Jump to content

Δίσκοι!!!


Recommended Posts

Εδώ θα δείτε τους νικητές στους κόκκινους....

http://www.discus-south.com/duisburg2008.shtml

Δέν σας φαίνονται φανταστικοί......????

Άμα όμως βλέπατε το πρώτο ψάρι από κοντά θα λέγατε τι χάλι είναι αυτό?????

Το συγκεκριμένο ψάρι ήταν 3 δάχτυλα χοντρό και το στόμα του ΔΕΝ ξεχώριζε από το υπόλοιπο σώμα του....για μα μήν πώ για την γελοιότητα της εντονότητας του χρώματος του, πο στην φύση δέν θα επιβίωνε ένα τέτοιο ψάρι ούτε λεπτό....Πώς λοιπόν μπορεί να κριθεί και να "στανταροποιηθεί" ένα υβρίδιο??????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φίλε μου δεν σου ανέφερα κάτι για την υγεία του ψαριού απλά το peppering σε δίσκο δεν μπορεί να θεωρηθεί πρότυπο για καλό εμφανιασικά ψάρι πως να το κάνουμε έχεις δει ψάρι με έντονο Peppering να κερδίζει σε κανέναν διαγωνισμό της Γερμανία . .

Επισης για μενα προσωπικα τα περισοτερα διαγωνιζομενα ψαρια στην Γερμανια δεν αποτελεσαν σε καμμια περιπτωση προτυπο για καλο εμφανισιακα ψαρι. Και επειδη τα ειδα απο κοντα, θα αποτελουσαν προτυπο μονο αν ηθελα να τα αγορασω για φαι....

just my two cents....

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δείτε τους νικητές στους κόκκινους....

http://www.discus-south.com/duisburg2008.shtml

Δέν σας φαίνονται φανταστικοί......????

Άμα όμως βλέπατε το πρώτο ψάρι από κοντά θα λέγατε τι χάλι είναι αυτό?????

Το συγκεκριμένο ψάρι ήταν 3 δάχτυλα χοντρό και το στόμα του ΔΕΝ ξεχώριζε από το υπόλοιπο σώμα του....για μα μήν πώ για την γελοιότητα της εντονότητας του χρώματος του, πο στην φύση δέν θα επιβίωνε ένα τέτοιο ψάρι ούτε λεπτό....Πώς λοιπόν μπορεί να κριθεί και να "στανταροποιηθεί" ένα υβρίδιο??????

Θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο. Τα υβρίδια δεν πρέπει να τα συγκρίνουμε με τα φυσικά είδη. Δυστυχώς όμως πολλές φορές θαυμάζονται "τερατογεννέσεις" και κιτς σε όλο τους το μεγαλείο.

Link to comment
Share on other sites

1. Ωρε που τα ξεθαβετε και ακολουθει ....πολεμος; :wub:

2. Δυστυχως ετσι καταντησαν τους δισκους. Να ΜΗΝ ΒΛΕΠΟΝΤΑΙ!!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο. Τα υβρίδια δεν πρέπει να τα συγκρίνουμε με τα φυσικά είδη. Δυστυχώς όμως πολλές φορές θαυμάζονται "τερατογεννέσεις" και κιτς σε όλο τους το μεγαλείο.

Άρα και οι δικοί σου δίσκοι υβρίδια είναι τερατογεννέσεις??????Αυτό εννοείς???

Πιά είναι λοιπόν τα στάνταρντ που πρέπει να πληρεί ένας δίσκος υβρίδιο????

Τα έχει κατοχυρώσει κάποιος συστεματικός βιολόγος ή είναι ότι έχει επικρατήσει από τον εκάστοτε εκτροφέα????

Επίσης και άν ένας δίσκος πληρεί τα 'όποια' μορφολογικά χαρακτηριστικά το ότι έχουν καταντήσει δίσκοι να ζούν και να αναπαράγονται σε PH 8,5 και σκληρότητα απίστευτη είναι σωστό????Είναι φυσικό????

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω και πάλι ότι συμφωνώ μαζί σου. Οι δίσκοι μου δεν αποτελούν καμία εξαίρεση.

