένα βγάζει βρόμα αρκετή το σκιμμερ με μηδέν νιτρικά και χωρίς πελλετακια !

Διονύση τα σταμάτησες?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα lps έχουν καλύτερη εικόνα. Η μία divisa άνοιξε κανονικά η άλλη είναι κάπως καλύτερα η ancora στην ίδια κατάσταση και η Dunca μονίμως τούμπανο αφού δεν κατάλαβε τίποτα ενώ τα soft σε τραγική κατάσταση. Το σαρκόφυτο τσαλακωμένο ενώ 2 φραγκ σινουλάρια 1 ξενια και 1 κλαντιελα χαιρέτησαν αφού έλιωσαν.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Σήμερα τα lps έχουν καλύτερη εικόνα. Η μία divisa άνοιξε κανονικά η άλλη είναι κάπως καλύτερα η ancora στην ίδια κατάσταση και η Dunca μονίμως τούμπανο αφού δεν κατάλαβε τίποτα ενώ τα soft σε τραγική κατάσταση. Το σαρκόφυτο τσαλακωμένο ενώ 2 φραγκ σινουλάρια 1 ξενια και 1 κλαντιελα χαιρέτησαν αφού έλιωσαν.  

Ελλιωσε η ξενια?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, niknik said:

Ελλιωσε η ξενια?  χαχαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Όχι ρε Νίκο όσμωση με TDS 3

Αυτο πρεπει να εγινε επειδη στεγνωσε το συστημα Λευτερη.Αστο λιγο να ηρεμισει και τα ξαναβαζεις με ποιο λιγη ποσοτητα,και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Αυτο πρεπει να εγινε επειδη στεγνωσε το συστημα Λευτερη.Αστο λιγο να ηρεμισει και τα ξαναβαζεις με ποιο λιγη ποσοτητα,και βλεπεις.

Μετά το 0 στα νιτρικά και το βαρύ τάϊσμα σε ψάρια και σε κοράλλια με τροφή και αμινοξέα τα νιτρικά είναι τώρα 5. Τα πελλετ έχουν σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Διονύση τα σταμάτησες?

 

Αμεσα !!!

δεν είχα και ψάρια όποτε δεν είχαν νόημα τα πελλετακια !

 

Παντως επειδή ειμαι νιτρικά τουλάχιστον 3 μήνες και στο ενυδρείο εχω και ξενια και σαρκοφυτο κα δεν έχουν πάθει τίποτα !

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με 0 νιτρικά οι ξενίες ξεπηδάνε απο το βράχο, οπου τις ξεριζώνω αλλες τόσες βγαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μια ψιλοαλλαγή στο auascape από μέση μέχρι δεξιά. Είναι πιο λειτουργικό και τελικά θα μείνει έτσι.

SDC10091.JPG

SDC10092.JPG

SDC10093.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Μια ψιλοαλλαγή στο auascape από μέση μέχρι δεξιά. Είναι πιο λειτουργικό και τελικά θα μείνει έτσι.

SDC10091.JPG

SDC10092.JPG

SDC10093.JPG

Ετοιμος για ακροπορες.:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Πλακίτσα κάνεις έτσι???:bigemo_harabe_net-89:

 

Το aquascape που έχεις κάνει όμως είναι ιδανικό για sps ρε συ!

Καλά, εκείνο το βραχάκι δεξιά που παίρνει τόσο φώς...Έτοιμη θέση για magnifica :jig:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Το aquascape που έχεις κάνει όμως είναι ιδανικό για sps ρε συ!

Καλά, εκείνο το βραχάκι δεξιά που παίρνει τόσο φώς...Έτοιμη θέση για magnifica :jig:

Άμα την βάλω λες να κάτσει εκεί? Η θα αρχίσει να σουλατσάρει.

Link to comment
Share on other sites

Αν της αρέσει εκεί, δεν θα φύγει. Φαίνεται ιδανικό μέρος, αλλά με τις ανεμώνες ποτέ δεν ξέρεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Πιο ρε Νικολη?

Το ενυδρειο φιλε    

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...