Jump to content

Το δικό μου Fish Only


darius

Recommended Posts

 Και αφού λοιπόν λύσαμε όλα μας τα προβλήματα (λέμε τώρα) ερχόμαστε στο καυτό ερώτημα: Να το κάνεις reef το ενυδρείο ή όχι; Βέβαια υπάρχει και η άποψη της γυναίκας που λέει ότι μπορεί να το μετατρέψει σε ένα ωραιότατο μπαράκι για τα ποτά..... 

 Συζητώντας με φίλους και άλλους γνώστες του θαλασσινού ενυδρείου πολλοί θεωρούν ότι το reef είναι ένα αρκετά ακριβό χόμπι και ότι καλύτερα θα ήταν ένα fish only.  Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει και μπερδεύομαι. Από τη μία η πανδαισία των χρωμάτων και η κίνηση των κοραλλιών στο reef και από την άλλη τα απίστευτα χρώματα και οι συμπεριφορές των ψαριών του fish only. Το κόστος συντήρησης είναι ένας σημαντικός παράγοντας για μένα, και για πολλούς από εσάς πιστεύω......

 Δεδομένου του ότι έχω τον περισσότερο εξοπλισμό και πέρα ενός chiller, αν γίνει reef ή ενός UV sterilizer (πιθανώς), αν θα γίνει fish only, ποια είναι η γνώμη σας για το πως θα πρέπει να προχωρήσω; 

 Επίσης από την εμπειρία σας τι αναμενόμενο κόστος συντήρησης έχει ο κάθε τύπος ενυδρείου; Έχοντας επί ένα χρόνο 200 λίτρα fish only, και λάμπες 4Χ39watt Τ5 δεν το θεώρησα και πολύ δυσβάσταχτο...... Μου κόστιζε λίγο λιγότερο από το high tech φυτεμένο που είχα.  

Έγινε επεξεργασία - darius
Link to comment
Share on other sites

για εμενα το επιπλεων κοστος εκτος απο τον εξοπλισμο π.χ. μια δοσομετρικη των 100Ε συν τα ζουμια.

το εξτρα κοστος ειναι το αλατι λογω πιο συχνων αλλαγων και το εξτρα ρευμα του φωτισμου, που αν και με 4 Τ5 μπορεις να κρατησεις ολα τα soft και αρκετα LPS.

 

 

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Chiller χρειάζεται ότι ενυδρείο και να κάνεις, εκτός αν βάλεις ανεμιστηράκια. Ο φωτισμός είναι ένα μεγάλο θέμα στο reef ανάλογα με το τι κοράλλια θα βάλεις. Στο F/O πάλι, ο φωτισμός είναι περισσότερο διακοσμητικός και σε αυτό το κομμάτι μπορείς να κάνεις μεγάλη οικονομία. Γενικότερα πάντος να κάνεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο για να μη μετανιώσεις αργότερα. Επίσης και το αλάτι στο F/O είναι οικονομικότερο γιατί πρώτων είναι φθηνότερο από τα reef αλάτια, και δεύτερον γιατί μπορείς να έχεις χαμηλότερη αλατότητα από ότι στο reef.

Έγινε επεξεργασία - Mr.Puff
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Λουκάς το chiller θα το χρειαστείς ότι και αν έχεις, μιας και για να πέσει η θερμοκρασία στο ενυδρείο σου με ανεμιστηρακια θα χρειαστεί να δουλεύουν για πολύ ώρα συνεχόμενα και θα χρειαστείς αρκετό

Με από τέλος σε βάθος χρόνου ίσως σου κοστίσουν όσο ένα chiller

Από εκεί και πέρα από τι στιγμή που θα βάλεις κοραλια θα χρειαστείς δοσομετρικη (υλικά κτλ) 

Για να μην μπαίνεις σε περισσότερα έξοδα για να βάλεις και άλλες λάμπες και φυσικά να μην αυξηθεί η κατανάλωση ρεύματος 

Μπορείς να κρατήσεις διαφορά soft , lps και ίσως κάποιο εύκολο sps στα πιο ψηλά σημεία (πχ montipora)

Και με αυτά μπορείς να φτιάξεις ένα εξαιρετικό ενυδρείο με κίνηση και χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε μια καλή εκκαθάριση στο sump. Έβγαλε πολύ μπίχλα και ίσως να ήταν αυτός ο λόγος για τα υψηλά νιτρικά που είχα. Άλλαξα και αλάτι: Αντί του Aquaforest reef Που χρησιμοποιούσα ως τώρα πήρα να δοκιμάσω το Aqua Munster reef. Οι τιμές που μου έδωσε σε αλατότητα 1026 και θερμοκρασία 26,5 ήταν οι εξής:

 

Ca-->440

Mg-->1275

Ph-->7,4

Kh-->8,3

 

Είναι λίγο νωρίς ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα. Το αλάτι πάντως διαλύεται άμεσα και με το χέρι και δεν αφήνει κατάλοιπα στο νερό. Χρησιμοποιεί κανείς το συγκεκριμένο αλάτι για να μου πει τις εντυπώσεις του;

 

 Τελικά δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό και έβαλα ένα Hippo Tang. Το πήρα από συνχομπίστα και απ' ότι μου είπε δεν έχει αρρωστήσει ποτέ. Μετά την πρώτη μέρα που ανεβοκατέβηκε το τζάμι πάνω από 1000 φορές, συμπεριφέρεται λες και είναι καιρό στο ενυδρείο. Το yellow tang αφού έκανε επίδειξη ανδρισμού για δύο ολόκληρες ώρες,  το αποδέχθηκε στην παρέα και τώρα κολυμπάνε μαζί. Φροντίζει πάντως να του υπενθυμίζει, που και που, ποίος κάνει κουμάντο στο ενυδρείο. Εμφανίζει κάποιους λευκούς λεκέδες στο σώμα της, όχι πάντως ick, που φεύγουν μετά από λίγο. Η αλήθεια είναι ότι τηςαρέσει να μπαινοβγαίνει στις σπηλιές και να χώνεται μέχρι και στην παραμικρή τρύπα. Καλού κακού άρχισα διατροφή πλούσια σε πρωτεΐνη εμποτισμένη με σκορδόζουμο και Fish V. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Πάντως έχω αρχίσει να σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πάρω μια UV, για καλό και για κακό........

 

Edit: Απ' ότι είδα η salarias fasciatus της έχει ρίξει κάνα δύο καλές δαγκωματιές και από κει είναι τα σημάδια. Να ασκήσω βέτο ή όχι;

 

 Μαζί με το Hippo, πήρα πεσκέσι και ένα chromis viridis, το οποίο είναι κυριολεκτικά σαν τη μύγα μες το γάλα. Αν προσθέσω chromis στο ήδη υπάρχων, σκέφτομαι για 5-6 ψαράκια, λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

 

Τα κοράλλια πάνε πολύ καλά. Έχουν εμφανή ανάπτυξη, πέρα από μια ricordea η οποία δεν πήρε ποτέ τα πάνω της. Προσπαθώ να κρατάω το Mg στα 1360 και το Ca γύρω στα 430. Πέρα από ένα Amino Mix, που βάζω στη μισή δοσολογία δεν ρίχνω τίποτε άλλο. Τα κοράλλια που έχω αυτή τι στιγμή είναι:

 

Seriatopora Hystrix ροζ

Montipora green με μοβ άκρη

Montipora red

Caulastrea

Stylophora purple

Star polyps

 

Θα πρέπει να αρχίζω να τα ταΐζω και κάτι άλλο;

 

Μια ερώτηση που ίσως φανεί αστεία. Το FoxFace Lo σαν να μου φαίνεται ότι έχει ακράτεια. Τα "αφήνει" παντού και σε ανύποπτη στιγμή. Κυριολεκτικά ψεκάζει όλους τους συγκάτοικους του ενυδρείου, οι οποίοι νομίζουν ότι είναι τροφή και σπεύδουν να δοκιμάσουν. Μοιάζουν με τη γύρη που αφήνουν τα λουλούδια την Άνοιξη (σε λίγο μου φαίνεται θα γράψω και ποίημα.....) Αυτό μπορεί να επαναλαμβάνεται έως και 10-15 φορές τη μέρα. Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια δεν είναι ικ απλά στρες.

Θετικό ότι τα πάει καλά με το yellow. 

Χρομιδες να βάλεις είναι μια όμορφη προσθήκη. 

Το αλάτι μην το ανακατεύεις με το χέρι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τα σημάδια δεν είναι ικ απλά στρες.

.....και κάνα δύο δαγκωματιές που έφαγε από τον γοβιό, αλλά δεν την είδα να πτοείται.......

πριν 26 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Χρομιδες να βάλεις είναι μια όμορφη προσθήκη. 

 Και εγώ αυτό είδα. Απλά ρωτάω αν αυτές που θα βάλω χτυπήσουν ή χτυπηθούν από το ήδη υπάρχων.

πριν 26 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Το αλάτι μην το ανακατεύεις με το χέρι. 