Τα κριτήρια επιλογής των υβριδίων τα έθεσαν οι παραγωγοί, με πρώτο τον Wattley και ακολούθησε ο Ευρωπαίος μαθητής του Degen. Ο πρώτος, σε ένα από τα πανάρχαια βιβλία του, με αποκλειστικό αντικείμενο τους δίσκους αναπαραγωγής, αναφέρει μια σειρά κριτηρίων για την επιλογή δίσκου. Ένα από αυτά είναι και το απόλυτα στρογγυλό σχήμα.

Πριν από πολλά χρόνια τους ασύμμετρους δίσκους τους ονομάζαμε "στραβοχυμένους" και οι εισαγωγείς και γενικά οι έμποροι διαμαρτύρονταν στους παραγωγούς, όταν στην εισαγωγή υπήρχε μεγάλος αριθμός τέτοιων ψαριών, μέχρις σημείου να σταματήσει η συνεργασία.

Να σημειώσω επίσης ότι ο μόνος άγριος δίσκος με απόλυτα στρογγυλό σχήμα, είναι ο Symphysodon discus Heckel και για το λόγο αυτό πήρε και το όνομά του. Τα υπόλοιπα είδη, είναι σύνηθες πολλές φορές, να αποκλίνουν από το τέλειο στρογγυλό σχήμα.

Έτσι λοιπόν το κριτήριο του απόλυτα στρογγυλού σχήματος στα υβρίδια, είναι καθαρά αισθητικό και καθορίστηκε από τους παραγωγούς και όχι από τους βιολόγους, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του καταναλωτικού κοινού, που απευθύνονταν. Το ίδιο ισχύει και με τα χρώματα. Πολλοί συνδυασμοί, έφυγαν από τη γραμμή παραγωγής επειδή δεν συγκίνησε τους αγοραστές. Για παράδειγμα αναφέρω το αμερικάνικο υβρίδιο panta , το οποίο εμφανίστηκε με πολύ ενθουσιασμό, αλλά σύντομα σταμάτησε η παραγωγή και η εξέλιξή του, σε αντίθεση με άλλα υβρίδια, τα οποία εξελίχθηκαν λόγω της μεγάλης ανταπόκρισης από το αγοραστικό κοινό.

Ομοίως ο ανατολίτης δίσκος σε σχήμα καρδιάς (!!!!!).

Καταλήγοντας, θέλω να τονίσω και πάλι, ότι το σχήμα και το χρώμα του ψαριού δεν έχει να κάνει με την υγεία του. Αποτελεί αποκλειστικά αισθητικό κριτήριο, το οποίο θέσπισαν οι παραγωγοί σύμφωνα με τις ανάγκες των καταναλωτών.

Έτσι λοιπόν το ψάρι της φωτογραφίας, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν αποτελεί πρότυπο δίσκων αναπαραγωγής και δεν θα έπρεπε να διακρίνεται. Όσοι παρεξηγούνται με αυτήν μου την άποψη, πραγματικά λυπάμαι και σας διαβεβαιώνω ότι δεν έχω τέτοια πρόθεση. Απλά αναδεικνύω την καθιερωμένη άποψη που επικρατεί.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννούμε υβρίδιο ? Συνθήθως υβρίδια στους δίσκους έχουμε όταν αναπαράγωνται μεταξύ τους τα 3 είδη των άγριων . Τώρα υπάρχουν και εκτροφής δίσκοι ( συνήθως παλαιότερα αν δείτε φωτογραφίες πρίν το 1993-94 στα 2Ντοσχιέ του bleher με τίτλό Discus )οι οποίοι είναι κατπληκτικά ψάρια αλλά κρατούσαν οι εκτροφοίς επιλεκτικές αναπαρωγές από το ίδιο είδος παραδειγμα μόνο από Πράσινους δίσκους ή από μπλε και καφέ ( ίδιο είδος με ανάλυση DNA.

