Jump to content

Το δικό μου Fish Only


darius

Recommended Posts

On 22/11/2017 at 1:17 ΜΜ, το μέλος darius έγραψε:

Mag-float δεν έχω βρει στη Θεσσαλονίκη. Είδα αυτόν της Tunze.Αξίζει;

 

 

Δεν ειναι κακος δεν τον εχω δουλεψει ,αλλα ο αλλος ειναι πολυ καλος για ρωτησε τα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

Πριν λίγες μέρες πρόσθεσα και 6 chromis viridis. Βλέποντας το blue tang να έχει έντονα σημάδια από δαγκώματα, αποφάσισα να κάνω θεραπεία με to Aquili Aloe. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσω δύο chromis. Τα σημάδια ναι μεν επουλώθηκαν στο blue tang, αλλά το skimmer έχει τρελαθεί και θα χρειαστεί να κάνω αρκετές αλλαγές νερού για να επανέλθει. Το blue tang πιθανότατα έχει λεμφοκύστες. Μοιάζουν λίγο με ich αλλά δεν παρουσιάζει τα γνωστά συμπτώματα και συμπεριφέρεται και τρώει κανονικά. Πέρα από ένα chromis που έχει ένα λευκό σημάδι, όλα τα άλλα ψάρια δεν παρουσιάζουν κανένα σύμπτωμα. Επειδή, όμως το blue tang κάθε μέρα βγάζει και από ένα ασπραδάκι, ενώ τα παλιά έχουν φύγει, μήπως θα έπρεπε να κάνω προληπτική θεραπεία; Πήρα το Protomor, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Οι άποψη μου για τα σκεύασματα και την επιτυχία θεραπείας σε ψάρια τροπικού υφάλου είναι χειρότερη ποτέ μα ποτέ δεν μου έσωσαν κανένα ψάρι.

Για εμένα βάλε άνθρακα να τραβήξεις το σκεύασμα κάνε μια αλλαγή νερού και εάν το έχεις μόνο fish only ρίξε cupramin τις seashem 100% επιτυχής θεραπεία ο χαλκός.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Οι άποψη μου για τα σκεύασματα και την επιτυχία θεραπείας σε ψάρια τροπικού υφάλου είναι χειρότερη ποτέ μα ποτέ δεν μου έσωσαν κανένα ψάρι.

Για εμένα βάλε άνθρακα να τραβήξεις το σκεύασμα κάνε μια αλλαγή νερού και εάν το έχεις μόνο fish only ρίξε cupramin τις seashem 100% επιτυχής θεραπεία ο χαλκός.

Έχω μέσα μια ανεμώνη και μερικά κοράλλια, και δεν θέλω να βάλω καραντίνα για να μη τη στρεσάρω περισσότερο. Τον άνθρακα τον έχω στο skimmer και δεν έχω πρόχειρο φιλτράκι. Λες να τον βγάλω και να τον αφήσω απλά μέσα στο σαμπ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

Έχω μέσα μια ανεμώνη και μερικά κοράλλια, και δεν θέλω να βάλω καραντίνα για να μη τη στρεσάρω περισσότερο. Τον άνθρακα τον έχω στο skimmer και δεν έχω πρόχειρο φιλτράκι. Λες να τον βγάλω και να τον αφήσω απλά μέσα στο σαμπ;

Βάλε καραντίνα το μπλου τότε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Τελικά έκανα θεραπεία με το Aquili Aloe μιας και είχε αρκετές αμυχές στο σώμα της. Το σκεύασμα σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι ακίνδυνο και δεν επηρεάζει το skimmer και τη βιολογία. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσω 2 chromis, το skimmer να τρελαθεί και μετά από τρεις αλλαγές νερού και δυο αλλαγές άνθρακα μόλις σήμερα επανήλθε στα κανονικά του μετά από δυο εβδομάδες σχεδόν. 
 To blue tang μάλλον έχει λεμφοκύστες. Εμφανίζει κάποια λευκά σημάδια που την ίδια μέρα ή το αργότερο την επόμενη φεύγουν. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι το ένα πλαϊνό πτερύγιο το έχει την πιο πολύ ώρα μαζεμένο. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι αποτέλεσμα κάποιας αψιμαχίας ή έχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Είναι κινητική, τρώει επιθετικά, το χρώμα της έχει αποκατασταθεί πλήρως και τα άλλα ψάρια δεν παρουσιάζουν το παραμικρό πρόβλημα. Ταΐζω τρεις φορές την μέρα ποικιλία τροφών μουσκεμένα σε σκόρδο βιταμίνες και αμινοξέα. Υπάρχει κάποια ειδική δίαιτα για τη λεμφοκύστη;

