Jump to content

Kalmichalis Reef


kalmichalis

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Διάβασα σε ένα ξένο φόρουμ ότι η ροζ γονιοπορα που έχω δεν κρατιέται σε ενυδρεία δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια... Λένε ότι μετά από 5-6 μήνες λιώνει... Και το συνδιασα κι εγώ ότι την έχω 6μηνες... 

 

Τα άλλα που σε ρώτησα μπορείς να με βοηθήσεις? Αν είναι το Zootonic το ίδιο με reef roids... Και τι είναι το coral snow...? 

Το reef roids είδα ότι είναι ζωοπλαγκτόν.. Υπαρχει κανένα καλό φυτοπλαγκτόν? 

Το ζοοτονικ δεν το ξέρω το snow είναι   και ενυσχητικο στο σύστημα για το κυανο και μαζί με άλλα προϊόντα της korallen έχει πολύ καλό αποτέλεσμα στα κοραλια. το φυτοπλακτον δεν το χρειάζεσε.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτοπλαγκτόν δεν κάνει καλό στα leather coral? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Το φυτοπλαγκτόν δεν κάνει καλό στα leather coral? 

Σχεδόν όλα τρέφονται κατά κύριο λόγο με ζωοπλανκτον.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω κάτι τελευταίο. Τάισμα καλύτερα βράδυ η μέρα? Έχω διαβάσει σε φόρουμ του εξωτερικού και οι απόψεις διίστανται για Lps 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalmichalis said:

Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω κάτι τελευταίο. Τάισμα καλύτερα βράδυ η μέρα? Έχω διαβάσει σε φόρουμ του εξωτερικού και οι απόψεις διίστανται για Lps 

Sweeper tentacles σε κάποια κοράλλια μου πχ. Caulastrea βλέπω μόνο το βράδυ, άνω αλλά πχ. Ricordea κλείνουν πολύ γρηγορότερα όταν έρχονται σε επαφή με τροφη το βράδυ. Για αυτό νομίζω καλύτερα είναι το βράδυ, βέβαια συνήθως δεν με βολευει 

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2018 at 4:26 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Σχεδόν όλα τρέφονται κατά κύριο λόγο με ζωοπλανκτον.

 

 

Και το ζωοπλακτόν τρεφετε με? :) 

 

Υπάρχουν δύο φατριές σε αυτό το θέμα και διάφορα μπορείς να διαβάσεις (φυτοπλαγκτόν θετικό η αρνητικό, προσφέρει κάτι η βγάζει μόνο άλγες στο ενυδρειο μου κτλ...). Γενικά μπορείς να διαβάσεις αρκετά σε αυτό το θέμα και θα σε συμβούλευα να το κάνεις και να αποκτήσεις την δικιά σου γνώμη δοκιμάζοντας (ίσως όχι τώρα που είναι ακόμα αρχή). 

 

*Μπορείς να φτίαξεις μόνος σου, ( όταν έρθει η ώρα) θα βρεις εύκολα την διαδικασία.

 

Για την ιστορία και προσωπικά είμαι θετικός στην χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salamander έγραψε:

 

 

Και το ζωοπλακτόν τρεφετε με? :) 

 

Υπάρχουν δύο φατριές σε αυτό το θέμα και διάφορα μπορείς να διαβάσεις (φυτοπλαγκτόν θετικό η αρνητικό, προσφέρει κάτι η βγάζει μόνο άλγες στο ενυδρειο μου κτλ...). Γενικά μπορείς να διαβάσεις αρκετά σε αυτό το θέμα και θα σε συμβούλευα να το κάνεις και να αποκτήσεις την δικιά σου γνώμη δοκιμάζοντας (ίσως όχι τώρα που είναι ακόμα αρχή). 

 

*Μπορείς να φτίαξεις μόνος σου, ( όταν έρθει η ώρα) θα βρεις εύκολα την διαδικασία.

 

Για την ιστορία και προσωπικά είμαι θετικός στην χρήση. 

Φυτόπλαγκτον χαχαχα Όμως θεωρώ ότι κατά κύριο λόγο σε ποσοστά τρέφονται με ζωοπλανκτον.Το ιδανικό είναι να βρεθεί ζωντανο.Γινετε άμεσα η κατανάλωση του και η αφαίρεση του από το νερό μέσο του σκιμερ και φυσικά δεν υπάρχει ιδιαίτερη επιβάρυνση στο νερο μας.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

Φυτόπλαγκτον χαχαχα Όμως θεωρώ ότι κατά κύριο λόγο σε ποσοστά τρέφονται με ζωοπλανκτον.Το ιδανικό είναι να βρεθεί ζωντανο.Γινετε άμεσα η κατανάλωση του και η αφαίρεση του από το νερό μέσο του σκιμερ και φυσικά δεν υπάρχει ιδιαίτερη επιβάρυνση στο νερο μας.

Επιβάρυνση δεν υπάρχει από το φυτοπλαγκτόν αλλά απο τα περίσσεια  θρεπτικά που ρίχνουμε για την ανάπτηξη και τον μη κορεσμό του μείγματος. Αυτά μπορεί να φέρουν και άλγες κτλ...αυτά για να μην χαλάμε και το θέμα του Μιχάλη. 

Link to comment
Share on other sites

χαρα μου να γραφετε οποιαδηποτε πληροφορια. ειναι και ενα έναυσμα για μενα να ψαχνομαι παραπανω για διαφορα πραγματα που δεν γνωριζω..

λοιπον για του λογου του αληθες....

πηγα και εφοδιαστηκα με προσθετα για να πειραματιστω πιο πολυ μιας και η γονιοπορα σχεδον εχει εξαφανιστει ολη....

