Jump to content

Ερωτήσεις για 46L nano reef!


Saldi

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με @revolution1925 για την επιλογή του Dennerle Marinus 60.

Ναι, το θαλασσινό έχει κόστος, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά βέβαια. Με υπομονή μπορείς να βρεις καλές τιμές και από μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση. Ακόμα και αν δεν θελεις μεταχειρισμένα, κάποια από τα υλικά πχ βράχος μπορεί να βρεθεί φτηνά από χομπίστες, ζωντανός Αραγωνιτης δεν είναι απαραίτητος, καλές οσμώσεις έχει και με 80€ κτλπ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Saldi έγραψε:

Οσο για το θαλασσινό στο edge trelopoule δεν το Link που έβαλα και κανείς δεν είδε να δεις οτι ειναι ενας τυπος που εχει κάνει full μετατροπή την πλάτη ωστε να το κάνει θαλασσινό...Απλα όλο το Kit το πουλάει ΜΑΛΛΙΑ!!!!!750usd WTF???

Νομιζω οτι σου απαντησαμε για αυτο...

πριν 19 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Απο οτι καταλαβα ειναι μια πατεντα ετσι ωστε οσα χρειαζεσαι απο θεμα φωτισμου-φιλτρανσης-θερμανσης και "καποιον εξτρα λειτουργειων" να βρισκονται μεσα σε κουτι που κουμπωνει στην πλατη του ενυδρειου..

Εννοειται οτι αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να φτιαξεις κατι παρομοιο..

Εμενα μου εφτιαξε πχ φιλος παρομοιο καλαθακι με αυτο που δειχνει για φιλτρανση..

Για ολο το κουτι ετσι οπως το βλεπω θελει λιγο περισοτερο "μαστορια"...

Το θεμα ειναι οτι χωρις να σπασεις αυγα ομελετα δεν φτιαχνεις και στο συγκεκριμενο ειδος ενυδρειου τα αυγα ειναι τα λεφτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά για να ξεκινήσεις θέλεις γυάλα,  όσμωση κυκλοφοριτη,  βράχο, αραγωνιτη, ρεφρακτομετρο, αλάτι, φως, τεστ νερού σίγουρα για αμμωνία νιτρώδη νιτρικά, ασβέστιο, μαγνήσιο, και Kh. Και ένα μικρό φίλτρο εσωτερικό η εξωτερικό για την χημική σου φιλτρανση και ένα θερμαντικό σώμα. 

 

Απο εκεί και πέρα το θέμα πάει βλέποντας και κάνοντας. Εγώ το καλοκαίρι το έβγαλα χωρίς ανεμιστήρες για ψύξη γιατί δούλευε το κλιματιστικό στο σπίτι επειδή ήταν η γυναίκα συνέχεια εκεί. Επίσης αυτόματη αναπλήρωση έχω πάρει αλλά 1 χρόνο τώρα δεν την έχω εγκαταστήσει γιατί δεν χρειάστηκε για τους ίδιους λόγους. Συμπληρώναμε με το χέρι την εξάτμιση. Σκιμμερ έχω πάρει αλλά τον τελευταίο μήνα δεν το δουλευω πάω μόνο με τις αλλαγές νερού!  Φως τώρα ήθελα και πήρα σχετικά καλό φως και τα έσκασα σχετικά χοντρά. Αλλά μπορείς να κάνεις δουλειά και με πολύ οικονομικοτερες λύσεις.! 

 

Όπως καταλαβαίνεις όλα είναι σχετικά. Ναι το θαλασσινό είναι πιο ακριβό απ το γλυκό χίλια τα εκατό.! Αλλά μπορείς να ξεκινήσεις και να ξέρεις όλα θα έρθουν από μόνα τους ανάλογα με τα δικά σου γούστα βέβαια.! Αν αξίζουν τώρα τα παραπάνω λεφτά που δίνεις για το θαλασσινό απ το γλυκό, κατά την γνώμη μου αξίζουν και με το παραπάνω!  Άλλος κόσμος! 

 

Αν θες την γνώμη μου ξεκινά με ότι έχεις και ότι μπορείς να δώσεις για την τσέπη σου. Μην ξεχνάς ότι το θαλασσινό ενυδρείο δεν είναι κατοστάρι είναι μαραθώνιος που μπορεί να μην τελειώνει και πότε!! 

