Jump to content

My cube reef


Kostas85

Recommended Posts

Μια χαρά το βλέπω φίλε.μου αλλά η trachyfylia δείχνει να έχει φτάσει στα όρια της ,εδώ λοιπόν θέλουμε target .Αμινοξέα ριχνεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 328
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 16 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Μια χαρά το βλέπω φίλε.μου αλλά η trachyfylia δείχνει να έχει φτάσει στα όρια της ,εδώ λοιπόν θέλουμε target .Αμινοξέα ριχνεις;

Νικο ολα τα κοραλλια ταιζονται με πελλετς 2 φορες την εβδομαδα target.αυτή η τραχιφυλια δεν ξερω γιατι ξεθωριάζει το κοκκινο και γινεται γαλαζιο.γενικά ειναι η πιο ταλαιπωρημένη.

Ριχνω της φαουνα τα συμπληρωματα με το kh,ca και προσθετω και λιγο fuel aquavitro.Το orphek ειναι στο 100% το μπλε και τα αλλα 3 καναλια στο 55-60%.Πρεπει να βρω ισορροπια νιτρικων φωσφορικων καο αν ανεβουν λιγο τα νιτρικα πιστευω θα στρωσουν και τα lps σε χρωμα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους.

 

Μετα την αγορα ενος hanna φωτομετρου καθως και το test της red sea nitrate pro,παρατηρησα οτι το ενυδρείο μου ετρεχε με πολυ χαμηλα nutrients ολο αυτο τον καιρο.Νιτρικα στο 0.5-1 και φωσφορικα με το ζόρι 0.015.  Διαβασα οτι τα ulns ενυδρεια ειναι πολυ ευαίσθητα σε οποιαδηποτε μικρή μεταβολη και ειναι μονο για expert χομπιστες,απο το οποιο απεχω πολυ .

 

 Οποτε επειδη τα lps ξεθωριαζαν και τα sps ηταν πολυ ευαίσθητα σε οποιαδηποτε μικρη μεταβολη,ξεκινησα την δοσολογια KNO3 και παραλληλα εβγαλα και τον αντιφωσφορο.

Τα αποτελεσματα ειναι ηδη αισθητα.Τα νιτρικα ανεβηκαν στο 4 και τα φωσφορικα παιζουν ανάμεσα απο 0.06-0.1max.Τα lps δειχνουν πιο ζωντανα και τα sps αρχιζουν και βγαζουν τα πραγματικα τους χρωματα χωρις ξεθωριασμα.Επισης το καλιο απο το 360 ανεβηκε στο 380 και βοηθαει αρκετα στα χρωματα.

Θεωρω θα χρειαστουν καποιους μηνες ακομα να βγαλουν περισσοτερο το χρωμα τους.Μερικες σημερινες φωτο

 

20170618_194354.jpg

20170618_194515.jpg

20170618_194541.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικές φωτο Κωστα με ανάπτυξη καλή δες λιγο τα φωσφωρικα σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δείχνει καλά το Ενυδρειο με όμορφα χρώματα.Το στέγνωμα και τα επακόλουθα από αυτό θα πρέπει να τα έχουμε στην άκρη του μυαλού μας,διότι μπορεί βα προξενήσουν μεγάλη ζημιά ειδικά σε mix Ενυδρεια...

Οι χειρισμοί που έκανες είναι σωστοί και το αποτέλεσμα φαίνεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, θα διαφωνήσω στη χρήση ΚΝΟ3 αλλα συμφωνώ με την αφαίρεση αντιφοσφωρου. Αν θες να αυξηθούν τα νιτρικά, αύξησε φορτίο και κλύτερα μην το ξαναρίξεις το ματζούνι.

 

τα φοσφωρικά που ανέβασες είναι υπερβολικά για τα SPS και γενικά θα προτιμούσα να κράταγες τις τιμές που ανέφερες πριν. οπως ήσουν με μία καλή τροφή για κοράλια και αμινοξέα θα έπαιρνες πολύ δυνατά χρώματα. Τώρα μάλιστα που έχεις αξιόπιστα τεστάκια θα ήταν δύσκολο να χάσεις τον έλεγχο.

