Jump to content

Μαλλον Bacterial Bloom. Την εκανα την βλακεια μου?


tropicana

Recommended Posts

Γνώμη μου: Δεν καθαρίζουμε το βυθό παρά μόνο για αισθητικούς λόγους, άρα καθαρίζουμε μόνο αυτά που φαίνονται πάνω πάνω. Τα αποκάτω που εμείς θεωρούμε βρωμιά, στην πραγματικότητα είναι πολύ χρήσιμα για τη βιολογική ισορροπία του ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου: Δεν καθαρίζουμε το βυθό παρά μόνο για αισθητικούς λόγους, άρα καθαρίζουμε μόνο αυτά που φαίνονται πάνω πάνω. Τα αποκάτω που εμείς θεωρούμε βρωμιά, στην πραγματικότητα είναι πολύ χρήσιμα για τη βιολογική ισορροπία του ενυδρείου.

Αν εχεις φυτεμενο ενυδρειο ναι. Αν ομως εχεις ξερο, ολα αυτα τα ιζηματα και θα θρεπτικα στοιχεια ενισχυουν πολλα πραγραμματα οπως αλγη, βακτηρια, ανεβασμενα νιτρικα, οξυτικους παραγοντες του νερου κτλ!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σιφωναρισμα bro! Αν θες να ρουφηξεις την βρωμια που δεν φαινεται πρεπει να μπεις βαθεια! Γιαυτο και οι περισσοτερες σκουπες εχουν μεγαλα στομια και ψηλους σωληνες!

Send from the Heart of Amazonas

Ε αυτό λέω και εγώ.

Μέ οποιοδήποτε άλλο τροπο "σκουπισματος", πιστεύω ελλοχεύει σοβαρός κίνδυνος να δημιουργηθεί κάποια ανισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Παντως υπαρχουν και σκευασματα οπως αυτο....

http://www.seachem.com/clarity.php

Εγω βεβαια προσωπικα δεν τα εχω χρησιμοποιησει αλλα αν θες μπορεις να τα δοκιμασεις...

Τι είναι αυτό ρε παιδιά;

Σαν αυτόματο καθαριστικό;

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό λέω και εγώ.

Μέ οποιοδήποτε άλλο τροπο "σκουπισματος", πιστεύω ελλοχεύει σοβαρός κίνδυνος να δημιουργηθεί κάποια ανισορροπία.

Γκρρρρ και @&& που εγραψες κι εσυ νωριτερα. Πως λες αυτο ρε συ Παρασκευα; τι σχεση εχει αυτο που λεω εγω με αυτο που λες εσυ; ειπα εγω κατι για κινδυνο;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Γκρρρρ και @&& που εγραψες κι εσυ νωριτερα. Πως λες αυτο ρε συ Παρασκευα; τι σχεση εχει αυτο που λεω εγω με αυτο που λες εσυ; ειπα εγω κατι για κινδυνο;

Send from the Heart of Amazonas

Δεν θα βγάλουμε άκρη και χαλαμε το θέμα του φίλου. Εγώ απλά λέω πως αν κάνεις σκούπα και την χωνεις στο βυθό, έστω και λίγα εκατοστά, είναι σαν να ανακατεύεται. Θεωρώ σωστη χρήση της σκούπας μόνο λίγα χιλιοστά πανω απο τον βυθο και αντε να ακουμπήσει την επιφάνεια. Όχι να μπει.

Γνώμη μου.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θολωσε ακομη περισσότερο, ειναι Bacterial Bloom

Και το drop checker εγινε μπλε.

Οι Βιοσφαιρες που εχω μεσα ειναι απο αυτες που εχουν ενα κυβο σφουγγαρι μεσα,δεν ειναι σκετο πλαστικό.

Οτι αφορα την σκουπα πιστεύω οτι εκει εκανα το λαθος.

Δεν επρεπε να ρουφηξω την μπιχλα απο τον βυθο

Παρα μονο επιφανειακά και μονο μπροστα μπροστά στο τζάμπι που φαίνεται.

post-10566-0-86603800-1477343792_thumb.jpg

post-10566-0-53992800-1477343970_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θολωσε ακομη περισσότερο, ειναι Bacterial Bloom

Και το drop checker εγινε μπλε.

Οι Βιοσφαιρες που εχω μεσα ειναι απο αυτες που εχουν ενα κυβο σφουγγαρι μεσα,δεν ειναι σκετο πλαστικό.