 

Με το καλό η αρχή σου στα αλάτια φίλος..! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, revolution1925 said:

Καλώς ήρθες και οποιονδήποτε μένα και καλή αρχή! Ναι ακριβό το κιτ αλλά απ ότι είδα λίγο εχθές είναι έτοιμο με θήκες για τα υλικά σου τους θερμοστάτες την αυτόματη αναπλήρωση και βασικό και κύριο έχει και άλλο φως Led απ  ότι είδα για θαλασσινό.! Δεν λέω ότι είναι φτηνό προς θεού απλά λέω ότι είναι έτοιμο και περιποιημένο! 
 

Επίσης κοίταζα εχθές το ενυδρείο που ποσταρες και νομίζω ότι θα δυσκολεύεσαι πολύ για την διαμόρφωση του και την συντήρηση του λόγο τις μικρής τρύπας που έχει από πάνω για να δουλεύεις. 

 

Μπορείς να κοιτάξεις και τον κύβο που δουλεύω εγώ τις dennerle. Είναι 60 λίτρα 38x38x42 με κυρτες  γωνίες και είναι πραγματικά όμορφο ενυδρείο στα 60 περίπου ευρώ μόνο η γυάλα! 

 

Βγαίνει και έτοιμο κιτ για θαλασσινό αλλά δεν θα στο πρωτεινα γιατί είναι πολύ πιο ακριβό και εγώ προσωπικά μετά από έναν χρόνο δεν χρισιμοποιω τίποτα απ ότι δείχνει το κιτ εκτός τις γυάλας! 

Και επειδη ειναι περιποιήμενο το δίνει 750usd???θα του στείλω καμια μούτζα...Αν βγάλεις παο την μέση το custom mair in/out που έχιε που δεν ξέρω κάν τι είναι...Ρε φίλε αυτα κοστίζουν ΤΙΠΟΤΑ απλα ο τυπος το σκέφτηκε μαλλον και τα δίνει ολα εκτος να του τα κάνουν και του πιάνουν και τον ΠΟΠΟ...(αχαχχα).
Γιατι δεν είναι και τπτ δα ...2-3 μέρες να το σχεδιάσεις τέλεια και στο cnc αν το βάλω σε 3 ώρεσ έχει γίνει(και αυτο πάλι γιατι το cnc μου δεν ειναι για plexi και υα το σπάσω)
Τεσπα αυτό ακυρώνετε προς το παρον όπως και να έχει.Ευκολο δεν θα ήταν αλλα νομίζω οτι αυτός ο παράγοντας θα ήταν ο πιο ευκολος σε σχέση με τα άλλα...
οσο για τον κύβο που λές ειναι πολύ όμορφος η αλήθεια είναι δεν το είχα δεί αν και το nuvo20 ήτνα πιο καλο:D. Αλλα ρε παιδια για να καταλάβω κάτι...Σε εναν κύβο 60litre σαν αυτό τι κερδίζω εφόσον εχει μονο 38Χ38 επιφάνει για να κολυμπήσει το ψάρι??Το μήκος είναι αυτό που χρειάζεται σωστά...Αρα τι κερδίζω με το να μεγαλώνω το ύψος?
 

 

13 minutes ago, revolution1925 said:

Θεωρητικά για να ξεκινήσεις θέλεις γυάλα,  όσμωση κυκλοφοριτη,  βράχο, αραγωνιτη, ρεφρακτομετρο, αλάτι, φως, τεστ νερού σίγουρα για αμμωνία νιτρώδη νιτρικά, ασβέστιο, μαγνήσιο, και Kh. Και ένα μικρό φίλτρο εσωτερικό η εξωτερικό για την χημική σου φιλτρανση και ένα θερμαντικό σώμα. 

