Jump to content

νεο ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

ευχαριστω νικο

το ειχα σκεφτει να βαλω βασεις αλλα ειπα να δοκιμασω μηπως μπορω να τα τοποθετησω με εναν τροπο ωστε να φαινεται φυσικο αλλα και να ειναι το μεγαλυτερο μερος του βραχου πανω απο την αμμο.

ετσι προχειρα οπως το βλεπω περιπου το 10% του συνολικου βραχου ακουμπαει κατω και ολος ο υπολοιπος που θα μπει θα στηριχτει στους υπολοιπους οποτε το ποσοστο θα πεσει και αλλο.

σε γενικες γραμμες η κυκλοφορια νομιζω πως ειναι καλη αλλα το σωληνακι της επιστροφης με τις πολλες τρυπες δεν κοιταζει ακριβως ευθεια οποτε δεν εχω την αναταραχη που θελω.

μετα την παρατηρηση σου θα βαλω ακομα εναν κυκλοφορητη που να εχει κατευθυνση προς την επιφανεια του νερου.

Thanks για την παρατηρηση.

σε καποιες μερες θα παω και απο το γνωστο καταστημα να παρω και μια κοραλια μαλλον τη 2 οπως μου εχει προτεινει και η ναταλια οποτε να ειμαι ακομα καλυτερα.

καναμε και ενα Meeting με τη ναταλια με θεμα τι ψαρακι να βαλω ακομα.

κανενα 2 απο τα γνωστα μικρα θα μπουν αλλα ηθελα και ενα που να ειναι το "θεμα" μαζι με τους κλοουν.

ισως να βαλω τελικα ενα πολυ πολυ μικρο blue η' yellow tang.

το θεμα ειναι ομως οτι δεν εχω καθολου μα καθολου αλγη και το ενευδρειο δουλευει ηδη 2+ εβδομαδες και ανησυχω για το τι θα τρωει

αν τρωει και αυτο Flakes και αρτεμια που δινω στα αλλα τοτε οκ.

αν ομως τρωει μονο αλγη?

απο τα λαθη μαθαινεις και τουλαχιστον τωρα που ειναι η αρχη δεν βλεπει και πολυ φως το ενυδρειο και τα φωτα τα αναβω μονο 4-5 ωρες το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ εγινε!

εβαλα τον κυκλοφορητη.

να και η φωτο.

καλυτερα τωρα νικο?

εχω μεσα τον 1000αρη της επιστροφης,2 400αρηδες και αυτονπου εβαλα τωρα και ειναι 300αρης

post-4157-1187869262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οκ εγινε!

εβαλα τον κυκλοφορητη.

Πολύ καλύτερα έτσι!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς καλύτερα έτσι!!!

Θα σου πρότεινα να βγάλεις αυτό με τις τρύπες όπως λες (spray bar) γιατί με τον καιρό οι τρυπούλες θα κλείσουν και θα μειώσουν την απόδωση!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑΤΑΛΙΑ..... :thumbup::hysterical:

αρχισαν να μπαινουν και τα πρωτα κοραλακια προσφορα της ναταλιας οπως θα καταλαβατε! :hysterical:

να και μερικες φωτο.

ειμαι πολυ ενθουσιασμενος και ειναι και πανεμορφα.

η xenia ειναιπραγματικα απιστευτη

θα παρω και κατι που χρειαζομαι ωστε να κανω και την πατεντα για να βαλω και 2 ακομα λαμπες.

αν δεν προκυψει κατι θα βαλω και αργοτερα φωτο με το νεο φως

post-4157-1187968486_thumb.jpg

post-4157-1187968517.jpg

post-4157-1187968550_thumb.jpg

post-4157-1187968671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα.... :thumbup:

Καλο τσεκαρισμα των παραμετρων γιατι τα sps δεν συνχωρουν λαθοι.. :hysterical:

Πολυ καλο το στησιμο του βραχου στο ενυδρειο σου.Μπραβο.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

thanks tan!

χαιρομαι που η ιδεα που μου ειχε δωσει ο αντρεας για σπηλια υλοποιηθηκε!

ναι και εγω ελπιζω να μην κανω λαθη,ετσι και αλλιως το πιο ενχλητικο- η ζεστη- σιγα σιγα θα

παυει να μας απασχολει!

