Jump to content

Αρωστοι και άλλοι δίσκοι...


noni

Recommended Posts

:thumbup:

Σε αυτό το post ,http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10278

θα βρείτε το πως ξεκίνησε το πρώτο πρόβλημα με το δισκάκι μου που δυστιχώς το έχασα.. :buttrock: χθες το πρωί.

Τώρα χειροτέρεψαν τα πράγματα.

Και οι άλλοι μου δίασκοι άρχισαν να παρουσιάζουν προβλήματα δυστυχώς.

Αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα καθότι είμαι καινούργια στο χώρο του ενυδρείου και των δίσκων γεννικότερα.

Σήμερα τελικά βρήκα το melafix σε ένα petshop.

Πήγα στην ιστοσελίδα του istellas για να διαβάσω περισσότερα για το melafix.

http://www.istellas.gr/aquarium/my_medicines_melafix.html

Το ενυδρείο μου είναι 927 λίτρα..

πρέπει να κάνω θεραπεία εκεί γιατι είναι τόσο πυκνοφυτεμένο και μεγάλο που είναι αδύνατον να πιάσω τους δίσκους και να τους βάλω στο μικρό καραντίνα νοσοκομείο. (το δισκακι που έχασα ήταν τόσο αδύναμο το καημένο που το έπιασα εύκολα για να το βάλω καραντίνα για θεραπεία).

Άρχισα θεραπεία στο μεγάλο..

Εβαλα ολόκληρο μπυκάλι φάρμακο..γιατι γράφει επάνω 3.5 ml για κάθε 25 λίτρα.

Φαντάσου δηλαδή για 7 ημέρες θα θέλω 7 μπουκάλια αν όλα πάνε καλά.

Αυτό δεν είναι τόσο πρόβλήμα..άλλο είναι το πρόβλημα.

Ο ιστελλας λέει αφαιρέστε τον ενεργό άνθρακα απο το φίλτρο..

ξέρω ότι ο ενεργός άνθρακας αφειρεί όλα τα χημικά απο νερο.

Δεν έχω ιδέα πως να αφαιρέσω τον ενεργό άνθρακα απο το φίλτρο μου.

ο ισπανός που μου έστεισε το ενυδρείο μου είπε ότι σε 3 μήνες που θα θέλει καθάρισμα το φίλτρο θα έρθει ο ίδιος για να το καθαρίσει και να μου εξηγήσει πως να το κάνω εγώ μετά.

Δεν τον βρίσκω για να έρθει σύντομα και όπως καταλαβαίνεις μάλλον το φάρμακο θα το μαζεύει το φίλτρο και είναι σαν να κάνω μια τρύπα στο νερό.

Αύριο θα πάω να αγοράσω καινούργια φάρμακα.

Το φίλτρο μου είναι εξωτερικό EXeim 2260.

Ξέρει κάποιος πως να αφαιρέσω τον άνθρακα?

Το άλλο πάλι...το δισκάκι που έχασα άστε που στεναχωρήθηκα πολύ και τα κορίτσια μου έκλαιγαν..

Με το δισκάκι προβληματίστηκα πολύ γιατί ξεκίνησε με το να χάνει βάρος, μετά δεν αναπτυσσόταν το ίδιο όπως οι άλλοι δίσκοι, δεχόταν επίθεση απο τους άλλους, κρυβόταν, φοβόταν.

Το επόμενο σύπτωμα ήταν να αρχίζουν αποσύνθεση μέρος απο τα πτερύγια του, σκούρινε το χρώμα του,

αναίβαινε στην κορυφή του ενυδρείου, παρουσίασε μικρά άσπρα στίγματα εξογκωτά σαν μικρές μπαλίτσες σαν κεφάλι καρφίτσας στο πρόσωπο στόμα και κοντά στα μάτια του...μετά αυτά έφυγαν και στην θέση τους παρουσιάστηκαν τρυπούλλες σαν να φάινόταν η σάρκα απο μέσα, μετά κάτι σαν πληγές , Δυσκολία αναπνοής , δυσκολία στην κολύμβηση..απώλεια όρεξης και όταν επήλθε το μηραίο και έβγαλα φωτογραφεία σαν τρύπες φαίνονταν.

Οι άλλοι μου δίσκοι άρχισαν καπιοι να χάνουν μέρος από τα πτερύγια τους, και ένας έχει σαν πληγές στο πρόσωπο .

Τι είναι τελικά αυτή η ασθένεια?

