Jump to content

mixalisdarras reef


Recommended Posts

πριν 44 λεπτά, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Άρα θα μπει μάλλον γιατί δυστυχώς σε κάποια πράγματα είμαι ξεροκέφαλος αλλά θα το σκεφτώ και θα το συζητήσουμε και από κοντά και στην πίτα όλοι μαζί σίγουρα ευχαριστούμε πολύ και πάλι σε όλους 

Μη μασάς προχώρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Γεωργο με αυτά που διάβασα σε ένα τοπικ που είδα εδώ στο forum να είσαι σίγουρος ότι έκτος από το τόμινι που ήταν μέρες στο μαγαζί που το πήρα όλα τα τανκ θα περάσουν από καραντίνα που είναι ήδη έτοιμη μου αρέσει πολύ ο λευκοστερνος αλλά πιο πολύ δυστυχώς ο Αχιλλέας αλλά το βλέπουμε στην πορεία θα μας το δείξει ο χρόνος. Ευχαριστώ πολύ και για τις δικές σου συμβουλές 

Πραγματικά πολύ όμορφο έχει γίνει το ενυδρείο Μιχάλη και όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω το aquascape τα σπάει. Αφού μπορείς να έχεις και καραντίνα είσαι κάτι παραπάνω από εντάξει. Πίστεψέ με το διαπίστωσα όχι με ευχάριστα αποτελέσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago, Mr.Puff said:

Πραγματικά πολύ όμορφο έχει γίνει το ενυδρείο Μιχάλη και όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω το aquascape τα σπάει. Αφού μπορείς να έχεις και καραντίνα είσαι κάτι παραπάνω από εντάξει. Πίστεψέ με το διαπίστωσα όχι με ευχάριστα αποτελέσματα.

Σε ευχαριστώ πολύ θέλω να αποφύγω τα χειρότερα γτ δένομαι με τα ψάρια μου ειδικά και δεν θέλω να χάσω ούτε ένα ποσό μάλλον ολα

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Θέλω να βάλω yellow και το purple δεν έχω βάλει τπτ ακομα και τον Αχιλλέα φυσικα

Καλησπέρα φίλε μου σου εύχομαι να σου πάνε όπως επιθυμείς!

Απλά δύσκολα θα μπορέσεις να κρατήσεις τόσα ταγκ μεγάλο διάστημα στις διαστάσεις του ενυδρείου σου.

Ό Αχιλλέας είναι ένα ψάρι που έχω κρατήσει με μεγάλη επιτυχία χωρίς να μου βγάλει ick και να τρώει με μανία αλλά δεν είχα κάποιο άλλο tag μέσα και ήταν Ένα ψάρι που μπήκε πρώτο μέσα και έμεινε μόνο του για μεγάλο διάστημα πριν μπουν αλλά ψάρια.

Τώρα υπάρχουν 2 άτομα μέσα εδώ στο φόρουμ που τους έχουν πάνω από 3 χρόνια στο ενυδρείο τους ο mad και ο tan μπορείς να τους ρωτήσεις για πληροφορίες.

Αλλά από όσο ξέρω από τον tan όταν μεγάλωσε έφτασε τελικό μέγεθος δεν του άφησε κανένα tag yellow,xanthurum,naso, μέχρι τους κλόουν σκότωσε.

Από εκεί και πέρα δική σου ή απόφαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Μιχαλη σκέψου και αποφάσισε το ψάρι που συζητάς είναι απίστευτο αρα...

Να συνεχίσω αφού το βάλεις μόνο του και συνέλθει τελείως και τρώει και μεγαλώσει μπορείς να βάλεις ένα cole tang η yellow tang.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Να συνεχίσω αφού το βάλεις μόνο του και συνέλθει τελείως και τρώει και μεγαλώσει μπορείς να βάλεις ένα cole tang η yellow tang.

Και το ποιο πιθανών να τα σφάξει στο μέλλον.

