Jump to content

Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

Βαζεις υποστρωμα 2-3εκ και απο πανω 4-5εκ χαλικι.

Να κανεις παχος βυθου συνολο 7-8εκ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι φυτα θα επιλεξεις να βαλεις στο ενυδρειο σου..αλλα ο φωτισμος σου ειναι χαμηλος οποτε μελετησε και ρωτα οταν αποφασισεις να βαλεις φυτα!!
Ψαρια κοιτα ποια σου αρεσουν..δες εδω στο ΑΖ τα προφιλ τους σε οτι αναφοτα παραμετρους νερου,συγκατοικους,ελαχιστα λιτρα διατηρησης κλπ και για οτι βοηθεια για να καταληξεις εδω ειμαστε...
Το siporax αν θες να ριξεις πιο ομοιομορφα βγαλτο απο το διχτακι να ριξτο αναμεσα στο χοντρο σφουγγαρι και τον υαλοβαμβακα αν χωραει ή στο τερμα του φιλτρου μαζι με το αλλο βιολογικο υλικο..να το διαπερνα δηλαδη ροη νερου...προσεχε ομως μην κανεις υπερβολες και μπουκωνει το φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό που πήρα το διαλεξα σύμφωνα με τη λαμπα και ήταν πρόταση απο τον petshopα.

 

Όταν λες στο τέρμα του φίλτρου εννοεις κάτω κατω που έχει τ μπαλάκια (το F στην φωτογραφία)?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί μπαίνει σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλω τα μπαλακια και να βάλω  το siporax ή να αφήσω τα μπαλακια και να βάλω και όσο siporax χωράει χύμα?

 

Επίσης έχω κάποιες πολύ ωραιες πέτρες λάβας απο τον Βεζούβιο. Μπόρω να της βάλω μεσα για διακόσμηση? Πρέπει να της βράσω πρώτα?

 

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Φουλ siporax, κράτα το καβάτζα το άλλο.

 

Από τον Βεζούβιο εννοείς πως τις μάζεψες ο ίδιος από Ιταλία;

Link to comment
Share on other sites

Η πέτρα λάβας είναι γενικά είναι καλό και όμορφο πέτρωμα, ουδέτερο και δεν επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού. 

 

Επειδή εσύ όμως το μάζεψες "αγριο" αν μπορούμε να το πούμε έτσι δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές. Πιθανότατα οι λάβα πέτρες που πουλούν τα ενυδρειακά καταστήματα να έχουν υποστεί κάποια επεξεργασία.

 

Περιμένε να ακούσεις και καμία άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις πετρες χωρις να δηλωνω ειδικος..θεωρω οτι απο την στιγμη που δεν επηρεαζουν το νερο αν τις βρασουμε καλα μπορουν να μπουν στο ενυδρειο..οποτε καθαρα προσωπικη γνωμη βραστην καλα και βαλτην...ειμαι της αποψης οτι το ιδανικο aquascape ειναι φυτα-πετρες-ξυλα(αναλογα και των κατοικων του ενυδρειου φυσικα)!!
Siporax βαλε φουλ οπως προειπε και ο φιλος πιο πανω..απο τα καλυτερα βιολογικα υλικα!!
Οσο για το φυτο και τα λεγομενα του υπαλληλου...μην εμπιστευεσαι και πολυ τα λεγομενα τους..υπαρχουν πολλοι γνωστες του αντικειμενου στα πετ σοπ αλλα περισσοτεροι ανιδεοι που λενε την κουταμαρα τους...για μενα Ευαγγελιο για το ενυδρειο ειναι το Αquazone (δεν εχω καμια σχεση με την διευθυνση του forum) και αλλα forum και πραγαμτικοι γνωστες του αντικειμενου και του χομπυ μας ειναι τα μελη του ΑΖ και λοιπων forum...οτι δεις γραμενο εδω μεσα ως επι το πληστον ειναι προσωπικες εμπειριες!!
Αρα διαβασε σχετικα με οτι σε ενδιαφερει και σιγουρα θα κανεις σωστες κινησεις που δεν θα μετανιωνεις και χωρις(οσο γινεται) λαθη!! 
 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου.Έχει μπει αντιχλώριο και βακτηρια . Αυριο θα προσθεσω λιγα φυτά ακόμα και θα αρχίσω τα τεστ του νερού.

 

Ποση τροφή να ρίχνω περίπου την ημέρα?

