Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Βρε γι' αυτό σου είπα τελευταίο post τερμα κάτω, λέει:

"Τέλος αν θέλει κανείς λίγο κυριολεκτικά εύκολο χρώμα , μπορεί απλούστατα να βάλει :

Cryptocoryne Wendtii Brown (ροζ η κάτω επιφάνεια των φύλλων της- καφέ η από πάνω ακόμα και χωρίς διοξείδιο και με χαμηλό φωτισμό, συνίσταται υπόστρωμα)

Kleiner Bar ή Tornado ή Red Leopard ή αντίστοιχους (έχουν πορφυρά φύλλα σε καλό φωτισμό, αλλά συνίσταται θρεπτικό υπόστρωμα)

Hygrophila Polysperma Sunset (παίρνει κιτρινοπορτοκαλί χρωματισμό σε καλό φωτισμό και αποκτά κόκκινα/ροζ νεύρα στα φύλλα)

Nymphea Species (νούφαρα που βγάζουν είτε κιτρινά είτε ροζ φύλλα με έντονα κόκκινα στίγματα, πανέμορφη αντίθεση... συνίσταται θρεπτικό υπόστρωμα όμως)

Rotala Rotundifolia (τα ανώτερα φύλλα της θα γίνουν πορτοκαλοροζ)"

 

Δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ονειρεύεσαι το ξερω αλλά τί να σε κάνω... έβαλα κάτι απομεινάρια ludwigia sp σε ένα 10λτ που θα βαλω γαριδούλες και εχει ένα φωτιστικό απλό μεν αλλά καλύτερο των άλλων που έχω, θα δείξει και θα ενημερώσω.

 

:)Μου αρέσει πολύ η hydrophila σου! Θα την βάλω κι εγώ στο μεγάλο!

Την φακή την πέθανες τελικά (άλλος έχει το όνομα και άλλος την χάρη) ούτε φυλλαράκι δεν βλέπω! Η δικιά μου αυτοκτονεί και γλυτώνω το φονικό:wacko:

Στο τέλος θα πάρω ένα πλαστικό κόκκινο φυτάκι να ξεμπερδεύω :hehe:

αν δεις κάτι με τη ludwigia πες μου ;) 

Η hygrophila που έχω είναι η polysperma rosanervig, υποτίθεται θα γινόταν κόκκινη αλλά τελικά μου φαίνεται θέλει πολύ φως.. αν θες μπορώ να σου στείλω,κλαδεύω συνέχεια,ψηλώνει πολύ ;)

φακή όποτε βλέπω κάνα κομματάκι το βγάζω, δεν την αφήνω να γεμίσω πάλι :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gyristroula Πως την εξοντωσες τελικά την φακή;

Εγώ μέρα παρά μέρα βγάζω το κερατοφυλλο και την camboba από την επιφάνεια και τα ξεπλενω γτ κολλάει επάνω τους πολύ φακή και φεύγει βσιγα σιγά αλλά φοβάμαι μην χαλάσω τα φυτά αυτά έτσι με το συχνό πλύσιμο...Για αποχή δεν το συζητώ γιατί τα γκαπυ έρχονται και μπαίνουν μέσα από μόνα τους και φοβάμαι μη βγάλω κανένα και δεν τον πάρω πρέφα!

?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Σπύρος Μαγιόγλου έγραψε:

@gyristroula Πως την εξοντωσες τελικά την φακή;

Εγώ μέρα παρά μέρα βγάζω το κερατοφυλλο και την camboba από την επιφάνεια και τα ξεπλενω γτ κολλάει επάνω τους πολύ φακή και φεύγει βσιγα σιγά αλλά φοβάμαι μην χαλάσω τα φυτά αυτά έτσι με το συχνό πλύσιμο...Για αποχή δεν το συζητώ γιατί τα γκαπυ έρχονται και μπαίνουν μέσα από μόνα τους και φοβάμαι μη βγάλω κανένα και δεν τον πάρω πρέφα!

?

Μία φορά έβγαλα όλα τα φυτά επιφάνειας, τα έπλυνα πάρα πολύ καλά κάτω από τη βρύση ένα ένα, και τις ρίζες τους, καθάρισα την επιφανεια στο ενυδρείο να μην υπάρχει τίποτα και ξαναέβαλα τα φυτά πάνω

και απλά από τότε όποτε βλέπω κάποια πρασινάδα μικροσκοπική την βγάζω επιτόπου με το χέρι.. 

Link to comment
Share on other sites

Αν η λεγάμενη μπήκε σκόπιμα μπροστά (πράγμα καθόλου απίθανο, καθώς οι γυναίκες θέλουν πάντα να είναι το επίκεντρο)

τότε μιλάμε για "σκόπιμο photobomb".