Δεν είναι τυχαίο ότι Ο Μιχάλης mad τον κρατάει τόσα χρόνια μόνο του.

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, manos23 said:

Καλησπέρα φίλε μου σου εύχομαι να σου πάνε όπως επιθυμείς!

Απλά δύσκολα θα μπορέσεις να κρατήσεις τόσα ταγκ μεγάλο διάστημα στις διαστάσεις του ενυδρείου σου.

Ό Αχιλλέας είναι ένα ψάρι που έχω κρατήσει με μεγάλη επιτυχία χωρίς να μου βγάλει ick και να τρώει με μανία αλλά δεν είχα κάποιο άλλο tag μέσα και ήταν Ένα ψάρι που μπήκε πρώτο μέσα και έμεινε μόνο του για μεγάλο διάστημα πριν μπουν αλλά ψάρια.

Τώρα υπάρχουν 2 άτομα μέσα εδώ στο φόρουμ που τους έχουν πάνω από 3 χρόνια στο ενυδρείο τους ο mad και ο tan μπορείς να τους ρωτήσεις για πληροφορίες.

Αλλά από όσο ξέρω από τον tan όταν μεγάλωσε έφτασε τελικό μέγεθος δεν του άφησε κανένα tag yellow,xanthurum,naso, μέχρι τους κλόουν σκότωσε.

Από εκεί και πέρα δική σου ή απόφαση.

Πολύ καλή πληροφορία σε ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Πολύ καλή πληροφορία σε ευχαριστώ πολύ 

Να είσαι καλά φίλε μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, niknik said:

Να συνεχίσω αφού το βάλεις μόνο του και συνέλθει τελείως και τρώει και μεγαλώσει μπορείς να βάλεις ένα cole tang η yellow tang.

Ωραία οπότε τον βάζω πρώτον και βλέπω πως θα πάει δεν θέλω να χάσω τα ψάρια μου και ούτε να βάλω άλλα ψάρια ειδικά tang και να μου τα σκοτωσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Ωραία οπότε τον βάζω πρώτον και βλέπω πως θα πάει δεν θέλω να χάσω τα ψάρια μου και ούτε να βάλω άλλα ψάρια ειδικά tang και να μου τα σκοτωσει

Γενικά είναι ένα ψάρι που θέλει δυνατή ροή οι τιμές να είναι όσο ποιο σταθερές γίνεται σε θερμοκρασία νιτρικά κτλπ.

Καλή ποιοτική τροφή με αρκετά τάισματα και πολύ πολύ καλή προσαρμογή πριν μπει στο ενυδρείο, Γενικά θεωρείται ποιο εύκολο ψάρι από λευκοστερνο αλλά και ψάρι αρκετά ακριβό οπότε Εσύ επιλέγεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, manos23 said:

Γενικά είναι ένα ψάρι που θέλει δυνατή ροή οι τιμές να είναι όσο ποιο σταθερές γίνεται σε θερμοκρασία νιτρικά κτλπ.

Καλή ποιοτική τροφή με αρκετά τάισματα και πολύ πολύ καλή προσαρμογή πριν μπει στο ενυδρείο, Γενικά θεωρείται ποιο εύκολο ψάρι από λευκοστερνο αλλά και ψάρι αρκετά ακριβό οπότε Εσύ επιλέγεις.

Ναι τα διάβασα και διαβάζω συνέχεια για αυτό το ψάρι μου αρέσει πολύ και πιστεύω από την τρέλα που του έχω να πάει καλά θα το δω πως θα πάει αλλά το βήμα θα το κάνω γιατί μου αρέσει πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Ναι τα διάβασα και διαβάζω συνέχεια για αυτό το ψάρι μου αρέσει πολύ και πιστεύω από την τρέλα που του έχω να πάει καλά θα το δω πως θα πάει αλλά το βήμα θα το κάνω γιατί μου αρέσει πολύ 