 

Ορίστε και μια φωτογραφία 20160508_181435.jpg 

 

 

 

Και ξαφνικά βλέπω και αυτό 20160508_233200.jpg

 

πως βρέθηκε??? Πρέπει να το βγάλω?

Έγινε επεξεργασία - Νίκος Αγαπητός
Link to comment
Share on other sites

Με τι "στρωνεις"? ποια βακτηρια χρησιμοποιεις?

το σαλιγκαρι βγαλτο...αν και μακροπροθεσμα δεν θα μπορεις να κανεις και πολλα...σχεδον ολοι εχουμε στα ενυδρεια μας "λαθρεπιβατες"...και αναπαραγονται με τρελους ρυθμους...τα σαλιγκαρια αυτα ερχονται με τα φυτα συνηθως...οι αποψεις για αυτα διιστανται για το αν κανουν καλο  ή κακο στο ενυδρειο μας..

Υ.Γ. Φιλικα μιλωντας και για να αποφυγεις τις βιαστικες κινησεις που εκανα εγω κανε προσεκτικη επιλογη των φυτων σου...συμφωνα με τον φωτισμο σου, αν θα προσθεσεις CO2, λιπασματα και λοιπα υγρα κ ολα αυτα..

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

Το στρώνω με τροφή. Τα βακτήρια που χρησιμοποιώ είναι "Bacterial combi system" της Easy Life.

 

Για τα φυτα θα συνεχισω το διαβασμα στο φορουμ στα προφιλ φυτών.

 

Με τοσο διαβασμα που έχω ρίξει ούτε στις πανελλήνιες :hehe  :hehe 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος Αγαπητός
Link to comment
Share on other sites

Αφησε το το σαλιγκαρι ,μονο καλο κανει..

Link to comment
Share on other sites

Αφησε το το σαλιγκαρι ,μονο καλο κανει..

Εγω διατηρωντας φυτεμενο διαφωνω καθετα οτι κανουν καλο...τα ειχαν σακατεψει τα φυτα και ειδικα την hygrophila polysperma...τωρα στην παρουσα φαση που βρισκεται ο φιλος..ισως κανει κ καλο..τι να πω...

Εγω φιλε Νικο χρησιμοποιω βακτηρια της sera...αυτα που εχεις εσυ δεν  ξερω καθολου πως λειτουργουν ...πηγαινε συμφωνα με την αναγραφομενη δοσολογια και ριχνε μια μικρη πσοσοτητα τροφης..οτι σου λεω στο λεω με καποια επιφυλαξη..περιμενε και την γνωμη καποιου εμπειροτερου..

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα ταιζες ,ειναι λογικο..

Τα ramshorns δεν πειραζουν υγιει φυτα, παραμονο σε αποσυνθεση φυτα

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι ταιζα...οτι εμενε απο τα ψαρια...τελικα εβαλα helena που μου αρεσουν κιολας και ολα καλα!!!
 

Link to comment
Share on other sites

Tα ramshorns ανετα θα φανε φυτακια με μ****α και λεπτα φυλλα...

Αν δεν βρουν αρκετη τροφη..

ΕΙδικα τα μωρα...

Εκτος απο τις τροφες των ψαριων τρωει ανετα φρεσκα μαρουλακια η κολοκυθακια η σπανακι...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Σταθη.

Αν δεν εχουν φαι, θα φανε καποιο μαλακο φυτακι..

Αν εχει πεσμενα φυλλα σε αποσυνθεση,θα τα προτιμησουν...

Ταισε ζεματισμενα λαχανικα , σπανακι ,αρακα, καροτο,κολοκυθακι κλπ.

Και ολες τις τροφες του εμποριου..

Να δοκιμασεις κατι σε σκληρη ταμπλετα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πελαγώσει ποιό τέστ να προτείνετε να πάρω για να κάνω μετρήσεις τώρα που είμαι στην 5 μερα στρωσίματος?

 

Αυτό με καλύπτει http://www.aquavivere.gr/analosima/metriseis-nerou/aquili-aquarium-test-set    ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καλύπτει γιατί δεν περιλαμβάνει το τεστ αμμωνίας. Για το στρώσιμο χρειάζεσαι ουσιαστικά 3 τεστ. ΝΗ4, ΝΟ2 & ΝΟ3.  NH4 είναι η αμμωνία, νο2 τα νιτρώδη και νο3 τα νιτρικά. Όταν μετρήσεις νιτρικά και τα πρώτα 2 είναι 0 τότε είσαι έτοιμος.

 

2η σειρά προτεραιότητας έχει το PH και οι σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...