Jump to content

Αρωστοι και άλλοι δίσκοι...


noni

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Σήμερα σας στέλνω φωτογραφείες απο τα άρρωστα δισκάκια μου.

Στο ενυδρείο μου δυστυχώς άνοιξε το κουτί της πανδώρας και εμφανίστηκαν όλα τα είδη αρρώστιας :) .

Τα έξι δισκάκια παρουσιάζουν πρόβλημα με τα βράγχια τους. Ενα απο αυτά εκτός απο βράγχια άρχισε να έχει διχαλωτή ουρά και παρουσιάζει λίγο αποσύνθεση πτεριγίων.

Το έβδομο δισκάκι έχει κάτι άσπρο στο στόμα, θολά μάτια, και έβγαλε άσπρους λεκέδες στα πτερύγια..πιό πολύ στην ουρά που μέσα σε λίγες ώρες άνοιξε η ουρά και έγινε διχαλωτή και σκούρεψε το χρώμα του, τα βράγχια αυτού φαίνονται εντάξει.

Το όγδοο δισκάκι δεν φαίνετε να έχει τίποτα ακόμη....(είναι το πιο μεγάλο σε μέγεθος στο ενυδρείο).

Το δισκάκι που παρουσίαζε πριν απο καιρό πρόβλημα με αποσύνθεση πτεριγίων..τα πτερίγια του σχεδόν επανήλθαν.

post-3744-1178703289_thumb.jpg

post-3744-1178703307_thumb.jpg

post-3744-1178703328_thumb.jpg

post-3744-1178703352_thumb.jpg

post-3744-1178703371_thumb.jpg

post-3744-1178703389_thumb.jpg

post-3744-1178703416_thumb.jpg

post-3744-1178703436_thumb.jpg

post-3744-1178703456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πιο κάτω και άλλες φωτογραφείες... :)

post-3744-1178703558_thumb.jpg

post-3744-1178703572_thumb.jpg

post-3744-1178703591_thumb.jpg

post-3744-1178703654_thumb.jpg

post-3744-1178703677_thumb.jpg

post-3744-1178703696_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξαναπώ ότι είχα πει στην αρχή... Μια θεραπεία Fyran-2 & General Cure πιστεύω χρειάζεται... και πολύ καλή οξυγόνωση!

Τα βρήκες τα φάρμακα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε θεραπεια και αν ακολουθησεις η UV λαμπα,και το CO2 θα παραμενουν κλειστα.Στην ουσια μεχρι τωρα μια σωστη θεραπεια δεν εκανες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους σας,

Σήμερα έχασα άλλο δισκάκι. Σπάσανε τα νεύρα μου να ψάχνω σε όλη την Ισπανία για αυτά τα φάρμακα.

Επιτέλους απόψε το βράδυ θα έχω τα φάρμακα..Furan-2 & genaral cure.

Ηρθε Αθήνα ο σύζιγος μου και τα αγόρασε σήμερα το μεσημέρι. Δεν βρήκε Fungus Cure, και ήταν πολύ βιαστικός για αεροδρόμιο.Φτάνει απόψε αργά.

Πως να τα χρησιμοποιήσω?

Θα μειώσω πολύ τον όγκο νερού για να βάζω λιγότερη ποσότητα φαρμάκου, CO2 κλειστό, θερμοκρασία στους 30 βαθμούς. Θα αφαιρέσω άνθρακα απο φίλτρα.

Απο ότι μου είπε ο σύζιγος μου είναι χάπια.

Μπορώ να βάλω και τα 2 είδη φαρμάκων μαζί?

Φυσικά όταν τα έχω στα χέρια μου θα διαβάσω τις οδηγίες.

Τώρα όσο αφορα την UV λάμπα ..άντε πάλι και αυτό..πρέπει να την αφαιρέσω? Είναι σημαντικό? εννοώ στην θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους σας,

Σήμερα έχασα άλλο δισκάκι. Σπάσανε τα νεύρα μου να ψάχνω σε όλη την Ισπανία για αυτά τα φάρμακα.

Επιτέλους απόψε το βράδυ θα έχω τα φάρμακα..Furan-2 & genaral cure.

Ηρθε Αθήνα ο σύζιγος μου και τα αγόρασε σήμερα το μεσημέρι. Δεν βρήκε Fungus Cure, και ήταν πολύ βιαστικός για αεροδρόμιο.Φτάνει απόψε αργά.