Οτι αφορα την σκουπα πιστεύω οτι εκει εκανα το λαθος.

Δεν επρεπε να ρουφηξω την μπιχλα απο τον βυθο

Παρα μονο επιφανειακά και μονο μπροστα μπροστά στο τζάμπι που φαίνεται.

Αν εισαι σιγουρος οτι ειναι βακτηριακη ανθιση ενυσχησε την βιολογια.....

Συνηθως σε μια μερα στρωνει....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι σιγουρος οτι ειναι βακτηριακη ανθιση ενυσχησε την βιολογια.....

Συνηθως σε μια μερα στρωνει....

Αρα βαζω το βαμβακι πανω απο το σφουγγάρι και βαζω επιπλεον μακαρονι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν εισαι σιγουρος αφαιρεσε εξτρα σφουγγαρια και προσθεσε βιολογικο υλικο..

Μην ταισεις και μην ριξεις οτιδηποτε σκευασμα περιεχει βακτηρια μεσα στο νερο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν εισαι σιγουρος αφαιρεσε εξτρα σφουγγαρια και προσθεσε βιολογικο υλικο..

Μην ταισεις και μην ριξεις οτιδηποτε σκευασμα περιεχει βακτηρια μεσα στο νερο....

Το ενυδρειο το ειχα στρωσει καλοκαιρι με ζέστη, τωρα το νερο μου ειναι σταθερα στους 26 με 26,8 βαθμους.

Να ανεβασω την θερμοκρασία? Θα βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το ειχα στρωσει καλοκαιρι με ζέστη, τωρα το νερο μου ειναι σταθερα στους 26 με 26,8 βαθμους.

Να ανεβασω την θερμοκρασία? Θα βοηθήσει?

Οχι δεν θα βοηθησει....

Αν μπορεις ομως βαλε καμμια αεραντλια και μετρα αμμωνια(αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα).... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αρα βαζω το βαμβακι πανω απο το σφουγγάρι και βαζω επιπλεον μακαρονι?

Να σου εξηγησω για να ξερεις τι κανεις. Το νερο πρεπει να περναει πρωτα απο τα σφουγγαρια για να κραταει τα χοντρα σωματιδια και το βαμβακι για να κραταει τα ψιλα. Αυτο γινεται για να προστατευσεις το βιολογικο υλικο.

Αρα το τοποθετεις αναλογα με την ροη του νερου. Και φυσικα στον ιδιο κουβα για να εξοικονομησεις χωρο.

Παρασκευα μπορεις φυσικα να εχεις οποια γνωμη θελεις. Απλα σου εξηγω οτι η σκουπα βυθου ειναι γιαυτο τον λογο. Για να ρουφαει δηλαδη απ τον βυθο την οργανικη υλη που αν ανακατεψεις τον βυθο ισως να προκαλεσει αμμωνια.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση, πόσο καιρό είχες να βάλεις σκούπα βυθού;

 

όσο για τα ιζήματα - μπίχλα - θα γράψω όταν βρω χρόνο γιατί βλέπω πως δημιουργείται μια εσφαλμένη αρνητική εντύπωση για τα ιζήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση, πόσο καιρό είχες να βάλεις σκούπα βυθού;

 

όσο για τα ιζήματα - μπίχλα - θα γράψω όταν βρω χρόνο γιατί βλέπω πως δημιουργείται μια εσφαλμένη αρνητική εντύπωση για τα ιζήματα.

Πρωτη φορα εβαλα σκουπα μετα απο 2,5 μηνες λειτουργιας του ενυδρείου. Εγω πιστευω οτι δεν επρεπε

να αφαιρεσω τα ιζηματα, αλλα το καταλαβα αφου την επαθα.

Ναι μεν το χαλικι μου ξαναεγινε λευκο αλλα λευκο εγινε και το νερο.

Την νυχτα που ειναι κλειστα τα φώτα καπως ψιλοστρωνει, το βραδυ μετα την 8ωρη φωτοπεριοδο

ειναι σαν να επεσε ομιχλη.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το δημιούργησες εσύ διαταράσσοντας την βιοποικιλία και την βιοποσότητα του ενυδρείο σου τώρα για ένα χ μικρό χρονικό διάστημα θα απολύσεις τους καρπούς του λάθος σου. :)

Απλά μην κάνεις τίποτα, μην τάιζες της πρώτες 2-3 ή καθόλου ή υπερβολικά λίγο ίσα ίσα να τους κοπή η λόρδα, και μην κάνεις αλλαγές νερού, σιγά σιγά θα ισορροπήσει μόνο του.