 

κάλιο με πίο τεστάκι μέτρησες και τι αλάτι χρησιμοποιείς?

 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνο με το @pan_Oz τα φωσφωρικα που ανέβασες είναι κόκκινος συναγερμός για τις άκρο.Σταματα να ρίχνεις το οτιδήποτε μέσα κρατά τις τιμές εκεί που ήταν σταθερό χέρι στο τάισμα και αμινοξέα και το ενυδρειο θα πάει σφαίρα.Το νου σου στο kh. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Κώστα, θα διαφωνήσω στη χρήση ΚΝΟ3 αλλα συμφωνώ με την αφαίρεση αντιφοσφωρου. Αν θες να αυξηθούν τα νιτρικά, αύξησε φορτίο και κλύτερα μην το ξαναρίξεις το ματζούνι.

 

τα φοσφωρικά που ανέβασες είναι υπερβολικά για τα SPS και γενικά θα προτιμούσα να κράταγες τις τιμές που ανέφερες πριν. οπως ήσουν με μία καλή τροφή για κοράλια και αμινοξέα θα έπαιρνες πολύ δυνατά χρώματα. Τώρα μάλιστα που έχεις αξιόπιστα τεστάκια θα ήταν δύσκολο να χάσεις τον έλεγχο.

 

κάλιο με πίο τεστάκι μέτρησες και τι αλάτι χρησιμοποιείς?

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Σύμφωνο με το @pan_Oz τα φωσφωρικα που ανέβασες είναι κόκκινος συναγερμός για τις άκρο.Σταματα να ρίχνεις το οτιδήποτε μέσα κρατά τις τιμές εκεί που ήταν σταθερό χέρι στο τάισμα και αμινοξέα και το ενυδρειο θα πάει σφαίρα.Το νου σου στο kh. 

 

 

Καλησπερα νικο και πανο.

 

Αυτο που εχω σκοπο να πετυχω στο ενυδρειο ειναι να εχω χαμηλα φωσφορικα (0.03) και νιτρικα κοντα στο 2.5.Θελω ομως μεσα στο ενυδρειο να περνανε αρκετα nutriets καθημερινα τα οποια θα καταναλώνονται απο τα βακτηρια και παραλληλα απο τα κοραλλια.

Στην περιπτωση μου αν αυξήσω το φορτιο παραλληλα με τα νιτρικα ομως θα αυξηθουν και τα φωσφορικα.Η καταναλωση ομως νιτρικων και φωσφορικων δεν θα ειναι στην ιδια αναλογια(γιατι τα βακτηρια καταναλονουν περισσοτερα νιτρικα απο φωσφορικα) οποτε θα εχω χαμηλα νιτρικα με υψηλα φωσφορικα.
Με την δοσολογια νιτρικου καλιου ομως τα βακτηρια θα ξεκινησουν να καταναλωνουν  νιτρικα και παραλληλα  φωσφορικα.
Το επομενο βημα που θα χρειαστει να κανω ειναι να προσθεσω λιγα ακομα  βιοπελλετς ετσι ωστε να αυξηθουν τα βακτηρια και να μπορεσουν να καταναλωσουν πιο γρηγορα τα νιτρικα που θα πεσουν μεσα στο ενυδρειο,επομενως και πιο γρηγορη καταναλωση φωσφορικων.Αρα θα καταφερω με την δοσολογια του Kno3 και την αυξηση των βιοπελλετ να μειωθουν και τα φωσφορικα και παράλληλα να περνάνε αρκετα nutriets καθημερινα απο το ενυδρειο.

Το καλιο το μετραω με το τεστ της salifert.το αλατι που χρησιμοποιώ ειναι της aquavitro και αν θυμαμαι καλα στα 1.025 δίνουν 380potassium.

Απο την αλλη ριχνω αμινοξεα το fuel aquavitro.Απο οσο ξερω ομως ειναι και αυτα ειναι παραγωγα νιτρικων.