Πως να τα χρησιμοποιήσω?

Θα μειώσω πολύ τον όγκο νερού για να βάζω λιγότερη ποσότητα φαρμάκου, CO2 κλειστό, θερμοκρασία στους 30 βαθμούς. Θα αφαιρέσω άνθρακα απο φίλτρα.

Απο ότι μου είπε ο σύζιγος μου είναι χάπια.

Μπορώ να βάλω και τα 2 είδη φαρμάκων μαζί?

Φυσικά όταν τα έχω στα χέρια μου θα διαβάσω τις οδηγίες.

Τώρα όσο αφορα την UV λάμπα ..άντε πάλι και αυτό..πρέπει να την αφαιρέσω? Είναι σημαντικό? εννοώ στην θεραπεία?

Η UV λαμπα εχει δικη της η ειναι σθνδεμενει με καποιο απο τα φιλτρα σου.Στην ουσια μεχρι τωρα δεν εχεις κανει καμια θεραπεια.Στην αρχη ειχες ενεργο Αθρακα και μεχρι τωρα την UV λαμπα ανοιχτει

Link to comment
Share on other sites

Η UV λαμπα εχει δικη της η ειναι σθνδεμενει με καποιο απο τα φιλτρα σου.Στην ουσια μεχρι τωρα δεν εχεις κανει καμια θεραπεια.Στην αρχη ειχες ενεργο Αθρακα και μεχρι τωρα την UV λαμπα ανοιχτει

εχει δικη του αντλια η συνδεεται με το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

εχει δικη του αντλια η συνδεεται με το φιλτρο.

Συνδεεται με το φιλτρο.

post-3744-1178904548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνδεεται με το φιλτρο.

καμια διαφορα.

απλα την βγαζεις απο τη πριζα ωστε να σβησει το χαρακτηριστικο μπλε χρωμα

το νερο ας κυλαει απο μεσα της.

για το κοκτειλ των δυο φαρμακων μονο ο nidal νομιζω πως μποερι να βοηθησει. :)

Link to comment
Share on other sites

νονη

κανε μια σειρα μετρησεις και γραψε πως ειναι τωρα το νερο σου.

τα φιλτρα δουλευουν και τα δυο?

αλλαγες νερου?

αντιχλωριο?

βακτηριδια?

δωσε με ακριβεια την εικονα που ειναι τωρα το εντδρειο σου για να βοηθηθεις

Link to comment
Share on other sites

...Furan-2 & genaral cure...Δεν βρήκε Fungus Cure...

Τα 2 αυτά φάρμακα (General Cure & Fungus Cure), δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους... είναι για διαφορετική χρήση και συμπτωματολογία. Δεν είναι το ίδιο πράγμα να χρησιμοποιήσεις General Cure στη θέση του Fungus Cure...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

νονη

κανε μια σειρα μετρησεις και γραψε πως ειναι τωρα το νερο σου.

τα φιλτρα δουλευουν και τα δυο?

αλλαγες νερου?

αντιχλωριο?

βακτηριδια?

δωσε με ακριβεια την εικονα που ειναι τωρα το εντδρειο σου για να βοηθηθεις

έκανα μετρήσεις το απόγευμα.

PH 6,5

KH 4

NH3 0,0 mg/l

NO2 0,0 mg/l

CO2 κλειστό

Θερμοκρασία νερού 29,5 βαθμοί

Αλλαγή νερού 50%΄Νερό απο όσμωσης με πρόσθεση (Εquilibrium της εταιρείας Seachem) to restore & maintains Mineral balance & GH)

Δουλεύουν και τα δύο φίλτρα.

και έβαζα και stress coat.

Link to comment
Share on other sites

έκανα μετρήσεις το απόγευμα.

PH 6,5

KH 4

NH3 0,0 mg/l

NO2 0,0 mg/l

CO2 κλειστό

Θερμοκρασία νερού 29,5 βαθμοί

Αλλαγή νερού 50%΄Νερό απο όσμωσης με πρόσθεση (Εquilibrium της εταιρείας Seachem) to restore & maintains Mineral balance & GH)

Δουλεύουν και τα δύο φίλτρα.

και έβαζα και stress coat.

