Jump to content

Νέο ξεκίνημα για Clown Only


dimkasta

Recommended Posts

Φιλε μου dimkasta σιγουρα κατι συμβαινει και καποιος αλλος ειναι ο λογος οπου το νερο δεν ειναι διαυγη ακομη.

Αυτοπου ηθελα να σου επισημανω ειναι,παραπανω οπου αναφερες για τον ενεργο Ανθρακα οπου δεν ξεπλυνες

πριν απο την χρηση του,πανω σαυτο ηθελα να επισημανω πως κι εγω καθε μηνα που αλαζω Ενεργο Ανθρακα

και Αντιφοσφωρο δεν τα ξεπλενω κι εγω απλα με το που βαζω σε λιτουργεια το φιλτρο το πρωτο νερο που ερχεται απο την εξαγωγη το ριχνω σε ενα κουβα και τα πρωτα 2, 3 λιτρα του νερου εχει χρωμα μαυρωπο οπου

αυτο οφειλεται στον Ανθρακα,και μετα απο 2,3 λιτρα το νερο ερχεται καθαρο και διαυγεις οπως δηλαδη πρεπει

να ειναι.Ετσι η δικη μου γνωμη ειναι πως ο Ανθρακας δεν φταιει στο προβλημα σου γιατι ο υαλοβαμβακας

θα τραβουσε την τυχων μαυριλα.Η δικη μου γνωμη ειναι να αφησεις το συστημα σου κανα δυο μερες ακομα λειτουργειας και στην συνεχεια θα δουμε πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

PH 8,2

KH 11

Για σβέστιο και μαγνήσιο δεν έχω ακόμη τέστ.

Έβαλα καθαρό βαμβάκι και θα το αφήσω κανα δυο μέρες ακόμη.

Στο μεταξύ πήρα και τα υλικά για τη σχάρα, οπότε θα μπεί σήμερα και αυτή (αν βρω επιτέλους που έβαλα τα tie wrap...)

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Κent Marine salt, αυτό στο ρόζ μώβ σακουλάκι.

Διάβασα ότι πολλοί το χρησιμοποιείτε και το προτείνετε εδώ, οπότε και το προτίμησα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω ότι το kent είναι <αδύναμο> σε alkalinity ..

με ποιο τεστ μετράς ?

<παίζει> το ενδεχόμενο να έχει πάρει υγρασία το αλάτι ..

ήταν <πετρωμένο> στη σακούλα ?

το λέω με επιφύλαξη γιατί δεν γνωρίζω τις συνέπειες που θα είχε κάτι τέτοιο.. ..

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω συνεχισε να ενημερωνεις νομιζω πως ειμαι ομοιοπαθης στο θεμα του αλατιου...:thumbup: ,

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μετρήσεις αμμωνία και νιτρώδη?

Link to comment
Share on other sites

Mε μόνο αλάτι μέσα δύσκολο να έχω αλλά θα κάνω μια μέτρηση το μεσημέρι να δοκιμάσω και τα τεστάκια.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να φταιει το αντιχλωριο ? δυσκολο μετα απο τοσες μερες αλλα .... ψαχνουμε οτι μπορουμε...

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω το απόγευμα σε ένα ποτήρι να διαλύσω λίγο αλάτι να δω τι θα γίνει. Σκέτο και με αντιχλώριο μπας και το εντοπίσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Έκανες μέτρηση αμμωνίας και νιτρωδών???

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις όλες 0.

Και νιτρικά και νιτρώδη και αμμωνία.

Έβαλα σε ένα ποτήρι νερού μια κουταλιά σούπας αλάτι και περιμένω να δώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μπα τα ίδια...

Το ίδιο έχω και στο ποτήρι, οπότε είναι από το αλάτι...

Εσύ τι αλάτι έβαλες?

Νερό βρύσης?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο αναλυτικότερα οι παρατηρήσεις από το πείραμα με το ποτήρι.

Δεδομένα

1 ποτήρι νερού. Νερό βρύσης διαυγές, χωρίς παράγωγα αζώτου.

Προσθήκη μιας κουταλιάς σούπας αλάτι Kent

Ανακάτεμα κάθε μισή ώρα για 2 ώρες.

Το νερό είναι αρκετά διαυγές με μόνο κάποιους κόκους να είναι εμφανείς.

Το μείγμα αφέθηκε έτσι για περίπου 7 ώρες κατά τη διάρκεια της νύχτας σε θερμοκρασία περίπου 15-20 βαθμών.

Το πρωί στο νερό είχε αναπτυχθεί μια έντονη θολούρα.

Υπάρχει περίπτωση το αλάτι να αντιδρά με κάτι στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα το marine salt τησ seachem....και παρατηρω πως το αλατι διαλυεται αλλα εχω πολυ θολουρα...

Link to comment
Share on other sites

Άφησα και μόνο του ένα ποτήρι νερό να δώ μήωπς θολώνει έτσι κι αλλιώς αλλά τίποτα, όπως ήτανε αναμενόμενο, αφού το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και για το φυτεμένο.

Όπως φαίνεται μάλλον κάτι φταίει είτε με το αλάτι, είτε με το συνδυασμό του με το νερό.

Θα πάρω το απόγευμα και ένα μπετόνι αποσταγμένο νερό για να δοκιμάσω και πάλι στο ποτήρι.

Όπως φαίνεται πάμε από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Το αποσταγμένο νερό σήμερα ήτανε απόλυτα διαυγές.

Οπότε κάτι φταίει στο νερό του δικτύου.... ΦΤΟΥ

Πάμε για ΡΟ και ξανά από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ πολυ ενδιαφερουσα η παρατηρηση σου... το ιδιο παρατηρεις και οταν εχεις βαλει αντιχλωριο και οταν δεν εχεις βαλει ?

Χρησιμοποιω το ιδιο αλατι αλλα παντα με νερο απο ΑΟ και δεν ειχα ποτε αντιστοιχο προβλημα... Το θεμα ειναι ομως τι μπορει να φταιει στο νερο και να το προκαλει αυτο ? Το αντιχλωριο θα το δεχομουν αλλα στο σκετο νερο δεν το εχω ξανακουσει και με εντυπωσιαζει!

Link to comment
Share on other sites

αν μετρήσουμε kh , ca , mg στο αλατισμένο νερό πριν και μετά την θολούρα θα δούμε αν έχουμε καθίζηση που είναι ένα ενδεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

Οι δοκιμές στο ποτήρι έγιναν και οι δύο σε νερό χωρίς αντιχλώριο, οπότε είναι άσχετο. Το πρόβλημα είναι στο νερό.

Θα δω αν μπορώ να πάρω τέστ αύριο για ασβέστιο και μαγνήσιο.

Έτσι κι αλλιώς όμως πάμε από την αρχή με ΡΟ...

Link to comment
Share on other sites

Και η εκδοχη του Τασου για ιζηματοποιηση (καθιζηση κτλ...) ασβεστιου ειναι λογικη... οταν μετρησεις θα το δουμε και αυτο...

ΜΗΠΩΣ εριξες και τιποτα αλλο εκτος απο αλατι ? κανενα buffer ph, αλκαλικοτητας κτλ ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...