 

Χρήστο μπορείς να εξηγήσεις τι είδες ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μιας και δεν εχω τεστ πηρα ενα μπουκαλι νερο απο το ενυδρείο και πηγα

Στο Πετ της γειτονιας μου που συνηθως παω.

Μου κανανε δωρεαν ολα τα τεστ

PH ,Αμμωνια, Νιτρώδη, Νιτρικά και KH

Μου επιβεβαίωσαν οτι πρόκειται για Bacterial Bloom και συμφωνα με τις μετρήσεις

δεν υπαρχει λογος ανησυχίας για τα ζωντανά μου.

Μου εφυγε ενα βαρος.

Πηρα και ενα μπουκαλακι καθαριστικα βακτηρίδια που διασπανε τις οργανικες

Υλες αφηνοντας τα βακτηρια που προκαλουν την θολουρα να λιμοκτονησουν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μιας και δεν εχω τεστ πηρα ενα μπουκαλι νερο απο το ενυδρείο και πηγα

Στο Πετ της γειτονιας μου που συνηθως παω.

Μου κανανε δωρεαν ολα τα τεστ

PH ,Αμμωνια, Νιτρώδη, Νιτρικά και KH

Μου επιβεβαίωσαν οτι πρόκειται για Bacterial Bloom και συμφωνα με τις μετρήσεις

δεν υπαρχει λογος ανησυχίας για τα ζωντανά μου.

Μου εφυγε ενα βαρος.

Πηρα και ενα μπουκαλακι καθαριστικα βακτηρίδια που διασπανε τις οργανικες

Υλες αφηνοντας τα βακτηρια που προκαλουν την θολουρα να λιμοκτονησουν

Ποιο σκευσμα ειναι αυτο;;;

Τι δειξαν τα τεστ;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σκευσμα ειναι αυτο;;;

Τι δειξαν τα τεστ;;

http://dennerle.com/en/products/aquaristic/water-conditioning/water-treatment-water-care/bactoclean-bio

Αυτο το σκευασμα με δωσανε.

 

Δεν μου ειπανε αναλυτικα κατι για τις μετρησεις

το Ph ηταν 7,5

Αμμωνια δεν ειχα

Νιτρωδη και Νιτρικα φυσιολογικα οπως πρεπει μου ειπε.

Και το Kh εδειξε μετριας σκληροτητας νερό.

Link to comment
Share on other sites

http://dennerle.com/en/products/aquaristic/water-conditioning/water-treatment-water-care/bactoclean-bio

Αυτο το σκευασμα με δωσανε.

 

Δεν μου ειπανε αναλυτικα κατι για τις μετρησεις

το Ph ηταν 7,5

Αμμωνια δεν ειχα

Νιτρωδη και Νιτρικα φυσιολογικα οπως πρεπει μου ειπε.

Και το Kh εδειξε μετριας σκληροτητας νερό.

Και από που συμπέραναν ότι πρόκειται για bacterial bloom; Προσωπική μου άποψη είναι ότι απλά έχεις αιωρούμενη άλγη και τίποτα περισσότερο. Αν έχεις λάμπα uv βάλτη να δουλέψει και θα εξαφανιστεί. Όσο για το βυθό γενικά δεν τον ανακατεύουμε αλλά μόνο ρουφάμε την μπίχλα. Όταν ανακατεύουμε τον βυθό, λόγω αναερόβιων βακτηριδίων απελευθερώνονται ενώσεις αζώτου, με αποτέλεσμα να ανέβει η αμμωνία. Κάποιοι προτιμούν να ανακατεύουν την άμμο ώστε να αερίζεται ο βυθός και να μην εμφανίζονται αναερόβιες περιοχές. Αυτό όμως απαιτεί να γίνεται η διαδικασία αυτή αρκετά συχνά και όχι ανά 2,5 μήνες. Οπότε το πολύ πολύ να ανέβαζες την αμμωνία σου και τα νιτρικά σου, άρα και έξαρση άλγης. Προσωπική άποψη μου. Ας σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι από εμένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και από που συμπέραναν ότι πρόκειται για bacterial bloom; Προσωπική μου άποψη είναι ότι απλά έχεις αιωρούμενη άλγη και τίποτα περισσότερο. Αν έχεις λάμπα uv βάλτη να δουλέψει και θα εξαφανιστεί. Όσο για το βυθό γενικά δεν τον ανακατεύουμε αλλά μόνο ρουφάμε την μπίχλα. Όταν ανακατεύουμε τον βυθό, λόγω αναερόβιων βακτηριδίων απελευθερώνονται ενώσεις αζώτου, με αποτέλεσμα να ανέβει η αμμωνία. Κάποιοι προτιμούν να ανακατεύουν την άμμο ώστε να αερίζεται ο βυθός και να μην εμφανίζονται αναερόβιες περιοχές. Αυτό όμως απαιτεί να γίνεται η διαδικασία αυτή αρκετά συχνά και όχι ανά 2,5 μήνες. Οπότε το πολύ πολύ να ανέβαζες την αμμωνία σου και τα νιτρικά σου, άρα και έξαρση άλγης. Προσωπική άποψη μου. Ας σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι από εμένα.

