Jump to content

Νέο ξεκίνημα για Clown Only


dimkasta

Recommended Posts

Με το μελλοντικά φυτεμένο στα σκαριά, ομολογώ ότι το μικρόβιο έχει μπεί για τα καλά μέσα μου...

Μετά την τελευταία επίσκεψή μου πριν καμιά βδομάδα στο Water Inn το είχα στο μυαλό μου και σήμερα αποφάσισα να αρχίσω να το ψάχνω σιγά σιγά.

Στόχος ένα συμμαζεμένο tank μόνο για Clowns και Host μαλακό. Ξέρω ότι με τις ανεμώνες βαδίζω σε δύσκολο μονοπατι. Προτάσεις για εναλλακτικά host ζωάκια φυσικά είναι παραπάνω από καλοδεχούμενες.

Η πρώτες μου σκέψεις είναι για τα παρακάτω

Heteractis magnifica

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=486

Amphiprion ocellaris

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=617

Απ΄όσο είδα και στο υπόμνημα, αλλά και στο ευρετήριο, τα δύο παραπάνω είναι συμβατά.

Σαν πρώτη σκέψη έχω το tank που είχε το Water Inn μπαίνοντας δεξιά. :);)

Υπολογίζω το τελικό αποτέλεσμα για 2 ενήλικα ή περισσότερα μικρά clowns και 2 ή περισσότερες ανεμώνες.

Με βάση το μέγεθος του ενήλικου clown (~11cm max) και με βάση την υποτυπώδη εμπειρία μου, η πρώτη σκέψη μου για tank είναι κάτι γύρω στα 60-80 λίτρα, με σχετικά κυβικό σχήμα ώστε να μπορεί να οργανωθεί σαν reef και όχι σαν φυτεμένο σύν άλλα τόσα σε sump.

Πριν πάμε σε πιο τεχνικά θέματα, θα ήθελα τη γνώμη σας για το παραπάνω setup. Βιοσιμότητα, κινδύνους, εναλλακτικές...

Και.... τινάξτε τη μπανκα στον αέρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΚΟΚ ξέρω...

Πρώτο άρθρο που διάβασα και το μέγεθος της συγκεκριμένης ανεμώνης είναι άστα να πάνε...

Θα μπορούσε κάποιος με σχετική εμπειρία να μου προτείνει κάποιον άλλο συνδυασμό?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σύμφωνος με τα σχέδιά σου.

Η ιδέα για ένα ξεχωριστό ενυδρείο, που να φιλοξενεί μία ανεμώνη και κλόουν, είναι πολύ καλή.

Τα είδη που επέλεξες είναι συμβατά και ανθεκτικά. Όσον αφορά το τελικό μέγεθος, δεν πρέπει να σε ανησυχεί, γιατί είναι μάλλον απίθανο να μπορέσουν οι συγκεκριμένοι οργανισμοί, να το αποκτήσουν, σε συνθήκες αιχμαλωσίας, και μάλιστα σε τόσο μικρό όγκο νερού.

Θα έλεγα να προτιμήσεις μία ανεμώνη μετρίου μεγέθους και δύο κλόουν και αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις μία μικρή σαλιάρα και ένα goppy της άμμου.

Η ανεμώνη, για να διατηρείται υγιής και να αναπτύσσεται φυσιολογικά, θα πρέπει να της εξασφαλίσεις σωστή διατροφή, πράγμα που επιβάλει την παρουσία καλού skimming και χημικού φίλτρου.

Νομίζω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα με το όλο set up, αρκεί να ακολουθήσεις του κανόνες του φυσικού συστήματος.

Περιμένω με ενδιαφέρον την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενθαρρυντική η απάντησή σου Νίκο. Ομολογώ ότι ήμουν λίγο στο περίπου :)

ΟΚ πάμε για τα περαιτέρω...

