Jump to content

Recommended Posts

Θα μπορούσες Σωτήρη να βάλεις και αμάνο μέσα ή δεν συνδιάζονται;

Συνδυάζονται μια χαρά Ευθύμη και είναι στο πρόγραμμα να μπουν καμιά εικοσαριά.

 

Πολύ ωραίο Σωτήρη! Κι εμένα μ'αρέσει πολύ όπως είναι (ως ξερικός), όπως και του Θοδωρή. Βασικά περιμένω να δω τις moss απλωμένες στα βράχια!

Όμορφα δείχνει και η "κοιλάδα", που φαίνεται καλύτερα στη φωτογραφία από την αντανάκλαση στο τζάμι! :thumbsu:

Όσον αφορά τη πλάτη, το ντεγκραντέ μπλε-μαύρο που φαίνεται (τουλάχιστον στη φωτογραφία), έχει πολύ ενδιαφέρον.

Χρήστο οι moss έχουν γίνει περίπου διπλάσιες από τη μέρα που τις έβαλα και δείχνουν πραγματικά πολύ όμορφες από κοντά, πράγμα που δεν φαίνεται από τις φωτογραφίες (καθότι μπαγαντέλα η μηχανή μου).

 

 

Πολυ ομορφο aquascape Σωτηρη!

Την αμμο εχεις σκεφτει να την απλωσεις λιγο προς τις γωνιες?

Στην επόμενη συντήρηση που θα κάνω Μιχάλη θα προσθέσω δυο τρία λίτρα άμμο στις άκρες, ώστε να σηκωθούν λίγο, και να δώσουν μια κλίση προς το κέντρο. Το είχα υπόψη μου εξ αρχής αλλά ξέμεινα από άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο Σωτηρη :bigemo_harabe_net-193:  Εμενα μου αρεσει παρα πολυ οπως ειναι και με το μπλε φοντο.Μπορω να φανταστω πως θα δειξει με την αναπτυξη του monte carlo αλλα δεν μπορω με φουλ φυτεμα και νομιζω οτι οσο πιο μινιμαλ το αφησεις τοσο πιο ομορφο θα δειχνει.Το στησιμο των πετρων ειναι καταπληκτικο.Θα σε φωναξω σπιτι οταν θα φτιαχνω το αφρικανικο μου :D

Δεν θα φυτέψω άλλο Κοσμά. Ίσως μπει κάποιο φυτό στο κέντρο αλλά πολύ αργότερα. Όταν με χρειαστείς για το Αφρικάνικο τώρα που πήρα το κολάι μίλα.

 

Μια χαρα τα παει και μολις μεγαλωσουν οι μοςς και το μοντε καρλο θα δειξει ακομα καλυτερο.

Εγω προσωπικα θα ξεκινουσα λιπανση σιγα σιγα και αφου εχεις και μπουκαλα.

Οσον αφορα τις γαριδες,σε λιγο καιρο θα εχεις παρα πολλες! αχαχαχαχ

Για να δούμε ρε Κώστα γιατί με αυτές τις θερμοκρασίες  η θα γίνουν πολλές ή θα τρέχω για αγορές το Σεπτέμβρη.

Λίπανση θα ξεκινήσω σιγά-σιγά γιατί καθότι και νεοστημένο φοβάμαι τις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ομορφο το αποτελεσμα ως τωρα. Υπομονη χρειαζεται να απλωσουν τα φυτα οπως πρεπει. Οσον αφορα το φοντο θα ελεγα οτι ειναιβπολυ σκουρο κατα τη γνωμη μου. Ψαξε στο ιντερνετ φωτογραφιες ενυδρειων με παρομοιο scape απο διαγωνισμους κτλ. Θα δεις οτι ολοι εχουν ανοιχτοχρωμα φοντα... Αναδεικνυει περισσοτερο το συνολο.

 

 

Μια χαρά πάει! Αλλά φόντο νομίζω θα είναι καλύτερα γαλάζιο, όχι μπλε.

