Jump to content

My cube reef


Kostas85

Recommended Posts

On 5/3/2017 at 7:40 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

@nwarr3n85  Δεν καταλαβα καλα με τα nudis τι ακριβως εκανες?Αφαιρεσες οτι εχει σχεση με μοντιπορα?wrasse υπαρχει και ποιο?

Κοιτα το να δωσεις 100% ολο το φως μονο και μονο που στο δικο σου τρεχει καιρο με αυτο το στρες που  θα διμιουργησει σε καποια κοραλια θα ειναι μικροτερο απο οτι θα γινοταν εαν το εκανες ξαφνικα.Οι καταναλωσεις που σου πρωτεινει η εταιρεια οτι θα σταματησουν και οτι κλεισε την δοσομετρικη λογο του στρες φωτος λογικα δεν θα γινουν και ειδικα στο χρονο που συζηταμε (καποιων βδομαδων)Πχ το kh θεωρω οτι το πολυ σε 48 ωρες θα χρειαστει οπωσδηπωτε συμπληρωμα αρα εαν εχεις δοσομετρικη κλειστει τοτε??

Για μενα ρυθμισε το φως σωστα σε ολα τα καναλια το μπλε να υπαρχει διαχυτο.και η καταναλωση θα ερθει ειναι θεμα χρονου.Μην ξεχνας οτι το ενυδρειο ειναι φρεσκο ακομα με οτι συνεπαγετε.ΥΠΟΜΟΝΗ.

Υπενθυμιζω απλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 328
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ολα τα σκευάσματα έχουν συνιστωμενη ποσότητα ανα λίτρα αλλα για τι στοκαρισμα ομως, οποτε θέλουν λιγο προσοχή 

 

εχω και γω περιεργεια για την απάντηση της εταιρία, δεν εχω διαβάσει πουθενά κατι αντίστοιχο σε αντιμετοπηση

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Ολα τα σκευάσματα έχουν συνιστωμενη ποσότητα ανα λίτρα αλλα για τι στοκαρισμα ομως, οποτε θέλουν λιγο προσοχή 

 

εχω και γω περιεργεια για την απάντηση της εταιρία, δεν εχω διαβάσει πουθενά κατι αντίστοιχο σε αντιμετοπηση

@pan_Ozσε ερωτηση δικη μου στον εκπροσωπο τις seachem που εχει ερθει στην Ελλαδα και το AQUAZONE ηταν εκει του λεω ποιο θεωρειτε light stock και ποιο heavy stock;Και μου απανταει οποιοδηποτε ενυδρειο εχει πανω απο ενα κοραλι θεωρειτε heavy stock.Τα συμπερασματα δικα σας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

@pan_Ozσε ερωτηση δικη μου στον εκπροσωπο τις seachem που εχει ερθει στην Ελλαδα και το AQUAZONE ηταν εκει του λεω ποιο θεωρειτε light stock και ποιο heavy stock;Και μου απανταει οποιοδηποτε ενυδρειο εχει πανω απο ενα κοραλι θεωρειτε heavy stock.Τα συμπερασματα δικα σας.

 

Μήπως εννοουσε πανω απο ενα είδος???

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα ξανα με orphek και αυτο που μου προτειναν ειναι το εξης:

1.να προσπαθησω να κρατησω τις παραμετρους οσο πιο χαμηλα γινεται  kh 6.7-7 με μικρες δοσολογιες και οχι με αυτα που εριχνα παλια

Ca 370-480

Mg 1250-1300 

Ετσι τα κοραλλια δεν θα επηρεαστουν με μεγαλες αποκλισεις και θα μαθουν να εκμεταλευονται το φως.

2.σε συνεχεια να κανω μια μεγαλη αλλαγη 50% μεσα στην εβδομαδα να καθαρισει το νερο απο ολα αυτα που εριχνα 

3.απο εκει και μετα να ανεβασω σιγα σιγα τις παραμετρους μου στα προηγουμενα επιπεδα μειωνοντας αρκετα το ταισμα και τα ιχνιστοιχεια.

Τι γνωμη εχετε γιαυτο?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

 

Μήπως εννοουσε πανω απο ενα είδος???

