Jump to content

Αρωστοι και άλλοι δίσκοι...


noni

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

εβαλες αλλο ενα φιλτρο τελικα??τι βαζεις μεσα στο φιλτρο απο υλικα??

Δεν έβαλα ακόμη δεύτερο φίλτρο.. περιμένω τον Ισπανό να έρθει την δευτέρα απόγευμα για να το φέρει και να το βάλει.

Τώρα όσον αφορά τους δίσκους μου φαίνονται πολύ καλύτερα.

Ο δισκος που είχε το μεγαλύτερο πρόβλημα νομίζω ότι άρχισαν να αναπλάθονται τα πτερύγια του.

Είναι πιο δραστήριος και άρχισε πά ι να κάνει το παιδί του ενυδρείου..να παρενοχλά τους άλλους δίσκους. Τρώει καλά και βασικά κινείτε καλά.

Συνεχίζω να έχω κλείστο το CO2.. Και συνεχίζω θεραπεία με Melafix για 7η ημέρα σήμερα. Θερμοκρασεία 30 βαθμοί.

Υπολογίζω αύριο να ανοίξω το CO2 15 Bubbles το λεπτό.. Απλά μετά απο αυτό που πάθανε τα καημένα τα ψαράκια φοβάμαι λιγάκι..και απο την άλλη έχω και την αντλία οξυγόνου συνέχεια σε λειτουργεία.

καποια απορία που έχω.. και απευθύνομαι σε όλους σας ..είναι ότι σήμερα μου έφεραν και Pimafix.

Γράφει ότι σε συνδιασμο με Melafix γίνετε καλύτερη δουλειά. Τι πρέπει να κάνω... να βάζω και τα δυο φάρμακα μαζί εννοεί.

και επίσης βρήκα και stress coat της aqua pharmaceuticals ( και αυτό λέει ότι κάνει καλό) πως το χρησιμοποιούν?

Τα άλλα φάρμακα τα παράγγηλα και τα περιμένω πως και πως.

Περιμένω την γνώμη σας για την συνέχεια.

Σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

istellas/nidal (Κρίμα που δεν είσαι πιο κοντά να σου φέρναμε τα φάρμακα και να βλέπαμε και το ενυδρείο σου από κοντά )

ναι .. μακάρι να ήσασταν πιο κοντά.. θάταν πολύ καλά, και σας ευχαριστώ για την καλή σας πρόθεση για βοήθεια. Και σίγουρα θα ήταν μεγάλη μου χαρά να βλέπατε το ενυδρείο μου και να μου λέγατε την γνώμη σας, και να με συμβουλεύατε κιόλας.

Αν σκοπεύετε μελλοντικά για ταξίδι εδώ.. επικοινωνείστε μαζί μου..

Νάστε καλά

Νόνη :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νόνη,

λοιπόν το CO2 άνοιξέ το πάλι στις 15 φυσ/λεπτό όπως λες και για αρχή άφησε και την αεραντλία. Οπωσδήποτε να παρατηρείς τα ψάρια σου για να δεις τι γίνεται...

To Pimafix σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί παράλληλα με το Melafix στις δοσολογίες που αναγράφει. Να έχεις στα υπόψην σου πως μπορείς να τα χρησιμοποιείς είτε παράλληλα είτε ξεχωριστά στις ακόλουθες περιπτώσεις

---------------------------------Μυκητιακές μολύνσεις ------- Βακτηριακές μολύνσεις ------- Ανοιχτές πληγές

Πρωτεύουσα θεραπεία -------Pimafix---------------------------Melafix----------------------------------Melafix

Δευτερεύουσα θεραπεία ------------------------------------------Pimafix---------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

και επίσης βρήκα και stress coat της aqua pharmaceuticals ( και αυτό λέει ότι κάνει καλό) πως το χρησιμοποιούν?

