Jump to content

18χρονο θαλασσινό


lefteris67

Recommended Posts

Λευτερη μην το πειραξεις αρκετα καλυτερο ετσι ,παμε...

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη μην το πειραξεις αρκετα καλυτερο ετσι ,παμε...

Δεν τ'ακουμπάω Νίκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσε η ανακατοσούρα στο ενυδρείο και το έχω αφήσει να ηρεμήσει και να ισοροπήσει μετά από όλον τον χαμό άρχισα να σκέπτομαι την πορεία του από εδώ και μετά. Αποφάσισα λοιπόν να πάρω το σκιμμερ από τις αγγελίες.

Είναι ένα H&S για να μην ψάχνετε αυτό:http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/item/4699-%CF%83%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CF%81-%CE%B5%CF%89%CF%82-1500-%CE%BB%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B1/  Τι λέτε ρε παίδες?

Link to comment
Share on other sites

Καλη κινηση να παρεις ενα καλο σκιμμερ λευτερη :thumbsu:

Μεχρι ποσα χρηματα εχεις διαθεση να δωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη θα δω πρώτα τι παίζει με την αντλία του και δεν δουλεύει και αν δεν φτιάχνετε θα του βάλω jebao dc 2000 αυτή:http://www.fish-street.com/coral_box_dc_skimmer_pump

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπλεκεις ρε λευτερη μου?

Ισως να ηταν καλυτερα να παρεις κατι καινουργιο απο την αρχη,κατα την ταπεινη μου αποψη φυσικα.Ενυδρειο σου ειναι και τσεπη,οποτε κανεις οτι κρινεις εσυ καλυτερο.Απλα λεω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε Μιχάλη το βλέπω καλή περίπτωση. Λέω για Jebao και όχι Aqua Bee που φοράει γιατί η Jebao ρυθμίζετε στην ροή και πληρεί τις προϋποθέσεις. Το σκιμμερ είναι αυτό:http://www.sewatec.de/hs-skimmer-type-a-150-f2001-outside.html

Για καινούργιο είναι πολλά τα φράγκα που δεν υπάρχουν τώρα.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια,εγω ετσι οπως τα υπολογισα τα χρηματα θα σου βγουν γυρω στα 125ε.(50+75)

Με αυτα τα χρηματα η' κ 25 παραπανω μπορεις επισης να παρεις κατι καλο κ καινουργιο.

 

Γιατι μην κοιτας οτι δινει το σκιμμερ για 1000 λιτρα κ σκεφτεσαι οτι παιζει καποιο ρολο το "σωμα"/θαλαμος του.Τον πιο σημαντικο ρολο σε ενα σκιμμερ τον παιζει η αντλια.

Αν θες να το παρεις ομως παρτο,αρκει να τσεκαρεις αν οντως "κουμπωνει" η jebao πανω του :thumbsu:

Και για να εισαι σιγουρος,αν παρεις την αντλια απο τον κινεζο στειλε του ενα μηνυμα και πες του οτι θελεις να βαλεις αυτη την αντλια σε αυτο το σκιμμερ.

 

Ας πουμε ενα φθηνο -σχετικα παντα- σκιμμερ ειναι αυτο

http://www.fish-street.com/bubble_magus_curve_5_protein_skimmer

Κ τα tunze skimmer ειναι πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη το έχω δει και αυτό. Γλυκοκοίταζα μάλιστα και το Coralbox D 500. Αυτό που φοβάμαι στην αγορά σκιμμερ απ' έξω είναι ότι τα σκιμμερ είναι μεγάλα δέματα και είναι πολύ πιθανό να τα σταματήσουν τελωνείο. Αν γίνει αυτό θα πάω για μαλλί και θα βγω κουρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα κανεις,υπαρχουν καποιες περιπτωσεις παιδιων που οντως "κουρευτηκαν"!

Το tunze 9004 το εχεις δει?

