Jump to content

Νέο ξεκίνημα για Clown Only


dimkasta

Recommended Posts

καλά κάνεις και προσέχεις στο θέμα της ανεμώνης ….

.. θέλει στρωμένο ενυδρείο και σωστές συνθήκες νερού.

.. να πω όμως ότι δεν είναι <απαγορευμένο> είδος λογο της ιδιαιτερότητας του ..

.. και εμείς εδώ στη Ελλάδα το παραφοβόμαστε ΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά από 6 μήνες... Παλιά ξυνά σταφύλια :lol:

Πάμε ξανά.

Ψάχνω αυτές τις μέρες για ένα BOYU (μάλλον ΜΤ50 γιατί ζήλεψα από του Στέφανου) για να το ξεκινήσω επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα ένα 60άρι εξάγωνο Μ&Α το οποίο μου άρεσε πολύ επειδή είναι ψηλό και έχει χώρο για μοντιφιές στο φωτισμό, το φίλτρο και τον εξαερισμό.

Επίσης ένα 100άρη θερμαντήρα και μια αντλία EHEIM στα 600l/h.

Μαζί με την αντλία του φίλτρου νομίζω θα είναι αρκετή για την κυκλοφορία. ε? τι λέτε? Δεν πάω για δύσκολα μόνο μαλακά κοραλάκια.

Τέλος, ένα σακούλι αλάτι κέντ και ένα υδρόμετρο (για αρχή μη βαράτε...)

Αύριο ξεκινάω με καλό καθάρισμα του ενυδρείου και προετοιμασία του πρώτου νερού...

Ερωτήσεις:

Πόσο περίπου νερό να ετοιμάσω? 2/3 του ενυδρείου είναι καλά αν υποθέσουμε 5-6κιλα βράχο και καμιά 10 εκ αραγωνίτη?

Αρχικά θα χρησιμοποιηθεί νερό βρύσης. Το απλό stress coat της API κάνει και για αποχλωριοποίηση σε θαλασσινό?

Απάτη ξέχασα να πάρω θερμόμετρο...

Σειρά θα έχει το φίλτρο που θα γεμίσει με αντιφώσφορο και άνθρακα.

Ερώτηση: Πόση ποσότητα θα με καλύψει για τα λίτρα μου? Βασικά για να δω αν με καλύπτει ο κάδος του ενσωματωμένου φίλτρου ή θα χρειαστεί καμιά μοντιφιά με τάπερ :lol:

Υαλοβάμβακας χρειάζεται εδώ?

Σειρά θα έχει η βάση του βράχου, έχω μερικές ιδέες εδώ, αλλά θα γράψω περισσότερα όταν έρθει εκείνη η ώρα.

Κάπου εκεί, αφού θα έχει σπάσει καλά και το αλάτι, θα μπεί και ο αραγωνίτης. Εφ'όσον το ύψος του τζαμιού είναι 40+ εκατοστά, πιστεύω με παίρνει για 10~ εκατοστά υπόστρωμα. Μάλλον θα είναι όλος ψόφιος.

Και μετά ο βράχος ~6κιλά, ανάλογα με τα κομμάτια που θα βρώ.

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφική προς το παρόν να κάνω και ένα φωτο-log.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές...

Βαράτε ελεύθερα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα καινούργια σου αποκτήματα!!!

Πιστεύω ότι είσαι καλυμμένος από κυκλοφορία. Θα φανεί στην πορεία.

Υπολόγιζε ότι το υδρόμετρο, μπορεί να σου δείχνει λιγότερη αλατότητα από την πραγματική. Έτσι μην υπερβείς τα 1024-1025.

Φτιάξε όσο νερό υπολογίζεις και κατόπιν αν υπερχειλίσει με την προσθήκη βράχου το αφαιρείς. Μην ψάχνεις να βρεις φυσικούς κανόνες για να γεμίσεις μια γυάλα με νερό!

