Jump to content

νεο ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

εσεις φταιτε,να το ξερετε! :rasp:

εχω σχεδον ενα χρονο ενα ενυδρειο γλυκου νερου

τωρα τελευταια ομως ειχα "αγριεψει" και το πηρα αποφαση να το

φτιαξω.

εβαλα και αγγελια για να βρω ενυδρειο αλλα τελικα ημουν πολυ τυχερος και

πηρα με μηδεν κοστος(ο πατερας ενω παιδιου που γνωρισα ειχε pet shop και του ειχαν

μεινει 2,3 στο σπιτι αφου εκλεισε τελικα το μαγαζι)

οποτε και μου το εδωσε.

αυτο εχει κι τα κακα του βεβαια αφου τα ενυδρει των καταστηματων ξερετε ως ειναι.

δεν εχουν καπακια απο πανω και γενικα ειναι για μαγαζια και οχι για σπιτι.

(σ'αυτο το θεμα-και σε αλλα :hysterical: -θα χρεαιστω τη βοηθεια σας)

για να μη τα πολυλογω,το πηρα το ενυδρειο προχθες,το επλενα για σχεδον μιαμιση ωρα και

το αφησα να στεγνωσει.

εχθες πηγα και πηρα τα πραγματα που θα χρειαστω(πραγμα που τελικα επιβεβαιωσε τα λεγομενα σας οτι

το θαλασσινο εχει πολυ μεγαλυτερο κοστος απο το γλυκο).

πηρα λοιπον υαλοβαμβακα,μακαρονι,κυκλοφορητη,scimmer,αντλια για το scimmer,

2 λαμπες,αραγωνιτη,αλατι,το μετρητη αλατοτητας(δεν ξερω και αν το λεω σωστα,αλλα

καπου πηρα το ματι μου καποιος να το λεει ετσι στα ΑΜΕΤΡΗΤΑ ποσταρισματα που κοιταξα

για να παρω μια ιδεα του τι γινεται με το θαλασσινο

αρχικα εβαλα στο πρωτο κουτακι με τις πλαστικες τρυπουλες υαλοβαμβακα,στο δευτερο μακαρονι και στο τριτο τον κυκολφορητη και περασα το σωληνακι στη πανω τρυπα.

εχωντας τοποθετησει ολα αυτα εβαλα τον νεκρο αραγωνιτη.

μετα βαζοντας νερο στο μεσαιο τοιχωμα(για να μπαινει σιγα σιγα στο κεντρικο,ωστε να μη δω το φαινομενο της λασπης) το γεμισα 2 φορες εως τη μεση.

νερο το οποιο με τη σκουπα το αλλαξα και τις 2 φορες ωστε να γινει ενας σχετικος καθαρισμος της αμμου.

στη συνεχεια το γεμισα με τον ιδιο τροπο.κατοπιν εβαλα 25 Ml αντιχλωριο(το ενυδρειο ειναι γυρω στα

105 λιτρα-90,95 καθαρου χωρου αν αφαιρεσω το φιλτρο) και μετα απο λιγο και το αλατι.

λιγο αργοτερα εβαλα μεσα και το scimmer το οποιο εχω θεσει και σε λειτουργεια ωστε να ανακατευεται

το νερο ακομα καλυτερα.φυσικα λειτουργει και ο κυκλοφορητης.

σημερα μετρησα την αλατοτητα και μου εδειξε 1.012.

ειναι ετοιμο δηλ να βαλω ψαρια.............. :rasp: ...πλακα κανω φυσικα!

οποτε πηρα ξανα το αλατι και ξαναεβαλα αρκετη ποσοτητα και θα κανω νεα

μετρηση το βραδακι να δω που ειμαι.

παραθετω και μια φωτο για να εχετε μια εικονα

post-4157-1179569923.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.....συνεχιζοντας σας λεω οτι σε αυτο θα βαλω μονο δυο nemo αντε και κανενα αλλο ψαρακι αν δω οτι πανε ολα καλα,αλλα η πρωτη ιδεα και μαλλον σ'αυτη θα μεινω ειναι να βαλω μονο αυτα τα 2.

θελω επισης να βαλω βραχους(οχι ζωντανους) και ισως εναν ζωντανο αλλα οχι πολυ μεγαλο.σιγουρα θα βαλω 2,3 ανεμωνες

αυτα τα πολλα.

α ενημερωνω για τη πορεια φυσικα θα εχω και ερωτησεις

με μια πρωτη η οποια ειναι καθαρα πρακτικης φυσης και αφορα το πως στο καλο,τι πατεντα να κανω για να βαλω το φως απο πανω αφου δεν εχει καπακι πλαστικο .........