Κάνω αλλαγές νερού καθε 2 ημέρες περίπου 20 τοις εκατον (αυτό το έκανα και απο πρίν). Το ph 7, το kh 4 ή 5. το CO2 δείχνει ο.κ.

Είναι κάπιοες άλλες μετρήσεις που πρέπει να κάνω? Βάζω νερό απο οσμοσις.

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω? Πρέπει να ανεβάσω θερμοκρασία? ( θα πειράξει τα φυτά?)

Κάποιο άλλο φάρμακο?

Το ενυδρείο μου είναι μεγάλο και δυσκολεύει πολύ.. Να αφαιρέσω λέτε πολλά λίτρα νερού για να χρησιμοποιώ λιγότερο φάρμακο? Και να μικράνω σε όγκο το ενυδρείο?.

Τι να κάνω με αφαίρεση ενεργού άνθρακα?

Σας παρακαλώ θέλω την βοήθεια σας.

Σας ευχαριστώ

Νόνη

post-3744-1177405514_thumb.jpg

post-3744-1177405542_thumb.jpg

post-3744-1177405619_thumb.jpg

post-3744-1177405642_thumb.jpg

post-3744-1177405675_thumb.jpg

post-3744-1177405697_thumb.jpg

post-3744-1177405732_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νόνη καλησπέρα,

να σε ενημερώσω πως αυτά που γράφω στο site μου για το φάρμακο είναι πιστή μετάφραση από το μπουκαλάκι του φαρμάκου, άρα ότι αναγράφεται είναι οι οδηγίες από τη μαμά εταιρεία. Το melafix έχει δοσολογία 5 ml για κάθε 10 γαλόνια (~38λτ). Το ενυδρείο σου είναι 927 λτ καθαρό νερό? Υπολόγισε πόσο νερό έχεις μέσα. Τι μπουκαλάκι πήρες που το έριξες ολόκληρο? Φαντάζομαι των 125 ml. Αν οι δίσκοι σου είναι σε άσχημη κατάσταση (πολύ φάγωμα στα πτερύγια) τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάτι πιο δραστικό (αναγκαστικά φάρμακο).

Δυστυχώς για τον τρόπο που ανοίγει το φίλτρο σου ώστε να αφαιρέσεις τον ενεργό άνθρακα θα σου πουν οι υπόλοιποι που έχουν παρόμοιο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πως να αφαιρέσω τον ενεργό άνθρακα απο το φίλτρο μου.

νονι κουραγιο

δες εδω

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...260_classic.pdf

μεσα στο φιλτρο ενα μαυρο σφουγγαρι η ενα διχτυ με καρβουνο ψιλο μεσα ειναι ο ανθρακας που ψαχνεις.

μεγαλη μου απορια

ολοκληρο ενυδρειο 1000 λιτρα μονο απο το 2260 φιλτραρετε????????

καλη τυχη

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νονι.

Δυστυχως εχουν γινει πολλα λαθη απο την αρχη που ξεκινησες και τωρα παμε να σωσουμε οτι μπορουμε!!!

Θεωροντας λοιπον οτι το ενυδρειο εχει σωστες μετρησεις (Εκτος απο ρΗ μιλαμε για Αμμωνια και Νιτριτη),το πιθανοτερο ειναι να μιλαμε για καποιο πολυ επιθετικο βακτηριο!!!

Κανε οτι μπορεις για να βγαλεις τον ανθρακα απο το φιλτρο και ξεκινα μια θεραπεια ταυτοχρονα με Furan-2 & Fungus Cure της Aq.Pharmaceuticals.Ο συγκεκριμενος συνδιασμος με εχει σωση σε καταστασεις πολυ δυσκολες!!!

Αν σε παιρνει κατεβασε και τη σταθμη του νερου σου ετσι ωστε να ελλατωσεις τα λιτρα αρα και το κοστος των φαρμακων που θα χρησιμοποιηθουν!!!

Τελος καλο θα ηταν να βαλεις ακομα ενα (Τουλαχιστον!!!) φιλτρο γιατι η φιλτρανση σου ειναι τρομερα ελλιπης και συνηθως απο εκει ξεκινανε ολα τα προβληματα...........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νονι.

Δυστυχως εχουν γινει πολλα λαθη απο την αρχη που ξεκινησες και τωρα παμε να σωσουμε οτι μπορουμε!!!

