Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Έφαγα φλασια τώρα. Παίζει να κάηκε από το αλάτι στην αλλαγή νερού που είχα κάνει τελευταία δεν είχε λιώσει καλά 

Μονο εαν πεσει κοκκος αδιαλυτος επανω του ναι μπορει να συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Εεε αυτό θα είναι και τα μαύρα σημάδια για καψιματα τα κόβω. Για να δούμε θα επανέλθει... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το κοράλλι σιγά σιγά μας αφήνει. Δυστυχώς το πήρα απόφαση. Από την άλλη τα ψάρια πάνε καλά εκτός από τον γοβιο που τον βλέπω να μπαίνει μέσα η κοιλιά του. Τι να ταΐζω γι αυτόν... Καμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν θα τον προλαβεις,δυστυχως δεν του εφτανε οσο ετρωγε για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

οι γοβιοι ετσι ειναι και ειδικα νομιζω οι guttata και αλλοι παρομοιοι..δυσκολα δεχονται φαγητο φιλτραρουν την αμμο και οτι βρουν..

ετρωγε?

Link to comment
Share on other sites

Τρώει από την άμμο. Δεν είδα να ορμάει στο φαι που ρίχνω. 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να βάλω ένα ζευγάρι ακόμη και θα ήθελα την γνώμη σας τι να προτιμήσω τι να αποφυγω. 

Ψάχνω όσον το δυνατόν πιο έντονο και κόκκινο... 

Pseudanthias pleurotaenia 

Pseudanthias lyretail 

Yellow flasher wrase 

Blue flasher wrase,

 σε συνάρτηση ευκολία στην τροφή και στην συμβίωση... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα νέα έχουν ως εξής... Ο γοβιος δεν την παλεψε μπήκε μέσα η κοιλιά δεν χορταίνε μάλλον και πάει. 
Προχθές μάλλον το διχτακι από τον άνθρακα μου βουλωσε την έξοδο του σκιμερ και και δέκα λίτρα θαλασσινό νερό έπλυναν το χάλι... 
Βγήκε η μετάθεση και τελικά πάω Ορεστιαδα τον άλλο μήνα.. Τι κάνω με την βιολογία και για να μην χάσω ψάρια στην μετακόμιση ?

Link to comment
Share on other sites

Τι απόσταση είναι η μετακόμιση?

Όλα καλά θα πάνε. 

Το μόνο αρνητικό είναι το καταχείμωνο :thumbdown:.

 

Link to comment
Share on other sites

460 χιλιόμετρα... Τίποτα... Να τα βάλω μετά στο κυρίως ενυδρείο ή σε καραντίνα ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού βαλεις amonostop βάλεις άνθρακα.Και το βασικό μην σου φύγει η θερμοκρασία.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χρόνια πολλά Νικ, άρα μεταφορά σε φελιζολ κουτί, κρατάω σε νερό του ενυδρείου περίπου 70-80 λίτρα, με τους βράχους μέσα και τα ψάρια σε σακούλες.Την άμμο να την κρατήσω, να την πλένω ή να την πετάξω ?

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2017 at 9:16 ΜΜ, το μέλος saxlina έγραψε:

Τα νέα έχουν ως εξής... Ο γοβιος δεν την παλεψε μπήκε μέσα η κοιλιά δεν χορταίνε μάλλον και πάει. 
Προχθές μάλλον το διχτακι από τον άνθρακα μου βουλωσε την έξοδο του σκιμερ και και δέκα λίτρα θαλασσινό νερό έπλυναν το χάλι... 
Βγήκε η μετάθεση και τελικά πάω Ορεστιαδα τον άλλο μήνα.. Τι κάνω με την βιολογία και για να μην χάσω ψάρια στην μετακόμιση ?