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά τα φώτα δες το παρακάτω link: http://www.drsfostersmith.com/Product/Prod...p;N=2004+113175

Από τα λίγο που ξέρω υπάρχουν ένα σωρό αν ψάξεις. Σχεδόν όλα τα μαγαζιά διαθέτουν παρόμοια συστήματα, όσο για το net.... άφθονα!

Τώρα για τα υπόλοιπα ας μιλήσουν οι ειδικοί :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το λινκ giatrope

εχω βρει τετοιο αλλα ειναι πανακριβα!

απλα σκεφτομαι να βαλω κατι απλο ωστε να αναβουν οι λαμπες και εναν

τροπο ασφαλη ωστε να το βαλω πανω απο το ενυδρειο και ισως κατι

ωστε ολα αυτα να μη φαινονται ασχημα και ξεκαρφωτα απο πανω του

οι λαμπες που εχω παρει ειναι arcadia marine blue kai marine white

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στο αλμυρό νερό ! :hysterical:

ξεκινάς με τη προοπτική να βάλεις ανεμώνη .. πρέπει να ξέρεις ότι οι ανεμώνες είναι απαιτητικά και δύστροπα ζωντανά και δεν είναι ότι καλύτερο για ξεκίνημα .. έχουν απαιτήσεις σε φωτισμό και τροφή ..

.. μπορείς να ξεκινήσεις με clown και λίγα μαλακά κοράλλια .. στη πορεία που το ενυδρείο θα έχει ωριμάσει και εσύ θα έχεις αποκτήσει περισσότερες γνώσεις και εμπειρία … βάζεις και ανεμώνη …

επιλογές σε φωτισμό υπάρχουν πολλές .. μπορείς να κρεμάσεις φωτιστικό από πάνω ..

καλό είναι να προσθέσεις άλλη μια λευκή ..

.. θα σε συμβούλευα μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και να ρωτάς πριν κάθε σου βήμα ..

καλή συνέχεια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ναι θα βαλω οπως και δηποτε ανεμωνη

εκτος του οτι μου αρεσει και εμενα

ξερω οτι αρεσει πολυ και στους clown οποτε

θα κανω τη θυσια να μαθω καποια πραγματα για να μη

κανω λοθος κινησεις και βιαστικες οπως λες και εσυ

το μονο που με στεναχωρησε ειναι οτι διαβασα καπου οτι δεν

μπορεις να βαλεις πολλες (εγω θα ηθελα απο 2 εως 3)

γιατι μπορει νακανουν πολεμο,χημικων τοξικων μεταξυ τους

δεν θυμαμαι ακριβως πως το εγραφε

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι καλό ξεκίνημα στη θάλασσα, αγαπητέ Φίλε mad23 .

Πολύ ωραίο το ενυδρείο και σε πολύ καλή τιμή!

Το skimmer είναι στον πρώτο θάλαμο με τον υαλοβάμβακα?

Η αερόπετρα μέσα στο σωλήνα, αριστερά τι χρησιμότητα έχει???

Μην ξεχάσεις τον άνθρακα και το αντιφώσφορο, ειδικά όταν βάλεις την ανεμώνη.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω νικο

χαιρομαι που υπαρχουν παιδια εδω μεσα

(γιατι αυτο το χομπυ τελικα μας κραταει ολους παιδια)

στα οποια μπορω να βασιστω και να μου μεταφερουν γνωσεις οι οποιες

ειναι χρησιμες,ειδικα στο θαλασσινο με το οποιο μολιες ξεκινησα

.......και μη με κοροιδευεις ρε συ νικο!!!

δεν ειναι και πολυ ομορφο.θα ηταν αν ειχε πλαστικο απο πανω αλλα

το πηρα απο φιλο που το ειχε σε μαγαζι και ξερεις πως ειναι αυτα

οσο για τη τιμη .......συμφωνω απολυτα!χαχαχα!

καλο ηταν αυτο γιατι τα χρηματα που θα αγοραζα καινουργιο τα εβαλα για να παρω τα "συμπραγκαλα"

ναι ναι θα βαλω ανθρακα 1,2 μερες πριν βαλω τα ψαρακια

απλα ψαχνω μια πατεντα να το βαλω καπως και να ειναι ολο μαζι οπως

το μακαρονι για να τον αλλαζω το ιδιο ευκολα!

και αντιφωσφορο θα βαλω!

το scimmer το εχω βαλει μπροστα μπροστα απλα φαινεται απο τη γωνια που εχω βγαλει τη φωτο,οτι ειναι μεσα στη θηκη του υαλοβαμβακα.

η αεροπετρα ειναι του scimmer

να εισαι καλα για τη συμπαρασταση,Thanks

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι?

εφυγα απο το σπιτι κυριακη μεσημερι και το νερο ηταν μια χαρα.