Για τανκ σκεφτόμουνα κάτι σαν το μικρό της Juwel στα 120 λίτρα. Είναι μακρόστενο, οπότε με μια ψιλομετατροπή σκέφτομαι το μισό να χρησιμοποιηθεί κανονικά και το άλλο μισό να γίνει sump. Αυτό έχει το + ότι δεν χρειάζεται ξεχωριστός φωτισμός, ενώ μπορούνε εύκολα να μπούνε εκεί και τα υπόλοιπα μηχανήματα όπως το skimmer, το φίλτρο οι αντλίες κλπ.

Μήπως είναι καλύτερα να δώ κάτι σε ιδιοκατασκευή? Έτσι κι αλλιώς καπάκι δεν είνα απαραίτητο, ενώ ο φωτισμός θα αλλαχτεί σίγουρα. Εδώ θα χρειαστώ βοήθεια όμως ;)

Τι διαστάσεις θα προτείνατε για να είναι άνετο και στις 3 διαστάσεις του το τανκ?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες και από εμένα στο AQUAZONE

Πολύ ωραία η σκέψη σου για το clown aquarium!!!

Η γνώμη μου είναι να στραφείς προς ιδιοκατασκευή. Νομίζω θα είναι πιο εύκολο για εσένα να στήσεις έτσι το ενυδρειάκι σου

Όσο αρορά τις διαστάσεις εξαρτάται από το μέρος που θα τοποθετηθεί!!!

Εγώ θα έκανα ένα ωραιότατο κυβάκι 45Χ45Χ45!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα σχέδια σου για το set-up.

Kάπως έτσι άρχισα και εγώ.

Aν θες κάτι έτοιμο η juvel είναι εγγύηση ,αλλά με το τίμημα ότι δεν θα μπορείς να έχεις υπερχύλιση με τρύπα για sump.

Αν όμως σ' αρέσουν οι ιδιοκατασκευές τα modifications και να φτιάξεις ένα σύστημα όπως το έχεις φανταστεί ,

τότε do it yourself.

Kαλή αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκεφτόμουνα για ένα Juwel στα 120 λίτρα και να το χωρίσω στη μέση. Το μισό να γίνει τάνκ και το μισό sump. Έτσι θα μπορώ μεσα στο ίδιο να έχω και την υπερχείλιση και όλα τα υπόλοιπα. + ότι δεν θα χρειαστεί ξεχωριστός φωτισμός για το sump...

Απλά το αισθητικό κομμάτι θα είναι λίγο περίεργο....

θα το ψάξω περισσότερο... Ιδανικά θα ήθελα ιδιοκατασκευές και κρυμμένο τελείως το sump, αλλά θα φανεί πως θα πάει η έρευνα...

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρουσα η σκέψη σου αλλά νομίζω θα μπλεχτείς σε διαδικασία χωρίς ιδιαίτερο λόγω!!!

Η γνώμη μου είναι να στραφείς προς ιδιοκατασκευή. Νομίζω θα είναι πιο εύκολο για εσένα να στήσεις έτσι το ενυδρειάκι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με το φυτεμένο να είναι σχεδόν έτοιμο από πλευράς στησίματος, με τρώει πλέον πολύ να συνεχίσω την παρούσα σκέψη. Δυστυχώς το βαλάντιο είναι πλέον σχετικά περιορισμένο λόγω αλλαγής αυτοκινήτου (1,8Τ quattro baby :hysterical: ), οπότε το στήσιμο θα έχει ως εξής.

