Jump to content

Διαρροή ρεύματος ή κάτι άλλο;;


ataktoulis

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να εντοπίσω εάν υπάρχει κάποια διαρροή ρεύματος στο ενυδρείο μου; Τα ψαράκια ενώ αράζουν εντελώς ακίνητα για 2-3 λεπτά χτυπιούνται σαν τρελά όλα μαζί από τη μία άκρη στην άλλη σε ελάχιστο χρόνο. Μπορεί σε 2" να πάνε και να γυρίσουν στην άλλη άκρη (μήκος 120cm) και μετά πάλι ηρεμούν. Αν το έκανε ένα θα έλεγα ίσως κάτι έχει, αλλά 4 από τα 5 ή όλα μαζί ταυτόχρονα; Μέσα στο νερό έχω μόνο ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι που το κρατάω σε λειτουργεία γεμάτο Siporax μήπως μου χρειαστεί σε καραντίνα και εκτός νερού 2 εξωτερικά φίλτρα. Θερμοστάτης κλπ.δεν υπάρχει.

Το εσωτερικό φίλτρο το έχω περίπου 2 μήνες αλλά το φαινόμενο εμφανίστηκε πριν 2-3 μέρες και συμβαίνει 3-4 φορές τη μέρα σε τυχαίο χρόνο. 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι;;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Σε φιλο μου που ειχε τυχει να πεσει ανεμιστηρακι μεσα στο νερο και να γινει βραχυκυκλωμα μετα απο αρκετες ωρες που ηταν πεσμενος ο γενικος οταν πηγε να το βγαλει τον χτυπησε ρευμα. Βεβαια τα κοραλια ειχαν λιωσει και τα ψαρια αντεξαν 1-2 μερες το πολυ. Γενικως δεν εμεινε τιποτα ζωντανο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Μηπως κατι χτυπαει και τα τρομαζει;;

 

Σαν τι δηλαδή; Δεν έχω και τίποτα. Τα φυτά δεν τα ενοχλούν, ίσα ίσα που ασχολούνται στην προσπάθεια να γλύψουν άλγη κλπ.. Συνήθως στέκονται στο κενό (χωρίς φυτά και διακοσμητικά) και εκτινάσσονται μετά σαν τρελά. Βέβαια σκέφτομαι αυτό που λέει ο @christos efthimiou, αν είχα διαρροή δε θα έπεφτε ο γενικός; Μήπως η πολλή βιταμίνη τα ντόπαρε;; Έριξε λίγες σταγόνες παραπάνω τελευταία

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Σαν τι δηλαδή; Δεν έχω και τίποτα. Τα φυτά δεν τα ενοχλούν, ίσα ίσα που ασχολούνται στην προσπάθεια να γλύψουν άλγη κλπ.. Συνήθως στέκονται στο κενό (χωρίς φυτά και διακοσμητικά) και εκτινάσσονται μετά σαν τρελά. Βέβαια σκέφτομαι αυτό που λέει ο @christos efthimiou, αν είχα διαρροή δε θα έπεφτε ο γενικός; Μήπως η πολλή βιταμίνη τα ντόπαρε;; Έριξε λίγες σταγόνες παραπάνω τελευταία

Βιταμινες σιγουρα δεν φταινε. Κανε μετρησεις νερου (αμμωνια και νιτρικα). Και δες προσεκτικα μηπως ξυνονται που και που...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Βιταμινες σιγουρα δεν φταινε. Κανε μετρησεις νερου (αμμωνια και νιτρικα). Και δες προσεκτικα μηπως ξυνονται που και που...

 

 

Οι μετρήσεις είναι μηδενικές (σημερινή αλλαγή btw) και τα 2 από τα 5 τα είδα να ξύνονται τις τελευταίες 2 μέρες. Τι σκέφτεσαι;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Οι μετρήσεις είναι μηδενικές (σημερινή αλλαγή btw) και τα 2 από τα 5 τα είδα να ξύνονται τις τελευταίες 2 μέρες. Τι σκέφτεσαι;

ή φταιει το νερο (κατι εχει- χλωριο, πολλες οργανικες ουσιες, αυξημενα NH3/4,NO2,NO3,αλλαγη Ph), ή costia, trichodina, ich....  φαινεται πιο πολυ αν κοιτας απο πανω ή απο πισω

παρακολουθηση......