καθαρο και στο 1.024.

μου ετυχε κατι απροοπτο και αναγκατηκα να γυρισω σπιτι τη δευτερα κατα τις 9.

οταν ειδα πως παει το νερο παρατηρησα οτι ηταν πολυ καθαρο άλλα

στο τζαμι γυρω γυρω απο το ενυδρειο(απο τη μεσα μερια)

υπηρχαν αλλου παχια και αλλου λεπτα στρωματα απο κατι σαν ασπρη βλεννα,βαμβακι πειτε το οπως θελετε.

το πειραξα με το χερι και τα περισσοτερα εφυγαν αλλα καποια σημεια ηταν πολυ σκληρα και αναγκαστικα τα ετριψα με λιγο υαλοβαμβακα για να φυγουν.

στα τζαμακια βεβαια μεσα στο φιλτρο δεν υπηρχε το παραμικρο

μια λεπτομερεια ειναι οτι φευγοντας βιαστικα δεν εριξα την κυριακη καλλιεργειες κατι το οποιο εκανα μολις γυρισα τη δευτερα

ξερει κανεις τι ειναι?

και να ρωτησω και κατι αλλο,η αλατοτητα αλλαζει συχνα και ευκολα?

απο μονη της?

ειναι ικανο ενα ποτηρι νερο να τη ριξει κατα 0,010?

Link to comment
Share on other sites

Η διάφανη κρούστα που εμφανίζεται στα τζάμια, οφείλεται στη ανάπτυξη βακτηρίων , αλλά και μυκήτων. Αυτό που πρέπει να κάνεις , είναι να τοποθετήσεις έναν κυκλοφορητή, για να κινεί καλά το νερό, να αναδεύει την επιφάνεια και να το οξυγονώνει καλά.

Η αλατότητα θα μεταβάλλεται όσο το νερό εξατμίζεται, ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι.

Κατά πόσο μπορεί να μεταβάλει την πυκνότητα, ένα ποτήρι νερό, εξαρτάται από το συνολικό όγκο του νερού, του ενυδρείου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω νικο

μηπως ειναι και μερος του κυκλου αυτο?

μηπως οφειλεται στο τι τωρα φτιαχνω το νερο?

ο κυκλοφορητης ειναι πολυ δυνατος ειναι για μεχρι 300

λιτρα και το δικο μου ειναι 100.

γιατι μπορει να μη μου το ξαναβγαλει οταν στρωσει το νερο

εντωμεταξυ εμαθα πως ο percula clown(nemo)

που θελω να βαλω ειναι απο τα παρα παρα πολυ ανθεκτικα ψαρακια

και πολλοι τα βαζουν απο πολυ νωρις ωστε να βοηθησουν και στο

στρωσιμο του ενυδρειου.

οταν λενε νωρις μιλανε και για το δικο μου που ειναι 4 ημερων νερο?

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και είναι μέρος του βιολογικού κύκλου.

Χρειάζεται όμως περισσότερο οξυγόνωση, γιατί μας ενδιαφέρει περισσότερο η ανάπτυξη των αερόβιων βακτηρίων, από τους αναερόβιους μικροοργανισμούς.

Ο percula, είναι όντως ανθεκτικό ψαράκι και συνήθως μπαίνει αρχικά σε κάποιο ενυδρείο. Όπως και οι damsel.

Προυπόθεση, όμως είναι το σύστημα να έχει ολοκληρώσει το βιολογικό κύκλο του.

Κάτι τέτοιο όμως δεν συμβαίνει ακόμα σε εσένα.

Καλό είναι να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

ο κυκλοφορητης ειναι πολυ δυνατος ειναι για μεχρι 300

λιτρα και το δικο μου ειναι 100.

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε και άλλον-άλλους κυκλοφορητή, ικανοποιητική κυκλοφορία θεωρείτε όταν είσαι τουλάχιστον 15Χ-20Χ τα λίτρα του ενυδρείου σου. Καταλαβαίνεις ότι εσύ με 3Χ έχεις ελάχιστη κυκλοφορία. Δεν χρειάζεται όμως να βιαστείς, τοποθέτησε πρώτα τον βράχο σου και κανόνισε ανάλογα γιατί δεν πάιζει σημασία μόνο ο ονομαστικός αριθμός της κυκλοφορίας αλλά και η τοποθέτηση των κυκλοφορητών ώστε να μην έχεις νεκρές ζώνες. Ιδίως εσύ που σκέπτεσαι για ανεμώνες πρέπει να έχεις πολύ καλή κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε και άλλον-άλλους κυκλοφορητή, ικανοποιητική κυκλοφορία θεωρείτε όταν είσαι τουλάχιστον 15Χ-20Χ τα λίτρα του ενυδρείου σου. Καταλαβαίνεις ότι εσύ με 3Χ έχεις ελάχιστη κυκλοφορία. Δεν χρειάζεται όμως να βιαστείς, τοποθέτησε πρώτα τον βράχο σου και κανόνισε ανάλογα γιατί δεν πάιζει σημασία μόνο ο ονομαστικός αριθμός της κυκλοφορίας αλλά και η τοποθέτηση των κυκλοφορητών ώστε να μην έχεις νεκρές ζώνες. Ιδίως εσύ που σκέπτεσαι για ανεμώνες πρέπει να έχεις πολύ καλή κυκλοφορία.