 

Έχετε και οι δύο σας απόλυτο δίκιο. Χρειάζεται ανοιχτόχρωμο φόντο. Θα δοκιμάσω και με γαλάζιο και θα δούμε. Άλλωστε αυτό είναι το πιο εύκολο κομμάτι να αλλάξει.  (Εδώ μετακινήσαμε τα βουνά, στο φόντο θα κολώσουμε?)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πως πάνε τα οροπέδια; Κοκκινίζουν καθολου;

Θα πάρουμε κανα μάτι;;; :)

 

Πρασινίζουν θα έλεγα.

Θα ανέβουν φωτογραφίες σύντομα :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πέρασαν δύο μήνες από την τελευταία ενημέρωση.

Μιας και ήταν ημέρα συντήρησης έβγαλα και 5-6 φωτογραφίες να σας δείξω.

Το ενυδρείο εδώ και ένα μήνα περνά δύσκολες στιγμές. Όσες γνωστές άλγες υπάρχουν τις έχω δει μέσα.

Μοιραία σταμάτησα τη λίπανση και λειτουργώ πλέον μόνο το ένα φωτιστικό.

Μπήκαν και ένα κοπαδάκι white clound που πραγματικά με έχουν ενθουσιάσει.

Δεν κρύβονται καθόλου, παρόλο το φως που υπάρχει, τρώνε σχεδόν τα πάντα και από το χέρι μου και γενικά είναι απίστευτα ψαράκια.

Θερμοκρασία 23 C.

DSCN4731.JPGDSCN4740.JPG20161111_201529.jpg

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο :) Είναι πιο hardscaping aquascaping together with algaes έτσι. Είσαι του minimal εσύ βλέπω. Μπράβο όμως πολύ ωραίο. Μια χαρούλα. Άντε να δω πότε θα ωριμάσει και το δικό μου. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι πανεμορφο εχεις μερακι φιλε μπραβο να το χαιρεσε οσο για τις αλγες πιστευω συσκωτιση για 2-3 μερες θα βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Πολύ όμορφο :) Είναι πιο hardscaping aquascaping together with algaes έτσι. Είσαι του minimal εσύ βλέπω. Μπράβο όμως πολύ ωραίο. Μια χαρούλα. Άντε να δω πότε θα ωριμάσει και το δικό μου. :)

Το minimal πραγματικά είναι δύσκολο.

Όσον αφορά και το δικό σου ενυδρείο με υπομονή θα βρει το δρόμο του.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το minimal πραγματικά είναι δύσκολο.

Όσον αφορά και το δικό σου ενυδρείο με υπομονή θα βρει το δρόμο του.:)

 

Το φαντάζομαι μιας και δεν έχει κρυψώνες ώστε και κάτι που θα θέλεις να κρυφτεί στο μάτι. Πάντως μια χαρά μου φαίνεται και έτσι με τις άλγες του. Μια χαρούλα είναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

Παντως ειναι πανεμορφο εχεις μερακι φιλε μπραβο να το χαιρεσε οσο για τις αλγες πιστευω συσκωτιση για 2-3 μερες θα βοηθησει..

Σε ευχαριστώ πολύ.

Όσον αφορά τη συσκότιση είναι ένα όπλο για το μέλλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Το φαντάζομαι μιας και δεν έχει κρυψώνες ώστε και κάτι που θα θέλεις να κρυφτεί στο μάτι. Πάντως μια χαρά μου φαίνεται και έτσι με τις άλγες του. Μια χαρούλα είναι.

Πίστεψε με ότι ορισμένα είδη όπως κυανοβακτήριο και bba είναι κάτι που κανείς δεν θέλει να του τύχει.

Όμως αφού φύτρωσαν πρέπει να τις παλέψω.:D

 

Link to comment
Share on other sites

παρηγορήσου όμως ότι άλλοι μπορεί να την έχουν κάποια στιγμή και τελικά ποτέ δεν θα το καταλάβουν. Χαχαχαχα. παρεπιτπτόντως Hemianthus calitrichoides δεν είναι αυτό που έχεις και cladophora?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

παρηγορήσου όμως ότι άλλοι μπορεί να την έχουν κάποια στιγμή και τελικά ποτέ δεν θα το καταλάβουν. Χαχαχαχα. παρεπιτπτόντως Hemianthus calitrichoides δεν είναι αυτό που έχεις και cladophora?