  • Ιδιοκατασκευή 60χ30χ40 (~60λίτρα)
  • Χώρισμα εσωτερικό στην πλάτη, δίνοντας 10 εκατοστά (12 λίτρα) για χώρο για να κρυφτούνε οι αντλίες και το χημικό και να χρησιμοποιηθεί σαν refugium/sump με chaeto για καλύτερη απονιτρικοποίηση.
  • Skimmer δεν θα χρησιμοποιηθεί αφού πιστεύω ότι τα λίγα λίτρα και η χαμηλή ιχθυοφόρτιση δεν θα προξενίσουνε προβλήματα. Αλλαγές θα γίνονται εβδομαδιαία ~25% με απιονισμένο νερό.
  • 1 αντλία Εheim 1000 (300l/h) και ο κυκλοφορητής του χημικού θα αναλάβουνε την κυκλοφορία του νερού (περίπου χ10 τα λίτρα).
  • Για χημικό θα χρησιμοποιηθεί ένα Εheim 2210 με σφουγγάρι, αντιφώσφορο, άνθρακα και υαλοβάμβακα.
  • Το μήκος επιλέχτηκε για να χωράει Τ5 λάμπες 24W (55cm). Μία ακτινική μπροστά και μια marine white πίσω για να φωτίζει λίγο και το refugium σε ξεχωριστά ballast και με ανακλαστήρες. Αργότερα ίσως προστεθεί σύστημα ανατολής δύσης.
  • Τέλος θερμαντήρας 100W και ανεμιστήρας.
  • 5 κιλά LR και περίπου 10 αραγωνίτης θα αναλάβουνε τη βιολογική υποστήριξη του νερού.
  • Από ψαράκια ο στόχος είναι για 2 clown όπως αυτά που περιέγραψα πιο πάνω. Από κει και πέρα θα μπεί επίσης και κάποιο συνεργείο καθαρισμού παρασίτων και άλγης. Σαλιγγάρια, γαρίδες κλπ, ίσως και κάποιο μικρό αλγοβόρο ψαράκι.
  • Για host θα επιλεγεί κάποιο σαρκόφυτο για να αποφύγω τις ανεμώνες, αφού είμαι και νέος, ενώ θα επιλεγούνε και κάποια άλλα εύκολα κοραλάκια όπως botton polyps κλπ γιατί θέλω και λίγο χρωματάκι :rasp:

Θα φτιάξω και αύριο ένα διάγραμμα του πως σκέφτομαι το πίσω μέρος για να καταλάβεται τι έχω στο μυαλό μου.

Παρακαλώ τα σχόλιά σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Ο όλος σχεδιασμός είναι μια χαρά.

Τώρα απομένει η πρακτική εφαρμογή.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά .

.. περιμένουμε και τις λεπτομέρειες του σχεδιασμού :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αυτό το project καθώς είναι κάτι που σκέφτομαι και εγώ (μαζί με τα παρακάλια από τις κόρες μου για nemo :hysterical: )

Αν δεν με φόβιζε τόσο το κόστος :rasp::rasp::P . . .

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω μια χαρα!!! Αψογος!

Περιμένουμε τη συνεχεια... '

και τις foto!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αυτό το project καθώς είναι κάτι που σκέφτομαι και εγώ (μαζί με τα παρακάλια από τις κόρες μου για nemo :hysterical: )

Αν δεν με φόβιζε τόσο το κόστος :rasp::rasp::P . . .

Όπως έχει αναφερθεί ξανα..."το αλατάκι είναι νόστιμο".

Όσον αφορά το κόστος, δεν νομίζω να ξεπερνά το αντίστοιχο ενός βιοτοπικού ενυδρείου, γλυκού νερού.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα υπολογίζω θα βγεί γύρω στα 500-600 ευρό, συνυπολογίζοντας τα ψάρια και κάποια κοραλάκια.

Oρίστε και αυτό που έχω στο μυαλό μου.

post-3950-1180643346_thumb.jpg

Το διαχωριστικό θα είναι πάνω από το dsb (10cm) και οι έξοδοι των αντλιών θα περάσουνε με σωλήνες κάτω από το dsb και όπου χρειαστεί για να "αερίζουνε" το βράχο. Το επίπεδο του νερού θα συμπίπτει με το ύψος του διαχωριστικού για να λειτουργεί σαν υπερχείλιση. Η εγκοπή θα βοηθάει σε περίπτωση εξάτμισης ώστε να μην πέσει πολύ η στάθμη στο sump σε περίπτωση εξάτμισης και δημιουργήσει πρόβλημα στην αντλία του χημικού.