Γενικα ομως οτι κανω το κανω σταδιακα και αργα για να μην εχω μεγαλες μεταβολές και αποσα εχω διαβασει πιστευω θα αποδωσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και εγω διαφωνο ,περιμενω νεοτερα απο την εξελιξη του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

symphyllia wilsoni κατω απο μπλε λεντ.πριν και μετα το φαι

Screenshot_2017-06-28-12-05-15-1600x900.png

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Φοβερές φωτογραφίες!!Ακόμα πιο όμορφα ζωντανά!! Πολύ ωραίος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους.

 

Εδω και 2.5 μηνες περιπου εχω βαλει στο ενυδρειο χοντροκοκο αραγωνιτη.Τα φωσφορικα μου τον τελευταιο καιρο ηταν στο 0.02-0.03.

Εχθες το βραδυ εβαλα μεσα ενα ζευγαρι puellaris και σημερα που σηκωθηκα εχουν κανει το ενυδρειο θωλο.ολο καθαριζουν τον αραγωνιτη και εχουν σηκωθει ολες οι βρωμες πανω.Μετρησα φωσφορικα σημερα και ηταν 0.17

Ηξερα οτι θα ανεβαιναν αλλα δεν πιστευα οτι ειχα τοση βρωμα στον αραγωνιτη που ειναι και πολυ λίγος.Αυτο που εκανα ειναι εβαλα αντιφωσφορο σιδηρου σχεδον διπλασια ποσοτητα και γυαλοβαμβακα κατω στο σαμπ.Δεν ηθελα να προσθέσω αντιφωσφορο με αμεση επιδραση για να μην στρεσαριστουν τα κοραλλια απο το αποτομο σκαμπανευασμα.θελω να τα κατεβασω παλι σιγα σιγα αφαιροντας λιγο λιγο αντιφωσφορο οταν βλεπω οτι εχει επιδραη και να φτασω παλι στα ιδανικα επιπεδα.

Εχετε να προτείνετε κατι αλλο?

20170715_112746.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποτε είχες μετρήσει τελευταία φορα; 

τα κοραλια σου σημερα είχαν σημάδια στρεσαρισματος ; 

η υπερβολική χρήση αντιφωσφωρου για μενα δεν ειναι καλη ιδέα. 

 

Αν δεν ειχα σημάδια στρεσαρισματος θα συνέχιζα να μετράω για 2 μερες και μετα αν δεν είχε ισορροπίσει η βιολογία θα έβαζα ελάχιστο αλουμινίου που θα τον άλλαζα καθε 2η μερα 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Ποτε είχες μετρήσει τελευταία φορα; 

τα κοραλια σου σημερα είχαν σημάδια στρεσαρισματος ; 

η υπερβολική χρήση αντιφωσφωρου για μενα δεν ειναι καλη ιδέα. 

 

Αν δεν ειχα σημάδια στρεσαρισματος θα συνέχιζα να μετράω για 2 μερες και μετα αν δεν είχε ισορροπίσει η βιολογία θα έβαζα ελάχιστο αλουμινίου που θα τον άλλαζα καθε 2η μερα 

Πανο την Πέμπτη ημουν 0.03 και σημερα μετα την εισοδο των puellaris 0.17.εβαλα σιδηρου γιατι ειναι πιο αργος στην απορροφηση καιι θα κρατησω την διπλασια ποσοτητα μονο στο σκ που θα λειπω απο το σπιτι.Δευτερα θα που θα γυρισω θα βαλω μονο την συνιστώμενηνη ποσοτητα.δεν πηρα  αλουμινίου γιατι πιστευω θα το εκανε μπαμ και κατω γιαυτο δεν τον πηρα.Τα κοραλλια καθε αλλο πρισμενα ηταν και πεταγαν πολυποδες συλλογής τροφης.Ακομα και τα sps.Θελω να πιστευω οτι δεν θα εχω θεμα.

Εσυ που εχεις ιδιο αραγωνιτη ειχες βαλει απο την αρχη goby?Ποσο πιστευεις θα διαρκέσει μεχρι να καθαρισουν ολο τον αραγωνιτη?ειναι και οι δυο μεγαλοι και εχω 4κιλα αραγωνιτη.Θελω να πιστευω σε 1βδομαδα να εχουν τελειωσει με την πολλη βρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...