 Το αλάτι το σπάω με αντλία. Απλά για πέντε λίτρα που χρειάστηκα συμπλήρωμα είδα ότι διαλύθηκε άμεσα. Για τις τιμές που δίνει το συγκεκριμένο αλάτι, τι λες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

.....και κάνα δύο δαγκωματιές που έφαγε από τον γοβιό, αλλά δεν την είδα να πτοείται.......

 Και εγώ αυτό είδα. Απλά ρωτάω αν αυτές που θα βάλω χτυπήσουν ή χτυπηθούν από το ήδη υπάρχων.

 Το αλάτι το σπάω με αντλία. Απλά για πέντε λίτρα που χρειάστηκα συμπλήρωμα είδα ότι διαλύθηκε άμεσα. Για τις τιμές που δίνει το συγκεκριμένο αλάτι, τι λες;

 

Δεν υπάρχει περίπτωση η μια χρωμιδα να κυνηγά τις άλλες 4-5  . Και να το κάνει είναι αδιάφορο.  Αργότερα μπορεί να χτυπηθούν μεταξύ τους. 

 

Το αλάτι έχει μια χαρά τιμές. 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως ο γοβιός έχει αποφασίσει να αλλάξει το χρωματικό μοτίβο στο blue tang. Εμφανίζει σημάδια στο σώμα του που είναι ίδια με αυτά που αφήνει στο τζάμι όταν τρώει άλγη. Δεν έχει πληγές ή κάτι το ανησυχητικό, μόνο αποχρωματισμούς στο σχήμα του στόματος του γοβιού. Τρώει κανονικά, δεν κρύβεται, τα πάει καλά με όλα τα υπόλοιπα ψάρια και γενικά έχει την αναμενόμενη συμπεριφορά του είδους του. Δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να απομονώσω τον γοβιό, μιας και ποτέ δεν έχει πειράξει κανένα ψάρι. Το blue tang στο προηγούμενο ενυδρείο ήταν το κυρίαρχο και ίσως θα χρειαστεί να αλλάξει λίγο την συμπεριφορά του. Θα πρέπει, όμως να κάνω κάτι προληπτικά για να μην τρέχω αργότερα, π.χ. λοιμώξεις και τα λοιπά; 

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ εννοείς??? Την πέφτει ο γοβιος στο τάνγκ?

Και του αφήνει σημάδια?

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ, κάποια στιγμή εκεί που παρατηρούσα το ενυδρείο, παει ο Γοβιός εκεί που είχε καθήσει το tang και ξαφνικά αρχίζει μια αψιμαχία. Ο Γοβιός του έριξε κανά δυό καλές δαγκωματιές χωρίς να αντιδράσει καθόλου το tang. Το συμβάν δεν επαναλήφθηκε, αλλά έχει τα σημάδια ακόμα. Απ ότι είδα είναι μάλλον επιφανειακές δαγκωματιές στα λέπια μόνο. Μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί γενικά ο Γοβιός είναι τελείως στην κοσμάρα του. Πάντως σήμερα δεν υπήρξε κάτι αντίστοιχο.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνετε μόνο στο τάισμα?
Στο τάισμα, ο Γοβιός παίρνει την καλύτερη θέση και παρατηρεί με ενδιαφέρων τούς άλλους να σκοτώνονται για να φάνε!!!!!

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κοιμάτε εκεί που ο γοβιος εχει την φωλια του?
Πιθανώς, αλλά δεν ηταν ώρα κατάκλησης. Απλά το tang είχε καθήσει εκεί για λίγο.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα φυσιολογική η αντίδραση του ,μην ανησυχείς σε λίγο θα αλλάξει σπίτι το blue.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος darius έγραψε:

Πιθανώς, αλλά δεν ηταν ώρα κατάκλησης. Απλά το tang είχε καθήσει εκεί για λίγο.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Από τη στιγμή που ήταν η φωλιά του εκεί 

Ούτε να περάσει από δίπλα δεν θα το αφήνει....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας για την προθυμία σας και τη βοήθειά σας. Αν και διατηρώ θαλασσινό ένα χρόνο, βλέπω ότι τώρα κάνω που κάνω το επόμενο βήμα, αρχίζω να κολυμπάω σε αχαρτογράφητα νερά και πραγματικά οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες.

