Jump to content

νεο ενυδρειο


mad23

Recommended Posts

Πολύ ωραίο το ενυδρείο και πολύ καλή η κίνηση απο τον Αντρέα!!!

Πριν πούμε οτιδήποτε, να σε ρωτήσω αν σκέφτεσαι την εγκατάσταση ενός sump-refugium. Πρέπει να γνωρίζουμε αυτό για να εξεληχθεί η συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασικα στο ενυδρειο το παλιο(που φυσικα δουλευει ακομα)

το sump ηταν εσωτερικο και δεν ειχα ασχοληθει καθολου με το θεμα των φιλτρων.....

αυτο που ειχε κι δουλευε ο αντρεας μου φανηκε ευχρηστο.

ο αντρεας στο ενα ειχε κατι σαν σωληνα μεσα στο οποιο ειχε και αμμο.

και στο αλλο ενα που εμοιαζε με βαρελακι με 2 σωληνακια.

λογικα με το ενα επαιρνε νερο και το αλλο το επεστρεφε.

συγνωμη για την φτωχη περιγραφη αλλα δεν χρειαστηκε να ψαξω το θεμα των φιλτρων και ειμαι απολυτως ασχετος με τα φιλτρα του θαλασσινου.

μπορω με τον οποιονδηποτε τροπο να χρησιμοποιησω το παλιο ενυδρειο σαν φιλτρο?

να σπασω δηλ το υπολοιπο και να αφησω το πισω μερος που εχω τον υαλοβαμβακα,τον ανθρακα,το siphorax και το αντιφωσφορο?

εψαξα λιγο και μαλλον κατι τετοιο ειχε ο αντρεας

Eheim 2026 Pro II Canister Filter

απο τις φωτο που ειδα.

δεν εχει και πολλα καλωδια και δεν θα ανοιγω τρυπες κτλ αλλα....

....θα πρεπει να δωσω γυρω στα 150 με 200 ευρω.

απλα ρωταω γενικα για τα φιλτρα και για να μαθω και για να δω αν υπαρχει μια σχετικα καλη και

φθηνη ταυτοχρονα λυση.

αν ομως η eheim ειναι η καλυερη και απλουστερη λυση θα κανω υπομονη να πεσουν χρηματα στα χερια μου και θα παρω αυτη

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

εχω αρχισει να ψαχνω και να μαθαινω

αυτο βρηκα που μου φαινεται οικονομικο και βολικο.

να το βαλω κατω απο το επιπλο να μη φαινεται κιολας

http://www.aquariumguys.com/eheimecco.html

να κανω και μια ερωτηση

υπαρχει φιλτρο που να ειναι ταυτοχρονα και chiller?

αν βαλω αυτα που σκεφτομαι,δεν θα με παιρνει για καυσωνες οπως τους φετινους χωρις chiller

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν παρατηρήσεις λίγο στησίματα ενυδρείων στο forum θα δεις ότι οι περισσότεροι στηρίζουν την βιολογία τους σε Live rock και όχι σε διάφορα συστήματα φίλτρανσης. Γνώμη μου είναι να εξασφαλίσεις καλή κυκλοφορία και αρκετό βράχο. Σε συνδυασμό με το sump-refugium θα εξασφαλίσεις ένα πολύ καλό σύστημα χωρίς προβλήματα στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

ωραια και εγω εκει προσανατολιζομαι!

το θεμα ειναι τι ακριβως κανει το sump?

θελω να πω οτι ετσι οπως μου το λες θα μπορουσα να εχω

πολυ Live rock Και lιve sand στο ενυδρειο οπως και παααρα πολυ καλη κυκλοφορια οπως ειναι περιπου αυτα που σας λεω στην αμερικη που εχω διαβασει.

και φυσικα και ενα skimmer

λετε να το δοκιμασω?

το να σπασω το αλλο το εγκαταλειπω γιατι θα το κρατησω ωστε να

κανω αποπειρα να μεγαλωσω την επομενη γεννα απο τα ocellaris

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η χαρά είναι δική μου που μπόρεσα να βοηθήσω ένα νέο φίλο στη προσπάθεια του στα αλάτια και κατά δεύτερον όταν τυγχάνει να είναι και πολύ καλό παιδί όπως εσύ :wootwoot:

Οπως σου είπα και από κοντά το ευχαριστώ προς εμένα θα είναι να καμαρώσω το reefακι σου όσο πιο όμορφο γίνεται και να το παρουσιάσεις σε όλους μας εδώ μέσα.