 

Απο εκεί και πέρα το θέμα πάει βλέποντας και κάνοντας. Εγώ το καλοκαίρι το έβγαλα χωρίς ανεμιστήρες για ψύξη γιατί δούλευε το κλιματιστικό στο σπίτι επειδή ήταν η γυναίκα συνέχεια εκεί. Επίσης αυτόματη αναπλήρωση έχω πάρει αλλά 1 χρόνο τώρα δεν την έχω εγκαταστήσει γιατί δεν χρειάστηκε για τους ίδιους λόγους. Συμπληρώναμε με το χέρι την εξάτμιση. Σκιμμερ έχω πάρει αλλά τον τελευταίο μήνα δεν το δουλευω πάω μόνο με τις αλλαγές νερού!  Φως τώρα ήθελα και πήρα σχετικά καλό φως και τα έσκασα σχετικά χοντρά. Αλλά μπορείς να κάνεις δουλειά και με πολύ οικονομικοτερες λύσεις.! 

 

Όπως καταλαβαίνεις όλα είναι σχετικά. Ναι το θαλασσινό είναι πιο ακριβό απ το γλυκό χίλια τα εκατό.! Αλλά μπορείς να ξεκινήσεις και να ξέρεις όλα θα έρθουν από μόνα τους ανάλογα με τα δικά σου γούστα βέβαια.! Αν αξίζουν τώρα τα παραπάνω λεφτά που δίνεις για το θαλασσινό απ το γλυκό, κατά την γνώμη μου αξίζουν και με το παραπάνω!  Άλλος κόσμος! 

 

Αν θες την γνώμη μου ξεκινά με ότι έχεις και ότι μπορείς να δώσεις για την τσέπη σου. Μην ξεχνάς ότι το θαλασσινό ενυδρείο δεν είναι κατοστάρι είναι μαραθώνιος που μπορεί να μην τελειώνει και πότε!! 

 

Με το καλό η αρχή σου στα αλάτια φίλος..! ;)

Για αυτό τον λόγο είπα οτι θα ξεκινήσω με γλυκό οχι γιατι με κολλάει το οικονομικό αλλωστε και με 700 κουτσά στραβά με ψάξιμο και υπομονη τα κάνεις απλά επειδη είμαι ανθρωπος που οταν κάνω κάτι προτιμώ να το κάν "σωστα" και οχι με οτι εχω αλαλ με οτι πρέπει κα ιτο θαλασσινο αυτο που χρειάζεται στην τελικη δεν ειναι τα λεφτά αλλα η γνώση πάνω απο όλα...Και εγω εχω τα λεφτα αλλα σίγουρα ουτε το 5% απο την γνώση...θα ξεκινήσω με το γλυκο να πάρω λίγο το κολλάει να δώ τι και πώς και μετα θα μπώ σε γλυκο..
Σίγουρα ειναι ΑΛΛΟΣ κόσμος στην αρχη δεν ηθελα να κουνήσω δάχτυλο κα ιλόγο θάλασσας είπα...ε τι να κάνω κα ιτο χέρι πιο βαθιά θα βάλω και υπομονή θα κάνω και ώρες θα φάω...Αλλα επειδη λενε και το οποιοσ δεν εχει μυαλο έχει πόδια θα πάω στο γλυκο και ισως και στο ακόμα πιο μικρό..(24λίτρα) θα το παίξω λίγο καιρό να κάνω οτι πρέπει να μπώ στο τρυπάκι και μαζί με διάβασμα μόλισ έρθει η ώρα θα το βάλω στο υπνοδωμάτιο το μικρό και το μεγάλο σαλόνι..Ετσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Saldi έγραψε:

Και επειδη ειναι περιποιήμενο το δίνει 750usd???θα του στείλω καμια μούτζα...Αν βγάλεις παο την μέση το custom mair in/out που έχιε που δεν ξέρω κάν τι είναι...Ρε φίλε αυτα κοστίζουν ΤΙΠΟΤΑ απλα ο τυπος το σκέφτηκε μαλλον και τα δίνει ολα εκτος να του τα κάνουν και του πιάνουν και τον ΠΟΠΟ...(αχαχχα).
Γιατι δεν είναι και τπτ δα ...2-3 μέρες να το σχεδιάσεις τέλεια και στο cnc αν το βάλω σε 3 ώρεσ έχει γίνει(και αυτο πάλι γιατι το cnc μου δεν ειναι για plexi και υα το σπάσω)
Τεσπα αυτό ακυρώνετε προς το παρον όπως και να έχει.Ευκολο δεν θα ήταν αλλα νομίζω οτι αυτός ο παράγοντας θα ήταν ο πιο ευκολος σε σχέση με τα άλλα...
οσο για τον κύβο που λές ειναι πολύ όμορφος η αλήθεια είναι δεν το είχα δεί αν και το nuvo20 ήτνα πιο καλο:D. Αλλα ρε παιδια για να καταλάβω κάτι...Σε εναν κύβο 60litre σαν αυτό τι κερδίζω εφόσον εχει μονο 38Χ38 επιφάνει για να κολυμπήσει το ψάρι??Το μήκος είναι αυτό που χρειάζεται σωστά...Αρα τι κερδίζω με το να μεγαλώνω το ύψος?
 