 

 Χθες έκανα μετρήσεις οι οποίες ήταν και καλές και κακές...... Ph για πρώτη φορά στο 8 και Kh 8,3, αλλά νιτρικά από εκεί που ήμουν στα 25 μάξιμουμ έφτασα στα 50+ !!!!!!!! Την προηγούμενη μέρα έβαλα βακτήρια special blend, μετά την αλλαγή νερού, στην προτεινόμενη για τα λίτρα μου δοσολογία, λίγο πιο κάτω από 50ml. Είναι φυσιολογικό; Τα κοράλλια, ειδικά τα σκληρά, πέρα από την ricordea (αλήθεια, τι μπορώ να κάνω με δαύτη;), έχουν εμφανή ανάπτυξη, οπότε λέω να αγνοήσω τη μέτρηση και να συνεχίσω τις καθιερωμένες ρουτίνες. Ασβέστιο και μαγνήσιο είναι καρφωμένα στο 430 και στο 1360.

 

 Η πράσινη άλγη έχει γεμίσει όλο το τζάμι σε σημείο που δεν μπορώ να δω καλά αλά μέσα. Στο βράχο, όπου έχει εμφανιστεί, δίνει μια πολύ ωραία νότα και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Ο περισσότερος βράχος έχει αρχίσει να καλύπτεται από κοράλλινη,πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να φύγει.

 

Το blue tang βρήκε τα σουλατσαρίσματα του στο ενυδρείο και το πρώτο πράγμα που έμαθε είναι να ζητιανεύει φαγητό μόλις πλησιάζω το ενυδρείο, και να κρύβεται μόλις πάω να το φωτογραφίσω......  Μάλλον πρέπει να πω δυο λογάκια στον Χαβανέζο..... Τρώει σαν μοσχάρι, αλλά μου φαίνεται ότι τα σημάδια από τον γοβιό θα τα κουβαλάει για λίγο καιρό ακόμα. Επειδή το έβαλα σχετικά νωρίς, έχω λίγο άγχος για το πώς θα πάει. Μου φαίνεται όμως πως πιο πολύ αγχώνομαι εγώ, παρά αυτό!!!!!

 

Αύριο θα κάνω και μία μη προγραμματισμένη αλλαγή νερού γιατί θέλω να καθαρίσω το τζάμι από την άλγη, να αρχίσω να διώχνω το παλιό αλάτι που χρησιμοποιούσα και να κατεβάσω και λίγο τα νιτρικά. Επειδή χρησιμοποιώ τηλεκάρτα για το καθάρισμα και επειδή το blue tang είναι νέο στο ενυδρείο ακόμα, υπάρχει περίπτωση να το στρεσάρω υπερβολικά; Να αναβάλω την αλλαγή για μερικές μέρες ακόμα; 

Link to comment
Share on other sites

Κατα ρχην οι αλγες πρεπει να φυγουν απο χτες.Αντφωσφωρο ξεκινα σεριακτορα η εξωτερικο φιλτρο ,και αλλαγη καθε 15 για τωρα,επισεις ενα τεστ να μετρας για να δεις που εισαι.Αυξησε λιγο τα βακτηρια μην φοβασαι.Δεν ξερω ποιο αλατι δουλευεις.Τωρα το blue τρομαζει με το κοιταζειν,παρε ενα magnet float και το καθαρισμα θα γινει παιχνιδι,αυτο με το ξυραφι.Περιορισε το ταισμα .Καθε βδομαδα αλλαγη εαν μπορεις και μια σκουπα βυθου τμηματικα ,λιγο λιγο καθε βδομαδα θα ειχε τρομερο αποτελεσμα,εδω θα αυξησου τα βακτηρια.Μην ανχωνεσε keep reefing.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Κατα ρχην οι αλγες πρεπει να φυγουν απο χτες.Αντφωσφωρο ξεκινα σεριακτορα η εξωτερικο φιλτρο ,και αλλαγη καθε 15 για τωρα,επισεις ενα τεστ να μετρας για να δεις που εισαι.Αυξησε λιγο τα βακτηρια μην φοβασαι.Δεν ξερω ποιο αλατι δουλευεις.Τωρα το blue τρομαζει με το κοιταζειν,παρε ενα magnet float και το καθαρισμα θα γινει παιχνιδι,αυτο με το ξυραφι.Περιορισε το ταισμα .Καθε βδομαδα αλλαγη εαν μπορεις και μια σκουπα βυθου τμηματικα ,λιγο λιγο καθε βδομαδα θα ειχε τρομερο αποτελεσμα,εδω θα αυξησου τα βακτηρια.Μην ανχωνεσε keep reefing.