Οχι εγινε δευτερη ερωτηση για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ρίξε τα φωσφορικα και ασε τις πατεντες [emoji14]

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα

όσο για τις παραμέτρους γενικά κράτατες εκει ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά :bow: και απο μένα για τον κύβο σου.. όμορφα χρωματα και ζωντάνια που δείχνει αγάπη.. Σχετικά με την orphek αν ήμουν στη θέση σου θα κρατούσα τις τιμές μου εκεί και δεν θα αλλαζα κάτι απο την ώρα που πανε καλά και δεν ζητάνε κατι τα ζωντανά ;) Αλλα για πες μας επειδή εμείς δεν είμαστε εσύ, τί έκανες τελικά? 

KEEP REEFING!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Πολλά :bow: και απο μένα για τον κύβο σου.. όμορφα χρωματα και ζωντάνια που δείχνει αγάπη.. Σχετικά με την orphek αν ήμουν στη θέση σου θα κρατούσα τις τιμές μου εκεί και δεν θα αλλαζα κάτι απο την ώρα που πανε καλά και δεν ζητάνε κατι τα ζωντανά ;) Αλλα για πες μας επειδή εμείς δεν είμαστε εσύ, τί έκανες τελικά? 

KEEP REEFING!!!!!!!!!!!!!

Σευχαριστω πολυ φιλε.απλα ο λογος που ειπα να κανω το τεστ ειναι η αναπτυξη και χρωματα σε 2-3 κοράλλια.γενικα ετρεξα οτι μου ειπε η εταιρια και σταθεροποιησα τις συνθηκες σε χαμηλα επιπεδα συμπληρωνοντας σταδιακα και ca.mg.kh χωρις να εχω καποιο θεμα.αυτη την στιγμη τρεχω το φωτιστικο στο 100% για 10ωρες και μετρήσεις εχω mg.1300 ca390 kh 7.7 .

Λογικα έτρεχα το φωτιστικο αρκετα χαμηλα για τα λιτρα μου και το υψος του ενυδρειουαλλα μετα απο αυτο το μινι restart αρχιζω και βλεπω μικρο διαφορες σε χρωματα κοραλλιων και μια μικρη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, nwarr3n85 said:

Σευχαριστω πολυ φιλε.απλα ο λογος που ειπα να κανω το τεστ ειναι η αναπτυξη και χρωματα σε 2-3 κοράλλια.γενικα ετρεξα οτι μου ειπε η εταιρια και σταθεροποιησα τις συνθηκες σε χαμηλα επιπεδα συμπληρωνοντας σταδιακα και ca.mg.kh χωρις να εχω καποιο θεμα.αυτη την στιγμη τρεχω το φωτιστικο στο 100% για 10ωρες και μετρήσεις εχω mg.1300 ca390 kh 7.7 .

Λογικα έτρεχα το φωτιστικο αρκετα χαμηλα για τα λιτρα μου και το υψος του ενυδρειουαλλα μετα απο αυτο το μινι restart αρχιζω και βλεπω μικρο διαφορες σε χρωματα κοραλλιων και μια μικρη αναπτυξη.

Ωραίος, πολύ ευχάριστα νέα από την διαδικασία αυτήν λοιπόν, Ευχαριστούμε και για την ενημέρωση. Επειδή δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο μέσα στο forum  με orphek (βέβαια είμαι και σχετικά νέος στο forum) ενδεχομένως να βοηθήσει αρκετούς η διαδικασία που ακολουθείς και περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες μόλις έχεις!! :)  :)  :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Σευχαριστω πολυ φιλε.απλα ο λογος που ειπα να κανω το τεστ ειναι η αναπτυξη και χρωματα σε 2-3 κοράλλια.γενικα ετρεξα οτι μου ειπε η εταιρια και σταθεροποιησα τις συνθηκες σε χαμηλα επιπεδα συμπληρωνοντας σταδιακα και ca.mg.kh χωρις να εχω καποιο θεμα.αυτη την στιγμη τρεχω το φωτιστικο στο 100% για 10ωρες και μετρήσεις εχω mg.1300 ca390 kh 7.7 .

Λογικα έτρεχα το φωτιστικο αρκετα χαμηλα για τα λιτρα μου και το υψος του ενυδρειουαλλα μετα απο αυτο το μινι restart αρχιζω και βλεπω μικρο διαφορες σε χρωματα κοραλλιων και μια μικρη αναπτυξη.