Θεωροντας λοιπον οτι το ενυδρειο εχει σωστες μετρησεις (Εκτος απο ρΗ μιλαμε για Αμμωνια και Νιτριτη),το πιθανοτερο ειναι να μιλαμε για καποιο πολυ επιθετικο βακτηριο!!!

Κανε οτι μπορεις για να βγαλεις τον ανθρακα απο το φιλτρο και ξεκινα μια θεραπεια ταυτοχρονα με Furan-2 & Fungus Cure της Aq.Pharmaceuticals.Ο συγκεκριμενος συνδιασμος με εχει σωση σε καταστασεις πολυ δυσκολες!!!

Αν σε παιρνει κατεβασε και τη σταθμη του νερου σου ετσι ωστε να ελλατωσεις τα λιτρα αρα και το κοστος των φαρμακων που θα χρησιμοποιηθουν!!!

Τελος καλο θα ηταν να βαλεις ακομα ενα (Τουλαχιστον!!!) φιλτρο γιατι η φιλτρανση σου ειναι τρομερα ελλιπης και συνηθως απο εκει ξεκινανε ολα τα προβληματα...........

Γεια σου nidal',

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Εβγαλα τον άνθρακα απο το φίλτρο. Μείωσα και τον όγκο του νερού και έβαλα πάλι μελαφιξ μέχρι να πάω στα μαγαζιά να αγοράσω τα άλλα φάρμακα που μου έγραψες.

Πάντως τα δισκάκια μου φαίνονται πολύ καλύτερα.

Φαίνετε το μελαφίξ να τους έκανε καλο.

Φυσικά επιφυλάσσομε και θα τα παρακολουθήσω ακόμη 2-3 ημέρες να δω τι γίνετε..

Θα συνεχίσω το ίδιο φάρμακο..αν δω να αλλάζουν τα πράγματα ως προς το χειρότερο θα ξεκινήσω με τα φάρμακα που μου γράφεις.

(κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω... η θερμοκρασία που έχω είναι 27.3 ..πρέπει να ανεβάσω και άλλο την θερμοκρασία? Δεν θα βλάψει τα φυτά? και το άλλο...στην διάρκεια της θεραπείας πρέπει να μην έχω φώτα αναμμένα? η δεν έχει σημμασία μιας και τα δισκάκια έχουν πολλούς κρυψώνες σε σκοτεινά μέρη.)

Χίλλια ευχαριστώ για την όλη βοήθεια που μου προσφέρετε όλοι σας..

Θα σας ενημερώνω για την εξέλιξη με τα ψαράκια μου.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα δεν επηρεάζουν τη θεραπεία, μπορείς να συνεχίσεις να τα έχεις ανοιχτά όπως τα είχες.

Η θερμοκρασία καλό θα ήταν να την ανεβάσεις στους 28. Οι δίσκοι αρέσκονται σε υψηλές θερμοκρασίες. Τα φυτά σου στους 28 δεν θα έχουν πρόβλημα. Αυτό που ίσως παρατηρήσεις με την παραπάνω άνοδο της θερμοκρασίας το καλοκαίρι (30-31 βαθμούς αν δεν μπορείς να την κρατήσεις στους 28) είναι πιο αργή ανάπτυξη στα φυτά και ίσως λίγα περισσότερα σαπίσματα φύλλων (τα οποία θα πρέπει και να απομακρύνεις)

Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παρολη την καλυτερευση που παρατηρεις καλο θα ηταν να εισαι σε επαγρυπνηση!

Οσο για τη θερμοκρασια θα σου προτεινα για μερικες μερες να την αυξησεις στους 30 ετσι ωστε να αυξησεις λιγακι το μεταβολισμο των ψαριων σου μπας και παρουν πιο ευκολα τα πανω τους.

Οπως σου ειπε ο istellas μη φοβασαι για τα φυτα.

Κρατα μας ενημερους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παρουσίασε μικρά άσπρα στίγματα εξογκωτά σαν μικρές μπαλίτσες σαν κεφάλι καρφίτσας στο πρόσωπο στόμα και κοντά στα μάτια του...μετά αυτά έφυγαν και στην θέση τους παρουσιάστηκαν τρυπούλλες σαν να φάινόταν η σάρκα απο μέσα, μετά κάτι σαν πληγές

Εμένα πάλι από την περιγραφή για Hole in the Head μου φαίνεται.

Για τη συγκεκριμένη αρρώστια καλό φάρμακο είναι το Hexamita της esha ή χρησιμοποίησε flagyl (είναι φάρμακο για ανθρώπους).

