Jump to content

Aquascape!!τεχνικες και ιδέες! !


petran halen

Recommended Posts

Καλησπερα σας!!!

Aquascape. Ισως το πιο βασικο για το ρεεφ μας!

Εδω λοιπον θελω να συζητησουμε τα παντα για το aquascape!

Βραχος και επιλογη....

Σχημα βραχου...

Ενωσεις και δεσιματα..

Λειτουργικοτητα του σχηματος αναλογα το ενυδρειο...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα Πέτρο!  :thumbsu:

 

Μιας και θέλω να αλλάξω το aquascape μου, θα είναι πολύ χρήσιμο να μάθουμε τεχνικές και γνώμες.

 

 

Σαν αρχή λοιπόν να πω κι εγω οτι και τις τρεις φορές που άλλαζα ενυδρεία απο μικρότερο σε μεγαλύτερο πάντα διάλεγα ζωντανό βράχο γιατί έχει όλη την απαραίτητη βιολογία για να ξεκινήσεις σχεδόν άμεσα να στοκάρεις .

Στα μειον είναι ότι μπορει να κουβαλάει και ανεπιθύμητους οργανισμούς που θα μας παιδέψουν για να τους απομακρύνουμε και είναι πολύ δυσκολότερο να διαμορφώσεις το aquascape όπως ακριβώς το θέλεις.

 

Πλεονεκτήματα νεκρού βράχου:

1. Δεν "κουβαλάει" διάφορους ανεπιθύμητους οργανισμούς. 

2. Μπορεις να διαμορφώσεις το aquascape όπως θέλεις.

 

Επίσης ένας απο τους λόγους που δεν έχω βάλει νεκρό βράχο είναι γιατι ο νεκρός βράχος όση βιολογία κι αν αποκτήσει δεν πρόκειται να φτάσει τη βιολογική δύναμη του ζωντανού.

 

Για το aquascape να πω οτι εξαρτάται απο τι θέλουμε να στοκάρουμε. Εγω επειδή θέλω να το κάνω σαν species tank με ανεμώνες κυρίως, ψάχνω να βρω ποιο είναι το κατάλληλο aquascape.

 

Όλα εξαρτώνται απο τι κοράλλια θέλουμε να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα Πετρο ειμαι υπερ του ζωντανου βραχου και εγω,στηνοντας με νεκρο για 12 +μηνες το ενυδρειο και ο χομπιστας θα ταλαιπορηθει ασχημα με αλγες κυανο κλπ.Για το στερεωμα του θεωρω ασφαλες ΜΟΝΟ τις πλατικες ντιζες η pvc.Και βεβαια το στησιμο εξαρτατε απο τι ειδους ενυδρειο θελουμε να εχουμε και ποσα και τι ψαρια θα βαλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον η επιλογη του βραχου μας....

Τωρα εδω δυσκολα πραγματα εμπιστοσυνη πανω απο ολα στο λογο του καταστηαματος και αποψη μου

Εγω τα κοματια που εχω να δουλεψω τα περναω ενα flatwormexit!!

2ον το σχημα...έχοντας στο νου μας τη θελουμε,bonsai,νησια γεφυρες μπαλκονια αναλογα.λοιπον με την επιλογη μας πρατουμε..ΕΝΑ ΣΦΥΡΑΚΙ KAI ENA ΚΑΛΕΜΙ!! Και δινουμε το σχημα που θελουμε!

Ασφαλως εχουμε στο μυαλλο μας τι κοραλλια θα βαλουμε...sps lps?? Τα sps πχ θα ειναι καλο να εχουμε μπρατσα να χωρανε πολλα! Στα lps πρεπει να φροντησουμε να εχουμε μπαλκονια και σχησμες για εμενα...

Και μπρατσα φυσικα για καμια emplyllia ισως...

Σε καμια περιπτωση ΔΕΝ ακουμπάνε βραχους στα τζαμια!

1ον να μπορουμε να καθαρισουμε ευκολα,και 2ον να γυρναει το νερο μας ανετα να ειναι αερατο το scape μιας που. Ο βραχος ειναι ουσιατηκα το βιολογικο μας φιλτρο..

Ερχομαστε τωρα το δεσιμο των βραχων!

Για.εμενα συμπαγες δεσιμο και αθανατο οσο γινετε!!