 Εδώ και δύο μήνες έχω ένα μελανούρο, ο οποίος εμφανίζεται μια - δυο ώρες με το άνοιγμα των φώτων και μετά εξαφανίζεται. Δεν τρώει τίποτα απ' ότι του δίνω, αλλά με κάποιο τρόπο την παλεύει ακόμα. Υπάρχει κάποια ειδική τροφή για να τον δελεάσω να φάει;

Τα λίγα κοράλλια που έβαλα έχουν ανοίξει όλα, εκτός από τη ρικορντέα που όπου και να την βάλω δεν έχω δει αποτέλεσμα. Ομολογώ πώς μου έχει ανοίξει ή όρεξη για παραπάνω. Αύριο θα βάλω και δύο frags από εφύλιες. Με τι κοράλλια προτείνετε να συνεχίσω;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με mysis κατεψυγμένη θεωρώ ότι θα κάνει πάρτι. Ξεπαγωνεις σε σουρωτήρι και παίρνεις με κουταλάκι το καθαρό μέρος και μέσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Δοκίμασε με mysis κατεψυγμένη θεωρώ ότι θα κάνει πάρτι. Ξεπαγωνεις σε σουρωτήρι και παίρνεις με κουταλάκι το καθαρό μέρος και μέσα.

Δοκίμασα αρκετές φορές, με ή χωρίς σκόρδο, αλλά απλά αγνοεί την τροφή και ψάχνει στο τζάμι και που και που τσιμπάει από την άμμο και το βράχο. Το μόνο που δε δοκίμασα είναι αρτέμια.

Έγινε επεξεργασία - darius
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος darius έγραψε:

Δοκίμασα αρκετές φορές, με ή χωρίς σκόρδο, αλλά απλά αγνοεί την τροφή και ψάχνει στο τζάμι και που και που τσιμπάει από την άμμο και το βράχο. Το μόνο που δε δοκίμασα είναι αρτέμια.

Επέμενε και συνέχισε.

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2017 at 4:33 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Επέμενε και συνέχισε.

 Ο μάγκας μόλις σήμερα καταδέχτηκε να τσιμπήσει λίγη mysis. Αφού την έχει παλέψει τόσο καιρό, νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο.

 

 Αυτές τις μέρες περιμένω ένα japonicus. Διάβασα τα θέματα σχετικά με την καραντίνα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:

 Έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων, αεραντλία, θερμαντήρα, stc controler. Το μόνο που λείπει είναι ένα εσωτερικό φίλτρο. Εδώ και 20 μέρες περίπου έχω βάλει στο sump ένα κομμάτι σφουγγάρι από ένα παλιό φίλτρο που είχα και έχω επίσης και ΖΒ στο sump. Το 60λιτρο διαθέτει ένα εσωτερικό sump. Η καραντίνα δεν έχει στηθεί ακόμα.

1. Ένα εσωτερικό φίλτρο με 800λ/ω είναι αρκετό; 

2. Να χρησιμοποιήσω το ΖΒ που έχω στο sump;

3. Στο εσωτερικό sump, να βάλω βιολογικό υλικό ή δεν θα έχει διαφορά;

4. Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ένα οτιδήποτε φίλτρο είναι αρκετό.

Όχι ζωντανό βράχο εκτός αν είσαι διατεθειμένος να τον νεκρώσει μετά. 

Αν έχεις βάλει το σφουγγάρι κάποιες μέρες στο ενυδρείο μπορείς να το βάλεις σαν αποικία βακτηρίων είτε στο σαμπ ή στο φίλτρο.

Λίγο προσοχή στην αμμωνία αν και στα τόσα λίτρα χρόνο ένα ψάρι να ανεβάσει τόσο. Η καραντίνα γεμίζει με νερό ενυδρείου. 

Διάβασε και αυτό 

 

ΘΑ κάνεις προληπτική θεραπεία?

