Jump to content

Δίσκοι!!!


Recommended Posts

Για αυτό και τις ανταλλάσουμε κόσμια και πολιτισμένα και πάντα φιλικά :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θεωρείς το peppering είναι κάτι καλό σε έναν δίσκο δεν μπορώ να σου πω εγώ κάτι για αυτό .Με τα λίγα που ξέρω εγώ μπορεί να το έχει και μόνιμα και συνήθως προέρχεται από λάθος συνθήκες ( τις περισσότερες φορές φωτισμού του ενυδρείου, και ορισμένοι εκτροφής είναι ποιο επιρρεπής ) . Το σχήμα του σώματος το θεωρείς και αυτό καλό?

Μπορεις να μου υποδειξεις σε ποιο βιβλιο να διαβασω οτι το peppering δεν ειναι καλο για ενα ψαρι και τι μπορει να το επηρεασει στην υγεια του εκτος απο το οτι σε καποιους μπορει να μην αρεσει οπτικα ?

No offence

Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα του σώματος το θεωρείς και αυτό καλό?

ποστ 21

Link to comment
Share on other sites

1ον Όσοι με ξέρουν,ξέρουν ότι ΔΕΝ έχω δίσκους πιά όπως είχα παλαιότερα, εκτός του συγκεκριμένου.Ξέρουν επίσης ότι το συγκεκριμένο ψάρι μου το έκαναν δώρο κάποιοι συγγενείς που 'άκουσαν' ότι έχω ενυδρεία.Το ψάρι έχει το 'peppering' απο την πρώτη στιγμή και είναι αποτέλεσμα της αναπαραγωγής του από τον εκτροφέα καθώς όπως ξέρετε είναι "υβρίδιο" και όχι άγριο και σε καμία περίπτωση το 'peppering' δέν δείχνει stress.

2ον όσο αφορά τα στάνταρντ για ένα δίσκο εκτροφής μπορεί να μου τα αναφέρει και εμένα κανείς, διότι στο τελευταίο πρωτάθλημα δίσκων που πήγα στο Duisburg οι δίσκοι εκτροφής δέν έμοιαζαν ΚΑΘΟΛΟΥ με αυτό που λέμε δίσκο και είχαν μεγάλα deformities.

3ον Η φωτογραφία είναι παραπάνω από καλή και αξίζει να γίνει wallpaper σε αντίθεση με αυτές που πόσταρες (pollatos) που μπορεί να δείχνουν υπέροχα ψάρια (όπως ξέρεις μόνο τους άγριους θεωρώ δίσκους) αλλά φωτογραφικά ΕΙΝΑΙ για τα σκουπίδια....(no offense).

4ον Το ψάρι είναι μία χαρά και ζεί ακόμα και στις μέρες μας και είμαι περήφανος που κατάφερα να σώσω ένα ψάρι που το αγόρασαν άσχετοι και όταν μου το έφεραν ήταν σχεδόν νεκρό,υποσιτισμένο, με ενδοπαράσιτα και βακτηριακές μολύνσεις....

5ον Επειδή σάν χομπύστας θίχτηκα από κάποιες από τις απαντήσεις θα έλεγα να προσέχει κάποιος πώς απαντάει και σε ποιόν απαντάει γιατί μπορεί να ξεφύγω και να αρχίσω απαντήσεις τύπου "ποιός την έχει μεγαλύτερη" και τα πράγματα δέν θα είναι καλά για αυτούς που βιάστηκαν να κρίνουν.....

Thanks, ο άρτι αφιχθείς εκ Βουλγαρίας Husky Jim :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απαντήσεις όπως θες αρκεί να τηρήσεις τους κανόνες του φορουμ όπως κάνω εγώ :wub:

Οτι και να λες το ψάρι δεν είναι καλό ( είναι σαν να αρχίζω να σου λέω για τους πλέκο ) . Ναι από φωτογραφία σκίζεις και στο είπα αλλά το ψάρι δεν είναι καλό ότι και να λες no offence too .