Τώρα μπορεί να σε μπερδεύω, αλλά έχετα όλα υπόψη σου και βλέποντας πως πας ανάλογα πράττεις.

Link to comment
Share on other sites

Νόνη

πως πανε τα ψαρια σου?

εκανες κατι με την φιλτρανση σου?

ανεβασες θερμοκρασια?

αγωνιουμεγια εσενα και τα ψαρια σου :buttrock::buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Σήμερα είναι η πεμτη μέρα θεραπείας με Melafix .. τα ψάρια φαίνετε να είναι πολύ καλύτερα .

έχουν όρεξη για φαγητό και κυκλοφορούν αρκετά στο ενυδρείο.

Ανέβασα την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς.

Όλα δείχνουν καλύτερα. Χθες το βράδυ έβγαλα μερικές φωτογραφείες ειδικά με ένα δίσκο που με προβληματίζει λίγο.

Αυτός ήταν το κακό παιδί του ενυδρείου μου. έκανε τον αρχηγό και τα έβαζε με όλους.. ειδικά στο τάισμα εδιωνες τους άλλους δίσκους για να φάει όλο το φαγητό αυτός. Με τον μόνο που δεν τα έβαζε ήταν ο Disco rojo turques που τον κάνει 2.5 φορές στο μέγεθος. (πιο κάτω έβαλα και μια φωτο αυτού το δίσκου να μου πείτε αν φαίνετε ο.κ ή είναι άρρωστος?)

Τώρα είναι πολύ ήσιχος.. τρώει όμος, κινείτε παντού στο ενυδρείο. Σταμάτησε πλέον να τσακώνετε με τους άλλους.

¨εχει λίγη αποσύνθεση στα πτερίγια του...και ένα σημείο στο μάτι του φαίνετε λίγο σαν κόκκινο αιμάτωμα, έχει και αποχρωματισμό ? ή μου φαίνετε?

Δείτε πιο κάτω της φωτογραφείες και γράψτε μου την γνώμη σας. Στο πρόσωπο κάτι φαίνετε.. είναι τρίπες στο κεφάλι? ή έτσι είναι το κεφάλι του?

Νόνη

post-3744-1177580928_thumb.jpg

post-3744-1177580978_thumb.jpg

post-3744-1177581021_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο δίσκος σας φαίνετε άρρωστος???

Πιο κάτω έβγαλα φωτο χθες το βράδι που κυκλοφορούσαν ..φαίνοντε ο.κ νομίζω....

post-3744-1177581333_thumb.jpg

post-3744-1177583846_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγο ανέβηκαν όλοι στην επιφάνεια.. με έπιασε πανικός μήπως

έχω πρόβλημα με το νερό και δεν μπορούν να ανπνεύσουν..

Οι μετρήσεις μου είναι οι εξής

PH 6.5

KH 5

NH3 0,0mg/l

NO2 0,2 mg/l

CO2 o.k κανονικό

φαίνονται ο.κ .. είναι κάποιο άλλο τεστ που πρέπει να κάνω? για να το αγοράσω και να το κάνω.

Περιμένω τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

πε παιδία ......κάποιος να βοηθήσει...όλοι οι δισκοι βρίσκονται εδώ και 55 λεπτά κοντά στην επιφάνεια του νερού..δεν μπορούν να αναπνεύσουν άραγε?.....

τι να κάνω τι να κάνωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Οξυγόνωση πως κάνεις? Με την έξοδο του φίλτρου να χτυπάει την επιφάνεια? Αν έχεις βάλε μια αεραντλία στο max ώστε αν είναι θέμα οξυγόνωσης να λυθεί. Πες μας παρατηρήσεις μετά την αεραντλία....

Link to comment
Share on other sites

Τι παροχή CO2 έχεις? DIY? ή μπουκάλα? Αν έχεις μπουκάλα σταμάτησέ την για λίγο να δεις τι γίνεται ή ελάττωσε τη ροή της... Ας ανέβει το pH και στο 7. Δεν έχουν πρόβλημα τα ψάρια από τέτοια αλλαγή. Πρόσεξε μήπως έχεις πολύ CO2 και ελάχιστο αερισμό... Αυτό μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τι παροχή CO2 έχεις? DIY? ή μπουκάλα? Αν έχεις μπουκάλα σταμάτησέ την για λίγο να δεις τι γίνεται ή ελάττωσε τη ροή της... Ας ανέβει το pH και στο 7. Δεν έχουν πρόβλημα τα ψάρια από τέτοια αλλαγή. Πρόσεξε μήπως έχεις πολύ CO2 και ελάχιστο αερισμό... Αυτό μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα

Αυτό το CΟ2 έχω.. Aquamedic CO2 complete set δες πιο κάτω φωτογραφεία .έκλεισα το CO2 και έβαλα αεραντλία.