Πολυ σωστος!! :rasp:

Σχετικα με την ανεμωνη θελει καλη κυκλοφορια, η οποια ομως να ειναι καλα μοιρασμενη και να μην την βρισκει σε ενα σημειο μονο πολυ δυνατα αλλα να εχει κινηση ομαλα οσο γινεται στο περισοτερο μερος της. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ναι νικο φυσικα και θα κανω υπομονη!

μαλλον θα τα βαλω απο δευτερα

σημερα ειμαι στην 7η μερα και τα πραγματα φαινονται καλα.

το αλατι στα 1.024,το ph στο 8,5 και σημερα,αυριο λεω να μετρησω και

την αμμωνια

εχω βαλει ηδη 3,5 κιλα περιπου ζωντανου βραχου.

παντως με το φωτισμο εχω παθει πλακα.ειναι απιστευτο το θεμα.

θα περασω καποιες φωτο το βραδυ να δειτε.δεν εχω τελειωσει βεβαια ακομα το "μαζεμα" απο πανω απο το ενυδρειο αλλα σιγα σιγα

ολα θα γινουν.ειναι προχειρο ακομα

θα παρω σημερα και αλλον ενα κυκλοφορητη μετα τη συμβουλη των υπολοιπων.

μαζι με αυτον το νερο θα "σπρωχνεται" προς 3 διαφορετικες κατευθυνσεις

.εχουν οι βραχοι καποια λουλουδακια μικρα πανω και θα δω περιπου πως θα ειναι και η κινηση της ανεμωνης

ευχαριστω πολυ πολυ και παλι παιδια για τις συμβουλες και τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας και παλι φιλοι μου

ειπα να σας ενημερωσω με εικονα,πληροφοριες αλλα και ερωτησεις(οπως παντα) για

το τι γινεται με το ενυδρειο(nemo only οπως μου αρεσει να το λεω) για να δειτε αν η βοηθεια σας πιανει τοπο! :thumbdown:

λοιπον αρχικα οι φωτο

θα βαλω και καποιες αλλς που θα εχω τραβηξει το βραδυ με το φως ανοιχτο

που το κανει να φαινεται πιο ωραιο!

post-4157-1180700259.jpg

post-4157-1180700299.jpg

post-4157-1180700343.jpg

Link to comment
Share on other sites

.....αυτες ειναι μερικες οχι και τοσο κολακευτικες φωτο!

πρωτον γιατι δεν εχω ακομα καλυψει καποια εσωτερικα σημεια με βραχους ωστε να κρυβονται οργανα και καλωδια και γιατι ακομα περιμενω καποια ευρω ωστε να φιαιξω ενα ξυλινο πιθανοτατα καπακι για να κρυβω λαμπες κτλ!

φτου,πρεπει να φυγω θα συνεχισω την ενημερωση το απογευμα παιδια

γιατι θελω να δειτε καποια πραγματα αλλα και νε μου λυσετε καποιες απορειες....

....ερχομαι...

post-4157-1180700540.jpg

post-4157-1180700581.jpg

post-4157-1180700625.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανεμωνη σε ενυδρειο 10 ημερων... :thumbdown:

Ειναι παρα πολυ νωρις !!! Οπως και για τα ψαρια...

κρημα για τα ζωντανα...

Link to comment
Share on other sites

Ανεμωνη σε ενυδρειο 10 ημερων... ;)

Ειναι παρα πολυ νωρις !!! Οπως και για τα ψαρια...

κρημα για τα ζωντανα...

:thumbdown::):)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες photo και εύχομαι καλή αρχή.

Θα συμφωνήσω με την φίλη μου την Ναταλία ότι για την ανεμώνη δεν ήταν ακόμα η καλύτερη περίοδος να μπει εφόσον το ενυδρείο είναι πολύ νέο και ανώριμο να δεχτεί απαιτητικά ζωντανά.

Συνεχή παρακολούθηση των τιμών του ενυδρείου και της ανεμώνης.