Ορεστιάδα;;;; :waaa:
Γιατί τι κακό έκανες; 
Πολύ κρύο το Χειμώνα κ αφόρητη ζέστη σε συνδυασμό με κουνούπια το Καλοκαίρι!
Κρίμα που δεν σε φέρνουν στην Αλεξανδρούπολη! Θα χαιρόμουν πάρα πολύ να ξέρω ότι υπάρχει κ άλλο ένα θαλασσινό ενυδρείο στην πόλη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Καταρχήν χρόνια πολλά Νικ, άρα μεταφορά σε φελιζολ κουτί, κρατάω σε νερό του ενυδρείου περίπου 70-80 λίτρα, με τους βράχους μέσα και τα ψάρια σε σακούλες.Την άμμο να την κρατήσω, να την πλένω ή να την πετάξω ?

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχές Σταύρο.Από την αμμο πάρε από επιφάνεια ένα μπόλι το.οποιο το κρατάς μέσα σε νερό.Έτσι μόλις βάλεις την νέα βάζεις και το μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα μένει το εύκολο....η μετακόμιση. :hot:

Αγάπη κι εγώ εκεί ήλπιζα να πάω ώστε να κάνω εύκολα αλλαγές από την θάλασσα.... Αλλά ατυχησα. Δεν πειράζει αν είστε αρκετοί εκεί όταν έρθω βγαίνουμε για καφέ... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Οκ τώρα μένει το εύκολο....η μετακόμιση. :hot:

Αγάπη κι εγώ εκεί ήλπιζα να πάω ώστε να κάνω εύκολα αλλαγές από την θάλασσα.... Αλλά ατυχησα. Δεν πειράζει αν είστε αρκετοί εκεί όταν έρθω βγαίνουμε για καφέ... 

Όταν έρθεις να περάσεις οπωσδήποτε να σου δείξω το καμάρι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προχθές μπήκε στο ενυδρείο άλλος ένας κάτοικος. Ένα eibli, είναι ζωηρό ψάχνει στα κοράλλια, τσιμπάει κλπ αλλά δεν το είδα να τρώει ακόμη φυλλαρακι και επειδή μου τελείωσε ένα κάτεψυγμενο που είχα τι μου προτείνετε να αγοράσω σε κάτεψυγμενο ίσως και για δύσκολα ψάρια ?

DSC_0139.JPG

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Φωτογραφίες
Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα λόγια τα έχω ακούσει για το Mysis και έχω θετική άποψη για αυτό και στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ mysis θα σου πρότεινα. Έχω ένα μελανούρο που δεν τρώει τίποτα. Μόνο mysis ψιλοτσιμπάει. Εγώ τη μουλιάζω κανένα τέταρτο σε σκορδόζουμο με βιταμίνες και αμινοξέα, μετά τη σουρώνω τη δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Mysis και εγώ θα έλεγα. Εμποτισμένο λίγη ώρα με μερικές σταγόνες σκορδόζουμο και σούρωμα να φύγουν τα πολλά ζουμιά πριν τη ταϊσεις. Εγώ τα τραβάω με μια σύριγγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά έχω αυτό το αντιφοσφωρο πόσο πρέπει να βάλω στο σκιμερ για 300λιτρα?

Ααα επίσης ο Αη Βασίλης μου έφερε παράταση μετάθεσης μέχρι το καλοκαίρι οπότε η μετακόμιση Ιούλιο. 

 

 

http://www.aquariumline.com/catalog/grotech-remophos-24mm-1000ml-resin-removal-phosphates-silicates-p-8061.html?language=en

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2018 at 5:11 ΜΜ, το μέλος saxlina έγραψε:

Ρε παιδιά έχω αυτό το αντιφοσφωρο πόσο πρέπει να βάλω στο σκιμερ για 300λιτρα?

Ααα επίσης ο Αη Βασίλης μου έφερε παράταση μετάθεσης μέχρι το καλοκαίρι οπότε η μετακόμιση Ιούλιο. 

 

 

http://www.aquariumline.com/catalog/grotech-remophos-24mm-1000ml-resin-removal-phosphates-silicates-p-8061.html?language=en

Βαλε 200 gr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...