Jump to content

Νεο δισκαδικο!!!


johnjohn2003

Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Johny......τι αλλο να σου πω;; καταλαβαινω πως δεν βλεπεις την ωρα να τα δεις να κολυμπανε αλλα απο εκει και περα εσυ εισαι που αποφασιζεις. Εμεις εδω μπορουμε μονο να σε συμβουλεψουμε το τη ειναι το καλυτερο να κανεις.

Το φιλτρο τελικα εοναι καλα στρωμενο η θα τρεχεις ......

Νομιζω εστρωσε καλα 15 με bio nitrivec και aquatan...ηταν ηδη στρωμενο αλλα το ξαναεβαλα...δεν θελω να αμφισβητησω κανεναν απλως κανω οτι μπορω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το περνω στραβα μην στεναχωριεσε απλα προσεχε για να μην εχεις θεματα. Τα ψαρακια σημερα θα ερθουν στο μαγαζι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Δεν το περνω στραβα μην στεναχωριεσε απλα προσεχε για να μην εχεις θεματα. Τα ψαρακια σημερα θα ερθουν στο μαγαζι;

Τα ψαρακια ειναι στο μαγαζι μια βδομαδα τωρα...επειδη δεν βρηκα alenquer κατα την γνωμη σας ποιο σας αρεσει περισσοτερο αναμεσα στο pigeon blood red και στο pigeon blood blue ωστε να παρω 2;;

Link to comment
Share on other sites

Επισης, μπορειτε να με βοηθησετε να βρω μια βαση 1,50*60 και να αντεχει τα 630 λιτρα + το βαρος του ενυδρειου;;;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι αρέσει σε εμάς, αλλά τι αρέσει σε εσένα. Και ακόμη πιο σημαντικό είναι, να μάθεις να διαλέγεις ψάρια γεμάτα υγεία και σχηματικά σωστά. 

Οι ιθαγενείς χρησιμοποιουσαν μια λέξη για τον δίσκο, που μπορεί να αποδωθει και ως "ο πάτος ενός μπουκαλιού ".Αυτό στο λέω απλά ως μπούσουλα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Τα ψαρακια ειναι στο μαγαζι μια βδομαδα τωρα...επειδη δεν βρηκα alenquer κατα την γνωμη σας ποιο σας αρεσει περισσοτερο αναμεσα στο pigeon blood red και στο pigeon blood blue ωστε να παρω 2;;

Παρε ενα απο το καθενα...

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν τα pigeon blood blue..

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Επισης, μπορειτε να με βοηθησετε να βρω μια βαση 1,50*60 και να αντεχει τα 630 λιτρα + το βαρος του ενυδρειου;;;

Μαλλον θα χρειαστει να φτιαξεις...

Οι πιο πολλες εταιρεις σε αυτο το μηκος εχουν γυρω στους 50 ποντους βαθος...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Το θέμα δεν είναι τι αρέσει σε εμάς, αλλά τι αρέσει σε εσένα. Και ακόμη πιο σημαντικό είναι, να μάθεις να διαλέγεις ψάρια γεμάτα υγεία και σχηματικά σωστά. 

Οι ιθαγενείς χρησιμοποιουσαν μια λέξη για τον δίσκο, που μπορεί να αποδωθει και ως "ο πάτος ενός μπουκαλιού ".Αυτό στο λέω απλά ως μπούσουλα :)

 

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Παρε ενα απο το καθενα...

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν τα pigeon blood blue..

Σκεφτομαι να παρω ενα απο το καθενα αλλα αν ειναι αρσενικο θηλυκο ποσες ειναι οι πιθανοτητες να βγουν ζευγαρι;;(5%;;;):hehe

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μαλλον θα χρειαστει να φτιαξεις...

Οι πιο πολλες εταιρεις σε αυτο το μηκος εχουν γυρω στους 50 ποντους βαθος...