Link to comment
Share on other sites

Παρά την αυστηρότητα, της αγαπητής Φίλης Ναταλίας και των υπολοίπων (δεν έχουν και άδικο, βέβαια), θα ήθελα να σου πω ότι το

nemo-ενυδρείο σου, δείχνει πολύ ωραίο και εύχομαι τα καλύτερα για την εξέλιξή του.

Θα πρότεινα την προσθήκη κάποιων σαλιγγαριών.

Το μακαρόνι, τι το έχεις???

Για να βυθίζεται ο άνθρακας???

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ νικο,να'σαι καλα φιλε μου

εμενα δεν μου αρεσε το πως μιλησε η ναταλια,οχι το τι ειπε.

εγω σου λεω οτι ειμαι 100% λαθος,πρεπει να με κανει να αγχωθω και

να νοιωσω ασχημα για τα ψαρια μου και τυχον απωλεια τους?

η ναταλια σιγουρα ειναι πολυ πιο εμπειρη απο μενα και φυσικα γνωριζει πολυ περισσοτερα πραγματα αλλα νομιζω πως και εκεινη οταν ξεκιναγε,

δεν μπορει καποια λαθη θα τα εκανε.....

ναταλια δεν εχω τιποτα μαζι σου,απλα στεναχωρηθηκα

μετα απο αυτα λοιπον εκανα ολες τις μετρησεις που πρεπει να γινουν

ολα ειναι μια χαρα,τις εκανα σημερα το απογευμα.

και το Ph και τα νιτρικα και η αμμωνια και η αλατοτητα,ολα εχουν τις τιμες που πρεπει.

τα ψαρακια ειναι υγειεστατα και το μονο προβλημα που ειχα ηταν οτι στην αρχη δεν ετρωγαν.

σιγα σιγα ομως αρχισαν να τα τρωνε ολα με αρχη τα αρτεμια που ειναι και

τα αγαπημενα τους.πραγαματικα τα ocelaris ειναι τρομερα ψαρια.

ειναι παρα πολυ ενδιαφερον να καθεσαι να τα παρατηρεις και ειδικα οταν αρχιζεις να βλεπεις οτι οι αντιδρασεις τους ειναι τελειως διαφορετικες αναλογα με το τι πας να κανεις στο χωρο τους.

π.χ αλλιως φερονται οταν καταλαβαινουν οτι παω να τα ταισω,τι θα τους δωσω,πως θα τους το δωσω(στην αρχη δεν εβλεπαν τα Flakes στην επιφανεια και τους τα πηγαινα κονατα με μια τσιμπιδα),αλλιως οταν παω να αδειασω το skimmer κτλ

νικο σημερα πηγα και αγορασα 2 σαλιγκαρια,2 red leg και εναν πολυ μικρο αστερια ο οποιος στην αρχη ηταν κολλημενος στο κελυφος ενος σαλιγκαριου αλλα μετα το απογευμα τον εχασα και συνεχως ψαχνω να βρω που πηγε ο ατιμος.

η αλγη αρχιζει σιγα σιγα να κανει την εμφανιση της σε πολυ μικρη ποσοτητα ομως και ετσι ειπα να παρω αυτους τους καθαριστες.τα σαλιγκαρια στα τζαμια σιγουρα θα κανουν δουλεια,θελω να δω ομως και τι μπορουν να κανουν τα red leg με την αλγη που αρχιζει να φαινεται στην αμμο.

γιατι δε χρειαζεται το μακαρονι νικο?

εβαλα και αντιφωσφορο οπως μου ειχες πει

δεν εβαλα βραδυνεσ φωτο που σας υποσχεθηκα γιατι αποφασισα να βαλω και αλλα 4,5 κιλα ζωνατνου βραχου.αλλαξα και λιγο τη διακοσμηση για να δωσω καλα σημεια στην ανεμωνη να παει να κατσει.

οσο για την ανεμωνη εχω διαβασει παρα πολυ,τουλαχιστον 40 ωρες πανω απο το Pc.

ολοι λενε οτι η red bubble tip Που εχω ειναι η πιο ευκολη ανεμωνη και ειναι οτι καλυτερο για αρχαριους που δεν εχουν ξανασχοληθει με τετοιο

ζωντανο.επισης λενε οτι μπορεις ευκολα να τη βαλεις μεσα σε ενα ενυδρειο 10,15 ημερων αρκει να ειναι καλες οι τιμες των παραμετρων

α και νικο για να δεις οτι παιρνω σοβαρα αυτα που μου λες και εσυ και τα υπολοιπα παιδια πηγα και πηρα και αλλο κυκλοφορητη αρκετα δυνατο και

τωρα η κυκλοφορια ειναι πολυ καλη αλλα και στα σημεια σατ οποια χτυπαει δεν εχουν βγαλει αλγη ακομα(ειχες δικιο)

παντως γεκνικα απ'οτι καταλαβαινω καποια πραγματα ειναι καθαρα θεμα εμπειριων.θελω να πω οτι οτν εφταιχνα το ενυδρει ηταν αρκετοι αυτοι που μου ειπαν οτι ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ να βαλεις ζωντανο βραχο απο την αρχη ενω υπηρχαν και ακομα πιο πολλοι που μου ειπαν οτι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να το βαλεις απο τη πρωτη κιολας μερα,αφου δηλαδη κανει τη δουλεια του το αντιχλωριο και διαλυθει το αλατι.