To 5 αν πάει σε εμένα με κρίνεις λάθος και επειδή γνωριζόματε και προσωπικά κάποια στιγμή θα τα πούμε και από κοντά . Και ναι την έχεις μεγαλύτερη στο χόμπυ γιατί έχεις και τα μεγαλύτερα ψάρια :P

καλώς ήρθες

Link to comment
Share on other sites

1ον Όσοι με ξέρουν,ξέρουν ότι ΔΕΝ έχω δίσκους πιά όπως είχα παλαιότερα, εκτός του συγκεκριμένου.Ξέρουν επίσης ότι το συγκεκριμένο ψάρι μου το έκαναν δώρο κάποιοι συγγενείς που 'άκουσαν' ότι έχω ενυδρεία.Το ψάρι έχει το 'peppering' απο την πρώτη στιγμή και είναι αποτέλεσμα της αναπαραγωγής του από τον εκτροφέα καθώς όπως ξέρετε είναι "υβρίδιο" και όχι άγριο και σε καμία περίπτωση το 'peppering' δέν δείχνει stress.

Για το δικο σου ψαρι οντως το peppering μπορει να ειναι μονιμο αλλα μην αποκλειεις οτι το peppering δεν εμφανιζεται σε καποια ειδη δισκων αντι για stress bars. Ενα παραδειγμα ενας απο τους δικους μου ο οποιος οταν στρεσαριστει δεν εμφανιζει stress bars αλλα peppering. Οριστε μια φωτο πως ειναι αυτη την στιγμη. Οταν τον πετυχω στρεσαρισμενο μετα απο ανοιγμα φωτων για παραδειγμα θα σας παραθεσω και φωτογραφια με τα spots.

ΥΓ. Αληθεια για το σχημα η για κατι αλλο του δικου μου εχετε καποιο σχολιο ?

ο επισης άρτι αφιχθείς εκ Βουλγαρίας Nick... :wub:

post-64-1241207500_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απαντήσεις όπως θες αρκεί να τηρήσεις τους κανόνες του φορουμ όπως κάνω εγώ :wub:

Σε αυτό το κλίμα απαντάω πάντα και το ξέρεις.

Οτι και να λες το ψάρι δεν είναι καλό ( είναι σαν να αρχίζω να σου λέω για τους πλέκο ) . Ναι από φωτογραφία σκίζεις και στο είπα αλλά το ψάρι δεν είναι καλό ότι και να λες no offence too .

Προσωπικά δέν θεωρώ ότι ξέρω κάτι λιγότερο για δίσκους από ότι για πλέκο.Επίσης εκτός από το σχήμα του ψαριού τί άλλο θεωρείς ότι είναι 'λάθος'?Γιατί το peppering ΔΕΝ είναι, μιάς και μιλάμε για υβρίδιο και όπως φαίνεται κάτι μεταξύ Blue Diamond και Pigeon.

To 5 αν πάει σε εμένα με κρίνεις λάθος και επειδή γνωριζόματε και προσωπικά κάποια στιγμή θα τα πούμε και από κοντά . Και ναι την έχεις μεγαλύτερη στο χόμπυ γιατί έχεις και τα μεγαλύτερα ψάρια :P

καλώς ήρθες

To 5 πάει σε όλους μιάς και όπως μπορείς να παραδεχθείς τα σχόλια ήταν "κάπως",και όχι κατ' ανάγκη μόνο τα δικά σου....Τώρα δέν νομίζω ότι το "μεγαλύτερη" είναι επειδή έχω μεγάλα ψάρια αλλά βγαίνει από την πορεία μου στο χόμπι, που όπως ξέρεις έχω κάνει διάφορα πραγματάκια για το "τιμημένο" που σπανίως τα βγάζω προς τα έξω....