 

Για αυτό τον λόγο είπα οτι θα ξεκινήσω με γλυκό οχι γιατι με κολλάει το οικονομικό αλλωστε και με 700 κουτσά στραβά με ψάξιμο και υπομονη τα κάνεις απλά επειδη είμαι ανθρωπος που οταν κάνω κάτι προτιμώ να το κάν "σωστα" και οχι με οτι εχω αλαλ με οτι πρέπει κα ιτο θαλασσινο αυτο που χρειάζεται στην τελικη δεν ειναι τα λεφτά αλλα η γνώση πάνω απο όλα...Και εγω εχω τα λεφτα αλλα σίγουρα ουτε το 5% απο την γνώση...θα ξεκινήσω με το γλυκο να πάρω λίγο το κολλάει να δώ τι και πώς και μετα θα μπώ σε γλυκο..
Σίγουρα ειναι ΑΛΛΟΣ κόσμος στην αρχη δεν ηθελα να κουνήσω δάχτυλο κα ιλόγο θάλασσας είπα...ε τι να κάνω κα ιτο χέρι πιο βαθιά θα βάλω και υπομονή θα κάνω και ώρες θα φάω...Αλλα επειδη λενε και το οποιοσ δεν εχει μυαλο έχει πόδια θα πάω στο γλυκο και ισως και στο ακόμα πιο μικρό..(24λίτρα) θα το παίξω λίγο καιρό να κάνω οτι πρέπει να μπώ στο τρυπάκι και μαζί με διάβασμα μόλισ έρθει η ώρα θα το βάλω στο υπνοδωμάτιο το μικρό και το μεγάλο σαλόνι..Ετσι το βλέπω.

Χαιρετιζω την απόφαση σου να ξεκινήσεις με γλυκό μιας και ακόμη είσαι στην αρχή και θες να πας με προσεκτικά βήματα παραπανω. 

Η αλήθεια είναι οτι το θαλασσινό είναι ακριβότερο κυρίως λόγω εξοπλισμού...

Μπορείς λοιπον να ξεκινήσεις (άνοιξε και ενα θεματακι στο γλυκό νερό), με κάτι μικρό, λειτουργικό και ομορφο.

Σίγουρα φθηνότερο και απλούστερο από το reef.

Προχωρας, μπαινεις στο νόημα, διαβάζεις, μαθαίνεις και βλέπεις για αργότερα. Η πικρή αλήθεια είναι οτι ο,τι σου μπει απο την αρχή στο μάτι, δν αλλάζει εύκολα....

ΑΛΛΑ

Η δική σου τριβή και επαφη με το αντικείμενο θα σου δειξει πως θα προσχωρήσεις. Καλη αρχή απο εμενα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή απόφαση το να αρχίσεις με ένα μικρό γλυκό.  Βέβαια, το θαλασσινό δεν είναι ακατόρθωτο, και ας είναι το πρώτο ενυδρείο. Σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο όσο αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις, μπορείς να βάλεις ένα μονομάχο και να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις ένα πυκνοφυτεμένο σύστημα, το οποίο θα χρειαστεί λιπάσματα και DIY CO2. Έτσι θα πειραματιστεις με διάφορες τεχνικές που θα σε βοηθήσουν στο μέλλον για το θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, bbetta said:

Πολύ καλή απόφαση το να αρχίσεις με ένα μικρό γλυκό.  Βέβαια, το θαλασσινό δεν είναι ακατόρθωτο, και ας είναι το πρώτο ενυδρείο. Σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο όσο αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις, μπορείς να βάλεις ένα μονομάχο και να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις ένα πυκνοφυτεμένο σύστημα, το οποίο θα χρειαστεί λιπάσματα και DIY CO2. Έτσι θα πειραματιστεις με διάφορες τεχνικές που θα σε βοηθήσουν στο μέλλον για το θαλασσινό.