αν εχετε και τιποτα προτασεις για φιλτρο θα βοηθουσταε πολυ,αν και αυτη του αντρεα ειναι πολυ καλη.

αν βρεθει κατι σχετικα φθηνο και να κανει δουλεια ισως να δοκιμαζα να το ξεκινησω και αυριο κιολας αλλα

συνηθως η ποιοτητα παει μαζι με το κοστος!

πηρε το ματι μου καποιους αμερικανους σε μερικα site που τα εχουν τα ενυδρεια χωρις φιλτρο,με 4,5 κυκλοφορητες και φυσικα το scimmer και οι οποιο υποστηριζουν οτι το φιλτραρισμα το κανει η αμμος και οι βραχοι αλλα δεν ξερω,μου ακουγεται λιγο ρισκο και επικυνδινο να το δοκιμασω με μολις 3 μηνες στο θαλασσινο

Λοιπόν επί τω έργω τώρα, φυσικά μπορείς να στηριχθείς στη φυσική βιολογία του βράχου και της ζωντανής άμμου όμως χρειάζεσαι γύρω στα 10-15 κιλά ζωντανού βράχου, περισσότερη ζωντανή άμμο και είπαμε πόσο κάνουν τα παραπάνω από κοντά. Επίσης χρειάζεσαι χρόνο ώστε να κουραριστεί ο ζωντανός βράχος (όσο καλός και να είναι κατά την αγορά του). Επίσης χρειάζεσαι αρκετούς κυκλοφορητές ώστε να τοποθετηθούν με τέτοιο τρόπο που να υπάρχει ροή περιξ του βράχου έτσι ώστε να μπορεί να κάνει το βιολογικό του ρόλο.

Επίσης εφόσον δεν μπορέσεις να φτιάξεις sump [το οποίο και δωρεάν να βρεις χρειάζεται υπερχείληση αξιόπιστη και επιστροφή από κάποια επίσης αξιόπιστη αντλία (δηλαδή και άλλα χρήματα) ] θα πρέπει να έχεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο για χημικό και μηχανικό καθαρισμό.

Για τους παραπάνω λόγους και επειδή αυτή τη στιγμή υπάρχουν οικονομικές δυσκολίες από ότι μου είπες, θεώρησα ότι ο γρηγορότερος και βασικά οικονομικότερος τρόπος είναι ένα εξωτερικό φίλτρο με 100-150 ευρώ που θα το χρησιμοποιήσεις για βιολογικό-χημικό και μηχανικό καθαρισμό. Οποτεδήποτε έχεις ευκολία αργότερα προσθέτεις ζωντανό βράχο και καταργείς το βιολογικό υλικό του φίλτρου.

Οσον αφορά το δικό μου στήσιμο στο καινούργιο το φίλτρο άμμου που είδες ήδη από χθες χαρίστηκε σε φίλο που έχει 1000 λίτρα+ fish only και μάλιστα φορτωμένο (ποιός άραγε?). Επίσης το ένα 2026 με τη παλιά βιολογία θα μεταφερθεί σε λίγο καιρό μόλις σιγουρευτώ στη καραντίνα μου για να έχω έτοιμη βιολογία όποτε χρειάζομαι. Οπότε στο ενυδρείο που είδες και εγώ θα στηρίζομαι μόνο στο βράχο και άμμο αλλά βέβαια έχω 57 κιλά ζωντανής άμμου και 50 κιλά ζωντανού βράχου καθώς και την ανάλογη κυκλοφορία.

Τα υπέρ και τα κατά τα είπαμε οι επιλογή δική σου :)

Link to comment
Share on other sites

Τα natural systems χρησιμοποιούνται εδώ και καιρό με απόλυτη επιτυχία!!!Δεν είναι κάτι καινούργιο.

Στο sump μπορείς να τοποθετήσεις αρκετό από τον εξοπλισμό σου, να τοποθετήσεις άνθρακα και αντιφώσφορο, να κερδίσεις λίτρα και γενικά θετικά θα βρεις μόνο!!!