Ίσως το απλό stress coat, σου αφρίσει πολύ το νερό. Υπάρχουν αποχλωριωτικά, που απευθύνονται σε θαλασσινό νερό. Πάντως δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, αν το χρησιμοποιήσεις.

Εμπειρικά, μια χούφτα άνθρακας και αντίστοιχα αντι-φως, πιστεύω θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα φίλε dimkasta!!!

προμηθεύσου ενα αντιχλώριο για θαλασσινό μέχρι να πάρεις συσκευή Α/Ο. Τώρα στην αρχή βάλε λίγο υαλοβαμβακα να μαζέψει την ασπρίλα απο τον αραγωνίτη.

Το υψος του υποστρώματος που αναφέρεις είναι καλό και θα δημιουργηθεί και DSB.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε και καμιά foto

Link to comment
Share on other sites

Το απλό stress coat της API κάνει και για αποχλωριοποίηση σε θαλασσινό?

Πολύ καλό αντιχλωριο στο Γλυκό νερό αλλά στην Θάλασσα όντος θα αφρίσει αρκετά για την πρώτη φορά που έτσι και αλλιώς θα έχεις αφρο και από την live sand δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά αργότερα καλύτερα να πας σε εταιρία που προορίζεται για θαλασσινό ενυδρειο.Για skimmer τι σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε σήμερα το νερό, αλατότητα σύμφωνα με το υδρόμετρο 1023, αλλά θα το ξαναδώ αύριο που θα χει σπάσει για τα καλά το αλάτι.

Θερμοκρασία 26.

Θεματάκια:

Η Eheim αντλία συντονίζει το έπιπλο με αποτέλεσμα έναν αρκετά βαθύ και έντονο ήχο... Καμιά συμβουλή? Ίσως τοποθέτηση της αντλίας με κάποιο άλλο τρόπο πέρα από τις βεντούζες?

Το φωτιστικό του ενυδρείου, όπως και η αντλία του φίλτρου του δουλεύουνε στα 12V και παίρνουνε ρεύμα και τα δύο από κοινό μετασχηματιστή. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει κάπως να κάνω πατέντα για να μπορέσω να έχω χρονοδιακόπτη στο φωτιστικό. Αυτό φυσικά αν και εφ'όσον δεν αντικατασταθεί τελείως το φωτιστικό με κάποιο άλλο.

Εδώ ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κανείς αν με βοηθήσει να καταλάβω τι είδους είναι το φωτιστικό. Η λάμπα μοιάζει με power compact, αλλά το γεγονός ότι τροφοδοτείται το ballast με 12V με κάνει σκεπτικό. Ξέρει κανείς σχετικά?

Όσο για skimming, αρχικά θα το παλέψω με συχνές αλλαγές. Αργότερα ίσως μπεί ένα μικρό skimmer ιδιοκατασκευή ή όχι, αλλά προς το παρόν το βαλάντιο είναι περιορισμένο.

Αυριο θα ετοιμάσω τη σχάρα για το βράχο και θα βάλω και 10 εκατοστά αραγωνίτη.

Αυτό που σκεφτόμουνα για να μην μπαίνω σε διαδικασίες με ποδαράκια, να βάλω μια πλαστική σχάρα και από κάτω σαν αποστάτη απο την άμμο πλαστικό υδραυλικό σωλήνα, ο οποίος θα πιαστεί με δεματικά και θα πατάει πάνω στην άμμο.

Αύριο θα μπεί επίσης και το υλικό στο φίλτρο.

Τέλος ερώτηση για το βράχο. Τι είναι καλύτερα πιστέυετε? Να τον βάλω περιμετρικά αφήνοντας σαν κοιλότητα στο κέντρο και μπροστά στο ενυδρείο ή να τον βάλω σε μια κεντρική στοιβα? Το να τον βάλω περιμετρικά θα δώσει περισσότερες θέσεις για κοραλάκια αλλά θα χρειαστούνε ενδεχομένως μικρότερα κομμάτια βράχου. Από την άλλη η κεντρική τοποθέτηση θα δώσει ένα στύλ πιο "ύφαλος". Εμφανισιακά έχω δεί όμορφα και από τα δύο στύλ. Πρακτικά όμως τι θα ήτανε καλύτερο? Επίσης να προτιμήσω μικρά ή μεγάλα κομμάτια βράχο? Καμιά συμβουλή για την αγορά του?