Το Stress Coat ειναι αντιχλωριο με προσθηκη Aloe Vera.Το καλο που εχει ειναι οτι λογω της Αλοης βοηθαει στην διατηρηση της καλης καταστασης ή την επαναδημιουργια της βλεννης στα ψαρια.Δοσολογια του ειναι 5ml/40lt νερου.

Ευχομαι να καταφερεις να ξεπερασεις τα προβληματα του ενυδρειου σου με τις δυνατον λιγοτερες απωλειες..............

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Όλα τα δισκάκια μου φαίνονται πολύ καλά.(χάρη πάντοται σε εσάς που σώθηκαν) ;)

Πάνε 12 ημέρες τώρα.

Εκτός απο αυτό που φαινόταν πολύ άσχημα..νομίζω ότι άρχισαν να αναπλάθονται τα πτερύγια του..

Τι πρέπει να κάνω τώρα?

Χθές εκανα μια γερή αλλαγή νερού..περίπου το μισό ενυδρείο και μου πήγε η μέση

να κουβαλώ κουβάδες :)

¨Εχω σε λειτουργεία την αντλία οξυγόνου και παράλληλα και το CO2 , και έβαλα και δεύτερο φίλτρο.

Αφαίρεσα τον ενεργό άνθρακα.

Πότε νομίζετε ότι πρεπει να αφαιρέσω την αντλία οξυγόνου και να βάλω πίσω τους ενεργούς άνθρακες στα φίλτρα?

Εκείνο το δισκάκι που σας ανάφερα πιο πάνω είναι δραστήριο..κυκλοφορά σε όλο το ενυδρείο και τρώει πολύ καλά.. τώρα το μόνο που μένει έιναι τα πάνω πτερύγια του που φαίνονται ελαφρώς φαγωμένα.

Πόσος χρόνος χρειάζετε να γίνει ένας δίσκος με τέτιο πρόβλημα ξανά φυσιολογικός?

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω με αυτό το δισκάκι?

Περιμένω τα μυνήματα σας.

σας ευχαριστώ όλους

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νόνη ;)

Θα φροντίσεις η έξοδος από το ένα φίλτρο σου να αναταράσσει την επιφάνεια του ενυδρείου σου ώστε να είσαι σίγουρη πως θα χεις την κατάλληλη οξυγόνωση του νερού. Όταν το φτιάξεις αυτό μπορείς να βγάλεις την αεραντλία και να παρατηρήσεις πόσο θα πέσει το pH. Στη συνέχεια και με προσοχή πάντα μπορείς να αυξήσεις πάλι λίγο ακόμα το CO2 παρατηρώντας τη συμπεριφορά των ψαριών σου. Ενεργό άνθρακα μπορείς να ξανατοποθετήσεις πάλι στο φίλτρο για 3-4 μέρες. Δεν χρειάζεται να τον έχεις συνέχεια γιατί δεν βοηθάει τα φυτά. Για το πόσο χρειάζεται για να αναπλαστούν εξολοκλήρου τα πτερύγια του δίσκου σου δεν γνωρίζω, εξαρτάται από το πόσο πολύ έχουν φαγωθεί. Φαντάζομαι όμως κάνα μήνα σίγουρα... Το μόνο που πρέπει να κάνεις ακόμα με το δισκάκι είναι να το παρατηρείς να δεις μήπως δεν φτιάξουν τα πτερύγιά του. Αν το δεις και αναπλάθονται σιγά σιγά τότε δεν έχεις λόγο ανησυχίας.

Ό,τι άλλο θες ρώτα :)

Υ.Γ. Τι 2ο φίλτρο έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νόνη,και μολις τα ψαρακια σου ειναι εντελως καλα, περιμενουμε Παρουσιαση του ενυδρειου σου. :);)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Όλα τα δισκάκια μου φαίνονται πολύ καλά.(χάρη πάντοται σε εσάς που σώθηκαν) :D

Πάνε 12 ημέρες τώρα.