Τέλος πάντων όποιος θέλει το βάζει για φόντο, και όποιος δεν θέλει όχι.Δεν θα δείρουμε κανέναν, γούστα είναι αυτά...Έτσι και αλλιώς είναι ένα πόστ διετίας.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω για το στόμα του αλλά θα το πάρεις και εσύ προσωπικά και δεν θα το ήθελα ειλικρινά

Link to comment
Share on other sites

Ρε Δημήτρη θα με τρελλάνεις γιατί το πείρες έτσι :P

Λες να μην ξέρω τι έχεις προσφέρεις στο χόμπυ και συνεχίζεις μάλιστα με τον ίδιο ζήλο .

Εγώ σταματάω εδώ :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως το είχα κατεβάσει και το είχα βάλει υπολογιστή μου .

Υπάρχει κανεις που μπορεί να μας πει οτι δεν είναι Blue Diamond και Pigeon ;

Υπάρχει κανείς που μπορεί να βγάλει συμπέρασμα γύρο απο τα υβρίδια που κυκλοφορούν ;

Τέλος μια βόλτα στην έκθεση δίσκων στη Γερμανία θα βοηθούσε πολλούς να βγάλουν συμπέρασμα για τους δίσκους και να μιλάνε λιγότερο .

Ο κάθε ένας μιλάει σύμφωνα με αυτά που ξέρει .

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ολες οι κριτικες ειναι καλοπροαιρετες γιαυτο και ζητησα και εγω απο τους εμπειρους να μου πουν την γνωμη τους για ενα απο τα δικα μου ψαρια. Αν σας βοηθαει περισοτερο ωστε να κριτικαρετε το ψαρι μου να πω οτι αγορασθηκε 4cm περιπου και τωρα ειναι 12cm +.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος μια βόλτα στην έκθεση δίσκων στη Γερμανία θα βοηθούσε πολλούς να βγάλουν συμπέρασμα για τους δίσκους και να μιλάνε λιγότερο .

Μηπως πρέπει να μην μιλάμε ? Αν ναι πείτε το ρε παιδιά δεν είναι κακό .

Θα μπορούσατε να το είχατε και κλειδωμένο . Δεν είναι κακό να πούμε ότι ένας δίσκος με peppering στο σώμα και στα μάτια και με σχήμα σώματος δεν είναι τόσο καλό ψάρι .

Α δεν χρειάζεται να πάω μόνο στην Γερμανία να δω ωραίους δίσκους έχουν αρκετά παιδιά εδώ στην Ελλάδα καταπληκτικά κομμάτια

Link to comment
Share on other sites

Τέλος μια βόλτα στην έκθεση δίσκων στη Γερμανία θα βοηθούσε πολλούς να βγάλουν συμπέρασμα για τους δίσκους και να μιλάνε λιγότερο .

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το respect στο Σταματη, για να μην παρεξηγηθω, εχει να κανει με το οτι περασαμε υπεροχα στην Γερμανια....

Ναι ημουν και εγω στο "πλοιο"....

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Pollatos αν δεν το κατάλαβες αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτό είναι το χρώμα του ψαριού .

Link to comment
Share on other sites

Κα κάτι για το peppering από το simplydiscus...

http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?t=44941

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να πούμε ότι ένας δίσκος με peppering στο σώμα και στα μάτια και με σχήμα σώματος δεν είναι τόσο καλό ψάρι .

Το οτι αυτη ειναι η γνωμη σου ομως δεν νομιζω οτι θα πρεπει να ειναι και αποδεκτο απο ολους. Ιδιως αν δεν εχουμε δει το συγκεκριμενο ψαρι απο κοντα και προσπαθουμε να κρινουμε μια φωτογραφια. Και επειδη σε βλεπω να επιμενεις θα ηθελα να μου αναφερεις που υπαρχει γραμμενο οτι το peppering εκτος του οπτικου αποτελεσματος σε ενα δισκο, επηρεαζει ή μας δειχνει κατι αλλο για το ψαρι. Σε ξαναρωτησα αλλα δεν εχω παρει απαντηση ακομα. Δεν θα επεμενα αλλα το κανω , και θεωρω με πολυ κοσμιο τροπο μιας και δεν εχω κατι μαζι σου ουτε θελω να τσακωθω, μονο και μονο επειδη μου επισημανες οτι εισαι αρκετα διαβασμενος και εμπειρος. Δεν ειναι ωραιο για νεα μελη να αφηνουμε τετοια πραγματα αναπαντητα ιδιως οταν θεωρουμε τον εαυτο μας εμπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Να συνοψίσουμε λοιπόν.