Τον ενεργο Ανθρακα τον αφαιρεσαις,UV,CO2 κλειστα κατα την διαρκεια της θεραπειας,και ο Θεος βοηθος,γιατι σιγουρα θα εχεις κι αλλες απολειες.Για τρυπες στο κεφαλι ESCHA2000

Link to comment
Share on other sites

Για τρυπες στο κεφαλι ESCHA2000

με προσοχη ομως γιατι περιεχει χαλκο........
Link to comment
Share on other sites

O Θεος βοηθος πράγματι. Θα κάνω την θεραπεία αυτή την φορά σωστά και θα περιμένω να δώ τι γίνετε.

Χίλλια ευχαριστώ πάντως σε όλους. Θα σας ενημερώνω για τις εξελίξεις.

Τελικά με όλη αυτή την υπόθεση έμαθα πράγματα που ούτε θα το φανταζόμουν.. λυπάμαι πολύ για τις απώλειες μου :)

Link to comment
Share on other sites

με προσοχη ομως γιατι περιεχει χαλκο........

βρε παιδια μην την μπερδευεται.

ποιος ειπε για τρυπα στο κεφαλι?

διαβαστε το θεμα απο την αρχη και μην την μπερδευουμε

τα ψαρια ηταν σε κακες συνθηκες και αρωστησαν απο αυτο.

ποτε δεν εμφανισαν τρυπα στο κεφαλι. :)

το κοκτειλ με fura2 + fugus cure μαλλον ειναι ιδανικο.

τωρα αναλογιες ανα λιτρο χρονο εφαρμογης κλπ καλυτερα να δωσει αυτος που ξερει τη θεραπεια αυτη (nidal)

Link to comment
Share on other sites

έκανα μετρήσεις το απόγευμα.

PH 6,5

KH 4

NH3 0,0 mg/l

NO2 0,0 mg/l

CO2 κλειστό

Θερμοκρασία νερού 29,5 βαθμοί

Αλλαγή νερού 50%΄Νερό απο όσμωσης με πρόσθεση (Εquilibrium της εταιρείας Seachem) to restore & maintains Mineral balance & GH)

Δουλεύουν και τα δύο φίλτρα.

και έβαζα και stress coat.

ΜΕ τις αλλαγες προσθετουμε και stress zyme.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους,

ξεκίμησα κανονικά την θεραπεία απο χθες με Furan-2.

Αυτό που δεν ξέρω...ειναι......στην διάρκεια της θεραπείας θα πρέπει να ταίζω? ή να μήν ταίζω?

Περιμένω απάντηση σας

Νονη

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα και πελαγώνουμε τη Νόνη παρακαλώ να προσέχουμε τι γράφουμε και να γράφουμε μόνο αν είμαστε σίγουροι. Η Νόνη δεν ζει στην Ελλάδα για να μπορέσουμε να την επισκεφθούμε ή για να βρει εύκολα κάποια φάρμακα.

Νόνη μπορείς να ταΐζεις κατά τη διάρκεια θεραπειών (εκτός και αν το αντίθετο αναγράφεται στις οδηγίες του προϊόντος). Εγώ απλά ταΐζω λιγότερο για να μην επιβαρύνω περισσότερο το νερό.

Επίσης, για τις δοσολογίες θα ακολουθήσεις ακριβώς αυτές που λένε τα 2 φάρμακα (furan-2 & General Cure). Μπορείς να χαμηλώσεις τη στάθμη του ενυδρείου σου για να χρησιμοποιήσεις μικρότερες ποσότητες φαρμάκων, και άνοιξε την αεραντλία στο max Για καλύτερη οξυγόνωση. Με το Furan-2 μπορεί να αντιμετωπίσεις προσωρινό σταμάτημα της ανάπτυξης των φυτών ή/και σάπισμα κάποιων φύλλων. Αν το φυτό είναι γερό θα επανέλθει πολύ γρήγορα στην αρχική του κατάσταση/ανάπτυξη.

Υ.Γ. Προς πληροφόρηση, το esha 2000 είναι για θεραπεία παθήσεων ευρέως φάσματος, ενώ το esha hexamita είναι για hole in the head.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νονι!

Συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης αλλα ελλειπα ταξιδι στο εξωτερικο(Για την ιστορια γνωρισα τον 'Angel Canovas, εκδοτη του Αquario Practico!). Μολις πριν λιγο γυρισα οποτε και γι'αυτο σου απανταω τωρα!