Αν η λεγάμενη περνούσε όλως τυχαίως (σιγά μην περνούσε, λέμε τώρα) τότε μιλάμε για "ακούσιο photobomb".:)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Αν η λεγάμενη μπήκε σκόπιμα μπροστά (πράγμα καθόλου απίθανο, καθώς οι γυναίκες θέλουν πάντα να είναι το επίκεντρο)

τότε μιλάμε για "σκόπιμο photobomb".

Αν η λεγάμενη περνούσε όλως τυχαίως (σιγά μην περνούσε, λέμε τώρα) τότε μιλάμε για "ακούσιο photobomb".:)

Νομίζω πως το έκανε σκόπιμα :rolleyes:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι είπα;:hehe:

Αν και στην αρχή νόμισα ότι κάτι έπαθε ο Αφρικανός και του σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο...:hehe:

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.. η Κιλλερίνα πηδάει για να πιάσει την τροφή μόλις πλησιάζω κ βλέπει τα φλέικς 

πήρε δυο τρία από το δάχτυλό μου

έχω πάθει σοκ

ο άλλος τίποτα, περιμένει πάντα να την ρίξω, τεμπέλης.. 

Link to comment
Share on other sites

:)Μπράβο του κοριτσιού!

Ασε τον άλλο ήρεμο να πάει καλά η συμβίωση.

On 5/12/2019 at 4:30 PM, gyristroula said:

Στο τέλος θα πάρω ένα πλαστικό κόκκινο φυτάκι να ξεμπερδεύω :hehe:

αν δεις κάτι με τη ludwigia πες μου ;) 

Η hygrophila που έχω είναι η polysperma rosanervig, υποτίθεται θα γινόταν κόκκινη αλλά τελικά μου φαίνεται θέλει πολύ φως.. αν θες μπορώ να σου στείλω,κλαδεύω συνέχεια,ψηλώνει πολύ ;)

Σε ευχαριστώ πολύ! Την έχω παραγγείλει! Αν πάει καλά η ludwigia θα σου στείλω εγώ!

Πάντως σε ροζακι μονο την έχω δει την δικιά σου, όχι σε κόκκινο - ετσι λέει και το προφιλ της. Οπότε μια χαρά ροζ την έχεις!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μ' άρεσε που ανησυχούσες για το κορίτσι.Αυτή ξεθάρρεψε για τα καλά.Σε λίγο θ' αρχίσει να μοιράζει και φάπες.

Έχε έτοιμη την καβάτζα για τ' αγόρι...:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια μόλις έγινες μαμά!!

Τώρα ο αρσενικός θα μαζέψει τα αυγά και θα τα βάλει στη φωλιά. Από δω και πέρα αναλαμβάνουν οι πιο έμπειροι για να σου πουν τι πρέπει να κανεις με τα μικρά.

 

Μπράβο και πάλι!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:)Τί ομορφα πλάσματα!

Υπέροχος χορός, μπράβο που το αποτύπωσες!:bigemo_harabe_net-122:

Τι στοργικός ο killer ... δεν έχω λόγια!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουν,δεν σταματάνε.. θα προσπαθήσω να ξαναβγαλω από άλλο σημείο να φαίνονται πιο καλά μόλις κοιμηθούν τα πιτσιρίκια

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το αντράκι ζόρικο σκληρό και αιμοβόρικο που το έπαιζε αδιάφορος, έπεσε τελικά σαν ώριμο φρούτο...:D

Τώρα όμως αρχίζουν τα δύσκολα...

Καλή μελέτη (αν δεν το έχεις ήδη διαβάσει)...

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/4646-αναπαραγωγή-μονομάχων-α-μέρος/

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/4647-αναπαραγωγή-μονομάχων-β-μέρος/

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ομορφο ζευγαρι!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Συγχαρητήρια μόλις έγινες μαμά!!

Παναγιώτη, μπερδεύτηκες λίγο λόγω συγκίνησης...Η κυρα κιλλερίνα έγινε μαμά...Η κυρα γυριστρούλα ήταν μαμά και

τώρα θα γίνει γιαγιά, γιαγιούλα,γιαγιάκα...:hehe:

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτός συνεχίζει και την κυνηγάει, αυτή μάλλον κουράστηκε και φεύγει, δεν κατάφερα να βγάλω άλλο βιντεάκι :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Παναγιώτη, μπερδεύτηκες λίγο λόγω συγκίνησης...Η κυρα κιλλερίνα έγινε μαμά...Η κυρα γυριστρούλα ήταν μαμά και

τώρα θα γίνει γιαγιά, γιαγιούλα,γιαγιάκα...:hehe:

Χαχαχαχα έχεις δίκιο. Γιαγιάκα καλή μου γιαγιάκα ? 

Αστειευομαστε φυσικά ?

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με βλέπετε,αλλά τραβάω τα μαλλιά μου μ αυτά που διαβάζω :death:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο καλός τα δέχτηκες!!! ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...