Αμα ηταν αλγη θα βοηθουσε το διοξειδιο και οι αλλαγές νερου, εγω εκανα αλλαγη 50% και μεσα σε 1 ωρα ξαναθολωσε

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν εισαι σιγουρος αφαιρεσε εξτρα σφουγγαρια και προσθεσε βιολογικο υλικο..

Μην ταισεις και μην ριξεις οτιδηποτε σκευασμα περιεχει βακτηρια μεσα στο νερο....

Οι αλλαγες επισης δεν βοηθανε...

Το αντιθετο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα ηταν αλγη θα βοηθουσε το διοξειδιο και οι αλλαγές νερου, εγω εκανα αλλαγη 50% και μεσα σε 1 ωρα ξαναθολωσε

Είναι δύσκολο να την ξεφορτωθείς και μπορεί να ξαναθολώσει το νερό αρκετά γρήγορα ακόμα και με χρήση co2. To νερό γίνεται πράσινο και θολό. Λογικά αν ήταν bacteria bloom θα έπρεπε να υπάρχει αύξηση ΝΗ3 από ετερότροφα βακτήρια, καθώς τα βακτήρια του φίλτρου (αυτότροφα) δεν επαρκούν για την κατανάλωσή της. Αν αυτά παραμένουν σταθερά μηδέν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά κάτι διαφορετικό. Aν παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε αυτό, μπορείς να ζητήσεις από κάποιον λίγο μπόλι (με προσοχή από ποιο ενυδρείο), μείωση οργανικών και προσθήκη αεραντλίας ή καλής ανατάραξης. 

Μείωση οργανικών σημαίνει ακόμα και αλλαγές με αντίστροφη όσμωση. Προσοχή όμως στις παραμέτρους του νερού. Απότομες αλλαγές μπορεί να δημιουργήσουν άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται για αιωρούμενη άλγη. Θα συμφωνήσω με τον fokion.

Οταν το είχε πάθει ο Άγγελος (AgMa), θυμάμαι ότι έκανε συσκότιση και μετά χρησιμοποίησε και λάμπες uv και δεν έλεγε να φύγει...

Στην πρώτη σελίδα αν θυμάμαι καλά, σου είχα δώσει και το Λίνκ με τις αλγες, όπου θα βρεις τους τρόπους για να την αντιμετωπίσεις, αν ειναι αυτό τελικά.

Καλή επιτυχία πάντως ότι και αν ειναι.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται για αιωρούμενη άλγη. Θα συμφωνήσω με τον fokion.

Οταν το είχε πάθει ο Άγγελος (AgMa), θυμάμαι ότι έκανε συσκότιση και μετά χρησιμοποίησε και λάμπες uv και δεν έλεγε να φύγει...

Στην πρώτη σελίδα αν θυμάμαι καλά, σου είχα δώσει και το Λίνκ με τις αλγες, όπου θα βρεις τους τρόπους για να την αντιμετωπίσεις, αν ειναι αυτό τελικά.

Καλή επιτυχία πάντως ότι και αν ειναι.:)

Δηλαδη αν ειναι οντως αλγη τι θα κανω? Δεν εχω λαμπες UV.

Αμα κανω συσκοτιση θα χασω τα φυτα μου.

Τωρα εβαλα δανεικη αεραντλια στο τερμα και θα περιμενω να δω αυριο το πρωι πως θα ειναι.

Να κανω ολικη αλλαγή νερού?

( Αεραντλια σε φυτεμενο κανει κακο?)

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...