Jump to content

Νεο δισκαδικο!!!


johnjohn2003

Recommended Posts

Δεν σ καλυπτει...ξεχνατο.εχω τον ιδιο σ 500 ,τον χειμωνα βαζω κ αλλο.γιατο τσουρουφλισμα υπαρχουν προστατευτικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Δεν σ καλυπτει...ξεχνατο.εχω τον ιδιο σ 500 ,τον χειμωνα βαζω κ αλλο.γιατο τσουρουφλισμα υπαρχουν προστατευτικά.

Δεν βρισκω 500 μονο σε τιτανιου 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα απο εξωτερικο δεν ψωνιζω...θα βαλω 2 των 300

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Απλως ισως μπορουσα 1.40-1.50 ...θα βαλω 8 δισκακια και θα προσπαθησω εστω για 1 ζευγαρι επειδη ειναι το ονειρο μου να δω μωρα δισκακια...κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν γινονται ζευγαρια απο διαφορετικα ειδη δισκων πχ. blue diamond με pigeon blood red

Γιάννη αφού σε παίρνει, κάν' το 1,50 ασυζητητί. Εκτός του ότι αυτά τα 20 εκ θα προσθέσουν 84 λίτρα στη συνολική χωρητικότητα της γυάλας, θα φανούν ιδιαίτερα χρήσιμοι στη συνέχεια. Αν προχωρήσεις έτσι και υπάρχει η δυνατότητα, θα πρότεινα να πάρεις 10 (ή και 12) δισκάκια, αν μιλάμε για μέγεθος 6-7 εκατοστών. Θα έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις ζευγάρια ή άτομα που θέλεις να κρατήσεις, με μεγαλύτερη ευχέρεια, και στην απευκταία περίπτωση απωλειών, δε θα χρειαστεί να προσθέσεις νέα ("ξένα") άτομα στο κοπάδι.

Ο 300άρης θερμοστάτης μπορεί αν σε καλύψει οριακά, αν το σπίτι είναι αρκετά ζεστό. Εμένα με καλύπτει στο να κρατάει τη γυάλα 3-4 βαθμούς παραπάνω από τη θερμοκρασία του σπιτιού στο 800άρι. Αλλιώς επιλέγεις τιτανίου για λόγους αποτελεσματικότητας και οικονομίας, προσθέτοντας ένα κάλυμμα για λόγους ασφαλείας.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kadmos έγραψε:

Γιάννη αφού σε παίρνει, κάν' το 1,50 ασυζητητί. Εκτός του ότι αυτά τα 20 εκ θα προσθέσουν 84 λίτρα στη συνολική χωρητικότητα της γυάλας, θα φανούν ιδιαίτερα χρήσιμοι στη συνέχεια. Αν προχωρήσεις έτσι και υπάρχει η δυνατότητα, θα πρότεινα να πάρεις 10 (ή και 12) δισκάκια, αν μιλάμε για μέγεθος 6-7 εκατοστών. Θα έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις ζευγάρια ή άτομα που θέλεις να κρατήσεις, με μεγαλύτερη ευχέρεια, και στην απευκταία περίπτωση απωλειών, δε θα χρειαστεί να προσθέσεις νέα ("ξένα") άτομα στο κοπάδι.

Ο 300άρης θερμοστάτης μπορεί αν σε καλύψει οριακά, αν το σπίτι είναι αρκετά ζεστό. Εμένα με καλύπτει στο να κρατάει τη γυάλα 3-4 βαθμούς παραπάνω από τη θερμοκρασία του σπιτιού στο 800άρι. Αλλιώς επιλέγεις τιτανίου για λόγους αποτελεσματικότητας και οικονομίας, προσθέτοντας ένα κάλυμμα για λόγους ασφαλείας.

 

Θα μπει ή διπλα σε ενα καλοριφερ που δεν δουλευει πολυ καλα ή 1 μετρο περιπου αποσταση απο τον καλοριφερ

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Αυτο τον εχω δει αλλα δεν καταλαβαινω αυτο που λεει οτι χρειαζεται ειδικο ρυθμιστη θερμοκρασιας!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Controller θελει.

Που το βρισκω;

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/bhp/stc-1000μη μου πεις παλι δεννπαιρνω απ εξω .παραδειγμα σου δινω

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

http://www.ebay.com/bhp/stc-1000μη μου πεις παλι δεννπαιρνω απ εξω .παραδειγμα σου δινω

:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe 

300w τιτανιου στα 600λτ κανει;;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Επειδη τελικα θα το βαλω σε αλλο σημειο του σπιτιου ισως με παιρνει ακομη 10-20 ποντους...να το δω ή δεν εχει νοημα;

Και βεβαια εχει νοημα..

Περισσοτερα λιτρα...

Μία ώρα πριν, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν γινονται ζευγαρια απο διαφορετικα ειδη δισκων πχ. blue diamond με pigeon blood red

Εννοειται οτι γινονται...

Αλλα συνηθως και τα ιδια τα ψαρια προτιμανε να ζευγαρωνουν με αντιστοιχα που ειναι κοντα χρωματικα μην σου πω οτι προσαεμοζουν μεχρι και τα χρωματα τους ετσι ωστε να φτασουν σε σημειο να ειναι παρομοια χρωματικα με το ζευγαρι τους...