Χαλκό ή υποαλατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αν έχεις βάλει το σφουγγάρι κάποιες μέρες στο ενυδρείο μπορείς να το βάλεις σαν αποικία βακτηρίων είτε στο σαμπ ή στο φίλτρο.

Τις βιομπάλες να τις χρησιμοποιήσω ή όχι;

 

πριν 24 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

ΘΑ κάνεις προληπτική θεραπεία?

Χαλκό ή υποαλατοτητα?

Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει καραντίνα οπότε δεν ξέρω αν πρέπει ή όχι. Εσύ τι λες; Αν ναι, ποιο σκεύασμα να πάρω; Η υποαλατότητα που θα πρέπει να είναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

Τις βιομπάλες να τις χρησιμοποιήσω ή όχι;

 

Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει καραντίνα οπότε δεν ξέρω αν πρέπει ή όχι. Εσύ τι λες; Αν ναι, ποιο σκεύασμα να πάρω; Η υποαλατότητα που θα πρέπει να είναι;

Εννοείται αν έχεις βιομπαλες στο σαμπ να τις χρησιμοποιείσεις.  Μετά από την καραντίνα τις βραζεις και ξανά πίσω για να ξαναπάρουν βακτήρια. 

 

Εγώ προσωπικά ειδικά στον Ιάπωνα και στα τάνγκ κάνω. 

Αν δεν κάνεις , κράτησε τον για τουλάχιστον 15 ημέρες σε θερμοκρασία 27 -28  βαθμών.

 

Αν πάλι κάνεις . Με προσοχή τον χαλκό και πολύ σταδιακά πάντα Με τις οδηγίες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!!!!!

 

 Το ενυδρείο έχει αρχίσει και ρολάρει καλά. Έβαλα σωληνάκι στην εισαγωγή του αέρα του skimmer και την έβγαλα στο μπαλκόνι. Το Ph ανέβηκε στα 8. Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα.

 To μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι είναι το πράσινο φίλμ που καλύπτει το τζάμι σε σημείο να χρειάζεται καθάρισμα κάθε τρεις μέρες. Ξεκίνησα να βάζω BioDigest μαζί με 50ml Special Blend μια φορά την εβδομάδα μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση. Το skimmer δουλεύει υπερωρίας και θέλει άδειασμα καθημερινά.

 Προστέθηκε και ένα Veliferum. Πέρα από την ένταση της στιγμής, δεν υπήρξαν παρεταίρω προβλήματα και φαίνεται να τα πάει καλά με τα υπόλοιπα ψάρια, ειδικά με τον Χαβανέζο.

 

 

cover.jpg

1.jpg

9.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο μάγκας τη βγάζει όλη μέρα στο έτσι, δεν τρώει τίποτα απ' ότι του δίνω αλλά έχει κλείσει τρεις μήνες στο ενυδρείο και μεγαλώνει κανονικά. Τι να κάνω με δαύτον;

 

IMG_20171226_163130.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα ,τρωει κοπιποδα,ριχνε καθε βδομαδα 2 σακουλακια ζωντανα,και συνεχισε να ταιζεις οπως κανεις,θα φαει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Χρονια πολλα ,τρωει κοπιποδα,ριχνε καθε βδομαδα 2 σακουλακια ζωντανα,και συνεχισε να ταιζεις οπως κανεις,θα φαει.

Κωπήποδα βρίσκω μόνο από Αθήνα και το κόστος για Θεσσαλονίκη είναι ασύμφορο. Δεν ξέρω αν έχει κάποιος φίλος από Θεσσαλονίκη να διαθέσει......

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σαμπ?εάν ναι βάλε χαετο και κάθε βδομάδα γυρνάτε ανάποδα και όσα φεύγουν θα ανεβαίνουν επάνω. Είναι πηγή των κοπιποδων η χαετο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένο το 2018!!!

 

 Λίγα λεπτά πριν φύγει το 2017, ο μελανούρος αποφάσισε να μετοικήσει στον ψαροπαράδεισο. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σημαδιακό.... Θα δείξει.....