Τέλος μήκε μπλέ φόντο :lol:

Δυστυχως δεν έχω ακόμη τη φωτογραφική...

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το σώμα των αντλιών έρχεται σε επαφή με το τζάμι?? Κανονικά δεν θα έπρεπε να συντονίζει, αφού κάθεται πάνω στις βεντούζες. Αυτό θα μπορούσε να συμβεί, στην περίπτωση που οι βεντούζες έχουν ξεραθεί.

Νομίζω πως το φωτιστικό θα πρέπει να έχει ανεξάρτητη τροφοδοσία. Κάποια μετατροπή ή πατέντα θα χρειαστεί.

Τα ποδαράκια (υδραυλικοί σωλήνες), θα πρέπει να πατάνε στο κρύσταλλο του πάτου και όχι στην άμμο, γιατί σύντομα θα βυθιστούν.

Το στήσιμο του βράχου, είναι αυστηρά δική σου επιλογή, αρκεί το αποτέλεσμα να είναι λειτουργικό. Καλύτερα να προτιμήσεις μικρότερα κομμάτια βράχου, ώστε να αυξήσεις την συνολική επιφάνεια.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάτι σαν κι αυτό που χες φτιάξει εδώ δεν θα παίξει ε?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=5467

OΚ θα δώ μήπως μπορέσω να βρώ από τα ποδαράκια για ντουλάπια. Μια ερώτηση. Πώς τα στερεώνεις? Χρησιμοποιείς τις βίδες που έχουνε? Δεν υπάρχει κίνδυνος οξείδωσης?

Για την αντλία θα δοκιμάσω να της αλλάξω θέση μήπως βελτιωθεί λίγο. Εναλλακτικά, αν ρίξω κάτι σαν τραπεζομάντηλο πάνω στο έπιπλο, λογικά θα μειωθεί ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Η βάση της φωτογραφίας δεν αναφέρεται για DSB.

Τα ποδαράκια τα βρίσκεις στο Practiker ή στα μαγαζιά με είδη ντουλαπιών κουζίνας. Είναι ρυθμιζόμενα στο ύψος και έχουν τρύπες για βίδες. Αλλά εσύ δεν θα χρησιμοποιήσεις βίδες, θα τα δέσεις με Ται-ραπ, πάνω στη σχάρα.

Δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...si&img=2194

Link to comment
Share on other sites

Η βάση που έχεις στη foto δεν θα κάνει δουλειά σύντομα θα βυθιστεί και θα είναι άχρηστη.

Για την αντλία μπορείς να κάνεις το εξής. Να κόψεις μία λοριδα διαφανές plexy glass, να το τρυπήσεις και να δέσεις με δεματικά την αντλία επάνω. έτσι ούτε θα συντονίζει ούτε θα εχεις το πρόβλημα ξηραμένων βεντούζων.

Όπως σου ειπε και ο Νικος, μικρά κομμάτια βράχου για να αυξήσεις την επιφάνεια δράσης της βιολογίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο γυρίζει από χτες το αλάτι μόνο του, αλλά παραμένει μια θολούρα. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Δεν έχω βάλει τίποτε άλλο, ούτε βάση ούτε αραγωνίτη ούτε τίποτα. Μόνο το αλάτι της Κέντ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο γυρίζει από χτες το αλάτι μόνο του, αλλά παραμένει μια θολούρα. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Δεν έχω βάλει τίποτε άλλο, ούτε βάση ούτε αραγωνίτη ούτε τίποτα. Μόνο το αλάτι της Κέντ.

