Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Καλημερα !! 

 

Να Μας Ζησουνε!!

 

 

Καλημέρα 

και στα δικά σας οι ελεύθεροι :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

για να δουμε ρε συ  .. θα αποφασισει να σοβαρευτει ο αλητηριος, ο ακουρευτος .. ο τεντι μποις ??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

20190510_180459.jpg

Καλιο!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλιο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και σίδηρο,ναι; ή μόνο κάλιο να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος thedrowningman έγραψε:

για να δουμε ρε συ  .. θα αποφασισει να σοβαρευτει ο αλητηριος, ο ακουρευτος .. ο τεντι μποις ??

Μπα.. περνάει δίπλα του και δεν της δίνει σημασία.. κ εγώ νόμιζα θα την κάνει κυρία Κιλλερίνα :rolleyes:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Και σίδηρο,ναι; ή μόνο κάλιο να πάρω;

Φαινεται μονο καλιο θελει  Hygrophila σου.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φαινεται μονο καλιο θελει  Hygrophila σου.:)

Μπορεί και να μπερδευτώ και να παραγγείλω κανένα που λέει calcium, ξανθιά φορέβερ :hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Κόκκινο "εύκολο" φυτάκι ludwigia repens rubin,ναι; ή υπάρχουν κ άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο ναι αλλά όχι το συγκεκριμένο γιατί μεγαλώνει αρκετά. Δες και την μικρότερη έκδοση. Αν δεν το βρεις σαν ludwigia sp. η άλλη ονομασία είναι ludwigia palustris.

Που θα το βάλεις κ αυτό βρε? :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Εύκολο ναι αλλά όχι το συγκεκριμένο γιατί μεγαλώνει αρκετά. Δες και την μικρότερη έκδοση. Αν δεν το βρεις σαν ludwigia sp. η άλλη ονομασία είναι ludwigia palustris.

Που θα το βάλεις κ αυτό βρε? :hehe:

 

Α,τέλεια,αυτήν θα πάρω τότε.. 

τί εννοείς πού; χωράνε πολλά ακόμα :D

Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις χώρο κομπλέ. :thumbup: 

εγώ είχα αυτό το φυτό μαζί με μπουκάλα διοξειδίου και βλέπω ότι έχει κάποιες απαιτήσεις σε διοξείδιο. εξέλ ρίχνεις? 

 

Υ.Γ: Ενημέρωσε μας για το κορίτσι!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

αφού έχεις χώρο κομπλέ. :thumbup: 

εγώ είχα αυτό το φυτό μαζί με μπουκάλα διοξειδίου και βλέπω ότι έχει κάποιες απαιτήσεις σε διοξείδιο. εξέλ ρίχνεις? 

 

Υ.Γ: Ενημέρωσε μας για το κορίτσι!!! 

Για την ludwigia λες; εύκολο εγώ εννοώ να μη χρειάζεται τέτοια πράγματα.. 

flourish ρίχνω κ κάτι ταμπλέτες είχα βάλει κάτω.. θα πάρω κ κάλιο..

το κορίτσι κομπλέ,κόβει βόλτες,παίρνει χρώμα μπλε-κόκκινο, μέχρι στιγμής όλα καλά :)

μετά που θ ανάψει το φως θα βγάλω πάλι φωτό..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξω φιλτράκι,θα βάλω ένα κρεμαστό,αυτό εκεί στη γωνία πιάνει χώρο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:)Ομορφαίνει σιγά σιγά η μικρή!

Την ludwigia sp. δεν θα σου την πρότεινα καθώς το "εύκολο" είναι σχετικό. Δηλ. σε μένα που τα ενυδρεία μου είναι με απλές λάμπες και χωρίς CO2 αργοπεθαίνει.

Είναι πανέμορφο φυτό και το πήρα παρασυρμένη από το "ευκολη" (χωρίς να διαβάσω το προφίλ που έχει εδώ) θεωρώντας ότι το πολύ πολύ να μην κοκκινίσει. :(

Το φιλτράκι στην θέση σου δεν θα το άλλαζα. Δεν πιστεύω ότι είναι ζωτικής σημασίας ο χώρος που καλύπτει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Ομορφαίνει σιγά σιγά η μικρή!

Την ludwigia sp. δεν θα σου την πρότεινα καθώς το "εύκολο" είναι σχετικό. Δηλ. σε μένα που τα ενυδρεία μου είναι με απλές λάμπες και χωρίς CO2 αργοπεθαίνει.

