Jump to content

18χρονο θαλασσινό


lefteris67

Recommended Posts

Νίκο όχι ακόμη και δεν την περιμένω τόσο νωρίς αφού είχα πάει 50+ νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο που θα τελειώσω κάποιες βελτιώσεις στο μεγάλο ριάκτορα θα βάλω άλλα 30ml γιατί το ριακτοράκι που έχω τώρα ζήτημα να πάρει άλλα 10-15ml.

Είναι σχεδόν τιγκα με τα 150ml.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος ο σκιμμεροριακτορας. Αύριο θα του βάλω μια φλάντζα στο καπάκι που δεν πρόλαβα να πάρω σήμερα και είναι κομπλε.

Εδώ δουλεύει με 600αρα αντλία. https://youtu.be/u3uJJkqROjI

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος ο σκιμμεροριακτορας. Αύριο θα του βάλω μια φλάντζα στο καπάκι που δεν πρόλαβα να πάρω σήμερα και είναι κομπλε.

Εδώ δουλεύει με 600αρα αντλία. https://youtu.be/u3uJJkqROjI

Μπραβο Λευτερη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος ο σκιμμεροριακτορας. Αύριο θα του βάλω μια φλάντζα στο καπάκι που δεν πρόλαβα να πάρω σήμερα και είναι κομπλε.

Εδώ δουλεύει με 600αρα αντλία. https://youtu.be/u3uJJkqROjI

Φαίνεται να δουλεύει μια χαρά Λευτέρη. Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα του ενυδρείου σήμερα. Άρχισε να γίνετε πάλι η κοραλλίνη και άρχισε να δείχνει.

Όμως όση κοραλλίνη και να κάνει χωρίς τα κοράλλια κρανίου τόπος είναι. Υπομονή να πέσουν τα νιτρικά. 

post-58637-0-45308400-1471638133_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι στην ιδια φαση περιπου....ειχα νιτρικα 50 και πανω εκανα αλλαγες καθε βδομαδα περιπου 40 λιτρα αλλα δεν ελεγαν να πεσουν.ταιζα ανα 2 μερες μονο flakes.το ενυδρειο μου ειναι 250λιτρα και χωρις σαμπ.οταν εφτασε η ωρα να τα χρησιμοποιησω την ιδια μαρκα np και οχι τα all in one λογο οτι δεν ειχα ριακτορα τα εβαλα στο φιλτρο γτ ελαγαν στις οδηγιες και για canister.το οποιο το επιβαιβεωσα και απο ξενα φορουμ οτι το εκαναν πολλοι.τα νιτρικα μετα απο 2 βδομαδες επεσαν και εμειναν σταθερα αναμεσα 50 με 25.αλλα ταιζα καθε μερα τωρα, με την ιδια αλλαγη νερου.ξεκινησα με 100μλ και εφτασα στον 1,5 μηνα 200μλ.τα νιτρικα σταθερα εκει.τη δευτερα τοποθετησα ριακτορα με αυτα τα 200μλ  που ειχα μεσα στο φιλτρο,και επειδη ειχα διαβασει παρα μα παρα πολλα καλα και κακα μετραγα καθε μερα.απο δευτερα μεσημερι σε παρασκευη βραδυ επεσα λιγο κατω απο 25 με ταισμα 2 φορες την μερα τωρα!βασικα ηταν δουλεμενα στο φιλτρο και για αυτο μαλλον επιασαν αμεσως.απλα τωρα θελω να πω τι διαβασα απο ξενα φορουμ και να μου πει οποιος εχει εμπειρια απο αυτα τι ισχυει:

-kh το παρα πολυ 8,5?

-εξοδος του ριακτορα να μπαινει στο σκιμερ?

-αν δεν εχεις  καθολου φωσφορικα δεν μπορεις να εχεις βακτηρια για να κατοικησουν στα βιοπελετ?

-οταν ριχνεις βακτηρια κλεινεις το σκιμερ γιατι τα τραβαει εξω?

-πρεπει να κουνιουνται χαλαρα στο ριακτορα?

-συμπληρωνεις αφου τα μουλιασεις 24ωρες(πολλοι την ωρα που τα μουλιαζουν ριχνουν και βακτηρια μεσα στο μπολ)?