Πλήζ κόμεντς :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Γιατί να κάνεις αυτή την κατασκευή? Γιατί δεν κάνεις το διαχωριστικό τζάμι μέχρι τον πάτο του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Με τη μικρή μου εμπειρία/διάβασμα θεωρώ ότι ένα ενιαίο dsb μπρός-πίσω θα αποκτήσει πιο γρήγορα την απαραίτητη βιολογία στο σύνολό του ενώ ενδεχομένως να λειτουργεί καλύτερα από το αν απομονώσω αραγωνίτη στο πίσω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχουν παρεξηγηθεί κάποια πράγματα…

Από το dsb και τους μικροοργανισμούς που θα αναπτυχθούν σε αυτό δεν περιμένουμε να στηρίξουμε την βιολογία του ενυδρείου μας. Με την δημιουργία και χρήση dsb στοχεύουμε στην απονιτροποίηση από αναερόβια βακτήρια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι θα απομονώσεις τον αραγωνίτη πίσω…

Dsb μπορείς να κάνεις και στο κυρίως ενυδρείο…

Link to comment
Share on other sites

Όταν έλεγα για την "απαραίτητη βιολογία στο σύνολό του" εννοούσα την απαραίτητη βιολογία που πρέπει να έχει ένα dsb, όχι ότι θα στηρίξω όλο το βιολογικό κύκλο σε αυτό. Αναφέρω εξ άλλου ότι θα βάλω και 10 κιλά βράχο.

Με την "απομόνωση" εννοούσα ότι αν φτάνει το διαχωριστικό μέχρι κάτω, χωρίζουμε το dsb του sump από αυτό του κυρίως ενυδρείου, όχι ότι θα το έχω μόνο πίσω.

Ένα τέτοιο διαχωρισμό του dsb στα 2 δεν βλέπω κάποιο λογικό λόγο να τον κάνω... Άν έχεις αντίθετη άποψη εννοείται ότι η άποψή σου είναι ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω καταλάβει καλά, πως θα τοποθετηθεί το DSB στο κυρίως ενυδρείο και στο ref, θα ήθελα να επισημάνω, ότι δεν πρέπει να υποτιμούμε τη βιολογική συμβολή ενός DSB, σε ένα σύστημα.

Τόσο στη νιτροποίηση, όσο και στην απονιτροποίηση, η συμβολή του είναι τεράστια και ανάλογη με την αντίστοιχη του βράχου. Σας υπενθυμίζω, ότι υπάρχουν συστήματα, που τρέχουν μόνο με άμμο, χωρίς καθόλου βράχο.

Πολλοί χομπίστες, όπως πολύ σωστά επισήμανε ο Νίκος, χρησιμοποιούν το DSB, αποκλειστικά και μόνο για την απονιτροποίηση, αφού η όλη βιολογία στηρίζεται στο ζωντανό βράχο, χωρίς να υπάρχει ανάγκη, πρόσθετης βιολογικής επεξεργασίας.

Προσωπική μου πεποίθηση πάντως, είναι, ότι όσο περισσότερα φυσικά βιολογικά υλικά μπορούμε να βάλουμε σε ένα σύστημα, καλό είναι να τα βάλουμε. Δεν θα βγούμε χαμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με ότι με το να προσθέσει τόσο λίγο υπόστρωμα στο sump-refugium σου δεν θα κερδίσεις τίποτα. Το μόνο που θα έχεις είναι προβλήματα λόγω ανάμιξης των φίλτρων και των κυκλοφορητών σου με το υπόστρωμα. Κατέβασε το τζάμι μεχρι κάτω και κάνε dsb στο κυρίως ενυδρείο. Σε συνδυασμό με το βράχο και τις χαμηλές απαιτήσεις του συστήματος θα είσαι μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλή αρχή στα σχέδια σου.

Συμφωνώ με το Νίκο να κατεβάσεις το τζάμι μέχρι κάτω οι λίγοι έχτρα πόντοι δεν θα σου προσφέρουν κάτι ενώ μπορεί να σου δημιουργήσουν προβλήματα. Σε ορισμένα πράγματα καλό είναι να ακολουθούμε την πεπατημένη ιδίως αν είναι η πρώτη μας κατασκευή αργότερα με το 3ο ή 4ο ενυδρείο σου πειραματίζεσαι περισσότερο.