εβαλα και τα φωτα απο το παλιο ενυδρειο και τωρα εχω 4 λαμπες

3 ακτινικες(2χ18w + 1,24w)

και μια λευκη 24w

η μια απο τις μικρες ακτινικες α αντικατασταθει απο μια λευκη

οποτε να υπαρχει μια ισσοροπια.

αλλαξα και λιγο τη θεση και ιδου....

post-4157-1187991123.jpg

post-4157-1187991149_thumb.jpg

post-4157-1187991184_thumb.jpg

post-4157-1187991250.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι Μιχάλη που όλα πάνε καλά και μου αρέσει που θαυμάζω το ενυδρειάκι μου να είναι σε καλά χέρια και να ομορφαίνει μέρα με τη μέρα.

Λοιπόν ενώ η σπηλιά στη μέση είναι πολύ ωραία και το έχεις πετύχει με πολύ όμορφο τρόπο τα πλαινά εξακολουθώ να λέω πως θέλουν κάποια αλλαγή. Ισως με αυτά τα κομμάτια που έχεις δεν μπορείς να κάνεις κάτι αλλά εάν βρεις 2-3 κομμάτια να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι παρόμοιο με το κέντρο. Προσπάθησε να μην έχεις μία μόνο σπηλιά στο κέντρο αλλά και άλλες παραδίπλα με τον ίδιο τρόπο. Μην το βλέπεις σαν ποσοστό του βράχου που ακουμπάει αλλά ως σημεία που μαζεύονται βρωμιές, κόβετε το ρεύμα της κυκλοφορίας και αχρειστεύεται και η αντίστοιχη επιφάνεια της άμμου.

Το νερό γιατί δεν το ανεβάζεις και άλλο πιο πάνω, κανονικά δεν πρέπει να φαίνεται η επιφάνεια του νερού από μπροστά.

Επίσης θα έλεγα να αφήσεις τις ακτινικές τις Τ8 όπως έχουν και να αντικαταστήσεις την μία Τ5 με white, γιατί χρειάζεσαι πιο πολύ φως. Είδες ότι εγώ είχα 4- Τ5.

Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν οι πρώτοι κάτοικοι!

Από τιμές παραμέτρων νερού, πως πάμε???

Link to comment
Share on other sites

thanks αντρεα!

βασικα με τα πλαινα στην αριστερη πλευρα δεν μπορω να κανω κατι

γιατι ο βραχος ειναι ενα κομματι ετσι οπως το βλεπεις.

με την αριστερη πλευρα που το κομματι ειναι και πιο μικρο κατι μπορω να κανω αλλα επειδη εχει μια γουβα απο πισω(ειναι κυρτος) τον εχουν

κανει "φωλιτσα" η κλοουν.

παρολαυτα κατι μπορω να κανω εκει.

ουτως η αλλως ηθελα να γεμισω λιγο το χωροστο πλαι και οι νεοι

βραχοι θα πατησουν πανω τους.

μαλλον απο βδομαδα θα ερθω προς τα εκει,αν εχεις χρονο παμε μαζι αντρεα.

για το φωτισμο αυτο θα κανω,οντως χρειαζεται μια ασπρη ακομα.

ευχαριστω νικο

ενα blue tang πολυ μικρο δεν θα ηταν μια καλη επιλογη?

να μπει βεβαια σε κανενα μηνα

οι τιμες αμμωνιας,νιτρικων,ph και αλατοτητας ειναι μια χαρα,εκει που πρεπει.

το θεμα ειναι οτι τωρα που εβαλα και τα sps Θα πρεπει να παρω

να κανω και τα υπολοιπα τεστ.

το νερο ομως εκτος απο τα συμπληρωματα που ειχα κανει μεχρι ωρα με νερο της βρυσης ειναι 100% απο την ναταλια που λογικα θα εχει τις τιμες που εχει και εκεινη,οποτε λογικα θα ειναι πολυ καλες.

απαραιτητα ομως θα παω να τα παρω......

Link to comment
Share on other sites

το νερο ομως εκτος απο τα συμπληρωματα που ειχα κανει μεχρι ωρα με νερο της βρυσης ειναι 100% απο την ναταλια που λογικα θα εχει τις τιμες που εχει και εκεινη,οποτε λογικα θα ειναι πολυ καλες.