Για το ρευμα.... Αν δεν εχεις ειδικο "στυλο" να μετρησεις αν υπαρχει διαρροη(δεν ειμαι ηλεκτρολογος), τοτε βγαλε το μικρο φιλτρο απο την μπριζα και δες αν θα κανουν παλι τρέλες τα ψαρακια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ρεύμα στη στήλη του νερού δεν επηρεαζει τα ψάρια διότι δεν κάνουν κύκλωμα.

Επηρεάζει όμως φυτά και πατόψαρα καθώς και κάθε είδος ασπονδύλου που ακουμπάνε στο έδαφος.

Στο θαλάσσινό που διατηρούσα χρόνια είχα τον τελευταίο καιρό  διαρροή από λάμπα και δεν είχα προβλημα με ψάρια αλλά το κατάλαβα από την αντίδραση των κοραλλιών.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Skoti έγραψε:

Αν υπάρχει ρεύμα στη στήλη του νερού δεν επηρεαζει τα ψάρια διότι δεν κάνουν κύκλωμα.

Επηρεάζει όμως φυτά και πατόψαρα καθώς και κάθε είδος ασπονδύλου που ακουμπάνε στο έδαφος.

Στο θαλάσσινό που διατηρούσα χρόνια είχα τον τελευταίο καιρό  διαρροή από λάμπα και δεν είχα προβλημα με ψάρια αλλά το κατάλαβα από την αντίδραση των κοραλλιών.

Τα χέρια μας τα επηρεάζει; Δηλαδή αν βάλουμε χέρι στο ενυδρείο το καταλαβαίνουμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ανάλογα την διαρροή.Αν είναι μεγάλη θέλει μεγάλη προσοχή γιατί πατάμε στπο έδαφος και από προσωπική εμπειρία έχω φάει και τράκο καλό μόλις ακουμπησα το νερό, ενω τα ψάρια μέσα ήταν εντελώς φυσιολογικά και ήρεμα.

Μεγάλη προσοχή με τα ρεύματα στα ενυδρεία παιδιά..Είναι πολύ σημαντικό για να μην έχουμε προβλήματα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα αρχίσω να βγάζω τα πάντα από τις πρίζες πριν ξαναβάλω χέρι μέσα :mellow:

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Σαν τι δηλαδή; Δεν έχω και τίποτα. Τα φυτά δεν τα ενοχλούν, ίσα ίσα που ασχολούνται στην προσπάθεια να γλύψουν άλγη κλπ.. Συνήθως στέκονται στο κενό (χωρίς φυτά και διακοσμητικά) και εκτινάσσονται μετά σαν τρελά. Βέβαια σκέφτομαι αυτό που λέει ο @christos efthimiou, αν είχα διαρροή δε θα έπεφτε ο γενικός; Μήπως η πολλή βιταμίνη τα ντόπαρε;; Έριξε λίγες σταγόνες παραπάνω τελευταία

 

Έχεις όμως γείωση, για να πέσει ο γενικός;

Ελάχιστες ενυδρειακές συσκευές που έχουν άμεση επαφή με το νερό έχουν γείωση.

Συνήθως έχουν ευρωπαϊκό βύσμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Ναι ανάλογα την διαρροή.Αν είναι μεγάλη θέλει μεγάλη προσοχή γιατί πατάμε στπο έδαφος και από προσωπική εμπειρία έχω φάει και τράκο καλό μόλις ακουμπησα το νερό, ενω τα ψάρια μέσα ήταν εντελώς φυσιολογικά και ήρεμα.

Μεγάλη προσοχή με τα ρεύματα στα ενυδρεία παιδιά..Είναι πολύ σημαντικό για να μην έχουμε προβλήματα!

Για τα φωτιστικα, καλα λες, δεν εχουν γειωση, αλλα τα δικα μου εχουν - τα ΄φτιαξα εγω! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

Για τα φωτιστικα, καλα λες, δεν εχουν γειωση, αλλα τα δικα μου εχουν - τα ΄φτιαξα εγω! :D

Έτσι θέλει για να χουμε το κεφάλι μας ήσυχο..