Η πράσινη άλγη είναι μόνο στο μπροστινό τζάμι, ενώ στα πλαϊνά δεν έχει τίποτα και στο πίσω μόνο καφέ, μιας και δεν το καθάρισα ποτέ. Ίσως είναι θέμα φωτισμού..... Φωσφορικά είμαι πρακτικά στο 0, σύμφωνα με τo salifert. Αντιφώσφορο βάζω 400ml, χρησιμοποιώ phosban reactor 550 και η μέτρηση μετά από ένα μήνα χρήσης, πριν την αλλαγή νερού ήταν στο 0. Αλάτι Ξεκίνησα από την Κυριακή το Aquarium Munster Reef, μιας και το Aquaforest Reef Salt, που έβαζα έως τώρα, δεν μου έκανε το "κλικ". Σκούπα βυθού έχω ξεκινήσει ήδη, απλά με προσοχή γιατί έχω και τον μελανούρο, που παρεπιπτόντως, έχει αρχίσει να εμφανίζεται κάθε μέρα και για πιο πολύ ώρα, αλλά δεν τρώει καθόλου από την τροφή που ρίχνω.

 

Για το mag float είναι στα σχέδια να τον πάρω, αλλά και το 65άρι που κοστίζει, δεν είναι και λίγο. Έχεις καμία πρόταση από που μπορώ να τον πάρω φθηνότερα; Λες να μην κάνω καθάρισμα το τζάμια αύριο;

Έγινε επεξεργασία - darius
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

Η πράσινη άλγη είναι μόνο στο μπροστινό τζάμι, ενώ στα πλαϊνά δεν έχει τίποτα και στο πίσω μόνο καφέ, μιας και δεν το καθάρισα ποτέ. Ίσως είναι θέμα φωτισμού..... Φωσφορικά είμαι πρακτικά στο 0, σύμφωνα με τo salifert. Αντιφώσφορο βάζω 400ml, χρησιμοποιώ phosban reactor 550 και η μέτρηση μετά από ένα μήνα χρήσης, πριν την αλλαγή νερού ήταν στο 0. Αλάτι Ξεκίνησα από την Κυριακή το Aquarium Munster Reef, μιας και το Aquaforest Reef Salt, που έβαζα έως τώρα, δεν μου έκανε το "κλικ". Σκούπα βυθού έχω ξεκινήσει ήδη.

 

Για το mag float είναι στα σχέδια να τον πάρω, αλλά και το 65άρι που κοστίζει, δεν είναι και λίγο. Έχεις καμία πρόταση από που μπορώ να τον πάρω φθηνότερα; Λες να μην κάνω καθάρισμα το τζάμια αύριο;

κανονικα αλλαγη ,ναι ειναι ακριβος οντως αλλα δυναμη,αρα λογο τις ανισσοροποιας νιτρικων 50 με φωσφωρικα 0 υπαρχουν οι αλγες,μπορεις να βαλεις no3xpo4 αλλα διαβασε πρωτα.η πελλετ κ.λ.π οποιο διαλεξεις το kh κατω απο 8.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

κανονικα αλλαγη ,ναι ειναι ακριβος οντως αλλα δυναμη,αρα λογο τις ανισσοροποιας νιτρικων 50 με φωσφωρικα 0 υπαρχουν οι αλγες,μπορεις να βαλεις no3xpo4 αλλα διαβασε πρωτα.η πελλετ κ.λ.π οποιο διαλεξεις το kh κατω απο 8.

Επειδή δεν βρήκα πληροφορίες, τι ακριβώς είναι το no3xpo4;

Link to comment
Share on other sites

Mag-float δεν έχω βρει στη Θεσσαλονίκη. Είδα αυτόν της Tunze.Αξίζει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες πρόσθεσα και 6 chromis viridis. Βλέποντας το blue tang να έχει έντονα σημάδια από δαγκώματα, αποφάσισα να κάνω θεραπεία με to Aquili Aloe. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσω δύο chromis. Τα σημάδια ναι μεν επουλώθηκαν στο blue tang, αλλά το skimmer έχει τρελαθεί και θα χρειαστεί να κάνω αρκετές αλλαγές νερού για να επανέλθει. Το blue tang πιθανότατα έχει λεμφοκύστες. Μοιάζουν λίγο με ich αλλά δεν παρουσιάζει τα γνωστά συμπτώματα και συμπεριφέρεται και τρώει κανονικά. Πέρα από ένα chromis που έχει ένα λευκό σημάδι, όλα τα άλλα ψάρια δεν παρουσιάζουν κανένα σύμπτωμα. Επειδή, όμως το blue tang κάθε μέρα βγάζει και από ένα ασπραδάκι, ενώ τα παλιά έχουν φύγει, μήπως θα έπρεπε να κάνω προληπτική θεραπεία; Πήρα το Protomor, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...