Κάνε το sump σου και θα μας θυμιθείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω στα λόγια του Νίκου για να μην υπάρχει παρεξήγηση από νέους στο χώρο ότι το sump είναι ο καλύτερος τρόπος φίλτρανσης, λύνει χέρια, αυξάνει όγκο κτλ κτλ απλά δεν είναι υποχρεωτική λύση για reef ή θαλασσινό ενυδρείο. Υπάρχουν καταπληκτικά ενυδρεία τα οποία δουλεύουν χωρίς sump και δε ζηλεύουν σε τίποτα από αυτά που έχουν sump. Παραδείγματα μπορείς να θαυμάσεις το ενυδρείο του Saltasos ΕΔΩ

Απλά τα αναφέρω γιατί κάποιοι θεωρούν ότι το sump είναι μονόδρομος και δεν προχωρούν σε θαλασσινό γιατί δεν μπορούν να έχουν sump, απλά είναι η καλύτερη λύση :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, Ανδρεα!!!

Εκανες πολυ καλο δωρο !!!

και, μαλλον, θα ειναι πολυ χρισημο για τον mad23.

__________________________________________

Μετα απο τις πρωτες εμπεριες, αν θα το στρωσεις σωστα, μπορει να εχεις καλο αποτελεσμα :)

Για το νερο σου εχεις ΑΟ ???

Για το φιλτρο, μπορεις να βαλεις ενα 2217 της Eheim με λιγο σουμπστρατ προ (για βιολογια) απο κατω, αντιφωσφωρο και ανθρακα απο πανω σε σακουλακια για να μπορεις να τα αλλαξεις ευκολα, χωρις σουγγαρια η με ενα μονο σουγγαρακι απο πανω για να μπορεις να το πλυνεις ( παντα με θαλασσινο νερο) καθε φορα οταν αλλαζεις τα αλλα.

Βεβεα, το σαμπ ειναι πολυ ποιο καλυτερο απο το φιλτρο .

PS. σημερα ειδα στα παλια ποστ που σε ενοχλισε τροπος που ειχα γραψει την γνωμη μου που εβαλες τα ψαρια τοσο νωρις. Μαλλον δεν ηξερεις οτι ειμαι ξενη και για να γραψω - ειναι πολυ δυσκολο για μενα :( .

Για αυτο γραφω πολλες φορες λιγοτερα πραγματα απο αυτα που θα ηθελα να πω και με ενα συντομο τροπο.

Και ειμαι και λιγο (πολυ λιγο :wootwoot: ) αυστιρη , αλλα για το καλο που θελω για τους ολους :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα ναταλια!

και μεταξυ μας καλο μου εκανε,με εκανε πιο σκεπτικο στο να κανω

κινησεις!

δεν το ηξερα οτι εισαι ξενη,παντως ουτως η αλλως δεν υπαρχει προβλημα!

τα ψαρακια ειναι μια χαρα,βασιλευουν η ανεμωνη μου ομως δυστυχως απο την αλλη μετα απο συνολο 28 ωρων διακοπης ρευματος με τη θερμοκρασια να πηγαινει στους 30 + αρχισε να χανει το χρωμα της.

την εχω ηδη βαλει σε ενα αλλο μηπως και τη γλυτωσω αλλα

και παλι εκει ειναι φτωχος ο φωτισμος.

αν τη δω και δεν βελτιωνεται θα τη δωσω πισω στο καταστημα τουλαχιστον μεχρι να μην υπαρχει πλεον το θεμα της ζεστης

οντως ο αντρεας μου εκανε ενα τρομερο δωρο και ειναι και πολυ καλο παιδι.

οπως ειπα μακαρι να εμενα πιο κοντα τους και να ειμαι καθε μερα μαζι τους στο μερος που συχναζουν τα σαβ/κα αλλα και τις αλλες μερες,lol

για νερακι λεω να βαζω πλεον απιονισμενο νερο,αυτο που βαζουν στα σιδερα αν δεν κανω λαθος

ειναι και σχετικα φθηνο σε σχεση με το ΑΟ το οποιο και σαφως ειναι η καλυτερη λυση σε σχεση με της βρυσης.

διαβασα πολυ προσεχτικα αυτα που προτεινατε και σας ευχαριστω!