Είναι φανταστικό ψάρι απλά ο Πόντος είναι να επιλέξεις ένα καλό μαγαζί που πριν στο φέρει να σου εγγυηθεί ότι τρώει και ότι μπορεί να σου το κρατήσει 4-5 μέρες και μετά το παίρνεις το βάζεις καραντίνα για μια βδομάδα με cupramine και δυνατή ροή και καλή φίλτραση και πιστεύω ότι μετά θα πάνε όλα καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πχ εγώ αυτή την στιγμή έχω έναν λευκοστερνο περιπουσε έναν μήνα σε 1000 λίτρα χωρίς τίποτα και ο βράχος και τα πάντα είναι νεκρά .

Μέχρις στιγμής δεν μου έχει εμφανίσει ούτε ick ούτε κάτι άλλο αλλά επέλεξα να μπει πρώτο και μόνος του ώστε να γίνει το αφεντικό να μην μπει μετά και στρεσαριστει και έχω ανεπιθύμητα αποτέλεσμα αλλά το καλό είναι ότι επειδή είναι όλα νεκρά με παίρνει για θεραπεία εάν πάει κάτι λάθος.(που δεν θα πάει μετά από τόσο καιρό κερί λάθος πχ ick θεωρώ έχει φύγει ο φόβος για κάτι τέτοιο)

Αλλά τον πήρα από σωστό μαγαζί που μου τον κράτησε τουλάχιστον 10 μέρες που έτρωγε σαν τρελό και που δεν κάνει χρήση χαλκού στα ενυδρεία του οπότε δεν φοβάμαι κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, manos23 said:

Πχ εγώ αυτή την στιγμή έχω έναν λευκοστερνο περιπουσε έναν μήνα σε 1000 λίτρα χωρίς τίποτα και ο βράχος και τα πάντα είναι νεκρά .

Μέχρις στιγμής δεν μου έχει εμφανίσει ούτε ick ούτε κάτι άλλο αλλά επέλεξα να μπει πρώτο και μόνος του ώστε να γίνει το αφεντικό να μην μπει μετά και στρεσαριστει και έχω ανεπιθύμητα αποτέλεσμα αλλά το καλό είναι ότι επειδή είναι όλα νεκρά με παίρνει για θεραπεία εάν πάει κάτι λάθος.(που δεν θα πάει μετά από τόσο καιρό κερί λάθος πχ ick θεωρώ έχει φύγει ο φόβος για κάτι τέτοιο)

Αλλά τον πήρα από σωστό μαγαζί που μου τον κράτησε τουλάχιστον 10 μέρες που έτρωγε σαν τρελό και που δεν κάνει χρήση χαλκού στα ενυδρεία του οπότε δεν φοβάμαι κάτι.

Ναι είναι πολύ σωστό αυτό που λες θα το βρω το μαγαζί και θα τον περάσω από καραντίνα που είναι έτοιμη αυτό που σκεφτόμουν είναι να αφήσω το purple tank και να βάλω τον Αχιλλέα με το yellow tang πολύ πιο μετα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Ναι είναι πολύ σωστό αυτό που λες θα το βρω το μαγαζί και θα τον περάσω από καραντίνα που είναι έτοιμη αυτό που σκεφτόμουν είναι να αφήσω το purple tank και να βάλω τον Αχιλλέα με το yellow tang πολύ πιο μετα

Για τα λίτρα σου το ποιο σωστό για εμένα είναι να βάλεις τον Αχιλλέα αφού τον θες τόσο πολύ και διάφορα wrase και ίσως κάποιο είδος lionfish (εκτός από antennata, russelli, volitans). Και θα μπορούσες και ένα marine Betta και πολύ ωραίο θα ήταν και ένα xanthichthys auromarginatus. θεωρώ πολύ ωραίο αποτέλεσμα χωρίς αλλά tang και ανεπιθύμητα αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία - manos23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος manos23 έγραψε:

Και το ποιο πιθανών να τα σφάξει στο μέλλον.