Με ξυλο γινεται ή θελει μεταλικη;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

 

Σκεφτομαι να παρω ενα απο το καθενα αλλα αν ειναι αρσενικο θηλυκο ποσες ειναι οι πιθανοτητες να βγουν ζευγαρι;;(5%;;;):hehe

Με ξυλο γινεται ή θελει μεταλικη;;;

Κ με ξύλο γίνεται, αλλά είτε θα πρέπει να έχεις εργαλεία και να πιάνουν τα χέρια σου, είτε θα πας σε ξυλουργό. Φθηνή δεν θα είναι. 

Προσωπικά θα πήγαινα σε μεταλλική βάση :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Κ με ξύλο γίνεται, αλλά είτε θα πρέπει να έχεις εργαλεία και να πιάνουν τα χέρια σου, είτε θα πας σε ξυλουργό. Φθηνή δεν θα είναι. 

Προσωπικά θα πήγαινα σε μεταλλική βάση :)

Σε ξυλουργειο θα πηγαινα αλλα αν βρω μεταλικη θα την παρω...πως μπορω να την καλυψω ομως;; Επειδη φανταζομαι θα φαινεται χαλια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

 

Σκεφτομαι να παρω ενα απο το καθενα αλλα αν ειναι αρσενικο θηλυκο ποσες ειναι οι πιθανοτητες να βγουν ζευγαρι;;(5%;;;):hehe

Με ξυλο γινεται ή θελει μεταλικη;;;

Οι πιθανοτητες να βγουν ζευγαρι ειναι ιδιες ειτε παρεις ενα απο το καθενα ειτε  παρεις διαφορετικα..

Η φυση εχει δικους της κανονες..

Μπορει "να βρωμαν τα λεπια του" και να μην γουσταρει το θυληκο το αρσενικο ή το αντιστροφο...:P

Και εγω θα πηγαινα σε μεταλικη βαση..

Θα την καλυψεις με μελαμινη..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Σε ξυλουργειο θα πηγαινα αλλα αν βρω μεταλικη θα την παρω...πως μπορω να την καλυψω ομως;; Επειδη φανταζομαι θα φαινεται χαλια...

Μπορείς να την ντυσεις με μελαμίνη και χερούλια από πρακτικερ, φθηνή κ όμορφη λύση. 

Στο μεγάλο μου με βάση 180χ65χ75 το κόστος ήταν 100 ευρώ σύνολο 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οι πιθανοτητες να βγουν ζευγαρι ειναι ιδιες ειτε παρεις ενα ενα ειτε παρεις παρεις διαφορετικα..

Η φυση εχει δικους της κανονες..

Μπορει "να βρωμαν τα λεπια του" και να μην γουσταρει το θυληκο το αρσενικο ή το αντιστροφο...:P

Θα πηγαινα σε μεταλικη βαση..

Αλλα 7 ψαρια εκει μεσα καποιο θα βρει^_^:hehe

Που φτιαχνουν μεταλικες;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Μπορείς να την ντυσεις με μελαμίνη και χερούλια από πρακτικερ, φθηνή κ όμορφη λύση. 

Στο μεγάλο μου με βάση 180χ65χ75 το κόστος ήταν 100 ευρώ σύνολο 

Εμενα που θα ναι και μικροτερο θα μ βρει και λιγοτερο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Αλλα 7 ψαρια εκει μεσα καποιο θα βρει^_^:hehe

Που φτιαχνουν μεταλικες;;

Για ασφαλεια ενα σιδερας-αλουμινας θα ηταν καλο να αναλαβει να στην φτιαξει....

Αφου πρωτα του εξηγησεις ακριβως τι θες να τοποθετησεις πανω και ποσο βαρος θα εχει!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Για ασφαλεια ενα σιδερας-αλουμινας θα ηταν καλο να αναλαβει να στην φτιαξει....

Αφου πρωτα του εξηγησεις ακριβως τι θες να τοποθετησεις πανω και ποσο βαρος θα εχει!!

Ετσι και αλλιως σε κανα μηνα θα γιινει αυτο...μια πρωτη γνωμη ηθελα...