Είναι πανέμορφο φυτό και το πήρα παρασυρμένη από το "ευκολη" (χωρίς να διαβάσω το προφίλ που έχει εδώ) θεωρώντας ότι το πολύ πολύ να μην κοκκινίσει. :(

Το φιλτράκι στην θέση σου δεν θα το άλλαζα. Δεν πιστεύω ότι είναι ζωτικής σημασίας ο χώρος που καλύπτει.

Έχεις να μου προτείνεις άλλο κόκκινο; που να μη γίνεται θηρίο όμως :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@gyristroula φοβάμαι πως όχι. Δεν είναι ότι έχω ψάξει όλα τα φυτά αλλά ότι είδα δεν κάνει για ενυδρεία όπως τα δικά μας (low maintenance). Δεν ξέρω αν κάτι κάνω λάθος εγώ ή τί παίζει με excel κλπ δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Την ludwigia sp. απλά την εχω (για λίγο ακόμα) οπότε κρίμα να την κλάψεις και εσύ.

Δες και εδώ που κάποιος είχε παρόμοια απορία (τελευταίο post τερμα κάτω )

 

Έγινε επεξεργασία - gixxer
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

@gyristroula φοβάμαι πως όχι. Δεν είναι ότι έχω ψάξει όλα τα φυτά αλλά ότι είδα δεν κάνει για ενυδρεία όπως τα δικά μας (low maintenance). Δεν ξέρω αν κάτι κάνω λάθος εγώ ή τί παίζει με excel κλπ δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Την ludwigia sp. απλά την εχω (για λίγο ακόμα) οπότε κρίμα να την κλάψεις και εσύ.

Δες και εδώ που κάποιος είχε παρόμοια απορία (τελευταίο post τερμα κάτω )

 

Έψαχνε όμως για μέτρια κ δύσκολα :(

Link to comment
Share on other sites

@Φρου Φρου να πάρεις ό,τι θες, έχουμε μικρή αλλαγή νερού, κλάδεμα-φύτεμα, σαλιγκαροέξωση, κ ίσως καθάρισμα τζαμιών ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Άει μαρή...Για τη λάντζα μας φωνάζεις;:bigemo_harabe_net-75:

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, gyristroula said:

Έψαχνε όμως για μέτρια κ δύσκολα :(

Βρε γι' αυτό σου είπα τελευταίο post τερμα κάτω, λέει:

"Τέλος αν θέλει κανείς λίγο κυριολεκτικά εύκολο χρώμα , μπορεί απλούστατα να βάλει :

Cryptocoryne Wendtii Brown (ροζ η κάτω επιφάνεια των φύλλων της- καφέ η από πάνω ακόμα και χωρίς διοξείδιο και με χαμηλό φωτισμό, συνίσταται υπόστρωμα)

Kleiner Bar ή Tornado ή Red Leopard ή αντίστοιχους (έχουν πορφυρά φύλλα σε καλό φωτισμό, αλλά συνίσταται θρεπτικό υπόστρωμα)

Hygrophila Polysperma Sunset (παίρνει κιτρινοπορτοκαλί χρωματισμό σε καλό φωτισμό και αποκτά κόκκινα/ροζ νεύρα στα φύλλα)

Nymphea Species (νούφαρα που βγάζουν είτε κιτρινά είτε ροζ φύλλα με έντονα κόκκινα στίγματα, πανέμορφη αντίθεση... συνίσταται θρεπτικό υπόστρωμα όμως)

Rotala Rotundifolia (τα ανώτερα φύλλα της θα γίνουν πορτοκαλοροζ)"

 

Δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ονειρεύεσαι το ξερω αλλά τί να σε κάνω... έβαλα κάτι απομεινάρια ludwigia sp σε ένα 10λτ που θα βαλω γαριδούλες και εχει ένα φωτιστικό απλό μεν αλλά καλύτερο των άλλων που έχω, θα δείξει και θα ενημερώσω.

 

:)Μου αρέσει πολύ η hydrophila σου! Θα την βάλω κι εγώ στο μεγάλο!

Την φακή την πέθανες τελικά (άλλος έχει το όνομα και άλλος την χάρη) ούτε φυλλαράκι δεν βλέπω! Η δικιά μου αυτοκτονεί και γλυτώνω το φονικό:wacko:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...