Εγω δουλευω πλαστικες ντιζες με αυτες εννονω τα κοματια μου και στης ενωσεις βαζω εποξικη (στοκαρο)

Εχω δουλεψει κ τα ενυδρειακα τσιμεντοειδη αλλα αυτα θελουν ταχυτητα επειδη πετρονουν γρηγορα!

Για αυτο με την εποξικη και το λαθακι συνχωρητε..

Ετσι τα δουλευω εγω..

Το μονο που θελει ενα πετυχημενω aquascape ειναι να αναπνέει ο βραχος μας να κυκλοφορει πολυ ανετα το νερο σε ολο το ενυδρειο μας και φαντασια!!

Και φυσικα καλη παρεα!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα Πέτρο!  :thumbsu:

 

Μιας και θέλω να αλλάξω το aquascape μου, θα είναι πολύ χρήσιμο να μάθουμε τεχνικές και γνώμες.

 

 

Σαν αρχή λοιπόν να πω κι εγω οτι και τις τρεις φορές που άλλαζα ενυδρεία απο μικρότερο σε μεγαλύτερο πάντα διάλεγα ζωντανό βράχο γιατί έχει όλη την απαραίτητη βιολογία για να ξεκινήσεις σχεδόν άμεσα να στοκάρεις .

Στα μειον είναι ότι μπορει να κουβαλάει και ανεπιθύμητους οργανισμούς που θα μας παιδέψουν για να τους απομακρύνουμε και είναι πολύ δυσκολότερο να διαμορφώσεις το aquascape όπως ακριβώς το θέλεις.

 

Πλεονεκτήματα νεκρού βράχου:

1. Δεν "κουβαλάει" διάφορους ανεπιθύμητους οργανισμούς. 

2. Μπορεις να διαμορφώσεις το aquascape όπως θέλεις.

 

Επίσης ένας απο τους λόγους που δεν έχω βάλει νεκρό βράχο είναι γιατι ο νεκρός βράχος όση βιολογία κι αν αποκτήσει δεν πρόκειται να φτάσει τη βιολογική δύναμη του ζωντανού.

 

Για το aquascape να πω οτι εξαρτάται απο τι θέλουμε να στοκάρουμε. Εγω επειδή θέλω να το κάνω σαν species tank με ανεμώνες κυρίως, ψάχνω να βρω ποιο είναι το κατάλληλο aquascape.

 

Όλα εξαρτώνται απο τι κοράλλια θέλουμε να έχουμε.

Teo μου. Η αποψη μου ειναι πως και ο νεκρος ζωντανευει ασφαλως εχει (φασαρια) για να γινει σωστος...

Εγω τι κανω??βαζω νεκρο στης βασεις του scape και συνεχειζω να χτιζω με ζωντανο! Σε 2 3 μηνες ο νεκρος εχει γινει μοβ και δεν φενετε (ξενο σωμα) στο ενυδρειο μας..

Μιας και θες να αλαξεις scape εδω ειμαστε να το κανουμε τελειο!!!και να τραβηξουμε και βιντεο να το δουνε ολοι πως το καναμε!!

Ανεβασε μια ολοσωμη το ενυδρειο να δουμε τι παιζει και να βαλουμε φαντασια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα Πετρο ειμαι υπερ του ζωντανου βραχου και εγω,στηνοντας με νεκρο για 12 +μηνες το ενυδρειο και ο χομπιστας θα ταλαιπορηθει ασχημα με αλγες κυανο κλπ.Για το στερεωμα του θεωρω ασφαλες ΜΟΝΟ τις πλατικες ντιζες η pvc.Και βεβαια το στησιμο εξαρτατε απο τι ειδους ενυδρειο θελουμε να εχουμε και ποσα και τι ψαρια θα βαλουμε.

Νικολα οταν μεταφερα το ενυδρειο μου ειπα ΩΡΑΙΟ AQUASCAPE τα δυο νησια μου ουσιαστηκα ειναι βαλιτσες απλα τα σηκωσα και τελος ;) φυσικα ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟ RASTAMAN να μου λεει παρτο αλλιως μεγαλεεε θα βρεις πισω !!και τον paul astry να τρεχει με πετσετες μην σκοτωθω απο τη βιασινη μου :) :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την αποψη μου για το aquascape,  αν και δεν εχω ασχοληθει καθολου με αλατι.