δηλ κατι που δεν λειτουργησε δουλεψε για καποιον αλλο,μπορει για καποιον να εκανε

μετα απο ολα αυτα νακανω και καποιες ερωτησεις

1.οι ζωντανοι βραχοι βγαζουν πανω τους οτι να "ναι?

δηλ παρατηρησα οτι σε καποιους απο αυτους που εχω ηδη εχουν βγει καποιοι σωληνες(σαν αυτους που εχω πανω στο μυδι),κατι μπλε φουσκαλιτσες και κατι αλλα που ουτε μπορω να τα περιγραψω.

2.σε καποιες φωτο στο διαδυκτιο ειδα να ταιζουν τους κλοουν με

καλαμαρι και γαριδα απο αυτες που τρωμε εμεις.

γινεται αυτο?δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν καποια μικροβια?

3.πως θα καταλαβω οτι ζωντανεψε ο αραγωνιτης μου?

4.και τελος αλλαγη νερου ποτε κανετε?

οταν καποια μετρηση δεν ειναι καλη η' συγκεκριμενα μια φορα το μηνα το 20% του νερου?

ακαι μια απορεια ακομα........οσοι εχετε αραγωνιτη πως στο καλο καθαριζετε το "πατωμα" ρε παιδια χωρις να παρετε και την αμμο μαζι???

συγνωμη,συγνωμη και συγνωμη για το κουραστικοτατο και μακροσκελες

ποστ!!!!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε,

Βάζεις πολλά θέματα μαζί και οι απαντήσεις , αναγκαστικά θα είναι μακροσκελείς.

Κατ' αρχήν μην αγχώνεσαι. Μπορεί να έκανες κάποιες βιαστικές κινήσεις, πάνω στον "νεανικό" ενθουσιασμό σου, αλλά αυτό δεν σου απαγορεύει από εδώ και πέρα να κάνεις προσεκτικά και μελετημένα βήματα, ώστε να προσφέρεις αυτά που χρειάζεται το σύστημά σου και να μπορείς να το θαυμάζεις.

Εφόσον οι μετρήσεις των τιμών των αμμωνιακών παραγώγων, είναι καλές, δηλώνει ότι μέχρι στιγμής το σύστημά σου αντέχει. Αυτό που οφείλεις να κάνεις, είναι να ταΐζεις ελάχιστα, ώστε να του δώσεις την ευκαιρία να ωριμάσει προοδευτικά, χωρίς να έχει κάποιες σοβαρές επιπτώσεις στους κατοίκους του.

Τα φρέσκα καλαμαράκια και τις άλλες νωπές τροφές, καλύτερα να τις ξεχάσεις. Αυτές μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε μεγάλα συστήματα και όχι συστηματικά, ή σε συστήματα ημιανοικτού τύπου. Ειδικά τώρα που το σύστημά σου κάνει τον αρχικό βιολογικό κύκλο του, λίγα flakes μια φορά την ημέρα, είναι υπεραρκετά για το τάισμα των ψαριών και ελάχιστη πλαγκτονική κατεψυγμένη τροφή, μια φορά την εβδομάδα, για την ανεμώνη σου, την οποία θα την δίνεις με μια πιπέτα ή κάποια σύριγγα.

Τα σαλιγκάρια θα βοηθήσουν πολύ στην απομάκρυνση της διατομικής άλγης και οι ερημίτες στην απομάκρυνση των νέων βλασταριών μακροάλγης. Την καλύτερη δουλειά, όμως, σε μεγαλύτερα είδη άλγης, θα την κάνει καλύτερα, κάποιος μεγάλος αλγοβόρος οργανισμός, όπως ένα αλγοβόρο ψάρι.

Δεν πρόσεξα πουθενά να αναφέρεις τα λίτρα του ενυδρείου σου. Αυτό που θέλω να σου επισημάνω, είναι να φροντίσεις να εξασφαλίσεις μια ποσότητα ζωντανού βράχου, που το βάρος του να αντιστοιχεί στο 1/10 του όγκου του νερού, του ενυδρείου σου. Αυτή είναι η ελάχιστη ποσότητα, που μπορεί να εξασφαλίσει την βιολογική ισορροπία του συστήματος, με το ανάλογο βιοφορτίο.