Το γρασιδάκι μοιάζει με  hemianthus, αλλά είναι Micranthemum Monte Carlo και η moss είναι fissidens fontanus

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά είναι αυτό που εμένα μάλλον πέθανε :) Για αυτό δεν μπόρεσα να μάθω με τι μοιάζει για να το καταλάβω

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Ναι σωστά είναι αυτό που εμένα μάλλον πέθανε :) Για αυτό δεν μπόρεσα να μάθω με τι μοιάζει για να το καταλάβω

Το monte carlo είναι πιο εύκολο σαν φυτό, σε αντίθεση με την cuba που είναι σαφώς πιο απαιτητικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη ειναι πολυ ομορφο. Που εχεις ρε συ κυανο; δεν βλεπω κατι.
Ποσα ψαρακια εχεις μεσα;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sturm έγραψε:

Σωτηρη ειναι πολυ ομορφο. Που εχεις ρε συ κυανο; δεν βλεπω κατι.
Ποσα ψαρακια εχεις μεσα;

Greetings from the dark side!
 

Θοδωρή έχει σε μια περιοχή στο κέντρο στην άμμο, και αφαίρεσα αρκετή ποσότητα και σε μερικά δύσκολα σημεία προς το πίσω μέρος.

Βελτιώθηκε όμως αρκετά η οπτική του μετά τη σημερινή συντήρηση.

Μέσα έχω 30 ψαράκια με σκοπό να τα κάνω καμμιά πενηνταριά.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τωρα? Φοβερο εγινε. :thumbsu::thumbsu:

 Ενταξει το κυανο δεν ειναι να το αφηνεις, αλλα ολες οι υπολοιπες αλγες δεν ειναι να σε τρελαινουν.  Τουλάχιστον στις φωτο δε φαινεται κατι ιδιαιτερο.

Αλλα ρε συ βγαλε μια φωτο πιο μακρινη με καποιο αντικειμενο διπλα στο ενυδρειο σαν σημειο αναφορας μεγεθους. Μονο ετσι θα καταλαβουμε το πραγματικο του μεγεθος. Τωρα φαινεται μικροτερο απο οτι ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Τι λες τωρα? Φοβερο εγινε. :thumbsu::thumbsu:

 Ενταξει το κυανο δεν ειναι να το αφηνεις, αλλα ολες οι υπολοιπες αλγες δεν ειναι να σε τρελαινουν.  Τουλάχιστον στις φωτο δε φαινεται κατι ιδιαιτερο.

Αλλα ρε συ βγαλε μια φωτο πιο μακρινη με καποιο αντικειμενο διπλα στο ενυδρειο σαν σημειο αναφορας μεγεθους. Μονο ετσι θα καταλαβουμε το πραγματικο του μεγεθος. Τωρα φαινεται μικροτερο απο οτι ειναι.

Αντώνη ο θερμαντήρας είναι περίπου 35 εκατοστά. Οπότε υπολόγισε.:D

Link to comment
Share on other sites

Ουτε που φαινονται τα 30! Σε τετοιο ενυδρειο θες τουλαχιστον 100.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε πραγματικά πολύ ωραίο Σωτήρη. Το monte carlo όντως τα έχει σκεπάσει όλα! :thumbsu:

Καλά κουράγια με τις άλγες, αν και σε μερικά σημεία ταιριάζουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο Σωτήρη!!!:thumbsu:

Σε ότι αφορά τις άλγες, δεν σε φοβάμαι, ξέρω ότι στο τέλος θα τις νικήσεις...:sword::sword:

Τα white cloud είναι πανέμορφα ψαράκια και θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή ως προς την αύξηση του κοπαδιού.:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...