Επίσης αφού πας για ιδιοκατασκευή δεν κατάλαβα τελικά γιατί έπεσες τόσο πολύ από τα 120 στα 60 λίτρα. Η άποψη μου είναι να φτιάξεις 120 λίτρα μικτά μαζί με την φιλτροπλάτη έτσι ώστε κάποια στιγμή να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για άλλο setup.

Επίσης θα σου έλεγα ότι αργά ή γρήγορα θα κουραστείς με τις συνεχείς αλλαγές νερού και θα ατονίσει το πρόγραμμα σου. Πρόσθεσε ένα μικρό skimmer μεταχειρισμένο και δεν θα το μετανιώσεις. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

OK θα το κάνω αυτό με το τζάμι.

Για τα λίτρα και το skimmer είναι βασικά θέμα κόστους, μιας και θα μπω στάνταρ σε πειρασμό να βάλω περισσότερα ψαράκια και βράχο, και θέλω να περιορίσω λίγο τον ενθουσιασμό μου για να μην ξεπαραδιαστώ...

Χώρια ότι σκέφτομαι τελικά να πάρω ένα έτοιμο boyu ή Juwel γιατί και από χρόνο είμαι λίγο άστα να πάνε...

Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλός ηρθες στα αλάτια φίλε dimkasta.

Όσον αφορά για την ανεμώνη που ανέφερες είναι από τα είδη με χαμηλά ποσοστά επιβίωσης στην αιχμαλωσία ακόμα και από πολύ έμπειρους χομπιστες όπως επίσης και το μέγεθος είναι απαγορευτικό για λίγα λίτρα.

Θα σου πρότεινα μια ανεμώνη του είδους Entacmaea quadricolor (Bubble anemone).Για εμένα μακράν η καλύτερη ανεμώνη για ενυδρείο και συμβίωση με Amphiprion occelaris και Amphiprion percula.

Δες και εδώ για τις ανεμώνες και την συμβίωση με τα clown.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2225

Όσον αφορά τα λίτρα του ενυδρείου θα συμφωνήσω με τον Αντρέα για περισότερα λίτρα.

60 με 120 λίτρα είναι πολύ κοντά στο γενικό κόστος με την διαφορά ότι στην δεύτερη επιλογή μπορείς να έχεις ομαλότερο ξεκίνημα με σταθερότερες τιμές κάτι που για να πετύχεις στα 60 λίτρα θέλει αρκετή υπομονή και το λάθος μπορεί να συμβεί πολύ πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαι καλά φίλε ΤΑΝ

Την ιδέα της ανεμώνης την έχω εγκαταλείψει μετά από κάποιο ψάξιμο εντός και εκτός ΑΖ.

Προς το παρόν σκέφτομαι να βάλω ένα Sarcophyton sp αλλά φυσικά θα ήθελα και την άποψή σας για αυτό, αλλά και για το είδος που θα πρέπει να προτιμήσω (sp, elegans κλπ)

Για τα έξτρα λίτρα καταλαβαίνω το σκεπτικό, δυστυχώς όμως το κόστος ανεβαίνει αρκετά. Μια πρόχειρη προσέγγιση είναι διπλάσιος αραγωνίτης, διπλάσιος βράχος, διπλάσιος φωτισμός, διπλάσιες αντλίες, διπλάσια ή και παραπάνω ιχθυοφόρτιση, skimmer, διπλάσιο χημικό, πολλαπλάσια κοραλλάκια, ενδεχομένως όσμωση κλπ...

Το κόστος μπορεί να ξεφύγει χαλαρά πάνω από το χιλιάρικο.

Ένα συστηματάκι με χαμηλή ιχθυοφόρτιση και μερικά μαλακά κοραλάκια δε πιστεύω ότι θα είναι δύσκολο στη συντήρηση και με λίγες πιθανότητες για εκπλήξεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...