Σε αυτή την περίπτωση το βιολογικό μακαρόνι δεν είναι απαραίτητο και όπως θα βρεις πληροφορίες σε άλλες δημοσιεύσεις και άρθρα μας, μόνο ζημιά μπορεί να κάνει στην βιολογική ωρίμανση του βράχου και της άμμου.

Η αγορά του επί πλέον κυκλοφορητή, μόνο καλό θα κάνει, αφού όπως γνωρίζεις η βιολογική επεξεργασία και η οξυγόνωση ενός συστήματος, εξασφαλίζεται από τη μεγάλη και σωστή κυκλοφορία. Μην ξεχάσεις να εξασφαλίσεις τη συνεχή ανάδευση της επιφάνειας του νερού.

Η εμπειρία είναι πολύ σημαντική. Ο χομπίστας ωριμάζει μαζί με το σύστημά του και μαθαίνει μέσα από τα λάθη του. Πληροφορίες θα συλλέξεις από πολλούς. Άλλες θα είναι εμπειρικές, άλλες προϊόντα γνώσης και μελέτης.

Ο βράχος που μπαίνει στο ενυδρείο. πρέπει να είναι ζωντανός και από την αρχή, αφού αποτελεί την "καρδιά" ενός φυσικού συστήματος. Ίσως όμως δεν κατάλαβες, ότι θα πρέπει να είναι καθαρός και απαλλαγμένος από νεκρούς οργανισμούς και οργανικά απόβλητα, τα οποία αργότερα θα αποτελέσουν τροφή για την ανάπτυξη άλγης στο ενυδρείο σου, Για το λόγο αυτό φροντίζουμε να τον "καθαρίσουμε", με τον τρόπο του κουραρίσματος, πριν τον τοποθετήσουμε στο ενυδρείο μας.

Το κουράρισμα του βράχου, μπορεί να γίνει και μέσα στο κυρίως ενυδρείο, με τη διαφορά, ότι θα πρέπει τα φώτα να παραμείνουν κλειστά για ένα μήνα τουλάχιστον και χωρίς οργανισμούς.

Απαντήσεις:

1- Ο βράχος είναι γεμάτος μικρούς οργανισμούς και μικροοργανισμούς, που κατοικούν στους πόρους του. Από αυτούς, όσοι επιβιώσουν κατά τη μεταφορά, αναπτύσσονται και πολλαπλασιάζονται. Σε αυτούς οφείλεται η όλη βιολογική επεξεργασία του νερού και η απόδοση του βράχου.

2-Το ανέφερα πιο πάνω. Ξέχασέ το.

3- Θα διακρίνεις αγωγούς με φυσαλίδες και αν κοιτάξεις πιο προσεκτικά, θα μπορέσεις, κάποια στιγμή, να διακρίνεις κάποια σκουλήκια που περιφέρονται. Θα χρειαστεί περίπου 6 μήνες για να ωριμάσει η άμμος, εφόσον όλα τρέχουν σωστά. Σημαντικό είναι ότι την άμμο δεν την καθαρίζουμε ποτέ και δεν την ανακατεύουμε. Θα πρέπει όμως να της εξασφαλίσουμε τη σωστή κυκλοφορία νερού.

4- Θα σου προτείνω πρόγραμμα μηνιαίων αλλαγών νερού 20%. Έτσι θα πετύχεις την καλύτερη ισορροπία του συστήματός σου.

Να σημειώσω, ότι αλλαγές νερού δεν κάνουμε μόνο για να διορθώσουμε κάποιες τιμές παραμέτρων, αλλά για να εξασφαλίσουμε ισορροπία και σε άλλους παράγοντες, όπως είναι τα απαραίτητα στοιχεία και ιχνοστοιχεία, τα περισσότερα των οποίων δεν μπορούμε να τα μετρήσουμε ή και δεν γνωρίζουμε καθόλου το ρόλο που διαδραματίζουν σε ένα σύστημα.

Τελειώνοντας, θα ήθελα να σου επισημάνω, ότι άρχισες κάπως ανορθόδοξα.(Ακουράριστος βράχος, φώτα, οργανισμοί....) Αυτό θα σου επιφέρει κάποιες διαταραχές και προβλήματα. Θα σου συνιστούσα να μην απογοητευτείς, αλλά μελετώντας καλά την λειτουργία ενός φυσικού συστήματος, να κατανοήσεις πλήρως τις βασικές αρχές, που το διέπουν.

Μόνο έτσι θα μπορέσεις ανά πάσα στιγμή, να γνωρίζεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις, ώστε να μη βασίζεσαι αποκλειστικά στην οποιαδήποτε πληροφορία και συμβουλή, σου δίνει ο κάθε Ψάλτης, Μήτσος ή Βαγγέλης.