θα ριχνω μια φορα την εβδομαδα reef roids στην ποσοτητα που λεει το κουτι και  μαζι ριχνω και μια μεζουριτσα απο το zootonic μαζι....

ανα δευτερη μερα θα ριχνω phytogreen m brightwell ενα κουταλακι του γλυκου 

ανα δευτερη μερα θα ριχνω reef snow brightwell σε ποσοτητα 3/4 της σουπας, ολα συμφωνα με τις οδηγιες που γραφει και βλεπουμε

αλλωστε μεχρι στιγμης απο νιτρικα ειμαι στο 5 και φωσφορικα κοντα στο μηδεν....

ολα αυτα καμια ωρα μετα απο οταν κλεισουν τα φωτα 

και το reef plus θα το ριχνω 1-2 φορες την εβδομαδα οπως το εριχνα παντα

 

βεβαια το reef snow μονο snow δεν κανει δεν μπορω να καταλαβω ειχα διαβασει οτι πρεπει να διαλυθει και οτι κανει ασπρο το ενυδρειο αλλα αυτο δεν ειναι ετσι ειναι κανονικο υγρο προς το πρασινο και απλα διαλυεται αμεσως....

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

χαρα μου να γραφετε οποιαδηποτε πληροφορια. ειναι και ενα έναυσμα για μενα να ψαχνομαι παραπανω για διαφορα πραγματα που δεν γνωριζω..

λοιπον για του λογου του αληθες....

πηγα και εφοδιαστηκα με προσθετα για να πειραματιστω πιο πολυ μιας και η γονιοπορα σχεδον εχει εξαφανιστει ολη....

θα ριχνω μια φορα την εβδομαδα reef roids στην ποσοτητα που λεει το κουτι και  μαζι ριχνω και μια μεζουριτσα απο το zootonic μαζι....

ανα δευτερη μερα θα ριχνω phytogreen m brightwell ενα κουταλακι του γλυκου 

ανα δευτερη μερα θα ριχνω reef snow brightwell σε ποσοτητα 3/4 της σουπας, ολα συμφωνα με τις οδηγιες που γραφει και βλεπουμε

αλλωστε μεχρι στιγμης απο νιτρικα ειμαι στο 5 και φωσφορικα κοντα στο μηδεν....

ολα αυτα καμια ωρα μετα απο οταν κλεισουν τα φωτα 

και το reef plus θα το ριχνω 1-2 φορες την εβδομαδα οπως το εριχνα παντα

 

βεβαια το reef snow μονο snow δεν κανει δεν μπορω να καταλαβω ειχα διαβασει οτι πρεπει να διαλυθει και οτι κανει ασπρο το ενυδρειο αλλα αυτο δεν ειναι ετσι ειναι κανονικο υγρο προς το πρασινο και απλα διαλυεται αμεσως....

 

 

 

 

 

Πρόσεχε μην ξεφύγουν τα θρεπτικά. 

Μην κάνεις βιαστικά βήματα και μετά η κατρακύλα είναι ανεξέλεγκτη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικά πάντως δείχνουν να έχουν ανέβει εχθές μέτρησα κάπου κοντά στο 0.1 και παρακολουθείται, έχω βέβαια την εντύπωση πως τώρα που ρίχνω αυτά τα πρόσθετα πρέπει να ανεβάσω την ποσότητα του αντιφωσφορου. Μεχρι στιγμής έβαζα 5 κουταλιές της σούπας (μπακάλικα) 

IMG_20180614_225445_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ξαναπω ολα αυτα που ριχνεις ειναι παρα πολα ξαι το συστημα σου το δειχνει.Βαλε 300 γραμμάρια αντιφωσφωρο και αλλαγή κάθε 15.Εννοειτε ότι αυτά σταματάνε μέχρι νεωτέρας που πάλι θα σου το δείξει το σύστημα φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν πρέπει να το μπουκώσω... Να κάνω μια άλλη ερώτηση οι 3 λαμπες είναι λίγες θεωρείτε? Είναι 147watt στα 250 λίτρα νερό περίπου... Στις 7.30 ώρες φωτοπεριοδο...? Γτ βλέπω ότι αν αυξήσω τη φωτοπεριοδο βλέπω να καφετιζει η άμμος... Ποια η άποψη σας? 

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Έχεις δίκιο δεν πρέπει να το μπουκώσω... Να κάνω μια άλλη ερώτηση οι 3 λαμπες είναι λίγες θεωρείτε? Είναι 147watt στα 250 λίτρα νερό περίπου... Στις 7.30 ώρες φωτοπεριοδο...? Γτ βλέπω ότι αν αυξήσω τη φωτοπεριοδο βλέπω να καφετιζει η άμμος... Ποια η άποψη σας? 

Τι λάμπες φοράς?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μιλησαμε στο fb . ευχαριστω για τις συμβουλες....

 

 

εβαλα ριακτορα με αντιφωσφορο !!! για να δουμε...απο ταισματα βεβαια οσο εχω φωσφορικα τα εκοψα μαχαιρι...

IMG_9141.jpg

Link to comment
Share on other sites

εκανα update στο φωτισμο αλλαξα λαμπες και εχω τωρα  δυο ασπρες και δυο μπλε λαμπες 

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2018 at 5:14 ΜΜ, το μέλος kalmichalis έγραψε:

εκανα update στο φωτισμο αλλαξα λαμπες και εχω τωρα  δυο ασπρες και δυο μπλε λαμπες 

Φωτο θα δουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κάνει pearling κι ο βράχος? :blink:

15307314134157822600766051202187.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικα 8 φωσφορικά 0.02

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σκιμερ εχεις?τη θερμοκρασια εχεις?τι χρωμα φωτισμου εχεις? διακρινω κυανο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το MCE600 θερμοκρασία 26.5

Απο λαμπες δύο μπλε και δύο άσπρες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...