Link to comment
Share on other sites

Μια ετοιμη λυση ειναι ενας παγκος βαρεου τυπου οπου μετα τον επενδυεις εξωτερικα με μελαμινες.

http://www.emboridis.gr/wb15l-p-1550.html?ref=bestprice.gr

 

Αλλιως μπορεις να φτιαξεις με MDF μια αναλογη κατασκευη οπως το 500αρι μου. Βεβαια για το κοστος παιζει να ειναι η μια η αλλη....

 

 

post-16909-1271962466.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μια ετοιμη λυση ειναι ενας παγκος βαρεου τυπου οπου μετα τον επενδυεις εξωτερικα με μελαμινες.

http://www.emboridis.gr/wb15l-p-1550.html?ref=bestprice.gr

 

Αλλιως μπορεις να φτιαξεις με MDF μια αναλογη κατασκευη οπως το 500αρι μου. Βεβαια για το κοστος παιζει να ειναι η μια η αλλη....

 

 

post-16909-1271962466.jpg

Πολυ ενδιαφερον αλλα καλυτερα να παω σε καποιον να του πω ποσα λιτρα θα κραταει...^_^

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογη τα κανω οπως ολα τα ψαρακια;;;Επειδη στο youtube βλεπω οτι τα βαζουν κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

Πως κανεις στα αλλα ψαρακια;;;κ τι νερο εχεις ξερεις;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Πως κανεις στα αλλα ψαρακια;;;κ τι νερο εχεις ξερεις;;;

Εχω αφαιρεσει το 50% αυριο που θα παρω την Α/Ο θα το γεμισω οσο προλαβω θα τα κανω προσαρμογη και θα το αφησω να γεμισει σιγα σιγα μεχρι πανω...στα υπολοιπα ψαρακια για 20-30 λεπτα 1 ποτηρι ανα 5 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Εμαθες σ τι ph τα εχουν;;;ξερεις που θα το φτασεις εσυ;;;γιαννη μου νομίζω οτι βιάζεσαι.στο εγραψα κ πιο πανω,ρωταμε, φτιάχνουμε το νερο μας κ μετα τα υπόλοιπα.μην αφηνεις την ανυπομονησία σου να σ παρασύρει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Εμαθες σ τι ph τα εχουν;;;ξερεις που θα το φτασεις εσυ;;;γιαννη μου νομίζω οτι βιάζεσαι.στο εγραψα κ πιο πανω,ρωταμε, φτιάχνουμε το νερο μας κ μετα τα υπόλοιπα.μην αφηνεις την ανυπομονησία σου να σ παρασύρει.

Διαβασα οτι τα χουν σε ph 7...βασικα κανω οτι μπορω απλως το να παω, να παρω α/ο και μετα απο λιγο καιρο να ξαναπαω για τα ψαρια ειναι αρκετα δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι λιγο καντο οπως σ ειπα.τα ψαρακια ειναι μικρα ειναι κριμα τα τα βλεπεις σ καμια γωνια μαζεμένα κ σκούρα!!!θα στεναχωρηθείς κ εσυ κ μην ξεχνας οτι αυτα περιμενουν απο σενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Αμα ειναι λιγο καντο οπως σ ειπα.τα ψαρακια ειναι μικρα ειναι κριμα τα τα βλεπεις σ καμια γωνια μαζεμένα κ σκούρα!!!θα στεναχωρηθείς κ εσυ κ μην ξεχνας οτι αυτα περιμενουν απο σενα.

Δεν ειναι οτι πιστευω πως ειναι λαθος αυτα που λες ή οτι θελω να κανω οτι νομιζω απλως ειναι αρκετα δυσκολο οπως ειπα και πριν...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου σωστα η λαθος αυτα που γραφω, δυσκολα θα σ πει καποιος βαλε τα ψαρια σ ενα μισογεματο ενυδρειο που βαζεις οσμωση που πρωτη φορα χρήσιμοποιεις κ καντους προσαρμογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...