Αυτό που σκέφτομαι πάλι είναι να ξεκινήσω με το 46 η με το 26Litre...
Σιγουρα δεν ειναι ακατορθωτο αλλα επειδη πιστευω οτι θα φάω "πολ ξυλο" απο τα ψάρια και τα κοράλια και φοβάμαι μήπως μαζι με το ξύλο και το δώσε πάλι 100 και αλαλ 100 και αλαλ 200 γιατι θεσ και αυτο τελικα γιατι έκανα μια μαλα** και ψόφισαν όλα ξενερώσω στο τέλος και αντι να δίνω με χαρα τα λεφτα και να τα χαιρομαι το κάνω ξενερωμένος.
Πυκνοφυτεμένο σύστημα μόνο ειναι αυτο που θα εχει μια δυσκολία ωστε να με βάλει λίγο πιο βαθια?Ουτε η επιλογη του ψαριού η τίποτα αλλο?
Επίσης κανα ψευτικο ωραιο χρματιστό κοράλι η κάτι να βάλω μεσα στο γλυκο να φαίνεται ωραίο δεν εχει?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι λιγο μπερδεμένος στο ξαναειπα μην μου κρατας κακια... σε φλυκο νερο κοραλια?? Και μαλιστα ψευτικο??? Γιατι??? Μπες σε φωτογραφιες παιδιων να δεις γλυκα ενυδρεια ολων υο μεγεθων και να παθεις πλακα... μαθε με τα φυσικα υλικα να δουλεύεις γιατι εχουν τις δυσκολίες που μεσα απο αυτες θα μαθεις και θα δεις ποσο πολυ καλυτερος θα γινεις.... αν ειχες επαφη με ενυδρειο πριν καλυτερα να τα ξεχασεις ολα και να αρχισεις μαζι μας απο το μηδεν και το σιγουρο ειναι ορι θα το αγαπησεις σωστα το χομπι... 

Μαθημα 1 υπομονή!

Μαθημα 2 γνωση! (ρωτας, διαβαζεις και μαθαινεις) 

Μαθημα 3 στραβες γίνονται αλλα δεν τα παραταμε ουτε ξενερωνουμε απλα βρίσκουμε την αιτια του κακου και το λύνουμε!

Μαθημα 4 οσο ασχολείσαι μαθαινεις!!! 

 

Το ενυδρειο ειτε γλυκο ειτε αλμυρο οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλο... αν ξεκινήσεις με γλυκο μπορεί να το γυρισεις και το ιδιο ενυδρειο σε αλμυρο οποτε διαλεξε σωστα την γυαλα ετοιμη ή φτιαχτει... 

 

Σε ενα ενυδρειο δεν βαζουμε οτι ψαρι θελουμε αλλα οτι ψαρι ειναι σωστο να μπει... οσο πιο μικρο το ενυδρείο τοσο λιγοστεύουν οι επιλογές και σε ειδος και σε μεγεθος και σε πληθυσμό.... 

 

Ψαρια και φυτα πρεπει να ζουν σε αρμονια και οχι το ενα σε βαρος του αλλου....

Link to comment
Share on other sites

Irakles συγνωμη φιλε που σε τρομαξα :) αλλα δυστυχως το αλμυρο ειναι ακριβο.. και εγω αλλα ειχα υπολογισει και στην πορεια βγαινουν διαφορα..  και αμα εισαι τις τακτικης οτι αμα θες να κανεις κατι καλα πρεπει να το κανεις σωστα στα βασικα πραγματα δεν περνανε τσιγκουνιες γιατι θα πληρωσεις περισσοτερα αργοτερα.