Τώρα οι Ασιάτες τα τελευταία χρόνια τα έχουν μπλέξει πολύ

Θα ήθελα να σας προτείνω να τα αγοράσετε αυτά τα ντοσχιέ μόνο και μόνο για να δείτε ψάρια από την δεκαετια του 80 όπου οι δίσκοι εκτροφής ήταν ωραία ψάρια .

Ωραία σηζήτηση

Link to comment
Share on other sites

...Άξιος ο φωτογράφος.

Κακή επιλογή μοντέλου...

Συμφωνω με αυτο, και για μενα ειναι απλα θεμα γουστου και αυτη ειναι υποκειμενικα η γνωμη μου.

Δεν ειναι ασχημο το ψαρι και ιδιως στα ματια του ιδιοκτητη ειναι σαν τα παιδια, το πιο ομορφο του κοσμου.

Ομως για wallpaper δεν κανει.

Ο πολλατος θελει πολλα καρβελια ακομα για να βγαλει φωτο της προκοπης και αν θελει να πανε καλα οι φωτο των ψαριων παραεξω, πρεπει να φωναξει καποιον "ειδικο" να τα βγαλει καλες φωτο.

Γιατι οχι τον τζιμ??

Οσο για το διαγωνισμο στη γερμανια, αυτα που κερδισαν δεν μου αρεσαν.

Εμενα μου αρεσαν καποια που βγηκαν 23α

Link to comment
Share on other sites

Λυσάξατε ρε με τις φωτογραφικές μου ικανοτητες . Ελάτε να βγάλετε εσείς κερνάω και το φαί και τον καφέ και ότι γουστάρετε

Link to comment
Share on other sites

Λυσάξατε ρε με τις φωτογραφικές μου ικανοτητες . Ελάτε να βγάλετε εσείς κερνάω και το φαί και τον καφέ και ότι γουστάρετε

Xa Xa Xa :wub::P

Link to comment
Share on other sites

Λυσάξατε ρε με τις φωτογραφικές μου ικανοτητες . Ελάτε να βγάλετε εσείς κερνάω και το φαί και τον καφέ και ότι γουστάρετε

Αγορινα, αν δεν με ενδιεφερε το ενυδρειο σου δεν θα σχολιαζα.

Επειδη ξερω οτι θελεις καλες φωτογραφιες του, κριτικαρω (τσεκουρατα) για να μην εφησυχαζεις οτι ειναι καλες αυτες που εχεις :wub:

Μακαρι να μπορουσα εγω να βοηθησω αλλα δεν εχω εξοπλισμο και γνωσεις για τετοια αποτελεσματα (ακομα) :P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αγορινα, αν δεν με ενδιεφερε το ενυδρειο σου δεν θα σχολιαζα.

Επειδη ξερω οτι θελεις καλες φωτογραφιες του, κριτικαρω (τσεκουρατα) για να μην εφησυχαζεις οτι ειναι καλες αυτες που εχεις :P

Μακαρι να μπορουσα εγω να βοηθησω αλλα δεν εχω εξοπλισμο και γνωσεις για τετοια αποτελεσματα (ακομα) :ninja:

1. Απο εδω και περα οποιος χρησιμοποιει το "βαφτιστικο" μου ονομα, θα πληρωνει φορο. Αφορα και το THIRIO KOSTAS που το καταχραστηκε δημοσια!!!!!! :thumbup::thumbup::wub:

2. Να συμπληρωσω σε αυτα που ειπε ο συνονοματος Νικος (Ψαλτης), οτι τα δεδομενα εχουν αλλαξει ως προς το σχημα των δισκων (απ'οσο γνωριζω) και θεωρηται "σωστο" οταν εχουν σχημα μπαλλας ραγμπυ!!!!!! :thumbup: Ολα για το χρημα.- :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρείτε ένα ωραίο wallpaper με θέμα 'Δίσκους' και συγκεκριμένα είναι μία φωτογραφία που τραβήχτηκε προχθές που πιστεύω ότι αξίζει να γίνει background από όλους τους δισκόφιλους!

Ελπίζω να σας αρέσει!!!!

Υπεροχες! :P:ninja: ξερουμε πως λεγεται αυτος ο δικος? :wub: ..mercy! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...