Κατ' αρχην καλα εκανες και ξεκινησες το furan.Χρησιμοποιεις μια καψουλα(την ανοιγεις και αδειαζεις το περιεχομενο!!!) για καθε 40 λιτρα νερου, για δυο συνεχομενες ημερες.Απο εκει και περα ξεκινα αμεσα και το General Cure. Η δοσολογια του ειναι μια καψουλα ανα 40 λιτρα την πρωτη και την τριτη ημερα.

Για την ιστορια το Furan ειναι αντιβιωτικο ενω το General Cure ειναι αντιπαρασιτικο.Η θεραπεια που σου ειχα συστησει με fungus cure ηταν για το ψαρακι που ειχες στην καραντινα και δυστυχως μας αφησε.........

Τελος ο Γιανναρος (Istellas) εχει απολυτο δικιο!!! Πριν δωσουμε απαντηση (ειδικοτερα σε ερωτηση που αφορα ασθενεια!!!), προσεχουμε πολυ και απανταμε μονο αν ειμαστε απολυτα σιγουροι για κατι............

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Σας ενημερώνω με μεγάλη μου χαρά!! :rasp::rasp: ότι τα δισκάκια μου πάνε πολύ καλα.

Δεν είχα άλλη απώλεια δόξα τον θεό..και πολλά πολλά ευχαριστώ και σε εσάς. :hysterical: για την μεγάλη σας βοήθεια.

Τα φάρμακα δούλεψαν πολύ καλά και όλα τα δισκάκια φαίνονται πολύ καλύτερα.

Η θεραπεία ακόμη συνεχίζετε. Ταίζω λιγότερο απο πρίν.

Χρειάζομαι πάλι τις συμβουλές σας για να κάνω σωστή δουλειά.

12-05-07 ξεκίνησα furan-2, 13-05-07 έβαλα πάλι furan-2.

14-05-07 έκανα 25 τοις εκατόν αλλαγή νερού .. πρόσθεσα και stress zyme.

¨Εβαλα furan-2 και general cure.

15-05-07 έβαλα furan-2 και εδώ τελείωσε ο κύκλος με furan-2 .

16-05-07 σήμερα θα βάλω general cure. Θα περιμένω 24 ώρες και θα κάνω 25 τοις εκατόν αλλαγή νερού.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω... να κάνω ακόμη ένα κύκλο θεραπείας με general cure?

Μερικά απο τα δισκάκια μου εξαιτείας της ασθένειας άχασαν βάρος..και άλλα είχαν λίγη αποσύνθεση πτερυγίων. (φυσικά το πρόβλημα σταμάτησε τώρα).

Τι πρέπει να κάνω για να επαναφέρω τα ψαράκια όπως ήταν πρίν.... αν κάνω δεύτερο κύκλο θεραπείας με

general cure.. όταν τελειώσει .. να βάλω πίσω άνθρακες στα φίλτρα και UV λάμπα να δουλέψουν κανένα 24ωρο να καθαρίσει το νερό (να αφαιρέσω πάλι άνθρακα και να κλείσω UV λάμπα )και να βάλω melafix - pimafix - stress coat για μία εβδομάδα για να διορθωθεί το πρόβλημα με τα πτερύγια τους? ¨η μήπως θα ταλαιπωρήσω πολύ τα ψαράκια με όλα αυτά τα φάρμακα?

Τι να κάνω όταν τελειώσουν όλα ..... για να τα παχύνω και να δυναμώσουν απο την εξάντληση της ασθένειας?

Να ταίζω πιο συχνά .. τι θα ήταν καλό να ταίζω... και πόσες φορές θα ήταν καλό?

¨οταν τελειώσουν όλες οι θεραπείες θα βαλω σε λειτουργεία τον ενεργό άνθρακα στα φίλτρα και θα ανοίξω την UV λάμπα , θα αφήσω πάλι κανένα 24ωρο να καθαρίσει το νερό απο φάρμακα και θα γεμίσω το ενυδρείο με νερό γιατί αφαίρεσα τα 2 τρίτα . (όσο αφορά το stress zyme κάθε φορά που αλλάζω νερό να βάζω?)

Πότε θα πρέπει να αφαιρέσω την αντλία οξυγόνου και ποτε να βάλω πίσω σε λειτουργεία το CO2και επίσης η θερμοκρασία μου συνεχίζει να είναι 29.5 βαθμούς, πότε να μειώσω θερμοκρασία και ποια θα ήταν ιδανική ?Επίσης το πεχά να το διατηρήσω μεταξύ 6,5 και 7?