saldi φιλε μου η γνωμη μου ειναι οτι αμα θες κατι πχ να φτιαξεις ενα μικρο θαλασσινο να μην συμβιβαστεις αμα το γουσταρεις ,να το κανεις. γιατι αμα κανεις κατι αλλο μπορει να ξενερωσεις... δοξα τον Θεο υπαρχει το ιντερνετ youtube - forums σε βλεπω δραστηριο θα δεις βιντεο θα διαβασεις, τα βασικα θα τα μαθεις δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη και εγω οτι ξερω απο το ιντερνετ τα εμαθα και συνεχεια μαθαινω απλα θελει υπομονη και χρονο και βασικο δεν πρεπει να βιαζεσαι. Δες το σαν Project :) Και μπορεις να μην πεσεις κατευθειαν στα βαθεια πχ μπορεις να εχεις μονο ψαρια οχι κοραλλια που εχουν απαιτησεις σε παραμετρους κτλπ. Για μενα το πλεονεκτημα του μικρου ειναι οτι ειναι πιο stress free πχ στις αλλαγες νερου που ειναι η κυρια αιτια που περισσοτεροι παρατανε το χομπι απλα γιατι βαριουνται(και εγω βαριεμαι) δεν θελει και πολυ χρονο ουτε πολλα αλατια δηλαδη λεφτα κτλπ. Σκεψου το και οτι χρειαστεις μας λες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος trelopoulos έγραψε:

Irakles συγνωμη φιλε που σε τρομαξα :) αλλα δυστυχως το αλμυρο ειναι ακριβο.. και εγω αλλα ειχα υπολογισει και στην πορεια βγαινουν διαφορα..  και αμα εισαι τις τακτικης οτι αμα θες να κανεις κατι καλα πρεπει να το κανεις σωστα στα βασικα πραγματα δεν περνανε τσιγκουνιες γιατι θα πληρωσεις περισσοτερα αργοτερα.

 

Με τρομαξες γιατι εκανα ενα πρόχειρο υπολογισμο στο τι εχω δωσει σε αλμυρα και γλυκα νερα και τα αλμυρα παρολο που ημουν λιγο σχετικα καιρο μου κόστισε οσο τα γλυκα τοσα χρονια που ασχολουμε... κι εχω τον εξοπλισμο ολο για αρκετα μεγαλο θαλασσινό αλλα 200-250 λιτρα εκτος απο βραχο αραγωνιτη και ενυδρείο....και λεω μηπως βαλω μπροστά... αν και ειναι δυσκολοι καιροι για μενα οπως και για αλλους πολλους.... 

 

Ετσι οπως τα λες παντως ειναι... κανε αυτο που σου αρεσεο συγκεντρωσου σε αυτο και τότε θα σου αρεσει και θα πετύχει!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Με τρομαξες γιατι εκανα ενα πρόχειρο υπολογισμο στο τι εχω δωσει σε αλμυρα και γλυκα νερα και τα αλμυρα παρολο που ημουν λιγο σχετικα καιρο μου κόστισε οσο τα γλυκα τοσα χρονια που ασχολουμε... κι εχω τον εξοπλισμο ολο για αρκετα μεγαλο θαλασσινό αλλα 200-250 λιτρα εκτος απο βραχο αραγωνιτη και ενυδρείο....και λεω μηπως βαλω μπροστά... αν και ειναι δυσκολοι καιροι για μενα οπως και για αλλους πολλους.... 

 

Ετσι οπως τα λες παντως ειναι... κανε αυτο που σου αρεσεο συγκεντρωσου σε αυτο και τότε θα σου αρεσει και θα πετύχει!!!!!

Νόμος 1. ΠΟΤΕ δεν υπολογίζουμε πόσα λεφτά έχουμε δώσει τόσα χρόνια στα ενυδρεία μας!! Καλύτερα να μην ξέρουμε! 

