Jump to content

Μαλλον Bacterial Bloom. Την εκανα την βλακεια μου?


tropicana

Recommended Posts

Δηλαδη αν ειναι οντως αλγη τι θα κανω? Δεν εχω λαμπες UV.

Αμα κανω συσκοτιση θα χασω τα φυτα μου.

Τωρα εβαλα δανεικη αεραντλια στο τερμα και θα περιμενω να δω αυριο το πρωι πως θα ειναι.

Να κανω ολικη αλλαγή νερού?

( Αεραντλια σε φυτεμενο κανει κακο?)

Τα φυτά δεν χάνονται έτσι. Συσκότιση γίνεται για πέντε ημέρες. Φυτά και ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα. Ταΐζεις πριν και καλύπτεις το ενυδρείο ώστε να μην μπαίνει καθόλου φως (ούτε ελάχιστο) για πέντε ημέρες (μην το ανοίξεις ούτε για να δεις πως πάει). Μετά ανοίγεις και κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού. Μπορεί να χρειαστεί να το ξανακάνεις ανάλογα με τη φύση του προβλήματος. Πρίν απ'όλα όμως ανέβασε καμιά φωτογραφία και διάβασε το άρθρο για τις άλγες http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/.

Μην κάνεις καμία βιαστική κίνηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά δεν χάνονται έτσι. Συσκότιση γίνεται για πέντε ημέρες. Φυτά και ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα. Ταΐζεις πριν και καλύπτεις το ενυδρείο ώστε να μην μπαίνει καθόλου φως (ούτε ελάχιστο) για πέντε ημέρες (μην το ανοίξεις ούτε για να δεις πως πάει). Μετά ανοίγεις και κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού. Μπορεί να χρειαστεί να το ξανακάνεις ανάλογα με τη φύση του προβλήματος. Πρίν απ'όλα όμως ανέβασε καμιά φωτογραφία και διάβασε το άρθρο για τις άλγες http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/.

Μην κάνεις καμία βιαστική κίνηση.

Παιδια ειλικρινα ειναι απογοητευτικο το φαινόμενο,αρχιζω και πιστευω και εγω οτι ειναι αλγη.

Βασικα σκεφτομαι να παρω ενα καλυτερο φιλτρο με UVC, γιατι αυτο που εχω εχει την αντλια μεσα στο νερο (πανω στο σωληνα εξοδου) και δεν μου αρεσει καθόλου αυτο,κανει θορυβο και μου σπαει τα νευρα

 

Τι λετε θα βοηθησει την κατασταση αν παρω φιλτρο με UVC?

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει bacterial bloom στο ενυδρείο μου, πριν κανένα χρόνο. Έφυγε μόνο του όπως ήρθε μετά από κάποιο διάστημα. Δεν μπορούσα να κάνω κάτι. Με την αλλαγή νερού ή με την περισσότερη ανατάραξη που δοκίμασα, γινόταν χειρότερο.

Απλα έφυγε κάποια στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή μας λες ότι το νερό είναι λευκό και τώρα λες ότι μπορεί να είναι άλγη τελικά το νερό τη χρώμα είχε της πρώτες μέρες και τη χρώμα έχει τώρα.

το φίλτρο UV και στις δυο περιπτώσεις κάνει άψογη δουλειά, αλλά έχει και ένα κόστος απόκτησης.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας με περισσότερη προσοχή τη δεύτερη φώτο στο 11ποστ, πιστεύω πως πρόκειται για αιωρούμενη άλγη.

Πως είναι η κατάσταση σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή μας λες ότι το νερό είναι λευκό και τώρα λες ότι μπορεί να είναι άλγη τελικά το νερό τη χρώμα είχε της πρώτες μέρες και τη χρώμα έχει τώρα.

το φίλτρο UV και στις δυο περιπτώσεις κάνει άψογη δουλειά, αλλά έχει και ένα κόστος απόκτησης.

Το νερό ηταν θολο στην αρχη και μετα εγινε εντονο πράσινο.

Συγνώμη αλλά πρωτη φορα το επαθα και δεν μπορουσα να αναγνωρισω τι εχει το νερο

Πηρα φιλτρο με λάμπα uv απο Αμαζον με 52 ευρακια!!!

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B014M9KC34/ref=sr_ph?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85Z%C3%95%C3%91&qid=1477491443&sr=1π=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&keywords=uv+filter+aquarium

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

ουκ ολίγες φορές η έξαρση βακτήριον προκαλεί και αιωρούμενη άλγη, διότι μετά τον θάνατο των βακτήριον υπάρχει μπόλικη τροφή για την αιωρούμενη αλγη από τα κουφάρια των βακτήριων.