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να αγοράσω για να είναι καλύτερες οι συνθήκες στα δισκάκια μου?

Κάποια άλλα ψάράκια που θα καθαρίζουν το ενυδρείο ή κάποια άλλα φυτά που θα ήταν πιο καλά για τους δίσκους?

μαζί με δίσκους τώρα έχω και ένα πλέκο μεγάλο περίπου 18πόντους. να προσθέσω και άλλους?

Κάτι άλλο πάλι που θέλω να μου πείτε.. ο ενεργός άνθρακας στο φίλτρο μου πότε πρέπει να αλλάζετε? θα χρειαστεί τώρα με όλα αυτά να τον αλλάξω?

Επίσης κάπου διάβασα ότι αν το φίλτρο έχει υαλοβάμβακα πρέπει να αλλάζετε συχνά? Αληθεύει?

σας βομβάρδισα με ένα σωρό ερωτήσεις.... τι να κάνω... πρέπει να μάθω για να τα κάνω όλα σωστά..

Αυτά για σήμερα... περιμένω τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας..και οι επόμενες ερωτήσεις μετά .. :P

και πάλι πολλά ευχαριστώ

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νονι.

Χαιρομαι που τα ψαρακια σου ειναι καλυτερα.Θα σου προτεινα αφου ολοκληρωσεις τη θεραπεια με το General Cure να κανεις μια αλλαγη νερου περιπου 40% για να το φρεσκαρεις,να βαλεις καινουργιο ανθρακα στο φιλτρο σου για κανα τριημερο και η UV αναμενη συνεχεια.Μην κανεις καμια θεραπεια γιατι το ενυδρειο σου ειναι ηδη ταλαιπωρημενο.Ο καλυτερος τροπος αναρρωσης ειναι η διατηρηση σωστων συνθηκων νερου!

Οσον αφορα στην ενδυναμωση των δισκων σου δινε τους 4-5 μικρα γευματα καθε μερα.Καλο θα ηταν τουλαχιστον το ενα απο αυτο να ειναι καρδια κατεψυγμενη ή αρτεμια!

Προσοχη!!!! Το οτι καλυτερεψαν δεν πρεπει να σε κανει να χαλαρωνεις.Για καμια βδομαδα τουλαχιστον πρεπει να προσεχεις πολυ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Σας ενημερώνω με μεγάλη μου χαρά!! :rasp::rasp: ότι τα δισκάκια μου πάνε πολύ καλα.

Δεν είχα άλλη απώλεια δόξα τον θεό..και πολλά πολλά ευχαριστώ και σε εσάς. :hysterical: για την μεγάλη σας βοήθεια.

Τα φάρμακα δούλεψαν πολύ καλά και όλα τα δισκάκια φαίνονται πολύ καλύτερα.

Η θεραπεία ακόμη συνεχίζετε. Ταίζω λιγότερο απο πρίν.

Χρειάζομαι πάλι τις συμβουλές σας για να κάνω σωστή δουλειά.

12-05-07 ξεκίνησα furan-2, 13-05-07 έβαλα πάλι furan-2.

14-05-07 έκανα 25 τοις εκατόν αλλαγή νερού .. πρόσθεσα και stress zyme.

¨Εβαλα furan-2 και general cure.

15-05-07 έβαλα furan-2 και εδώ τελείωσε ο κύκλος με furan-2 .

16-05-07 σήμερα θα βάλω general cure. Θα περιμένω 24 ώρες και θα κάνω 25 τοις εκατόν αλλαγή νερού.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω... να κάνω ακόμη ένα κύκλο θεραπείας με general cure?

Μερικά απο τα δισκάκια μου εξαιτείας της ασθένειας άχασαν βάρος..και άλλα είχαν λίγη αποσύνθεση πτερυγίων. (φυσικά το πρόβλημα σταμάτησε τώρα).