Δεν είναι τυχαίο ότι Ο Μιχάλης mad τον κρατάει τόσα χρόνια μόνο του.

 

Δεν αποκλείεται τίποτα όμως παγκόσμια με το cole και το yellow υπάρχουν άπειρα βίντεο.Ο Ταν τον έχει με cole.

Τέλος πάντων είναι το ψάρι πολύ όμορφο και εσυ αποφασίζεις.

Εγώ μετά από καιρό θα έβαζα και άλλο .Γνώμη μου.Οχι ότι σου λέει ο Μάνος δεν είναι σωστό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τον βάλω πρώτα πρώτα και μετά θα δω πως θα πάει αν είναι φιλικός μήπως δοκιμάσω και ένα cole ή ένα yellow 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

Δεν αποκλείεται τίποτα όμως παγκόσμια με το cole και το yellow υπάρχουν άπειρα βίντεο.Ο Ταν τον έχει με cole.

Τέλος πάντων είναι το ψάρι πολύ όμορφο και εσυ αποφασίζεις.

Εγώ μετά από καιρό θα έβαζα και άλλο .Γνώμη μου.Οχι ότι σου λέει ο Μάνος δεν είναι σωστό.

Θα συμφωνήσω για τα βίντεο μαζί σου Νίκο αλλά μπορείς να ρωτήσεις Τον tan τι απέγιναν αυτά τα ψαράκια από τον Αχιλλέα τα καθάρισε σαν αυγά.

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα περάσω και από το Θανάση να τον ρωτήσω να μου πει και αυτός μια γνώμη που τον έχει ήδη μέσα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Ωραία θα περάσω και από το Θανάση να τον ρωτήσω να μου πει και αυτός μια γνώμη που τον έχει ήδη μέσα. 

Το καλύτερο που θα κάνεις είναι αυτό γιατί είναι από τα άτομα που τον διατηρούν καιρό!

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτό θα κάνω να δω τι θα μου πει και αυτός ότι θα τον βάλω μέσα είναι το μόνο σίγουρο το μετά που θα ακολουθήσει δεν ξέρω αλλά εδώ είμαστε και θα το παρακολουθούμε όλοι μαζί 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος manos23 έγραψε:

Πχ εγώ αυτή την στιγμή έχω έναν λευκοστερνο περιπουσε έναν μήνα σε 1000 λίτρα χωρίς τίποτα και ο βράχος και τα πάντα είναι νεκρά .

Μέχρις στιγμής δεν μου έχει εμφανίσει ούτε ick ούτε κάτι άλλο αλλά επέλεξα να μπει πρώτο και μόνος του ώστε να γίνει το αφεντικό να μην μπει μετά και στρεσαριστει και έχω ανεπιθύμητα αποτέλεσμα αλλά το καλό είναι ότι επειδή είναι όλα νεκρά με παίρνει για θεραπεία εάν πάει κάτι λάθος.(που δεν θα πάει μετά από τόσο καιρό κερί λάθος πχ ick θεωρώ έχει φύγει ο φόβος για κάτι τέτοιο)

Αλλά τον πήρα από σωστό μαγαζί που μου τον κράτησε τουλάχιστον 10 μέρες που έτρωγε σαν τρελό και που δεν κάνει χρήση χαλκού στα ενυδρεία του οπότε δεν φοβάμαι κάτι.

 

Γιατί θεωρείς ότι η χρήση χαλκού είναι λάθος?

Εγώ θα πλήρωνα παραπάνω λεφτά για να πάρω ένα ψάρι καθαρό από παράσιτα!

Πριν από 2 μήνες αγόρασα έναν Ιάπωνα που θεωρώ ότι έχει πρώτου βαθμού συγγένεια με το ικ, το μαγαζί τον είχε σε χαλκό άλλα θεώρησα ότι δεν ήταν αρκετό και έφαγε και από μένα άλλες 15 μερούλες χαλκό στο 5 για να στρώσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...