Άξιος ο φωτογράφος.

Κακή επιλογή μοντέλου.

Όσον αφορά τις μελαχρωματικές κηλίδες, αυτές δεν εμφανίζονται κατ' ανάγκη από την γέννησή του ψαριού. Μπορεί να εμφανιστούν κατόπιν όσο το ψάρι μεγαλώνει σε διαφορετικές συνθήκες από αυτές που είχε στο ενυδρείο ανάπτυξης. Συνήθως ο παραγωγός προσπαθεί με τις κατάλληλες συνθήκες και τη ανάλογη διατροφή, να αναδείξει τα χρώματα που αυτός επιθυμεί για το ψάρι. Αυτά εκλείπουν όταν το ψάρι συνεχίζει την ανάπτυξή του σε ενυδρεία χομπιστών. Αποτέλεσμα είναι το ξεθώριασμα και η εμφάνιση των κηλίδων. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την υγεία του ψαριού και μην το μπερδεύουμε με την παρασιτική ασθένεια των black spots.

Επίσης οι περισσότεροι εκτροφής, απορρίπτουν τα ψάρια από τους πρώτους μήνες της ζωής τους, όταν δεν έχουν τέλειο στρογγυλό σχήμα, με το σκεπτικό ότι είναι δεύτερης ποιότητας ψάρια. Αυτά που ξεφεύγουν προέρχονται από μικρότερους παραγωγούς και προωθούνται στο εμπόριο με πολύ κατώτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω προσωπικα σωστη και εμπεριστατωμενη την τοποθετηση σας κ. Ψαλτη. Ετσι πιστευω θα επρεπε να εχετε απαντησει στο ποστ 13 απο την αρχη και να ειχαν εκλειψει τα περι "δυσφημισης ειδους". Οπως και να το κανουμε ακουγεται βαρυ...

Παντα with no offence.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Να συνοψίσουμε λοιπόν.

Άξιος ο φωτογράφος.

Κακή επιλογή μοντέλου.

Όσον αφορά τις μελαχρωματικές κηλίδες, αυτές δεν εμφανίζονται κατ' ανάγκη από την γέννησή του ψαριού. Μπορεί να εμφανιστούν κατόπιν όσο το ψάρι μεγαλώνει σε διαφορετικές συνθήκες από αυτές που είχε στο ενυδρείο ανάπτυξης. Συνήθως ο παραγωγός προσπαθεί με τις κατάλληλες συνθήκες και τη ανάλογη διατροφή, να αναδείξει τα χρώματα που αυτός επιθυμεί για το ψάρι. Αυτά εκλείπουν όταν το ψάρι συνεχίζει την ανάπτυξή του σε ενυδρεία χομπιστών. Αποτέλεσμα είναι το ξεθώριασμα και η εμφάνιση των κηλίδων. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την υγεία του ψαριού και μην το μπερδεύουμε με την παρασιτική ασθένεια των black spots.

Επίσης οι περισσότεροι εκτροφής, απορρίπτουν τα ψάρια από τους πρώτους μήνες της ζωής τους, όταν δεν έχουν τέλειο στρογγυλό σχήμα, με το σκεπτικό ότι είναι δεύτερης ποιότητας ψάρια. Αυτά που ξεφεύγουν προέρχονται από μικρότερους παραγωγούς και προωθούνται στο εμπόριο με πολύ κατώτερη τιμή.