Τι πρέπει να κάνω για να επαναφέρω τα ψαράκια όπως ήταν πρίν.... αν κάνω δεύτερο κύκλο θεραπείας με

general cure.. όταν τελειώσει .. να βάλω πίσω άνθρακες στα φίλτρα και UV λάμπα να δουλέψουν κανένα 24ωρο να καθαρίσει το νερό (να αφαιρέσω πάλι άνθρακα και να κλείσω UV λάμπα )και να βάλω melafix - pimafix - stress coat για μία εβδομάδα για να διορθωθεί το πρόβλημα με τα πτερύγια τους? ¨η μήπως θα ταλαιπωρήσω πολύ τα ψαράκια με όλα αυτά τα φάρμακα?

Τι να κάνω όταν τελειώσουν όλα ..... για να τα παχύνω και να δυναμώσουν απο την εξάντληση της ασθένειας?

Να ταίζω πιο συχνά .. τι θα ήταν καλό να ταίζω... και πόσες φορές θα ήταν καλό?

¨οταν τελειώσουν όλες οι θεραπείες θα βαλω σε λειτουργεία τον ενεργό άνθρακα στα φίλτρα και θα ανοίξω την UV λάμπα , θα αφήσω πάλι κανένα 24ωρο να καθαρίσει το νερό απο φάρμακα και θα γεμίσω το ενυδρείο με νερό γιατί αφαίρεσα τα 2 τρίτα . (όσο αφορά το stress zyme κάθε φορά που αλλάζω νερό να βάζω?)

Πότε θα πρέπει να αφαιρέσω την αντλία οξυγόνου και ποτε να βάλω πίσω σε λειτουργεία το CO2και επίσης η θερμοκρασία μου συνεχίζει να είναι 29.5 βαθμούς, πότε να μειώσω θερμοκρασία και ποια θα ήταν ιδανική ?Επίσης το πεχά να το διατηρήσω μεταξύ 6,5 και 7?

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να αγοράσω για να είναι καλύτερες οι συνθήκες στα δισκάκια μου?

Κάποια άλλα ψάράκια που θα καθαρίζουν το ενυδρείο ή κάποια άλλα φυτά που θα ήταν πιο καλά για τους δίσκους?

μαζί με δίσκους τώρα έχω και ένα πλέκο μεγάλο περίπου 18πόντους. να προσθέσω και άλλους?

Κάτι άλλο πάλι που θέλω να μου πείτε.. ο ενεργός άνθρακας στο φίλτρο μου πότε πρέπει να αλλάζετε? θα χρειαστεί τώρα με όλα αυτά να τον αλλάξω?

Επίσης κάπου διάβασα ότι αν το φίλτρο έχει υαλοβάμβακα πρέπει να αλλάζετε συχνά? Αληθεύει?

σας βομβάρδισα με ένα σωρό ερωτήσεις.... τι να κάνω... πρέπει να μάθω για να τα κάνω όλα σωστά..

Αυτά για σήμερα... περιμένω τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας..και οι επόμενες ερωτήσεις μετά .. :P

και πάλι πολλά ευχαριστώ

Νόνη

χαιρομαι πολυ για τα ιδιαιτερα ευχαριστα νεα σου.

ρωτα ακου εφαρμοσε και καλη συνεχεια :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Το πρωί έκανα μετρήσεις και είχα:

Ph 7

NH3 1.0mg/L

NO3 0,2mg/L

ΚΗ3

Αφαίρεσα 25 τοις εκατόν του νερού και πρόσθεσα καινουργιο:

¨εκανα μετρήσεις πριν απο λίγο και το

Ph 6,5

NH3 1.0mg/L

NO3 0,2mg/L

ΚΗ2

Σήμερα κλείνει ο δεύτερος κύκλος με το General cure.

Φοβήθηκα και .....

Πρόσθεσα καμιά 200 λίτρα καθαρό νερό και όμως δεν έπεσαν τα νιτρικά και η αμμωνία... τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Το πρωί έκανα μετρήσεις και είχα:

Ph 7

NH3 1.0mg/L

NO3 0,2mg/L

ΚΗ3

Αφαίρεσα 25 τοις εκατόν του νερού και πρόσθεσα καινουργιο:

¨εκανα μετρήσεις πριν απο λίγο και το

Ph 6,5

NH3 1.0mg/L

NO3 0,2mg/L

ΚΗ2

Σήμερα κλείνει ο δεύτερος κύκλος με το General cure.

Φοβήθηκα και .....

Πρόσθεσα καμιά 200 λίτρα καθαρό νερό και όμως δεν έπεσαν τα νιτρικά και η αμμωνία... τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...