Είναι φυσιολογικό, αρκεί οι κυκλοφορητές να μην ανακατεύουν την άμμο, αν υπάρχει. Θερμαντήρα έχεις? Σε λίγο θα εκπλαγείς από τη διαύγεια του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο θερμαντήρας είναι μέσα και λειτουργεί. Αραγωνίτη δεν έχω βάλει ακόμη. Σε ευχαριστώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

3 ημέρες αργότερα η θολούρα παραμένει... :lol: Σημειωτέο ότι πριν μπεί το αλάτι, το νερό ήτανε τελείως διαυγές. Καλού κακού έβαλα και υαλοβάμβακα στο φιλτράκι να μαζέψει ότι βρώμα πιθανώς να υπάρχει.

Σήμερα έχουμε ψώνια...

Αν όλα πάνε καλά θα μπεί η βάση, ο ψόφιος αραγωνίτης και το υλικό στο φίλτρο.

Να περιμένω να κρυσταλιάσει τελείως το νερό πριν βάλω το βράχο?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σιγουρευτεις οτι το αλατι εχει σπασει/διαλυθει εντελως πριν βαλεις κατι αλλο.... μην βαλεις ουτε νεκρο αραγωνιτη ωστε να μπορουν οι κυκλοφορητες να γυριζουν το αλατι σωστα! Αστο να καθαρισει, να διαλυθει ολο το αλατι και μετρα να δεις που ειναι η αλατοτητα σου πριν βαλεις οτιδηποτε ζωντανο (και βραχο...)

Link to comment
Share on other sites

OK θα περιμένω κανα δυο μέρες ακόμη να δω τι γίνεται... Έτσι κι αλλιώς τεμπέλιασα χτές. Είναι λογικό όμως? Αλάτι Κέντ χρησιμοποίησα. Τόσο πολύ κάνει να σπάσει? Αύριο θα βάλω και το χημικό υλικό να μαζέψει ότι υπάρχει και βλέπουμε...

Επίσης ο υαλοβάμβακας έχει μαζέψει λίγη βρώμα μέσα σε 2 μέρες. Απ'όσο φαίνεται θα πρέπει σύντομα να πάρω όσμοση ή να χρησιμοποιώ έτοιμο νερό. Θα δούμε...

Έχω σκεφτεί και κάτι για sump/refugium/skimmer που είναι πολύ εύκολο και φτηνό. Το έχω ήδη ξεκινήσει και θα γράψω αναλυτικά σε κάποια φάση στο ξεχωριστό τόπικ που άνοιξα.

Link to comment
Share on other sites

4 μέρες μετά η θολούρα παραμένει.... :lol:

Είναι λογικό ρε παιδιά?

Από το Σάββατο έχω μέσα και από μιά χούφτα matrix carbon και phosguard της Seachem. (Ξεπλύθηκαν καλά πριν μπούνε).

Σήμερα το πρωί αποσύνδεσα τελείως τις αντλίες για να κάτσει η θολούρα να δώ από τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

από τις 4 του μήνα που έβαλες αλάτι ..

μέχρι σήμερα έχουν περάσει 7 μέρες .. τι δεν έχω καταλάβει καλά ?

όπως και να είναι , αν υπάρχει θολούρα ακόμα , κάτι δεν πάει καλά ..

το ενυδρείο έχει μόνο αλατισμένο νερό και τα υλικά που αναφέρεις στο φίλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα από την προηγούμενη φορά που έγραψα...

Ναι μόνο αυτά. Το μόνο που πάει το μυαλό μου είναι ένα σακουλάκι άνθρακα που είχε το φίλτρο από τη μαμά του και το οποίο το άφησα 1 μέρα μέσα στο φίλτρο με τον υαλοβάμβακα χωρίς να τα ξεπλύνω.

Να το αδειάσω και ξανά από την αρχή?... Απάτη...

Ή να βάλω υαλοβάμβακα μπας και τη μαζέψει?

Αλατότητα στο 1024 με λίγη εξάτμιση που είχα.

Aπό κοντινή ματιά που ρίχνω με το φωτιστικό αναμμένο, φαίνεται σαν νέφος από πυκνή σκόνη.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...