Στο forum μας θα βρεις τα πάντα όσα χρειάζεσαι. Εσύ θα βάλεις την όρεξη για μελέτη.

Πιστεύω να κάλυψα αρκετά τις αρχικές σου απορίες και σου εύχομαι ολόψυχα Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν υπήρχε καμία πρόθεση να σε αγχώσω ή να στεναχωρήσω…

Σκοπός ήταν να σε αποτρέψω να ξανακάνεις το ίδιο λάθος με αυτό της πρώτης φοράς…

Όσο αφορά τις απορίες σου νομίζω σε κάλυψε ο κ.Νίκος

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου αρεσε το πως μιλησε η ναταλια,οχι το τι ειπε.

εγω σου λεω οτι ειμαι 100% λαθος,πρεπει να με κανει να αγχωθω και

να νοιωσω ασχημα για τα ψαρια μου και τυχον απωλεια τους?

η ναταλια σιγουρα ειναι πολυ πιο εμπειρη απο μενα και φυσικα γνωριζει πολυ περισσοτερα πραγματα αλλα νομιζω πως και εκεινη οταν ξεκιναγε,

δεν μπορει καποια λαθη θα τα εκανε.....

ναταλια δεν εχω τιποτα μαζι σου,απλα στεναχωρηθηκα

Φιλε μου πρεπει να καταλαβεις οτι απο την στιγμη που εχεις διαβασει τοσες ωρες πανω απο τον υπολογιστη σου για ανεμωνες. Σιγουρα θα ειδες οτι η ανεμωνη θελει ΣΤΡΩΜΕΝΟ ενυδρειο. Οπως επισεις και οτι σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα να βαλεις και ψαρια μαζι με την ανεμωνη. Ολα αυτα τα εχεις διαβασει, αρα δεν ειναι ενα "λαθος", γιατι λαθος ειναι δεν ηξερα και το εκανα.

Τωρα ειναι συνηδειτα μια αποφαση σου. Η οποια ομως ειναι μεγαλο λαθος και δεν επρεπε να γινει. Καλα εκανε λοιπον και σου ειπε την γνωμη της οπως στην λεω και εγω. Αυτο ειναι ενα παραδειγμα για αποφηγη. Τοσο απλα. Ενα θαλλασινο αργει να στρωσει σε σχεση με ενα γλυκο. Και απο την στιγμη που μας λες την γνωμη σου και τις κινησεις σου εδω, θα δεχθεις και τα "παλαμακια" για κατι καλο, αλλα και την "αυστηρη" κριτικη για κατι τελειως λαθος που εχεις κανει σε συνδιασμο με τις συμβουλες για να το προλαβεις οσο γινεται.

Τωρα για το αγχος για τυχον απωλεια τους. Για αυτο ξεκιναμε με σωστα βηματα, που αμα δεν ξερεις στα λεμε για να αποφυγεις οσο γινεται τις απωλειες. Και ναι, πρεπει να στεναχωριεσε για τυχον απωλειες. Τοσο απλα. Γιατι εαν δεν στεναχωριεσε, δεν αγαπας αυτο που κανεις. Προσωπικα με στεναχωρησε ο τροπος που μιλησες. Οπως και ολους μας εδω. Γιατι απλα κανουμε κατι που ΑΓΑΠΟΥΜΕ και μας νοιαζει εαν χανονται ζωες ετσι χωρις λογο απλα απο βιασυνη και επιπολαιοτητα.

Αυτα στα λεω οχι για να σε πικαρω, αλλα γιατι πρεπει αυτο που κανεις να το αγαπας, αλλιως δεν θα πετυχεις γιατι δεν θα προσπαθησεις οπως πρεπει, και ολοι μας δεχομαστε κριτικη για τα λαθη μας, ιδιαιτερα εαν το εχουμε προκαλεσει.

τωρα οτι εγινε εγινε, προσπαθησε για το καλυτερο και σου ευχομαι τα καλυτερα. Ο Νικος σου εδωσε πολλες συμβουλες, προσπαθησε οσο μπορεις να ακολουθησεις τις συμβουλες του και δωσε μας παραπανω στοιχεια για ολα, διοτι απλα ολα ειναι εκει που πρεπει δεν λενε κατι. Τις τιμες του ενυδρειου σου θελουμε, και τις διαστασεις κτλ κτλ. Για να μπορεσουμε να σε κατευθηνουμε ΣΩΣΤΑ. Κοινως, βοηθησε μας να σε βοηθησουμε. Καπως ετσι παει και πιστευω να καταλαβαινεις οτι ειναι απο ενδιαφερων..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...