 

Νόμος 2. Ακόμα και αν κάποια στιγμή  κάνουμε υπολογισμούς ΔΕΝ επαναλαμβάνω ΔΕΝ λέμε ΠΟΤΕ στην γυναίκα το ποσό.! :P

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

 

21 hours ago, trelopoulos said:

Irakles συγνωμη φιλε που σε τρομαξα :) αλλα δυστυχως το αλμυρο ειναι ακριβο.. και εγω αλλα ειχα υπολογισει και στην πορεια βγαινουν διαφορα..  και αμα εισαι τις τακτικης οτι αμα θες να κανεις κατι καλα πρεπει να το κανεις σωστα στα βασικα πραγματα δεν περνανε τσιγκουνιες γιατι θα πληρωσεις περισσοτερα αργοτερα.

saldi φιλε μου η γνωμη μου ειναι οτι αμα θες κατι πχ να φτιαξεις ενα μικρο θαλασσινο να μην συμβιβαστεις αμα το γουσταρεις ,να το κανεις. γιατι αμα κανεις κατι αλλο μπορει να ξενερωσεις... δοξα τον Θεο υπαρχει το ιντερνετ youtube - forums σε βλεπω δραστηριο θα δεις βιντεο θα διαβασεις, τα βασικα θα τα μαθεις δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη και εγω οτι ξερω απο το ιντερνετ τα εμαθα και συνεχεια μαθαινω απλα θελει υπομονη και χρονο και βασικο δεν πρεπει να βιαζεσαι. Δες το σαν Project :) Και μπορεις να μην πεσεις κατευθειαν στα βαθεια πχ μπορεις να εχεις μονο ψαρια οχι κοραλλια που εχουν απαιτησεις σε παραμετρους κτλπ. Για μενα το πλεονεκτημα του μικρου ειναι οτι ειναι πιο stress free πχ στις αλλαγες νερου που ειναι η κυρια αιτια που περισσοτεροι παρατανε το χομπι απλα γιατι βαριουνται(και εγω βαριεμαι) δεν θελει και πολυ χρονο ουτε πολλα αλατια δηλαδη λεφτα κτλπ. Σκεψου το και οτι χρειαστεις μας λες.

 

Μου είναι μπρός γκρεμός κα ιπίσω ρέμα.
ΑΠο την μία σκέφτομαι οτι αν μπω στην διαδικασία για θαλασσινο και δώ το κόστος να ανεβαίνει ΣΥΝΕΧΕΙΑ μπορει να πω "Αι γαμ***ιδια" γιατι προσ το παρον δεν θελω να διαθέσω 1000 για το project αλλα  γιατι όπως λες θέλω να το κάνω καλά..Και μάλιστα ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΑ καλά...Θέλω να πάρω το καλύτερο δυνατό skimmer(για το όποιο ενυδρείο διαλέξω) ΜΙΑ φορα..να πάω την καλύτερη δυνατή αντλιά(για το όποιο ενυδρείο διαλέξω) επομένω το κόστος θα είναι μεγάλο και το αλλο που σκέφτομαι ειναι μην με κουράσει η πολύ φροντίδα του......
Τωρα πα οτην αλλη πλευρα λέω οτι με ενα γλυκου νερου που θα ειναι όλα πιο ευκολα κα ιστην τσεπη και στον χρόνο συντήρησης και στισ γνώσεις μου μπορει να μαρέσει όπως θα μπώ στο hobby και να μάθω πράγματα και να το γυρίσω η αλλάξω σε αλμυρό..ΒΕΒΑΙΑ οπως λες υπάρχει και ο παράγοντασ να ξενερωσω γιατι αυτο που θέλω ουσιαστικά είναι nano reef και οχι nano marine:D

22 hours ago, Irakles said:

Φιλε μου εισαι λιγο μπερδεμένος στο ξαναειπα μην μου κρατας κακια... σε φλυκο νερο κοραλια?? Και μαλιστα ψευτικο??? Γιατι??? Μπες σε φωτογραφιες παιδιων να δεις γλυκα ενυδρεια ολων υο μεγεθων και να παθεις πλακα... μαθε με τα φυσικα υλικα να δουλεύεις γιατι εχουν τις δυσκολίες που μεσα απο αυτες θα μαθεις και θα δεις ποσο πολυ καλυτερος θα γινεις.... αν ειχες επαφη με ενυδρειο πριν καλυτερα να τα ξεχασεις ολα και να αρχισεις μαζι μας απο το μηδεν και το σιγουρο ειναι ορι θα το αγαπησεις σωστα το χομπι... 

Μαθημα 1 υπομονή!