Εκτός απο αυτό που φαινόταν πολύ άσχημα..νομίζω ότι άρχισαν να αναπλάθονται τα πτερύγια του..

Τι πρέπει να κάνω τώρα?

Χθές εκανα μια γερή αλλαγή νερού..περίπου το μισό ενυδρείο και μου πήγε η μέση

να κουβαλώ κουβάδες :wootwoot:

¨Εχω σε λειτουργεία την αντλία οξυγόνου και παράλληλα και το CO2 , και έβαλα και δεύτερο φίλτρο.

Αφαίρεσα τον ενεργό άνθρακα.

Πότε νομίζετε ότι πρεπει να αφαιρέσω την αντλία οξυγόνου και να βάλω πίσω τους ενεργούς άνθρακες στα φίλτρα?

Εκείνο το δισκάκι που σας ανάφερα πιο πάνω είναι δραστήριο..κυκλοφορά σε όλο το ενυδρείο και τρώει πολύ καλά.. τώρα το μόνο που μένει έιναι τα πάνω πτερύγια του που φαίνονται ελαφρώς φαγωμένα.

Πόσος χρόνος χρειάζετε να γίνει ένας δίσκος με τέτιο πρόβλημα ξανά φυσιολογικός?

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω με αυτό το δισκάκι?

Περιμένω τα μυνήματα σας.

σας ευχαριστώ όλους

Νόνη

Μπραβο Νονη

:);):angry2:

τι φιλτρο προσθεσες?

ειναι αρκετο?

τον ανθρακα τον αφηνουμε λιγες μερες μονο να τραβηξει τα υπολειματα των φαρμακων.

οι αλλαγες νερου θα βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πάλι,

Τελικά φίλοι μου άδικα χάρηκα. :)

Κοιτάξτε ξαφνικά τι εντόπισα. ¨ολα μου τα ψαράκια φαινόντουσαν καλά και πρόσεξα αυτό πριν απο λίγο σε ένα. Μόνο στην μια μεριά το έχει. Ολη μέρα που τα παρακολουθούσα φαινόταν καλά. Εβλεπα μόνο την μια μεριά. Πριν απο λίγο ανέβηκε στην επιφάνεια κοντά στο CO2 και το είδα.

Αμέσως SOS . Ετρεξα και έβγαλα αυτές τις φωτογραφείες να μου πείτε τι είναι.

Μπήκα στο site με τις ασθένειες ψαριών και κάτι έλεγε για (Cotton Wool)Columnaris

ή Costia. Λέτε να είναι κάτι τέτοιο?

Υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι έγκαυμα απο θερμάστρα? Συνεχίζω να έχω 30 βαθμούς... να μειώσω θερμοκρασία?

Το λέω αυτό γιατί χθές το βράδυ τον έγραφα στο βίτεο , έπαιζε και έκανε κάτι τρελλά..ακουμπούσε το στόμα του στην θέρμανση ..

καιγόταν και πάλι τις ίδιες τρέλλε.. και συχνάζει πολύ κοντά στην θέρμανση..

Αχχχ κακό που με βρήκε πάλιιιιιιιιιι

Σας στελνω 2 φωτογραφείες. Δεν μπορούσα να βγάλω καλύτερες γιατι το δισκάκι ήταν σε σημείο που ήταν δύσκολο. Εβγαλα την φωτογραφεία απο το πάνω μέρος του ενυδρείου.

Ελπίζω να καταλάβετε τι είναι.

Περιμένω με ανηπομονησία απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ

Νόνη

post-3744-1178206406_thumb.jpg

post-3744-1178206429_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο φίλτρο που έβαλα είναι το ίδιο με το πρώτο.

Αυτά γράφει στα χαρτιά του. Τώρα έχω δύο τέτοια.. είναι καλά?

Eheim 2260 External.