Φεύγω να πάρω τα παιδιά απο σχολείο.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά ....

post-3744-1177592730_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις το ιδιο προβλημα που ειχα και γο

υπερβολικο co2 και το οξυγονο εξαφανιστηκε

τα ψαρια αναπνεανε σαν τρελα

το co2 το εκλεισα εδο και τρεις μερες και εβαλα αεραντλια (βεβαια ανεβηκε το ph) αλλα παρολα αυτα τα ψαρια συνηλθαν.

ομος εκανα και αλλαγη νερου και αφου αφαιρεσα 4 κουβαδες νερο στο (ενυδρειο μου) ριχνοντας τον προτο κουβα με φρεσκο νερο τα ψαρια συνηλθαν και μετα σταδιακα προστεσα και το υπολοιπο νερο.

και ολα οκ.

το ph to κατεβασα με τυρφη τελικα

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τις φοτο δυστιχως φαινεται οτι τα ψαρια ειναι αρρωστα.Φωτο1 ο Δισκος ειναι αδυνατος ενω για τρυπες στο κεφαλι δεν μπορω να διακρινω.φωτο2 ο Δισκος πασχει απο fin rot σε εξελιγμενη μορφη και τα ματια του εινα θολα.Φωτο3 Fin Rot και ματια θολα.Φωτο4 εδω φαινονται καλυτερα μιας και τα πτεριγια του μπλε και του Red Turquise ειναι φυσιολογικα το πρωτο φαινεται αδυνατο ενω το δευτερο εχει θολα ματια.Στην τελευταια φωτο μονο για τα ματια του εχω να σχολιασω το οτι ειναι θολα.Τα ματια ενως υγειη Δισκου πρεπει να ειναι καθαρα και διαυγεις,οστωσο δεν γνωριζω αν οντως ειναι ετσι η ετσι φαινονται στις φωτο.αυτο το γνωριζεις εσυ.Με ΡΗ6,5 επρεπε να εχεις ΚΗ απο 3,5 και κατω αυτο συμαινει οτι ειχες αυξημενο co2 με αποτελεσμα τα ψαρια να μην μπορουν να αναπνευσουν και γιαυτο ανεβηκαν στην επιφανεια.Θα πρεπει να προμηθευτεις ενα ΡΗ Controler to συντομοτερο και εως τοτε διεκοψε την παροχη CO2, για να αποφυγεις τα χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Οταν τα ψάρια ανέβηκαν στην επιφάνεια και δυσκολεύονταν να αναπνεύσουν με έπιασε πανικός...

Μπήκα στην Ιστοσελίδα και έψαχνα απεγνωσμένα για το πρόβλημα μου..

Δεν ήξερα τι να κάνω... το μόνο που έκανα ..ήταν μετά απο τις μετρήσεις μου , να προσθέσω λίγο νερό περίπου 20 λίτρα μπας και δώ διαφορά.

Τίποτα... καμιά αλλάγή

Ευτυχώς βρέθηκε ο ιστελλας εκείνη την στιγμή και με έσωσε.

Μακάρι να είσαι καλα σώθηκαν τα ψάρια μου.

Εκανα ακριβώς ότι μου είπες.. έκλεισα το CO2 και έβαλα αντλία αέρα..

Πήγα σε πολλά καταστήμαατα εδώ στην Ισπανία και δεν βρήκα κανένα φάρμακο απο αυτά που μου συστήνετε

Furan-2 & Fungus Cure της Aq.Pharmaceuticals, μόνο melafix βρήκα και αυτό χρησιμοποιώ εδώ και μέρες . Εψαξα και για το pimafix γιατί απο ότι διάβασα σε συνδιασμό μαζί με το melafix έχουν πιο γρήγορο αποτέλεσμα στην θεραπεία. Έχω και το baktopur της εταιρείας SERA που το χρησιμοποίησα στο πρώτο δισκάκι στην καραντίνα που το είχα .

Πριν απο λίγο επέστρεψα σπίτι και όλα φαίνονται εντάξη.ουφφφφφ

Τα ψάρια βρίσκονται σε όλο το μήκος του ενυδρείου .. τα τάισα και τρώνε.