Μαθημα 2 γνωση! (ρωτας, διαβαζεις και μαθαινεις) 

Μαθημα 3 στραβες γίνονται αλλα δεν τα παραταμε ουτε ξενερωνουμε απλα βρίσκουμε την αιτια του κακου και το λύνουμε!

Μαθημα 4 οσο ασχολείσαι μαθαινεις!!! 

 

Το ενυδρειο ειτε γλυκο ειτε αλμυρο οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλο... αν ξεκινήσεις με γλυκο μπορεί να το γυρισεις και το ιδιο ενυδρειο σε αλμυρο οποτε διαλεξε σωστα την γυαλα ετοιμη ή φτιαχτει... 

 

Σε ενα ενυδρειο δεν βαζουμε οτι ψαρι θελουμε αλλα οτι ψαρι ειναι σωστο να μπει... οσο πιο μικρο το ενυδρείο τοσο λιγοστεύουν οι επιλογές και σε ειδος και σε μεγεθος και σε πληθυσμό.... 

 

Ψαρια και φυτα πρεπει να ζουν σε αρμονια και οχι το ενα σε βαρος του αλλου....

κακια δεν κρατάω σίγουρα αλλωστε δεν με προσβάλεις μου λες την αλήθεια που κα ιμάλιστα την ξέρω.Δεν ειμαι μπερδεμένος ομως....ειμαι χιλιομπερδεμένος:D
Η ερώτηση σου στο γιατι είναι ακριβώς σητν απάντηση που έδωσα στον trelopoulo διοτι δεν ξέρω τι να επιλέξω σαν πιο σωστη επιλογή για εμένα.Σκέφτομαι ολους το παράγοντες και προσπαθώ να τους βάλω σε μαι ζυγαριά και να δώ απο που θα ειναι πιο ελαφρυά-βαρια.
οσο για το οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλο...
Οταν το μέγεθος αλλαζει στο ύψος δίνει τόσο μεγάλο ώφελος στο ενυδρείο?Στο μήκος οκ αλλα το ύψοσ??
Θα περιμένω να τελειώσω και με τις υπόλοιπες εργασίες στο σπίτι..Να μπούνε και όλα τα πράγμα να δώ εαν υπάρχει αλλού χώρος που θα μπορούσε να μπεί το ενυδρείο...Δεν ξέρω αληθεια και τώρα που γράφω δεν ξέρω τι να πρωτοσκεφτώ γιατι ειναι αληθεια τόσο πολλοι οι παράγονε..
Εαν θα μου αρέσει στο σπίτι και που θα είναι πιο ωραίο αναλογα με το μέγεθος της γυάλας αλλα και με τις δυνατότητες...Προοπτικες στο ίδιο το κουτί...επιλογη γλυκου η αλμυρού εχω πελαγώσει:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω Προσωπικά σαν κριτήριο παντα εχω τα ψαρια που θέλω να ειναι πρωταγωνιστές και βαση αυτού του χαριου χτιζω το ενυδρειο: συγκατοικους, μεγεθος ( το υψο μετράει σε καποια ειδη ψαριων ενα παράδειγμα δισκοι-σκαλαρια θα προτιμούσα πιο ψηλο ενυδρειο) εχει να και μετραει και το μήκος και το πλάτος... το αλμυρο ή γλυκο ειναι οως δικη σου επιλογή. . Και τα δυο εχουν την γλυκα τους..... δες πολλες φωτογραφιες βιντεο ψαρια ηπειρους βιοτοπικα αλμυρα και ελα να μας πεις τι σου άρεσε να δουμε τι μπορεις να κανεις... μην κανεις καμια αγορα βεβιασμένη και μετα το μετανιώσεις γιατι ετσι χάνονται χρηματα και αρχίζεις τα "ποοοο μαλ...κια που εκανα"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε ,

Σε βλέπω αρκετά μπερδεμένο .

Μια συμβουλή μόνο επειδή είδα να κοιτάς του dimtsok το ενυδρείο κατα την ταπεινή μου άποψη τόσο μικρό ενυδρείο (30lt ) δεν ειναι για αρχάριους !

προσπαθησε απο 60 έως 100 !

Θα καταλάβεις στην πορεία !

 

 

Κάνε ενα κόπο και διάβασε το παραπάνω , πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει με τα κόστη !

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...