The largest and most powerful of the Eheim External Filters

Suitable for tanks up to 1500 litres (330 gallons)

Link to comment
Share on other sites

θερμαντηρας με τιποτα

μπορει να βοηθησει ο nidal ? :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι,

Η κατάσταση του δίσκου μου εξελίσσετε πολύ γρηγορα προς το χειρότερο.

Τον έβαλα στην καραντίνα.

Ανέβασα την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς και του έβαλα φάρμακο bactopur.

Το έκανα αυτό γιατι ήδη κάνω θεραπεία με melafix / pimafix και φαίνετε αυτα δεν σκότωσαν το καινούργιο

πρόβλημα που εξελίχτηκε.

Πρίστηκαν και τα βράγχια του νομίζω. Φαίνονται τώρα σαν πληγές και μικρά άσπρα πάνω στα πτερύγια του.

Δείτε παρακαλώ τισ φωτογραφείες και πείτε μου τι είναι?

Περιμένω με αγωνία τις συμβουλές σας

Σας ευχαριστώ

Νόνη

Νομίζω κάτι τέτιο έχει¨, η διαφορά με πιο κάτω είναι ότι αναπνέει ως τώρα κανονικά.

Costia infestations cause a typical irritation response from the fish. Heavy and laboured 'breathing' (judged by watching operculum movements), flashing and rubbing, skin cloudiness caused by excess mucus, focal redness, lethargy. At a later advanced stage (which may be too late for treatment) fish often isolate themselves, sometimes near the water surface or water return. They can also exhibit extreme lethargy with long spells laying on the bottom with clamped fins. I should also point out that these clinical signs are not exclusive to parasite infestations and can be caused by several other factors including adverse water quality.

post-3744-1178222150_thumb.jpg

post-3744-1178222170_thumb.jpg

post-3744-1178222188_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα προβλήματά σου ξεκίνησαν απο την ελειπή φίλτρανση.

Και στην συνέχεια όταν μείωσες τα λίτρα κατά την διάρκεια της θεραπείας δεν μείωσες ανάλογα και το CO2 οπότε είχες πρόβλημα οξυγόνωσης.

Δεν θα βλάψει να χρησιμοποιήσεις μια UV λάμπα(αποστείρωση) και ενα φίλτρο άμμου(αύξηση της βιολογίας).

Πολλά λίτρα + πολλοί Δίσκοι εχουν απαιτήσεις.

Ακόμα και τα 2 φίλτρα που έχεις είναι οριακά για το ενυδρείο σου. :);):angry2::wootwoot::D:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νονι!

Οσο χαρηκα διαβαζοντας τα πρωτα ποστ σου τοσο στεναχωρηθηκα παλι.Θα το παλεψουμε ομως.........

Καλα εκανες και ξεκινησες Bactopur.Κατα 99% μιλαμε για βακτηριο.Το βλεπω πολυ χλωμο για εγκαυμα απο το θερμοστατη σου!Αν δεν δεις αποτελεσμα την επομενη δοση αυξησε την κατα μιση φορα.Απο εκει και περα ριξε τωρα και διπλη δοση απο το Stress Coat.Αυτο γιατι περιεχει Αλοη οποτε και βοηθαει να προστατευτει η βλενη του ψαριου αλλα και να χαλαρωσει καθως σε αυξημενη δοση δουλευει και ως ηρεμιστικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα προβλήματά σου ξεκίνησαν απο την ελειπή φίλτρανση.Και στην συνέχεια όταν μείωσες τα λίτρα κατά την διάρκεια της θεραπείας δεν μείωσες ανάλογα και το CO2 οπότε είχες πρόβλημα οξυγόνωσης.

Δεν θα βλάψει να χρησιμοποιήσεις μια UV λάμπα(αποστείρωση) και ενα φίλτρο άμμου(αύξηση της βιολογίας).

Πολλά λίτρα + πολλοί Δίσκοι εχουν απαιτήσεις.