Το εχουν αρκετα ελληνικα καταστηματα οποτε θα εχεις εχεις γρηγορη αγορα χωρις τελωνεια κτλ και σιγουρα καλυτερη εγγυηση/ασφαλεια σε περιπτωση βλαβης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα κανεις,υπαρχουν καποιες περιπτωσεις παιδιων που οντως "κουρευτηκαν"!

Το tunze 9004 το εχεις δει?

Το εχουν αρκετα ελληνικα καταστηματα οποτε θα εχεις εχεις γρηγορη αγορα χωρις τελωνεια κτλ και σιγουρα καλυτερη εγγυηση/ασφαλεια σε περιπτωση βλαβης.

Μιχάλη το είδα το tunze που λες και το δίνει για 250λ. εγώ είμαι στα 240 πολύ οριακό δεν είναι? Νομίζω δεν θα τα βγάλει πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη η προταση μου ειναι το deltec mce 600 μεταχειρισμενο με 150-180ε!

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη η προταση μου ειναι το deltec mce 600 μεταχειρισμενο με 150-180ε!

Βασίλη δεν υπάρχει ο χώρος για κρεμαστό. Το σκιμμερ που θα μπει πρέπει να κάτσει μέσα στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει και μεσα Λευτερη......

Το είδα Βασίλη. Δεν μου το παίρνει στο ύψος. Το sump που έχω είναι είναι ένα παλιό 80αρι ενυδρείο που είχα και το έκανα sump. Η βλακεία που έκανα ήταν που δεν έβγαλα τις κόντρες. Το mce 600 έχει ύψος 50cm ενώ οι κόντρες είναι στα 42cm.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα, έχω το ίδιο σκίμμερ στα 300+ λίτρα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, αλλά η αντλία που θες να βάλεις όπως λέει δεν είναι για χρήση εκτός νερού. Έχω ακούσει από παιδιά ότι δεν είναι πλήρως στεγανή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα, έχω το ίδιο σκίμμερ στα 300+ λίτρα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, αλλά η αντλία που θες να βάλεις όπως λέει δεν είναι για χρήση εκτός νερού. Έχω ακούσει από παιδιά ότι δεν είναι πλήρως στεγανή.

Το σκίμμερ θα δουλέψει μέσα στο sump και η αντλία θα είναι πλήρως βυθισμένη. Πως το τροφοδοτείς με ξεχωριστή αντλία η με φυσική ροή από την υπερχείλιση?

Link to comment
Share on other sites

Από την υπερχείλιση, την έχω σπάσει στα δύο και έχω βάνα πριν το σκίμμερ γιατί κατεβάζω περίπου 2500 λίτρα αλλά το σκίμμερ μετά τα 1000κάτι ξεχειλίζει.  

Link to comment
Share on other sites

Από την υπερχείλιση, την έχω σπάσει στα δύο και έχω βάνα πριν το σκίμμερ γιατί κατεβάζω περίπου 2500 λίτρα αλλά το σκίμμερ μετά τα 1000κάτι ξεχειλίζει.  

Έτσι το σκέπτομαι και εγώ. Λέει ο κατασκευαστής τροφοδοσία 1000 L max.

Για αντλία τελικά λέω αυτή.http://www.ebay.com/itm/marine-source-Red-Devil-SP3-needle-wheel-rotor-pump-dedign-for-Protein-Skimmer-/271841160204?hash=item3f4afeec0c:g:HIQAAOSwpDdVMKNO

Δες και ένα Deltec που αντικατέστησε την ίδια ακριβώς Aquabee. https://www.youtube.com/watch?v=mWZWFHi1sDQ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν τις ξέρω καθόλου αλλά φαίνεται καλή αντλία και με αρκετά μικρότερη κατανάλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το σκιμμερακι σε δράση. Οι φωτο είναι μισή ώρα μετά το ξεκίνημα.

post-58637-0-29065800-1465375311_thumb.jpg

post-58637-0-62282200-1465375331_thumb.jpg

post-58637-0-77185100-1465375348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη το H&S που έλεγα. Δεν υπάρχουν φράκγα για κάτι καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σκιμερ, καλοριζικο φιλε!!!

Ευχαριστώ. Νάσαι καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...