Καλά τα λές Νίκο αλλά δέν μου απάντησες στον χαρακτηρισμό σου περί δυσφήμησης του είδους......

Σε πιό είδος αναφέρεσε????Στο Symphysodon τί?????Δέν είναι άγριο ψάρι και όπως όλα τα ψάρια επιλεκτικής αναπαραγωγής και ιβρυδισμού παγκωσμίος, δέν έχουν επίσημο αναγνωρισμένο είδος αλλά και στάνταρντ χαρακτηριστηκά......Να μιλούσαμε για άγρια ψάρια να πώ ναί έχεις δίκιο αλλά για ψάρια που εκτρέφονται σάν γκάπυ δέν νομίζω ότι ισχύει μιάς και ο κάθε εκτροφέας έχει την δική του γραμμή αναπαραγωγής......

Link to comment
Share on other sites

Το οτι αυτη ειναι η γνωμη σου ομως δεν νομιζω οτι θα πρεπει να ειναι και αποδεκτο απο ολους. Ιδιως αν δεν εχουμε δει το συγκεκριμενο ψαρι απο κοντα και προσπαθουμε να κρινουμε μια φωτογραφια. Και επειδη σε βλεπω να επιμενεις θα ηθελα να μου αναφερεις που υπαρχει γραμμενο οτι το peppering εκτος του οπτικου αποτελεσματος σε ενα δισκο, επηρεαζει ή μας δειχνει κατι αλλο για το ψαρι. Σε ξαναρωτησα αλλα δεν εχω παρει απαντηση ακομα. Δεν θα επεμενα αλλα το κανω , και θεωρω με πολυ κοσμιο τροπο μιας και δεν εχω κατι μαζι σου ουτε θελω να τσακωθω, μονο και μονο επειδη μου επισημανες οτι εισαι αρκετα διαβασμενος και εμπειρος. Δεν ειναι ωραιο για νεα μελη να αφηνουμε τετοια πραγματα αναπαντητα ιδιως οταν θεωρουμε τον εαυτο μας εμπειρο.

φίλε μου δεν σου ανέφερα κάτι για την υγεία του ψαριού απλά το peppering σε δίσκο δεν μπορεί να θεωρηθεί πρότυπο για καλό εμφανιασικά ψάρι πως να το κάνουμε έχεις δει ψάρι με έντονο Peppering να κερδίζει σε κανέναν διαγωνισμό της Γερμανία . Δεν ανέφερα πουθενά ότι είμαι πολύ έμπειρος και δεν πρόκειτε να το πω ούτε σε 30 χρόνια από τώρα . Διαβασμένος όμως είμαι . Και όντως το έχεις πάρει πολύ προσωπικά .

Έγινε επεξεργασία - Pollatos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επηδεί μπορεί το θέμα να φούντωσε στην αρχή, όμως πλέον μου αρέσει, θα ήθελα να επικεντρωθούμε στο επιστημονικό μέρος των πόστ και πραγματικά να κάνουμε μία συζήτηση για το θέμα των "ιβρυδίων δίσκων"......που όπως έχω και δηλώσει στο παρελθόν, τους απεχθάνομαι.....

Link to comment
Share on other sites

Και όντως το έχεις πάρει πολύ προσωπικά .

Δεν εχω παρει τιποτε προσωπικα ουτε εχω κατι μαζι σου. Το λεω και το ξαναλεω. Κουβεντα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν σου ανέφερα κάτι για την υγεία του ψαριού απλά το peppering σε δίσκο δεν μπορεί να θεωρηθεί πρότυπο για καλό εμφανιασικά ψάρι πως να το κάνουμε έχεις δει ψάρι με έντονο Peppering να κερδίζει σε κανέναν διαγωνισμό της Γερμανία .

Το τι ειδα στην Γερμανια δεν μπορω να στο περιγραψω για να το καταλαβεις αν δεν το δεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...