απαραιτητα ομως θα παω να τα παρω......

Μη σου διαφεύγει, όμως, πως η Ναταλία διαθέτει συστήματα διατήρησης τιμών σε υψηλά επίπεδα. Εσύ με ποιον τρόπο διατηρείς τις τιμές σου??? Θεωρείς ότι οι παράγοντες του νερού παραμένουν σταθεροί???

Όταν πάρεις τα υπόλοιπα τεστ, θα καταλάβεις τι εννοώ και τότε θα τα ξαναπούμε.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω κάτι που με τη συζήτηση μας έχει διαφύγει το ενυδρείο του Μιχάλη δεν είναι fish only αλλά nano reef και αφετέρου δε μιλάμε για παρουσίαση ενυδρείου αλλά για στήσιμο καινούργιου ενυδρείου και πρέπει να το μεταφέρουμε στη σωστή κατηγορία για να υπάρχει σωστή παρακολούθηση από όλα τα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις συμπληρώματα και τα ανάλογα test. Το νερό που πήρες απο την ναταλία μπορεί να είναι καλό όμως οι τιμές του δεν θα διατηρούνται για πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα χριαστεις δυο τεστ

1. για αλκ. της Salifert

2. για ασβεστιο της Tropic Marin

Και δυο συμπλυρωματα

1. Reef builder σκονη για αλκ. Θα το ανακατευεις με το γλυκο νερο της αναπλυρωσεις.

2. Υγρο συμπλυρωμα της Seahem (ασβεστιο και μαγνησιο μαζι) Θα το βαζεις μεσα στο νερο του ενυδρειου.

Για το ψαρι, μαλλον, καλυτερο ειναι ενα κιτρινο ζεμπρασομα. Ειναι ποιο ευκολο απο το blue tang και δεν αρρωστενει ευκολο, τρωει και ποιο πολυ αλγες :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία τα λέει η φίλη μου η Ναταλία ..

μόνο σε ένα έχω άλλη γνώμη και θα προτείνω

για alk tropic marine

για ασβέστιο salifert

για περισσότερη αξιοπιστία και ευχρηστία

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ ενθουσιασμενος και αυτο οφειλεται σε αρκετα παιδια απο εδω που με εχουν βοηθησει να

μπω στο χωρο.

οχι μονο με συμβουλες αλλα και εμπρακτα!!

αρχικα να ευχαριστησω τον αντρεα που μου εδωσε το ενυδρειο και εγινε η αρχη.

ευχαριστω παρα παρα πολυ αντρεα,ειλικρινα δεν εχω λογια :thumbup:

στη συνεχεια τη ναταλια η οποια μενει και κοντα μου και πραγματικα η βοηθεια της ειναι

ανεκτιμητη.

μου δινει κοραλακια,νερο,εφτιαξε την παλια της οσμωση για να την αγορασω(μου τη χαρισε σχεδον),

μου δειχνει πως να κανω καποια τεστ που δεν ξερω πως να τα κανω και γενικα οτι απορεια και αν εχω

την παιρνω ενα τηλ και μου τη λυνει

ναταλια μου ευχαριστω και εσενα παρα παρα πολυ :hysterical:

μετα να ευχαριστησω και τον διονυση(shiba) τον οποιο σχεδον ληστεψα προχθες που πηγα απο κει

και πηρα διαφορα απο οσα ειχαν μεινει απο το διαμαντι του.

ευχαριστω διονυση!!!

και τελος να πω και ενα μεγαλο ευχαριστω και στα υπολοιπα παιδια οπως ο νικος,ο τασος και οι λοιποι

που καθε φορα που βλεπουν κατι στραβο η εχουν να δωσουν μια συμβουλη με ενημερωνουν...

ευχαριστω

μετα την προσθηκη λοιπον του νεου βραχου εκανα και μια καλη αλλαγη.

πηρα και καποια τεστ που πλεον μου χρειαζονται αφου σιγα σιγα μπαινουν και τα πρωτα κοραλια.