Όλα φαίνονται ομαλά.

Τι πρέπει να κάνω τώρα...

Ποιες είναι οι επόμενες συμβουλές σας?

Θα με βαρεθείτε νομίζω ...με τα τόσα προβλήματα και τις τόσες απορίες που έχω.........

Link to comment
Share on other sites

νονη

επιμενω προσθεσε φιλτρα αλλιως ειναι δυσκολα τα πραγματα για τα ψαρια σου

κανε αλλαγες νερου και μην ταιζεις πολλυ.

μετρα τα νιτρικα και το νιτριτι

διορθωσε τα λαθη γιατι αλλιως τα φαρμακα δεν θα σε βοηθησουν

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Νόνη πως πάνε οι δίσκοι?

Link to comment
Share on other sites

Νόνη πως πάνε οι δίσκοι?

Φαίνονται πιο καλά σήμερα οι δίσκοι μου .

Συνεχίζω να έχω κλειστό το CO2 και τους έχω την αντλία οξυγόνου.

Κινούνται παντού στο ενυδρείο, και φαίνονται φυσιολογικά όλα.

Εκανα αλλαγή νερού σήμερα ενα 25 τοις εκατόν.

Το φάρμακο Melafix σήμερα δεν το έβαλα..τι λες? να το συνεχίσω?

ή να μην τους βάλω σήμερα για να μην επιβαρύνω το νερό τους περισσότερο....

έκανα μετρήσεις και το πεχά έγινε 7 'ολα δέιχνουν καλύτερα.

χίλλια ευχαριστώ για την όλη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που οι δίσκοι είναι αναπαραγωγής (και όχι άγριοι) συνθήκες νερού σε pH 7 δεν πρόκειται να τους πειράξει. Προφανώς δεν υπήρχε καλή οξυγόνωση στο ενυδρείο σου. Θα σου πρότεινα καταρχάς να βάλεις ένα ακόμα φίλτρο (αν έχεις μόνο το 2260) για να έχεις καλύτερη φίλτρανση. Είναι πολλά τα λίτρα σου και το φίλτρο ανεπαρκές. Στη συνέχεια να ξαναβάλεις σε λειτουργία το CO2 αλλά με τη μισή ροή από πριν, και για αρχή άσε και την αεραντλία ανοιχτή. Αυτό θα προκαλέσει σπατάλη για το διοξείδιο, αλλά από το τίποτα είναι καλύτερα έστω και το λίγο (για τα φυτά σου).

Αυτό που με ανησύχησε ήταν τα φαγωμένα πτερύγια του δίσκου που φαίνεται για ασθένεια και δεν ξέρω αν μόνο του το melafix είναι αρκετά ισχυρό ώστε να τη σκοτώσει. Ψάξε για Aquarium Pharmaceuticals General Cure & Furan-2. Καλό είναι να υπάρχουν, στη χειρότερη κάνε μια παραγγελία με μερικά πραγματάκια από Internet. Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις τη θεραπεία με melafix μέχρι να κλείσει ο δεύτερος κύκλος που ξεκίνησες. Και μετά μπορείς να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού!

Θερμοκρασία είσαι ακόμα στους 30? Αν ναι κράτησέ την εκεί για καμιά βδομάδα ακόμη.

Κρίμα που δεν είσαι πιο κοντά να σου φέρναμε τα φάρμακα και να βλέπαμε και το ενυδρείο σου από κοντά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησύχησε ήταν τα φαγωμένα πτερύγια του δίσκου που φαίνεται για ασθένεια και δεν ξέρω αν μόνο του το melafix είναι αρκετά ισχυρό ώστε να τη σκοτώσει. Ψάξε για Aquarium Pharmaceuticals General Cure & Furan-2.[b] Καλό είναι να υπάρχουν, στη χειρότερη κάνε μια παραγγελία με μερικά πραγματάκια από Internet. [/b] Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις τη θεραπεία με melafix μέχρι να κλείσει ο δεύτερος κύκλος που ξεκίνησες. Και μετά μπορείς να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού!

Θερμοκρασία είσαι ακόμα στους 30? Αν ναι κράτησέ την εκεί για καμιά βδομάδα ακόμη.

Κρίμα που δεν είσαι πιο κοντά να σου φέρναμε τα φάρμακα και να βλέπαμε και το ενυδρείο σου από κοντά :thumbup:

:buttrock::buttrock::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...