Link to comment
Share on other sites

παλιά είχα πρόβλημα με ένα κινέζικο φιλτράκι ρώτησα ένα φίλο ηλεκτρολόγο και μου έβαλε μετασχηματιστή 1+1 για να είμαι σίγουρος (για να χτυπήσει  το ρεύμα πρέπει να πιάσεις και τα δυο καλώδια.) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά για να καταλάβω λίγο μιας και πήγε ωραία το θέμα. Αν έχουμε εξακριβωμένη διαρροή μέσα στο ενυδρείο τι κάνουμε για να βγάλουμε κάτι απο μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ωραία παιδιά για να καταλάβω λίγο μιας και πήγε ωραία το θέμα. Αν έχουμε εξακριβωμένη διαρροή μέσα στο ενυδρείο τι κάνουμε για να βγάλουμε κάτι απο μέσα?

Απλά βγάζουμε τη πρίζα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Απλά βγάζουμε τη πρίζα.

 

Δεν θα σε χτυπήσει το ρεύμα? γιατι ένα φίλο μου του τίναξε το χέρι κατευθείαν

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης αν είσαι μονωμένος, ούτε με την πρίζα πάνω παθαίνεις κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να γειώσεις το ενυδρείο με μια αυτοσχέδια γείωση και να χρησιμοποιήσεις αυτό για όλα τα παρελκόμενα που θέλουν ρέυμα.

https://www.polimprizo.gr/Φορητό Ρελέ ηλεκτροπληξίας Brennenstuhl 1290630

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε, οι περισσότερες ενυδρειακές συσκευές έχουν διπολική πρίζα. Πώς θα τις γειώσεις αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις γείωση στο ενυδρείο (τον ακροδέκτη, μέσα στο νερό) και ξεμπερδεύεις.

Υπάρχει έτοιμη σε ενυδρειακά μαγαζιά ή μπορείς αν ασχολείσαι να φτιάξεις μια Diy.

 
(Σου παραθέτω 1 - 2 τυχαία που βρήκα στο google)

image.jpeg.962209051f0a8fad9d1c887c4d033ce5.jpeg

 

image.jpeg.fac5ab992a6c32e667b6110e49710f93.jpeg

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

ή φταιει το νερο (κατι εχει- χλωριο, πολλες οργανικες ουσιες, αυξημενα NH3/4,NO2,NO3,αλλαγη Ph), ή costia, trichodina, ich....  φαινεται πιο πολυ αν κοιτας απο πανω ή απο πισω

παρακολουθηση......

Για το ρευμα.... Αν δεν εχεις ειδικο "στυλο" να μετρησεις αν υπαρχει διαρροη(δεν ειμαι ηλεκτρολογος), τοτε βγαλε το μικρο φιλτρο απο την μπριζα και δες αν θα κανουν παλι τρέλες τα ψαρακια....

 

Ξαναέκανα μετρήσεις, όλα μηδέν και Ph με το Seachem Ph Test που είναι μόνιμα στο νερό έχω σταθερή τιμή 7.6. Τα πτερύγιά τους είναι τέρμα σηκωμένα και κολυμπάνε μια χαρά. Από όρεξη κλασσικά, λαίμαργα, όπως πάντα.. Να είναι τυχαίο; Η χρήση λιπάσματος επηρεάζει; Γιατί την περασμένη εβδομάδα δοκίμασα διπλάσσιες δόσεις Excel, είχα τέλεια ανάπτυξη φυτών (μέχρι και οι Ανούμπιες έβγαλαν όλες από 3-4 νέα φύλλα) και κάνω σκέψεις μπας και...

 

Πάντως θα ψάξω και το θέμα της διαρροής μιας και το 'φερε η κουβέντα. Η λύση του @asplinnos φαίνεται καλή ιδέα! ;) 

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε Διαβάστε την άποψη μου σε αυτό  και σε αυτό το θεμα. Τέλος να πω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της γείωση σε ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...