Οτι ισχυει στο γλυκο, ισχυει και στο θαλασσινο.

Υπαρχουν μερικοι κανονες , που πρεπει να δωσει κανεις σημασια,

Ενα καλo παραδειγμα...

Δειτε πως χρησιμοποιει τα χρωματα , και τον βραχο,

Ειναι ακριβως οπως ενα dutch ενυδρειο.

cpfarm.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την αποψη μου για το aquascape,  αν και δεν εχω ασχοληθει καθολου με αλατι.

Οτι ισχυει στο γλυκο, ισχυει και στο θαλασσινο.

Υπαρχουν μερικοι κανονες , που πρεπει να δωσει κανεις σημασια,

Ενα καλo παραδειγμα...

Δειτε πως χρησιμοποιει τα χρωματα , και τον βραχο,

Ειναι ακριβως οπως ενα dutch ενυδρειο.

cpfarm.jpg

Μπορεις να γινεις ποιο αναλυτικος ?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!!βλεπω μεσα μ****α κ πολυ ευκολα κοραλλια ομως..

Και φυσικα ο δρομος αναμεσα υπεροχος!!!αλλα τα νταμαρια δεξια αριστερα δεν ειναι νερκο σημιο γιαντην κυκλοφορια του?? Nicpapa :) αλλο τα χρωματα πως τα παιζεις στη τοποθετησει και αλλο πως θα βαλεις τους βραχους...φυσικα το scape στο τελος το κανουν να κοραλλια κ μονο... αποψη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!!βλεπω μεσα μ****α κ πολυ ευκολα κοραλλια ομως..

Και φυσικα ο δρομος αναμεσα υπεροχος!!!αλλα τα νταμαρια δεξια αριστερα δεν ειναι νερκο σημιο γιαντην κυκλοφορια του?? Nicpapa :) αλλο τα χρωματα πως τα παιζεις στη τοποθετησει και αλλο πως θα βαλεις τους βραχους...φυσικα το scape στο τελος το κανουν να κοραλλια κ μονο... αποψη μου παντα

Eιπες στο πρωτο post ,για aquascape...

To aquascape ειναι το συνολο... :)

Ευκολα ή δυσκολα κοραλια , ειναι απο τα πιο ομορφα στησιματα  που εχω δει.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eιπες στο πρωτο post ,για aquascape...

To aquascape ειναι το συνολο... :)

Ευκολα ή δυσκολα κοραλια , ειναι απο τα πιο ομορφα στησιματα  που εχω δει.

Aquascape ειναι το στισημο των βραχων μας εδώ στην αλμυρα :) τα κοραλλια που θα ερθουν κανουν της δικες τους πιρουετες!!

Και φυσικα οπως εγραψα και στο ποστ μου αναλογα τη κοραλλια επιλεξουμε κανουμε κ το αναλογο (για εμενα)δλδ τα μη φωτοσυνθετηκα ας πουμε θελουν κατι αλλο μια σκια μια στεγη καταλαβες πως το λεω!

Τα sps και οι acropores πχ θελουν δυνατα φωτα και πολυ κυκλοφορια :) :) πανω απο ολα ομως θελουμε να κυκλοφορει καλα το νερο μας!!

Και θα προσθεσω πως ειναι κ αναλογα ο βραχος μας τι ειναι μπετο που πεταχτικε στη θαλλασα και εγινε (βραχος) νεκρο κοραλλι??η απλα βραχια?

Ολα αυτα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο στο ποσο ευκολα θα δωσουμε σχημα και πως θα βγει μια πολυ καλη δουλιτσα :)

:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την αποψη μου για το aquascape,  αν και δεν εχω ασχοληθει καθολου με αλατι.

Οτι ισχυει στο γλυκο, ισχυει και στο θαλασσινο.

Υπαρχουν μερικοι κανονες , που πρεπει να δωσει κανεις σημασια,

Ενα καλo παραδειγμα...

Δειτε πως χρησιμοποιει τα χρωματα , και τον βραχο,

Ειναι ακριβως οπως ενα dutch ενυδρειο.

cpfarm.jpg

 

Oτι κοράλλια κι αν έχει μεσα, είναι απο τα πιο όμορφα ενυδρεία που εχω δεί.