Ακόμα και τα 2 φίλτρα που έχεις είναι οριακά για το ενυδρείο σου. :);):angry2::wootwoot::D:hysterical::hysterical:

Ειδικοτερα με τα κοκκινα συμφωνω απολυτως!!!Θα σου προτεινα η επομενη δαπανη σου να ειναι μια λαμπα UV.Θα σε σωσει απο πολλες κακοτοπιες.Παμε να σωσουμε τωρα οτι μπορουμε και μολις ξεμπερδεψουμε θα κανουμε ενα γενικο πλανο για το σωστο στησιμο του ενυδρειου σου γιατι αν περιμενεις απο τον Ισπανο.......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Το κίτρινο δισκάκι είναι στην καραντίνα με θεραπεία bactopur.

εκανα ότι μου είπες Nidal έβαλα και stress coat. ¨αρχισε σήμερα να βγάζει σαν βαμβάκι στο σώμα του και τα πτερύγια του και εκεί στην πληγή.

Τα άλλα ψάρια στο ενυδρείο δεν φαίνονται καθόλου καλά επίσης.

Νομίζω ότι πρήστηκαν τα βράγχια τους.

Δεν ξέρω τι να κάνω? Επειδή ήδη στο νερό τους υπάρχει melafix/pimafix , μπορώ να βάλω bactopur.

Είναι δίσκολο να τα μεταφέρω όλα καραντίνα..είναι μικρή η καραντίνα για 9 δίσκους.

Το μικρόβιο πρέπει να είναι σε όλο το ενυδρείο. Τι θα γίνει με τα φυτά? Φυσικά δεν με πολινιάζει για τα φυτά..φτάνει να σώσω τα ψαράκια μου.

Τι να κάνω να σώσω τα ψαράκια μου? Να βάλω bactopur?

Παρακαλώ απάντήστε μουυυυυυυυυυυυυυ

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετρήσεις πριν απο λίγο στο μεγάλο ενυδρείο:

PH 7

KH 4 ή 5

NH3 0,5 mg/l

NO2 0,2 mg/l

CO2 o.k

Θερμοκρασία νερού 29,8 βαθμοί

Σύντομα θα προμηθευτώ και την λάμπα UV που μου είπατε και θα ψάξω και για το αλλο φίλτρο άμμου..

Link to comment
Share on other sites

Πιο κάτω είναι μερικές φωτογραφείες απο το κίτρινο δισκάκι

που είναι στο ενυδρείο καραντίνα με θεραπεία bactopur και stress coat .

post-3744-1178361899_thumb.jpg

post-3744-1178361965_thumb.jpg

post-3744-1178362053_thumb.jpg

post-3744-1178362081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην οι μετρησεις σου δεν ειναι και οι καλυτερες απο τη στιγμη που η αμμωνια και ο νιτριτης σου δεν ειναι μηδενικα!Κοψε για 2-3 μερες το ταισμα και ριξε λιγα βακτηρια!!!

Οσον αφορα στην ασθενεια αν εχεις και το Mycopur της Sera ξεκινα παραλληλα με το Bactopur στην καραντινα για να μη χανουμε χρονο.Απο εκει και περα εκανες κατι με τα φαρμακα της ΑΡΙ που σου ειπα?(Furan-2 & Fungus Cure)

Επειδή ήδη στο νερό τους υπάρχει melafix/pimafix , μπορώ να βάλω bactopur.

Θα ελεγα οχι!!!Μην τα μπλεξεις ολα μαζι.Κανε μια αλλαγη νερου και δουλεψε κανα 24ωρο ανθρακα στα φιλτρα σου πριν ξεκινησεις νεα θεραπεια.Προσπαθησε σε παρακαλω να μας περιγραψεις ακριβως την κατασταση των δισκων στο κυριως ενυδρειο.

και θα ψάξω και για το αλλο φίλτρο άμμου..