πολυτιμη η βοηθεια,οι συμβουλες αλλα και οι γνωσεις σας!

λεω λοιπον μολις εχω χρηματα να παρω ενα απο τα φιλτρα που σας ανεφερα,ισως να παρω αυτο που ειπε και η ναταλια.

να αρχισω ετσι και αργοτερα αναλογα με την πορεια που θα εχει να δω μηπως κανω και sump

μπορει να βρεξει λεφτα???????????χα! :wootwoot:

αντρεα....δεν ξερω αν στο ειπα αλλα........ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι! :)

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

οντως ο αντρεας μου εκανε ενα τρομερο δωρο και ειναι και πολυ καλο παιδι.

οπως ειπα μακαρι να εμενα πιο κοντα τους και να ειμαι καθε μερα μαζι τους στο μερος που συχναζουν τα σαβ/κα αλλα και τις αλλες μερες.

:(

Αλλα εχεις και καποιους γειτονες που μενουν κοντα :)( τον Μαριο, εμενα και αλλους) :wootwoot:

για νερακι λεω να βαζω πλεον απιονισμενο νερο,αυτο που βαζουν στα σιδερα αν δεν κανω λαθος

ειναι και σχετικα φθηνο σε σχεση με το ΑΟ το οποιο και σαφως ειναι η καλυτερη λυση σε σχεση με της βρυσης.

Γενικα δεν ειναι οτι καλυτερα να βαζεις απιονισμενο νερο για τα σιδερα.

Εκει μπορεις να βρεις οτι να ειναι... Μια φορα το ειχε δοσει ενας φιλος μου για την χιμικη αναλυση :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία σε σχέση με το νερό της βρύσης θεωρώ πολύ καλύτερη λύση το απιονισμένο του Super market. Προσωπικά μέχρι να μου έρθει η όσμωση χρησιμοποιούσα για το setup και τις αλλαγές και δεν αντιμετώπισα ποτέ προβλημα άλγης είτε κάτι άλλο. Με το tds έχω μετρήσει έχουν ένδειξη γύρω στα 30 πολύ καλύτερα από τα τα 150 με 250 που είναι το νερό ύδρευσης.

Το θέμα είναι ο τρόπος απιονισμού που χρησιμοποεί η κάθε εταιρεία, στήλες απιονισμού ή με χημικές ρητίνες. Οι ρητίνες ακόμα και να βρίσκονται μέσα στο νερό (που πολύ αμφιβάλλω γιατί η δουλειά τους είναι να αντιδρούν με τα υπόλοιπα στοιχεία ώστε να γίνεται κατακράτηση και όχι και μένουν στο νερό που καθαρίζουν) θα περάσουν από το ενεργό άνθρακα εφόσον είναι ασταθή είτε εφόσον είναι ουδέτερα στοιχεία δεν θα δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα. Για το νερό της βρύσης τι να πούμε ότι μπορεί να υπάρχουν από βαρέα μέταλλα, αμμωνία, νιτρικά, ενώσεις χλωρίου ( το αντιχλώριο απλά κατακρατεί με μορφή άλατος το χλώριο δεν το απομακρύνει από το νερό).

Φυσικά η καλύτερη λύση και μοναδική είναι η όσμωση όμως τώρα συζυτάμε για το λιγότερο κακό.

Link to comment
Share on other sites

α ωραια τοτε,δεν ειχα προσεξει οτι μενετε και εσεις κοντα.

δυστυχως η παρεα μου δεν πολυασχολειται με θαλασσινο και προχθες που ημουν στον αντρεα αν δεν ειχα την τρελλα να παω σπιτι να το καθαρισω μπορει και να εφευγα το βραδυ απο εκει!

πολυ χαιρομαι ομως που εισαστε και εσεις κοντα!

πηγα σημερα και ειδα για το φιλτρο που λεγαμε.

τελικα θα προχωρησω για αρχη και οταν εχω χρηματα στην αγορα ενος φιλτρου juwel 305

ελεγα να αγορασω το 205 αλλα οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο οποτε μαλλον αυτο θα παρω!

show me the moneyyyyyyyyy!

