Jump to content

σος !χρυσοψαρο σε γυαλα


Recommended Posts

απο αντιχλωριο θα σου πρότεινα το seachem prime περνεις τα 100ml και βγαζεις πολους μηνες ειναι λιγο ακριβο 6-7 ευρω τα 100ml αλλα τοσο καλο και δυνατο που ειναι θα βαζεις 2-3 σταγονες σε καθε αλλαγη νερου που θα κανεις

 

ΠΡΟΣΟΧΉ: μυριζει πολυ ασχημα το υγρο που ειναι μεσα στο μπουκαλι...μην μπερδευτεις και το πεταξεις δεν ειναι χαλασμενο αυτη ειναι η μυρωδια του.

post-59496-0-23075600-1466456620_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προς το παρων πηρα απο τον πιο κοντινο μου pet shop ενα dajana chlor stop!

αλλα μολις τελειωσε θα παω να το παρω απο καποιο πιο μεγαλο καταστημα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Γιάννη για το prime. Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ με εκπληκτικά αποτελέσματα. Επίσης μπορεί σε μεγαλύτερες δόσεις (βάσει οδηγιών) να διασπάσει νιτρικά και νιτρώδη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό θα ήταν να πάρεις και βακτήρια για τη δημιουργία βιολογίας. Προσωπικά θα πρότεινα το microbacter αν και εννοείται ότι μπορούν να πέσουν και άλλες ιδέες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου τα κακακια του ειναι μαύρα επειδή αναδεύει τον βυθό και τον φιλτράρει μεσα στο στόμα του με αποτέλεσμα να καταπίνει και λίγο απο την σκονει που κάνει το υπόστρωμα που σου εδισα και έτσι τα κακακια βγαίνουν μαύρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο τομ άρθρο για τον κύκλο του αζώτου και θα καταλάβεις τη χρησιμότητα των βακτηρίων. Ουσιαστικά αποδομούν ουσίες που παράγονται από τα περιττώματα και τις τροφές των ψαριών (NH3. NO2) και οι οποίες είναι δηλητηριώδεις (και σε μεγάλες ποσότητες θανατηφόρες ) για αυτά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο που έχω δώσει στον φίλο μας ειναι ίδη στρωμένο. Το μόνο που έχεις να κάνης φίλε Κωνσταντίνε ειναι να μην ταΐζεις πολύ το ψαράκι σου δηλαδή να μην μένει τροφή και σαπίζει μεσα στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι...το ψαρακι μου απο χτες το απογευμα δεν κινειται καθολου και στεκεται συνεχεια σε μια συγγεκριμενη γωνεια του ενυδρειου...τι να το κανω...με εχει πανικοβαλει...η μονη κινηση που κανει ειναι να φαει.... :bye2: :bye2: :bye2: :bye2:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι...το ψαρακι μου απο χτες το απογευμα δεν κινειται καθολου και στεκεται συνεχεια σε μια συγγεκριμενη γωνεια του ενυδρειου...τι να το κανω...με εχει πανικοβαλει...η μονη κινηση που κανει ειναι να φαει.... :bye2: :bye2: :bye2: :bye2:

Καλησπέρα Κωνσταντίνε.

κάνε μια αλλαγή νερου και παρατήρησε το ψαρι στην συνέχεια...έγινε κάποια αλλαγή τις τελευταίες ημέρες;Από θερμοκρασία πως είσαι;

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έκανες την αλλαγή του νερού? Τι νέα έχουμε από το μέτωπο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 σημερα του αλλαξα νεακι...τοο ταισα και μετα ολα καλα...σαν να μην τρεχει τιποτα...η θερμοκρασια ειναι παντα μρταξυ 24-26 το πολυ ...τι να πω...δεν ξερω... :glare: :glare: :glare: :glare: :glare: :glare:

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας για την κατάσταση. Αγόρασες υγρά τεστ για να δεις μήπως κάτι πάει στραβά όσον αφορά  το κομμάτι των NO2-NO3-NH3-NH4?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σημερα το απογευμα θα παω να αγορασω...προς το παρον ολα καλα

(εχεται να μου συστήνεται καποια μαρκα;)

Link to comment
Share on other sites

Άποψη δική μου είναι να πάρεις είτε salifert (που έχω εγώ), είτε api. Εάν έχεις pet city κοντά μπορείς να αγοράσεις και τεστ της jbl (δεν είναι τόσο καλά αλλά σίγουρα κάνουν καλύτερη δουλεία από τα στικάκια)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αναλόγως την εταιρία. Υπολόγισε ότι κάθε πακέτο είναι περίπου για 40-50 τεστ. Κάθε πακέτο είναι για διαφορετικό τεστ, οπότε υπολόγισε ότι θα χρειαστείς τρία τουλάχιστον τεστ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας σε τεστ της API ειναι απο τα πιο αξιόπιστα και αν βρεις πάρε όλο το σεν μαζί στα 45€ και σου κρατάει για περίπου 2 χρόνια περιέχει μεσα 4 δοκιμαστικά σκοινάκια απο γυάλινα και τα εξής τεστ... NH3/NH4= αρμονία

PH

NO2

NO3

Διαθέτει μεσα βιβλιαράκι οδηγιών χρίσεις και έναν πίνακα αποτελεσμάτων για ολλα τα τεστ

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...