Από την στιγμή που πείρες UV λάμπα δεν έχει νόημα να σου δώσουμε περαιτέρω λύσεις διότι η UV είναι η καλύτερη δυνατή λύση. Σε λίγες μέρες θα έχεις καθαρίσει.  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο εξωτερικό με ενσωματωμένη λαμπα UV ή οποια κλεινει με ξεχωριστό διακόπτη

Το περιμενω αυριο, πηγα πηρα και μισο μετρο μπλε σφουγγαρι γιατι το φιλτρο έρχεται αδειο

Οποτε βαζω και τα στρωμενα υλικα απο το τρεχων φίλτρο συν ενα μπουκαλακι ζωντανα βακτηρια για ενίσχυση και το βαζω να τρεξει με αναμμενη λαμπα.

Πρεπει να προσεξω κατι?

Πρεπει να κανω αλλαγη νερου πριν βαλω το κανουριο φίλτρο?

Ποτε να σβησω την λαμπα UV?

Διοξείδιο να ανοιξω?

ουκ ολίγες φορές η έξαρση βακτήριον προκαλεί και αιωρούμενη άλγη, διότι μετά τον θάνατο των βακτήριον υπάρχει μπόλικη τροφή για την αιωρούμενη αλγη από τα κουφάρια των βακτήριων.

Από την στιγμή που πείρες UV λάμπα δεν έχει νόημα να σου δώσουμε περαιτέρω λύσεις διότι η UV είναι η καλύτερη δυνατή λύση. Σε λίγες μέρες θα έχεις καθαρίσει. :thumbsu:

Φιλτρο εξωτερικό με ενσωματωμένη λαμπα UV ή οποια κλεινει με ξεχωριστό διακόπτη

Το περιμενω αυριο, πηγα πηρα και μισο μετρο μπλε σφουγγαρι γιατι το φιλτρο έρχεται αδειο

Οποτε βαζω και τα στρωμενα υλικα απο το τρεχων φίλτρο συν ενα μπουκαλακι ζωντανα βακτηρια για ενίσχυση και το βαζω να τρεξει με αναμμενη λαμπα.

Πρεπει να προσεξω κατι?

Πρεπει να κανω αλλαγη νερου πριν βαλω το κανουριο φίλτρο?

Ποτε να σβησω την λαμπα UV?

Διοξείδιο να ανοιξω?

Τα φυτα μου δεν δεχτηκαν ουτε φως, ουτε διοξειδιο

εδω και 2 μερες.Εχω ανοιξει και τερμα αεραντλια οποτε δεν μενει ιχνος διοξείδιο

Εχω eleocharis pursila, εχινοδορους, και καποια ταχειας ανάπτυξης φυτα.

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σπατάλη χρημάτων τα βακτήρια αλλά αν τα πάρεις θέλουν λίγο χρόνο μέχρι να προσκολληθούν στα διάφορα αντικείμενα στην αρχή θα βρίσκονται στην στήλη του νερού αιωρούμενα και αν ανοίξεις το φίλτρο UV τα βακτήρια θα τα νεκρώσεις, μην ξεχνάς πως η UV σκοτώνει τα πάντα που βρίσκονται στην στήλη του νερού.

 

Την λάμπα την αφήνεις 24 το 24αωρο και από την στιγμή που θα καθαρίσει το νερό την αφήνεις επιπλέον 3 μέρες προληπτικά και μετά την σβήνεις.

Συσκότιση και αεραντλία τα ξεχνάς, όλες η άλλες η ρουτίνες σου παραμένουν κανονικές, CO2, αλλαγές νερού, τάιζμα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μπορείς να εξηγήσεις τι είδες ?

δεν σε ξέχασα αλλά επειδή έχω να γράψω μπόλικα θα τα γράψω σε ξεχωριστό θέμα που θα ανοίξω, μπορεί και αν προλάβω και σήμερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σπατάλη χρημάτων τα βακτήρια αλλά αν τα πάρεις θέλουν λίγο χρόνο μέχρι να προσκολληθούν στα διάφορα αντικείμενα στην αρχή θα βρίσκονται στην στήλη του νερού αιωρούμενα και αν ανοίξεις το φίλτρο UV τα βακτήρια θα τα νεκρώσεις, μην ξεχνάς πως η UV σκοτώνει τα πάντα που βρίσκονται στην στήλη του νερού.

 

Την λάμπα την αφήνεις 24 το 24αωρο και από την στιγμή που θα καθαρίσει το νερό την αφήνεις επιπλέον 3 μέρες προληπτικά και μετά την σβήνεις.

Συσκότιση και αεραντλία τα ξεχνάς, όλες η άλλες η ρουτίνες σου παραμένουν κανονικές, CO2, αλλαγές νερού, τάιζμα κτλ.