Ασε προς το παρον το φιλτρο αμμου και κοιτα και για τριτο εξωτερικο γεματο κεραμικα βιολογικα υλικα!Εννοειται η UV σε πρωτη προτεραιοτητα!

Link to comment
Share on other sites

φιλτατε Nidal τα αλατολουτρα σε αυτη τι φαση θα βοηθουσαν???πο πο ειναι πολυ χαλια το ψαρακι

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι σε μια τετοια περιπτωση θα βοηθουσαν.Ισως κατι να γινοταν στα ψαρια του κυριως ενυδρειου (με τετοιο ιστορικο ομως.........χλωμο),στο δισκακι αυτο ομως,οχι!!!Οταν αντιμετωπιζεις καρκινο δεν δινεις ασπιρινη......... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Δυστυχώς έχασα το δισκάκι στην καραντίνα χθές το πρωί. :)

Υπόφερε πολύ το καημένο. Δεν ήξερα τι άλλο να του κάνω.

Η ασθένεια του εξελίχτηκε τόσο γρήγορα.

Μέχρι και να του κάνω ευθανασία σκεφτόμουν, για να μην υποφέρει άλλο,

όμως πάλι απο την άλλη ...είχα ελπίδα ότι ίσως καλυτερεύσει. ;)

Στο μεγάλο ενυδρείο τώρα.. έβαλα πίσω τον άνθρακα στα φίλτρα,

καθάρισα τις αντλίες κυκλοφορίας νερού και άρχισα να κάνω γερές αλλαγές νερού.

Συνεχίζω να έχω αντλία οξυγόνου , και το CO2 ανοιχτό.

Θερμοκρασία στους 30 βαθμούς και σταμάτησα το τάισμα για 2-3 ημέρες.

Αργά το απόγευμα θα κάνω μετρήσεις για να δω εάν μειώθηκε η αμμωνία και ο νιτρήτης.

Μένει τώρα να προσθέσω και μερικά βακτηρια.

Πάντως μου φαίνετε ότι σαν να άρχισαν να υποχωρούν λίγο το φούσκωμα στα βράγχια τους.

Φαίνονται να ανπνεουν πιο καλά τώρα.

Ενας μονάχα δίσκος έχει λίγο άσπρο πάνω στα πτερύγια του. (προσπάθησα να τον απομωνώσω απο τους άλλους και να τον βάλω καραντίνα αλλα στάθηκε αδύνατον να τον πιάσω).

Αργά το απόγευμα όταν καθαρίσει καλά και το ενυδρείο, θα βγάλω φωτογραφείες τα υπόλοιπα δισκάκια να μου πείτε και εσείς τι νομίζετε ότι έχουν.

Πολύ σημαντικό Απο την αρχή λειτουργείας του ενυδρείου είχα λάμπα UV ΄συνδεδεμένη στο φίλτρο μου. (HELIX MAX UV 18V AQUA MEDIC).

Απλά λόγω άγνοιας δεν ήξερα μέχρι χθες ότι είχα τέτοια λάμπα. Νόμιζα ότι άποτελούσε μέρος του φίλτρου.

Είναι πολύ παράξενο όμως που δεν έκανε τίποτα στα μικρόβια.

και να πείτε ότι δεν έδωσα και την απαιτούμενη προσοχή στην φροντίδα του ενυδρείου , και να κάνω αλλαγές νερού για να τους έχω πεντακάθαρο νερό? Μου έγινε πάθος και άλλο απο το να είμαι όλη την ώρα πάνω απο το ενυδρείο να καθαρίζω..να αλλάζω νερό...και εδώ στο computer να διαβάζω και να διαβάζω... για να μάθω όσον το δυνατόν περισσότερα.

Μέχρι που ο σύζιγος άρχισε τις γκρίνιες....

Τι να κάνω ρε παιδιά...αρχάρια είμαι και προσπαθω να μάθω.

Τώρα με όλα αυτά που συνέβησαν απαγοητεύτηκα λιγάκι. Λυπήθηκα πολύ τα καιμένα τα ψαράκια.