 

όλα καλα αφου ανταποκρίθηκε το ενυδρείο στις αλλαγές :)  Οι τιμές σου είναι σούπερ, κράτησε τες εκεί σταθερά ;) τι θερμοκρασία παίζεις?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2017 at 1:55 ΜΜ, το μέλος pan_Oz έγραψε:

 

όλα καλα αφου ανταποκρίθηκε το ενυδρείο στις αλλαγές :)  Οι τιμές σου είναι σούπερ, κράτησε τες εκεί σταθερά ;) τι θερμοκρασία παίζεις?

 

25βαθμου ειμαι σταθερα πανο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Τι νεα εχουμε @nwarr3n85?

Κωστας,Νικο ακομα δεν το εχω αλλαξει.Τα νεα ειναι σταθερα .τα περισσοτερα κοραλλια εχουν ανταποκριθει στο δυνατο φως και βλεπω βελτιωση στα χρωματα και την αναπτυξη.δεν ταιζω τπτ πλεον και καθε κυριακη ριχνω λιγο aquavitro fuel.1 μιλλεπορα και μια ακρο αρχισαν να μου νεκρωνουν απο την βαση και τα κατεβασα πιο κατω,θεωρω τα ενοχλησε αρκετα το δυνατο λευκο.

Μεσα στην εβδομαδα θα προσθεσω και 4 χ τ5 και θα το κανω υβριδικό το φωτιστικό.ο λογος ειναι κυριος για διασπορα του φωτος μεσα στο ενυδρειο γιατι εχω καποια σημεια που ειναι αρκετα νεκρα(παιζει ρολο κ το aquascape αλλα και το ορφεκ).θα βαλω 2 μπλε και 2 μοβ 24βατ η καθεμια.εννοειται θα χαμηλωσω το ορφεκ και πιστευω θα βρω τον σωστο συνδιασμο,για καλυτερα χρωματα και αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

On Sat Mar 25 2017 at 11:54 ΜΜ, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Κωστας,Νικο ακομα δεν το εχω αλλαξει.Τα νεα ειναι σταθερα .τα περισσοτερα κοραλλια εχουν ανταποκριθει στο δυνατο φως και βλεπω βελτιωση στα χρωματα και την αναπτυξη.δεν ταιζω τπτ πλεον και καθε κυριακη ριχνω λιγο aquavitro fuel.1 μιλλεπορα και μια ακρο αρχισαν να μου νεκρωνουν απο την βαση και τα κατεβασα πιο κατω,θεωρω τα ενοχλησε αρκετα το δυνατο λευκο.

Μεσα στην εβδομαδα θα προσθεσω και 4 χ τ5 και θα το κανω υβριδικό το φωτιστικό.ο λογος ειναι κυριος για διασπορα του φωτος μεσα στο ενυδρειο γιατι εχω καποια σημεια που ειναι αρκετα νεκρα(παιζει ρολο κ το aquascape αλλα και το ορφεκ).θα βαλω 2 μπλε και 2 μοβ 24βατ η καθεμια.εννοειται θα χαμηλωσω το ορφεκ και πιστευω θα βρω τον σωστο συνδιασμο,για καλυτερα χρωματα και αναπτυξη.

Καλή η σκέψη σου για υβριδικό αν και θεωρώ ότι σε καλύπτει. Εγώ θα έβαζα 3 μπλε και θα άφηνα το λευκό σταθερών και μια ακτινική.Περιμενουμε φωτο και αντιδράσεις.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραίο το project Κώστα. Σιγουρα θα βοηθήσει στη διάχυση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου! 

Πολύ όμορφες και καθαρές φώτο! 

Όμορφα lps!  

Να το χαίρεσαι φίλε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 17/4/2017 at 10:32 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

@nwarr3n85 Χρονια Πολλα φίλε,καμία φωτο θα δούμε?

Καλησπερα Νικο χρονια πολλα.

Μερικες φωτος απο πανω απο το ενυδρειο.Το υβριδικό φωτιστικό  ακομα δεν εχει φτιαχτει περιμενω τις λαμπες αρχές Μαιου θα εχει τοποθετηθει.Πιστευω μετα δεν θα εχω αρκετες σκιες στα κοραλλια οπως τωρα που ειναι μονο λεντ.

20170422_173606.jpg

20170422_210415.jpg

20170422_210651.jpg

20170422_210705.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Κωστα ειδικα η φωτο τις σεριατοπορας:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...