Αρα στηνω το φιλτρο και ριχνω βακτηρια μετα το σβησιμο της UV, σωστα?

Βασικα εριξα βακτηρια στο νερο πριν απο 3 μερες γιατι νομιζα οτι το θολο νερο προκλήθηκε

απο ελειψη βακτήριων φιλτρου.Λογικα τα βακτηρια αυτα προσκοληθηκαν στα υλικα του φιλτρου και

θα μεταφερθούν στο καινούργιο φιλτρο, κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ταχυδρομεία ειναι για μπατσες.

Ηταν να εχω το φιλτρο σημερα και δεν μου το εφεραν.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο φιλτρο πηρες; το βιολογικο υλικο που θα μεταφερεις απο το ενα φιλτρο στο αλλο εχει ολες τις αποικιες!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ποιο φιλτρο πηρες; το βιολογικο υλικο που θα μεταφερεις απο το ενα φιλτρο στο αλλο εχει ολες τις αποικιες!Send from the Heart of Amazonas

Το ποσταρα και πιο πανω

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B014M9KC34/ref=sr_ph?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85Z%C3%95%C3%91&qid=1477491443&sr=1π=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&keywords=uv+filter+aquarium

Δυστυχως ειναι μονο στα Γερμανικα (Μιας και μενω Γερμανια), δεν βρισκω μετάφραση

Α οκ αμα μεταφερονται και δεν χρειάζεται να ριξω αλλα βακτηρια θα το κρατησω το μπουκαλακι καβατζα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγο νερό απ' το ενυδρείο σε ένα μικρό μπουκαλάκι νερό ή διάφανο πλαστικό ποτήρι.

Αν είναι green water (που έτσι μου κάνει) θα το δεις να είναι πράσινο. Πρόσεξε αν το κοιτάξεις ευθεία το νερό δεν θα καταλάβεις το χρώμα του. Κράτα το στο χέρι και γύρνα το να το δεις από όλες τις πλευρές. Εγώ το ξεκαθάριζα όταν κοιτούσα από πάνω διαγώνια.

Αν είναι green water, η uv θα σου κάνει δουλειά. Κανονικά κλείνεις διοξείδιο και φωτισμό και την βάζεις να δουλεύει. Σε 3 μέρες θα έχει καθαρίσει αρκετά, αλλά ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ.Συνέχισέ την άλλες 2 μέρες να σκοτωθούν όλοι οι σπόροι. Και λίγοι να έχουν μείνει, πολλαπλασιάζονται γρήγορα.

Η αλλαγή νερού δεν την βοηθάει, αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να κάνεις μία μετά από 12 ώρες γιατί πιθανόν θα έχεις αύξηση po4 απ'τους νεκρούς σπόρους.

Αν έχεις την uv να δουλεύει με ανοιχτά τα φώτα του ενυδρείου, πάλι θα κάνεις δουλειά αλλά θέλει τον διπλάσιο χρόνο.

Εγώ την έβγαζα όποτε ξεφύτευα τα φυτά για να τα κλαδέψω από κάτω και γινόταν ο κακός χαμός με αυτά που σήκωναν τα φυτά κατά το ξεφύτεμα.

Υπόψιν: αεραντλία ή ανατάραξη επιφάνειας οπωσδήποτε γιατί καταναλώνει το οξυγόνο αυτή η άλγη και αν ρίχνεις λιπάσματα τα σταματάς.

Προσωπικά αυτή η μέθοδος μου ξεπάστρεψε την ludwigia αλλά είχα τα πιο γρήγορα αποτελέσματα από όλες.

Με ταλαιπώρησε αρκετά, γιατί δεν ήξερα τι λάθος έκανα και το ξαναέκανα μέχρι που το κατάλαβα.

Δες εδώ και στην 5η σελίδα να παρηγορηθείς:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102972-ιδέες-για-στήσιμο/page-3

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγο νερό απ' το ενυδρείο σε ένα μικρό μπουκαλάκι νερό ή διάφανο πλαστικό ποτήρι.

Αν είναι green water (που έτσι μου κάνει) θα το δεις να είναι πράσινο. Πρόσεξε αν το κοιτάξεις ευθεία το νερό δεν θα καταλάβεις το χρώμα του. Κράτα το στο χέρι και γύρνα το να το δεις από όλες τις πλευρές. Εγώ το ξεκαθάριζα όταν κοιτούσα από πάνω διαγώνια.

Αν είναι green water, η uv θα σου κάνει δουλειά. Κανονικά κλείνεις διοξείδιο και φωτισμό και την βάζεις να δουλεύει. Σε 3 μέρες θα έχει καθαρίσει αρκετά, αλλά ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ.Συνέχισέ την άλλες 2 μέρες να σκοτωθούν όλοι οι σπόροι. Και λίγοι να έχουν μείνει, πολλαπλασιάζονται γρήγορα.