οι μετρησεις μου ειναι οι εξης

αλατοτητα 1,026

ph 8.2

nitritte 0

ammonia 0

kh 9,6

alkalinity 3,43

ca 350

το ca θα πρεπει να το ανεβασω λιγο,στα αλλα νομιζως πως ειμαι καλα πανω κατω

παραθετω και μερικες φωτο αφου μια εικονα αξιζει χιλιες λεξεις...

post-4157-1188665222_thumb.jpg

post-4157-1188665260_thumb.jpg

post-4157-1188665295.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μια τελευταια....

σε γενικες γραμμες τον βραχο σκεφτομαι να τον αφησω οπως ειναι.

ισως να βαλω καποια μικρα κομματακια για να κλεισω καποια σημεια που θελω στο πλαι

αλλα και ετσι να το αφησω δεν θα με πειραξει.

αυτα που λεω να βαλω ακομα ειναι ενα yellow tang και ισως καποιο μικρο για την αμμο.

ηθελα να βαλω Blue tang αλλα μαλλον ειναι μικρος ο χωρος μου και αυτο πολυ ευαισθητο.

επισης θα μπουν σιγουρα μια ephylia Και ενα bubble.

αυτα για σιγουρα και αργοτερα βλεπω αν θα βαλω κατι ακομα.

μ'αρεσουν πολυ τα electric torch αλλα θα δουμε.....

ευχαριστω και παλι ολα τα παιδια.....

post-4157-1188666570.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά εξελίσσεται το σύστημά σου.

Καλή συνέχεια και προσοχή στη σταθερότητα των τιμών, γιατί ορισμένα από τα κοράλλια σου, έχουν αρκετές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη το aquascape από το κέντρο και δεξιά αγγίζει τη τελειότητα, όπως λέει και κάποιος γνωστός :thumbup: . Κοίταξε τι μπορείς να κάνεις για το αριστερό κομμάτι, κάποια βελτίωση, στόχος σου να είναι όπως η δεξιά μεριά :hysterical:

Κατά τα λοιπά σκέψου πως πρέπει να χαμηλώσεις λίγο το βράχο και να το επεκτείνεις προς το τζάμι, γιατί ναι μεν σκέτος μόνος του είναι ωραίος όμως με τη προσθήκη κοραλλιών όπου κάποια έρχονται με τα βραχάκια τους θα έχεις πρόβλημα. Σχεδόν το ίδιο έκανα και εγώ και όταν ήρθαν τα κοράλλια ολόκληρα και όχι frags, έκανα πάλι αλλαγές στo βράχο.

Δυστυχώς δεν πρόλαβες να δεις το υπέροχο ενυδρείο του Διονύση πριν το ξεστήσει, πραγματικά εμένα που σπάραξε τη καρδιά που δυαλύθηκε τόσο όμορφο reef. Πάντως όταν βρεθήκαμε με τη Ναταλία στο σπίτι του Διονύση συνεχώς λέγαμε, με πρώτη τη Ναταλία "... Να κρατήσουμε fragακια για το Μιχάλη :hysterical: "

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::hysterical: τον πανουλη λες??χαχα

να ειστε καλα ρε συ αντρεα!

ευχαριστω για ακομα μια φορα.

οντως πρεπει να ηταν πανεμορφο του διονυση.

αριστερα ηδη προσπαθησα να το κανω αλλα δεν γινεται.

πρεπει να τα μετακινησω ολα και να το ξαναρχισω απο την αρχη γιατι ακουμπανε

τα περισσοτερα στο αριστερο κομματι.

δεν εχω και αλλο βραχο σαν αυτα που εχω στη μεση και στα δεξια.

θα το παλεψω ομως.......

οντως να μη σου λεω ψεματα δεν το ειχα σκεφτει καθολου αυτο που ειπες για τα

κοραλια που θα ερχονται μαζι με το βραχο

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο!

Εισαι σε καλο δρομο και πας γριγορα.

Για πολυ λιγο καιρο εχεις μαθει παρα πολλα πραγματα για θαλασσινο ενυδρειο. :hysterical:

Το υπομενο βημα ειναι να μεγαλωσεις τα μωρα κλοουν :hysterical:

Σε καποιες μερες θα αρχιζω καλλιεργεια φιτοπλανκτον για τροφη τους :thumbup:

Απο μετρισεις καλα εισαι, λιγο ασβεστιο μπορεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...