πριν 51 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Επισης να ρω τησω...θερμοστατης 300w κανει για 600λτ περιπου;;

Θα χρειαστεις μεγαλυτερο (οπως τον exeim τον 300αρι για 600-1000 λιτρα) ή τιτανιου 600αρι(απο οτι υποστηριζουν πολλα παιδια)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα παλικαρι που εχει μετρητη kw στα 700 λιτρα μετρησε 15 μερες με 2×300eheim κ 15 μερες 600αρι Τιτανιου ,σε χωρο που ηταν σταθερα 16 βαθμοι.βαραγε το κεφαλι του μετα στο τοιχο γιατι τον τιτανιου τον ειχε στην ντουλαπα δυο χρονια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Βγαλε τον Controller κ θα δεις:poster_oops:

Μα δεν εχω για να το βγαλω :poster_oops:

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Και βεβαια εχει νοημα..

Περισσοτερα λιτρα...

Εννοειται οτι γινονται...

Αλλα συνηθως και τα ιδια τα ψαρια προτιμανε να ζευγαρωνουν με αντιστοιχα που ειναι κοντα χρωματικα μην σου πω οτι προσαεμοζουν μεχρι και τα χρωματα τους ετσι ωστε να φτασουν σε σημειο να ειναι παρομοια χρωματικα με το ζευγαρι τους...

Θα χρειαστεις μεγαλυτερο (οπως τον exeim τον 300αρι για 600-1000 λιτρα) ή τιτανιου 600αρι(απο οτι υποστηριζουν πολλα παιδια)...

Ευχαριστω για τις απαντησεις...θα κοιταξω για eheim 300w

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Παντως ενα παλικαρι που εχει μετρητη kw στα 700 λιτρα μετρησε 15 μερες με 2×300eheim κ 15 μερες 600αρι Τιτανιου ,σε χωρο που ηταν σταθερα 16 βαθμοι.βαραγε το κεφαλι του μετα στο τοιχο γιατι τον τιτανιου τον ειχε στην ντουλαπα δυο χρονια.

Δεν το καλαταβα :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

:cigar:οτι καιει λιγοτερο ρευμα ο τιτανιου.

Ααααααα:poster_oops: εγω χρειαζομαι 600 αρι τιτανιου ή μου κανει και 300αρι;;;

Link to comment
Share on other sites

Επισης χρειαζονται αεραντλια;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Ααααααα:poster_oops: εγω χρειαζομαι 600 αρι τιτανιου ή μου κανει και 300αρι;;;

Με τα λίτρα που έχεις και την θερμοκρασία που επιδιώκεις για τους δίσκους, πχ 29, 300 watt είναι λίγα. Υπολόγιζε 1 watt ανά λίτρο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Βέβαια παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του σπιτιού ρόλο. 

Όπως και αν έχει, αν έχεις παραπάνω  watt είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει σε βαρυχειμωνια ή ασθένεια πχ,και σίγουρα θα ανάβει λιγότερο συχνά. Θα συμφωνήσω για τον θερμαντήρα τιτανίου. 

Επίσης αν σε παίρνει να φτιάξεις το ενυδρείο σε άλλο χώρο του σπιτιού κ θέλεις βέβαια, εφόσον θα γίνει μεγαλύτερο, καντο εκεί κατά την γνώμη μου :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Με τα λίτρα που έχεις και την θερμοκρασία που επιδιώκεις για τους δίσκους, πχ 29, 300 watt είναι λίγα. Υπολόγιζε 1 watt ανά λίτρο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Βέβαια παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του σπιτιού ρόλο. 

Όπως και αν έχει, αν έχεις παραπάνω  watt είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει σε βαρυχειμωνια ή ασθένεια πχ,και σίγουρα θα ανάβει λιγότερο συχνά. Θα συμφωνήσω για τον θερμαντήρα τιτανίου. 

Επίσης αν σε παίρνει να φτιάξεις το ενυδρείο σε άλλο χώρο του σπιτιού κ θέλεις βέβαια, εφόσον θα γίνει μεγαλύτερο, καντο εκεί κατά την γνώμη μου :)

Μαλλον 2*300w ....οσο μεγαλυτερο μπορω θα το κανω!

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω αυτον http://www.petcumulus.gr/schego-heater-titanium-tube σε 600w και αυτο το controller http://www.a-store.gr/index.php?route=product/product&product_id=411 κανουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα αυτο με τις εφημεριδες που μου ειπατε....στην περιοχη που θα το βαλω υπαρχει ενα πιανο ενα κλουβι και ενα τραπεζακι...το κλουβι θα παει εκει που ειναι τωρα το ενυδρειο το τραπεζακι δεν ξερω και το πιανο εκει που εινια...ο τοιχος ειναι 3μετρα περιπου και το πιανο 1.40 περιπου....μενουν 1.51*75 που δεν νομιζω να το κανω τοσο το ενυδρειο... ή 140*60*70 ή 150*60*70...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...