Η αλλαγή νερού δεν την βοηθάει, αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να κάνεις μία μετά από 12 ώρες γιατί πιθανόν θα έχεις αύξηση po4 απ'τους νεκρούς σπόρους.

Αν έχεις την uv να δουλεύει με ανοιχτά τα φώτα του ενυδρείου, πάλι θα κάνεις δουλειά αλλά θέλει τον διπλάσιο χρόνο.

Εγώ την έβγαζα όποτε ξεφύτευα τα φυτά για να τα κλαδέψω από κάτω και γινόταν ο κακός χαμός με αυτά που σήκωναν τα φυτά κατά το ξεφύτεμα.

Υπόψιν: αεραντλία ή ανατάραξη επιφάνειας οπωσδήποτε γιατί καταναλώνει το οξυγόνο αυτή η άλγη και αν ρίχνεις λιπάσματα τα σταματάς.

Προσωπικά αυτή η μέθοδος μου ξεπάστρεψε την ludwigia αλλά είχα τα πιο γρήγορα αποτελέσματα από όλες.

Με ταλαιπώρησε αρκετά, γιατί δεν ήξερα τι λάθος έκανα και το ξαναέκανα μέχρι που το κατάλαβα.

Δες εδώ και στην 5η σελίδα να παρηγορηθείς:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102972-ιδέες-για-στήσιμο/page-3

:jawdrop: Πωωωωωω ρε αδερφεεεε!!! αμα με πεις και πως εκανες την Eleocharis τοσο ωραίο χαλί θα σου είμαι ευγνώμων

εγω φυτεψα Eleocharis και την αλλη μερα μου την επεσε το Green Water :(

και αρχικα το περασα για Bacterial Bloom. Αφου απετυχα να καθαρισω το νερο μετα απο 4 μερες προσπαθειας

παραγγειλα φιλτρο με ενσωματομενη λαμπα.

Για πες τωρα, κανω αλλαγη νερου και μετα βαζω το φιλτρο με την λαμπα ή το βαζω κατευθείαν?

post-10566-0-66467300-1477607426_thumb.jpg

post-10566-0-53016400-1477607495_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ρε συ, το βλεπει καθολου ηλιος;

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χαλί, η άλγη είναι  :hehe . Αρκετό φωτισμό και co2. Πιο πολύ εξαρτάται από τον φωτισμό όμως για να απλώσει καλά.

Αλλαγή θα κάνεις μισή μέρα μετά που θα βάλεις την uv. Εγώ έκανα ξανά και 3 μέρες μετά γιατί χρησιμοποιώ μόνο Α/Ο, εσύ μην το κάνεις αν βάζεις βρύση.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ρε συ, το βλεπει καθολου ηλιος; Send from the Heart of Amazonas

Και ξαναλεω αδερφέ, μενω Γερμανία, αμα βρεις ηλιο εδω πανω τετοια εποχη σου χαριζω 1000λιτρο με φουλ εξοπλισμο :hehe

Το καλοκαιρι το εβλεπε λιγο ο ηλιος αλλα μονο την μια γωνία και αυτο μεσα απο κουρτινα στης 17:00 που παει για δυση ο ηλιος .

το παραξενο ειναι οτι οταν το εβλεπε ο ηλιος ηταν καθαρο, τωρα που μας σαπισε στην βροχη και εχουμε μονο συννεφια , τωρα επιασα green water

Ηλιος εχει να το δει απο αρχες Σεπτεμβριου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χαλί, η άλγη είναι  :hehe . Αρκετό φωτισμό και co2. Πιο πολύ εξαρτάται από τον φωτισμό όμως για να απλώσει καλά.

Αλλαγή θα κάνεις μισή μέρα μετά που θα βάλεις την uv. Εγώ έκανα ξανά και 3 μέρες μετά γιατί χρησιμοποιώ μόνο Α/Ο, εσύ μην το κάνεις αν βάζεις βρύση.

Εχω 2 σκαφάκια απο 2 Τ5χ39w το καθένα  0,86W ανα λίτρο και Co2 φιάλη 350γρ μονο, αδειαζει σχετικα γρηγορα

αλλα παω και την γεμιζω σε ενα μαγαζι εδω στην γειτονια, το πολυ να μεινω μερικες ωρες χωρις Co2.

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Το co2 που έχεις δεν κάνει τίποτα ιδιαίτερο. Ειδικά αν όπως λες αδειάζει γρήγορα, πιο πολύ κακό κάνεις παρά καλό. Συχνά σκαμπανεβάσματα σημαίνουν άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...