Σίγουρα είναι για μένα απο τα πιο όμορφα και εντυπωσιακά ψαράκια και τόσο ήσυχα και ευαίσθητα.

Ισως λόγω της μεγάλης μου απειρίας να μην είμαι σε θέση να έχω τέτοια ψάρια στο ενυδρείο.

Δίκιο είχατε όλοι στην αρχή που λέγατε ότι ξεκίνησα λανθασμένα και με πολύ δυσκολο είδος ψαριών με μεγάλες απαιτήσεις.

Αν ήμουνα κάπου κοντά σας θα σας χάριζα τα υπόλοιπα ψαράκια να τα φροντίζετε εσείς που έχετε την πείρα.. και να πάω σε κάτι πιο εύκολο με λιγότερες απαιτήσεις.

Αυτά είναι τα νέα μου μέχρι τώρα....

Θα σας ενημερώσω μετά για ότιδήποτε εξελίξεις υπάρξουν.

Πιο κάτω στέλνω 1 φωτογραφεία το δισκάκι που έχασα. Είναι μακάβριο το θέαμα..όμως ίσως όλο αυτό

βοηθήσει κάποιους μελλοντικά αρχάριους σαν έμένα να μην πάθουν ότι έπαθα και εγώ, και να προλάβουν τέτοιες καταστάσεις.

post-3744-1178528465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

νονη

ψηλα το κεφαλι

εσυ ενταξει δεν ηξερες αλλα και αυτος που σου εστησε το ενυδρειο δεν εκανε καλη δουλεια σε καμια περιπτωση.

οπως λεει και ο nidal πρεπει να το πιασεις το θεμα απο την αρχη .

πρεπει να δεις τι ακριβως εχεις απο εξοπλισμο το ενυδρειο σου , να κανεις καθημερινες μετρησεις , και να ρωτας ειδικοτερα αν κατι δεν το καταλαβαινεις λογο απειριας.

μην απελπιζεσαι , ψαξε να βρεις τα σωστα φαρμακα στην αγορα η στο διαδικτυο αλλα ακομα και να σου στειλει καποιος απο εδω.

κανε μια πληρη καταγραφη της καταστασης τωρα του ενυδρειου σου, και δημοσιευσε την μαζι με φωτο.

τελος να πω οτι η λαμπα που λες οτι ειχες , αν ηταν συνδεδεμενη με το φιλτρο που μας εχεις πει οτι εχεις , δεν εκανε δουλεια λογο πολυ μεγαλης ροης του φιλτρου αλλα και γιατι για 1000 λιτρα νερο μονο 18 βατ λαμπα δεν κανει και πολλα.

η λαμπα ειναι προληψη και οχι θεραπεια .

εσυ ειχες απο την αρχη κακες συνθηκες (οχι βρωμικο) νερου κακη φιλτρανση αστρωτο ενυδρειο και δεν ξερω και τι αλλο.

ξεκινα τωρα απο την αρχη , ακου και ρωτα οτι δεν καταλαβαινεις.

ΜΠΟΡΕΙΣ

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

...Δίκιο είχατε όλοι στην αρχή που λέγατε ότι ξεκίνησα λανθασμένα και με πολύ δυσκολο είδος ψαριών με μεγάλες απαιτήσεις.

Αν ήμουνα κάπου κοντά σας θα σας χάριζα τα υπόλοιπα ψαράκια να τα φροντίζετε εσείς που έχετε την πείρα.. και να πάω σε κάτι πιο εύκολο με λιγότερες απαιτήσεις...

Ειλικρινά λυπάμαι για την εξέλιξη... :)

Προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι εάν συνεχίσεις να έχεις το ενυδρείο ως bar, ότι ψάρια και να βάλεις μέσα θα έχεις προβλήματα...

..................................

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=76247

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=76239

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=76346

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...