-οσα βιοπελλετ και να εχει  καποιος δεν σημαινει οτι και ο αλλος με το ιδιο ενυδρειο ακριβως και τα ιδια κοραλια και ψαρια θα χρειαστει την ιδια ποσοτητα?

-αν κοπει το ρευμα για πολλες ωρες γινεται το νερο στο ριακτορα τοξικο?ποσες ειναι οι πολλες οι ωρες???

 

σορυ αμα σου χαλασα το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι θα σου απαντησω με τι σειρα στις ερωτησεις σου.Το kh δεν ενδεικνειτε να ξεπερασει το 8 (Υπαρχου αναφορες για 8,2 8, 3.) διοτι καιγονται οι ακρες των κοραλιων των sps .Ο σωστοτερος τροπος ειναι να μπει η εξοδος στην εισοδο του σκιμερ και θα το καταλαβεις αμεσως το γιατι μολις δεις το σκιμερ τη βγαζει(μην ξεχνας ολη η παραγογη βακτηριων παει στο συστημα μας ...)Βακτηρια υπαρχουν οπως και να εχει,για αυτο εχουν ενα σταθερο ταισμα προς βαρυ θα ελεγα που μας το επιτρεπουν τα πελλετ.Οτι προσθετο ριχνουμε ειναι πηγη νιτρικων -φωσφωρικων.Καλο θα ειναι να κλεις το σκιμερ για 39 λεπτα για να αποικοισουν οσα πςρισσοτερα μπορουν το συστημα τα υπολοιπα θα φαγωθουν απο τα κοραλια καποια θα ψωφησουν και τα υπολοιπα θα βγουν απο το σκιμερ.Η ροη τους θα πρεπει να ειναι ουτε αργη ουτε πολυ γρηγορη αλλα ομοιομορφη παντου.

Εαν τα μουλιασεις ειναι ποιο ευκολα στη χρηση τους και ποιο γρηγορα θα κατοικοισουν τα βακτηρια και θα εχουν καλυτερη ροη λογο οτι θα ομοια σε βαρος με τα παλιοτερα.

Το καθε ενυδρειο εχει την δικια του ποσοτητα.Υπαρχουν αναφορες απο 3 μεχρι 4 ωρες χωρις θεματα.Το ιδανικοτερο ειναι οταν κοπει το ρευμα να αδειαζει ο ριακτορας απο το νερο,ετσι δεν θα εχεις κανενα απολυτως θεμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι στην ιδια φαση περιπου....ειχα νιτρικα 50 και πανω εκανα αλλαγες καθε βδομαδα περιπου 40 λιτρα αλλα δεν ελεγαν να πεσουν.ταιζα ανα 2 μερες μονο flakes.το ενυδρειο μου ειναι 250λιτρα και χωρις σαμπ.οταν εφτασε η ωρα να τα χρησιμοποιησω την ιδια μαρκα np και οχι τα all in one λογο οτι δεν ειχα ριακτορα τα εβαλα στο φιλτρο γτ ελαγαν στις οδηγιες και για canister.το οποιο το επιβαιβεωσα και απο ξενα φορουμ οτι το εκαναν πολλοι.τα νιτρικα μετα απο 2 βδομαδες επεσαν και εμειναν σταθερα αναμεσα 50 με 25.αλλα ταιζα καθε μερα τωρα, με την ιδια αλλαγη νερου.ξεκινησα με 100μλ και εφτασα στον 1,5 μηνα 200μλ.τα νιτρικα σταθερα εκει.τη δευτερα τοποθετησα ριακτορα με αυτα τα 200μλ  που ειχα μεσα στο φιλτρο,και επειδη ειχα διαβασει παρα μα παρα πολλα καλα και κακα μετραγα καθε μερα.απο δευτερα μεσημερι σε παρασκευη βραδυ επεσα λιγο κατω απο 25 με ταισμα 2 φορες την μερα τωρα!βασικα ηταν δουλεμενα στο φιλτρο και για αυτο μαλλον επιασαν αμεσως.απλα τωρα θελω να πω τι διαβασα απο ξενα φορουμ και να μου πει οποιος εχει εμπειρια απο αυτα τι ισχυει:

-kh το παρα πολυ 8,5? Κάτω από 8

-εξοδος του ριακτορα να μπαινει στο σκιμερ? Ναι είναι το καλύτερο

-αν δεν εχεις  καθολου φωσφορικα δεν μπορεις να εχεις βακτηρια για να κατοικησουν στα βιοπελετ? Πρέπει να υπάρχει η ανάλογη ισοροπία

-οταν ριχνεις βακτηρια κλεινεις το σκιμερ γιατι τα τραβαει εξω? Εγώ όχι δεν το κλείνω πρέπει να τραβάει το πλεόνασμα των βακτηρίων

-πρεπει να κουνιουνται χαλαρα στο ριακτορα? Να γυρίζουνε ίσα να μην κολλάνε

-συμπληρωνεις αφου τα μουλιασεις 24ωρες(πολλοι την ωρα που τα μουλιαζουν ριχνουν και βακτηρια μεσα στο μπολ)?Ναι τα μουλιάζω βακτήρια στα πέλλετ δεν ρίχνω 

-οσα βιοπελλετ και να εχει  καποιος δεν σημαινει οτι και ο αλλος με το ιδιο ενυδρειο ακριβως και τα ιδια κοραλια και ψαρια θα χρειαστει την ιδια ποσοτητα? Οχι κανένα ενυδρείο δεν είναι ίδιο με ένα άλλο. Παίζουν ρόλο τα νιτρικά που έχεις το σκίμμερ το στοκ και αρκετοί άλλοι παράγοντες

-αν κοπει το ρευμα για πολλες ωρες γινεται το νερο στο ριακτορα τοξικο?ποσες ειναι οι πολλες οι ωρες??? Το πολύ 3-4 ώρες. Αν έχεις ριάκτορα με τροφοδοσία από κάτω τον βάζεις λίγο ψηλά και το νερό στην διακοπή στραγγίζει. Μπορεί να σου ψοφίσουν τα βακτήρια αλλά δεν δημιουργείτε υδροθείο όπως στο στάσημο νερό μέσα στον ριάκτορα.  

 

σορυ αμα σου χαλασα το θεμα

Δεν μου χάλασες κανένα θέμα.

Σχετικά με τα πέλλετ θα σου πει περισσότερα ο φίλος Νίκος (niknik) που έχει εμπειρία πάνω στα πέλλετ αφού τα δουλεύει πολύ καιρό.

Εγώ ενάμιση μήνα τα έχω ξεκινήσει. 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...και αλλη μια ερωτηση.εχουμε πχ τωρα 200 μλ μεσα στο ριακτορα.ποτε τα βγαζουμε να βαλουμε αλλα αν ειμαστε οκ απο μετρησεις?και παντα θα ειναι 200 μεσα η λιωνουν και συπληρωνουμε?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...και αλλη μια ερωτηση.εχουμε πχ τωρα 200 μλ μεσα στο ριακτορα.ποτε τα βγαζουμε να βαλουμε αλλα αν ειμαστε οκ απο μετρησεις?και παντα θα ειναι 200 μεσα η λιωνουν και συπληρωνουμε?

Δεν βγάζεις δεν αλλάζεις τα πελλετ απλά συμπληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Διονύση τι έκανες τελικά? Πήγες σε πελλετ?

Δεν πήγα σε πελλετ!

Κατα διαόλου πήγα !

Link to comment
Share on other sites

Και ένας νέος κάτοικος. Ευχαριστώ πολύ τον Βασίλη (vasilis4x4).

post-58637-0-34802700-1472748947_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τα πολυ ομορφα rabbitfish.....

Ναι Θανάση είναι πανέμορφο αλλά πρέπει να είναι και πολύ δειλό ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο λίγο διάστημα,μέχρι να  μάθει το ενυδρειο θα δεις οτι δεν θα εχει κανένα θέμα με ντροπές...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο λίγο διάστημα,μέχρι να  μάθει το ενυδρειο θα δεις οτι δεν θα εχει κανένα θέμα με ντροπές...

Μακάρι. Για την ώρα στο μόνο που δεν ντρέπεται είναι στο φαί. Εκεί είναι σκέτη σκούπα.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...