 

Αυτο το πολύ ωραίο "δρομάκι" ανάμεσα, νομίζω οτι είναι το σημείο της συμμετρίας που έχει φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Hardscape το λεμε στο γλυκο... :)

Αλλο το γλυκο ;) αλλο το παστο!!

Αλλα. Κ εσεις ρε (νικος ε?? ) κανετε κατι κοσμηματα. Ειδικα στα φυτεμενα...εργα τεχνηςςς!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το γλυκο ;) αλλο το παστο!!

Αλλα. Κ εσεις ρε (νικος ε?? ) κανετε κατι κοσμηματα. Ειδικα στα φυτεμενα...εργα τεχνηςςς!!

Ναι Νικος... :)

Ολα την ιδια λογικη εχουνε ρε συ , πως τα βλέπει το ματι μας... :)

Link to comment
Share on other sites

Μια τεχνηκη νεα στο scape που πραγματικα φενετε πολυ ομορφη

ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!!!

πως?? Μια κοντρα στο τζαμι που θα κοληθει ο βραχος πανω η θα σφιξουν τα παξιμαδια απο της ντιζες..

Για περισοτερι ασφαλεια μια κολονα απο κατω ισως με καπιο plexy glass διαφανω ( προσωπικα το φοβαμε μονο με την κοντρα )

post-51070-0-57603500-1468270956_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα εξαρτωνται πως το βλεπει ο ιδιοκτητης του,αμα του αρεσει....

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικος... :)

Ολα την ιδια λογικη εχουνε ρε συ , πως τα βλέπει το ματι μας... :)

Δυστυχος νικο μου δεν εχουνε...

Πρεπει να σκεφτεις πολλααα. Τα οποια ειναι,

Αναπτυξη..

Κυκλοφορια..και με αναπτυξη

Για.εμενα να μην ειναι μπουκομενο,μπουκομενο ισον καλκη κυκλοφορια κακη κυκλοφορια προβληματα

Ειναι πολλα που πρεπει να σκεφτεις και φυσικα φαντασια ;)

Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρηστε αυτο...

Τη σκια που κανει το πανω μερος την εκμεταλευτηκε για μη φωτοσυνθετικα!

post-51070-0-83213900-1468271714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσεις πως κανετε λοιπον aquascape ??Πως κολατε τους βραχους σας?

Παιζετε με ντιζες??με pvc?? Με τη κολατε-στεγανοποιειτε? ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα εγω οταν ξεκίνησα και έφτιαχνα το δικο μου aquascape το έφτιαχνα βασικά με d-d και απο τότε δεν ειχα ποτε κανένα πρόβλημα σε ξεκολλημα βραχου,και οταν χρειάστηκε να τον βγαλω δυο φορές και τα δυο νησάκια ξεκόλλησε μόνο ενα δυο κομμάτια τα οποία οντως δεν τα ειχα κολλήσει πολυ καλα...το μόνο κακό που θα εδεινα στην συγκεκριμένη κόλλα το οποίο λογικά το ξέρουν οι περισσότεροι χομπίστες ειναι ο χρόνος που θελει και θολώνει και το νερο μας αμα κολλήσουμε μεσα σε αυτο...

Το δικο μου το aquascape ειναι ψηλό κοντα στους 50 πόντους πραγματικα το εχω πιάσει απο πανω και δεν εχει πάθει τίποτα σίγουρα το βοηθάει η άνωση απο το αλάτι,αλλα και εξω ειναι ενα πράγμα μασίφ.. θα ξανακολαγα με d-d το aquascape με κλειστά μάτια :) :) :)

Βασικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ηξερα που να βρω ντιζες!

 

Βαζω δεματικα και εποξική!

 

Για εμενα το βασικο ειναι οι διαστάσεις του ενυδρειο!

 

Προσωπικά λογω διάστασης εχω πολυ περιορισμενες επιλογες Aquascape!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω πηρα πλαστικες ντιζες με πλαστκες βιδες και πιο οικονομικα ηταν , αφου πηρα   λιγοτερες εποξικες  και πιο στερεο το Aquasqape  και  ειχα και περισσοτερες επιλλογες στο  στησιμο!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...