 

 Η πατέντα με το σωληνάκι, αν και ανέβασε το Ph, έχει ρίξει αρκετά το Kh, γύρω στα 6,7. Προς το παρόν το αντιμετωπίζω με διττανθρακική σόδα την οποία την προσθέτω στην αναπλήρωση. Μου φαίνεται, όμως πως θα πρέπει να στήσω τις δοσομετρικές αντλίες που μέχρι τώρα δεν τις χρειάστηκα μιας και οι τιμές ήταν σταθερές. Σύμφωνα με την εμπειρία σας, τέτοια απότομα πτώση του Kh, από 8,3 σε 6,7 δικαιολογείται; 

 

 Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η άλγη στο τζάμι. Έχει αλλάξει από πράσινη σε καφέ σκόνη που γεμίζει το τζάμι, κυριολεκτικά σε ελάχιστα λεπτά από τη στιγμή που την καθαρίζω. Από τιμές φωσφορικών και νιτρικών είμαι σε αρκετά καλά επίπεδα. Η ροή είναι ικανοποιητική και άλγη έχω μόνο στο τζάμι. Δεν ξέρω αν είναι μέρος του κύκλου του ενυδρείου, αλλά είναι αρκετά ενοχλητική.

 

 Η ανάπτυξη των κοραλλιών είναι σε ικανοποιητικό βαθμό και δεν είχα απώλειες. Σκέφτομαι να βάλω μερικά ακόμα, κυρίως LPS. Αν έχει κάποιος φίλος που δίνει, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένο το 2018!!!

 

 Λίγα λεπτά πριν φύγει το 2017, ο μελανούρος αποφάσισε να μετοικήσει στον ψαροπαράδεισο. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σημαδιακό.... Θα δείξει.....

 

 Η πατέντα με το σωληνάκι, αν και ανέβασε το Ph, έχει ρίξει αρκετά το Kh, γύρω στα 6,7. Προς το παρόν το αντιμετωπίζω με διττανθρακική σόδα την οποία την προσθέτω στην αναπλήρωση. Μου φαίνεται, όμως πως θα πρέπει να στήσω τις δοσομετρικές αντλίες που μέχρι τώρα δεν τις χρειάστηκα μιας και οι τιμές ήταν σταθερές. Σύμφωνα με την εμπειρία σας, τέτοια απότομα πτώση του Kh, από 8,3 σε 6,7 δικαιολογείται; 

 

 Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η άλγη στο τζάμι. Έχει αλλάξει από πράσινη σε καφέ σκόνη που γεμίζει το τζάμι, κυριολεκτικά σε ελάχιστα λεπτά από τη στιγμή που την καθαρίζω. Από τιμές φωσφορικών και νιτρικών είμαι σε αρκετά καλά επίπεδα. Η ροή είναι ικανοποιητική και άλγη έχω μόνο στο τζάμι. Δεν ξέρω αν είναι μέρος του κύκλου του ενυδρείου, αλλά είναι αρκετά ενοχλητική.

 

 Η ανάπτυξη των κοραλλιών είναι σε ικανοποιητικό βαθμό και δεν είχα απώλειες. Σκέφτομαι να βάλω μερικά ακόμα, κυρίως LPS. Αν έχει κάποιος φίλος που δίνει, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Καλη χρονια Σταυρο,τι φωτισμο εχεις εννοω σε φασμα και ποσες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Καλη χρονια Σταυρο,τι φωτισμο εχεις εννοω σε φασμα και ποσες ωρες.

Καλησπέρα. Παρεμπιπτόντως με λένε Δημήτρη. Για φωτισμό Χρησιμοποιώ 4Χ100Watt Lumia 5.1 Leds. Η φωτοπερίοδος είναι 12 ώρες με 2 ώρες ανατολή και 2 ώρες δύση. Σε φουλ ένταση έχω τα λευκά στο 52%, τα blue στο 72%, τα royal blue στο 97%, τα red στο 11% και το UV στο 27%.

Έγινε επεξεργασία - darius
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

Καλησπέρα. Παρεμπιπτόντως με λένε Δημήτρη. Για φωτισμό Χρησιμοποιώ 4Χ100Watt Lumia 5.1 Leds. Η φωτοπερίοδος είναι 12 ώρες με 2 ώρες ανατολή και 2 ώρες δύση. Σε φουλ ένταση έχω τα λευκά στο 52%, τα blue στο 72%, τα royal blue στο 97%, τα red στο 11% και το UV στο 27%.

Συγνωμη Δημητρη μου,χαμηλωσε το ασπρο και ανεβασε 100% το μπλε ,επισεις κοψε λιγο απο το κοκκινο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...