οταν θα το ξεκινησω θα σας ενημερωσω τι μαρκα απιονισμενο νερο θα παρω για να μου πειτε αν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει πως οι κλοουν με το που μαθουν πως φερνει ο πελαργος τα παιδια το ξεφτυλλιζουν το θεμα αλλα αυτο δεν το περιμενα.

εβλεπα περιεργη συμπεριφορα τις τελευταιες μερες η οποια τελικα

ωφειλοταν στο οτι........ρε παιδια παλι ΓΕΝΝΗΣΑΝ!!!!!!!!

μολις τωρα το ανακαλυψα και ποσταρω!

θα τρελλαθω!

τι να κανω!

εριξα πολυ διαβασμα,βρηκα και ενα πολυ καλο site και αναλυτικοτατο αλλα δεν ειμαι ετοιμος οργανωτικα!

ειχα ψαξει να βρω κυκλοπες αλλα δεν βρηκα,δεν εχω ετοιμασει ουτε

fertilizer,τιποτα γενικα!

μα τι στο καλο επαθαν τα sex machines μου!!!!!!

για τωρα δεν βλεπω απαντηση,ειναι και ο αντρεας off οποτε

λεω για αυριο να παω να ξαναψαξω για κυκλωπες η' οτι αλλο κανει

και το βραδυ να ξαναριξω μια ματια και οτι βρω να το βαλω στο μικρο ενυδρειο των 20 λιτρων οπου ετοιμαζω το νερ για τις αλλαγες και να βαλω και μια μικρη ξυλοπετρα.

για φως λεω να χρησιμοποιησω αυτο που εχει το ενυδρειο του αντρεα που ειναι marine blue 18x2

δεν ξερω σκεφτομαι να το κανω ακομα και αν δεν βγει τιποτα.

αν δεν βρω κυκλωπες τι στο καλο να τους δινω τωρα που ειναι νυμφες?

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα και ειδα για το φιλτρο που λεγαμε.

τελικα θα προχωρησω για αρχη και οταν εχω χρηματα στην αγορα ενος φιλτρου juwel 305

ελεγα να αγορασω το 205 αλλα οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο οποτε μαλλον αυτο θα παρω!

Κανει το juwel για θαλασσινο νερο ??? Διαβασεις στο κουτι του ??? Εχει σιμα θαλασσινου ???

Κοιτα καλυτερα ενα Eheim που το περνουν χρονια για θαλασσινο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οταν θα το ξεκινησω θα σας ενημερωσω τι μαρκα απιονισμενο νερο θα παρω για να μου πειτε αν αξιζει

Αν θελεις, μπορω να σου δοσω στρομενο θαλασσινο νερο απο το ενυδρειο μου οταν κανω αλλαγες για να ξεκινησεις. Ειναι πολυ καλο για αρχη :thumbup:

Μετρισεις σε νερο που πεταω ειναι καλυτερες ακομα και απο το φρεσκοφτιαγμενο νερο :hysterical:

Εχεις κανενα βαρελι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επιτελους ξεκινησε το πιο νεο ενυδρειο...... :thumbup:

το προηγουμενο το ονομαζα nemo only τωρα το νεο το βαφτισα

"sponsored απο αντρεα και ναταλια"

στην αναζητηση μου για φιλτρο εδωσε τελος η ναταλια και την ευχαριστω και κεινη παρα παρα πολυ για τη

κινηση της!

μου εδωσε ενα που δεν χρησιμοποιουσε της eheim που ειναι για πολυ πεισσοτερα λιτρα απο τα δικα μου.

πηρα και εγω καποια πραγματακια που ελειπαν με παρα πολυ μικρο κοστος.

η ναταλια οχι μονο μου εδωσε το φιλτρο αλλα της "βουτηξα" και το νερο της αλλαγης της που τωρα γεμισε το ενυδρειο μου

τωρα θα περιμενω λιγο να γινει το τυπικο στρωσιμο και σιγα σιγα θα μεταφερεται το υλικο του παλιου στο νεο.

εκανα ομως την ανοησια να μη βαλω το siphorax απο την αρχη επειδη ηθελα να δω αν εχει διαροες το

φιλτρο(το οποιο δουλευει αψογα) και τωρα πρεπει να το ξανανοιξω και να βαλω μεσα τα υλικα που πρεπει,

κατι το οποιο μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο αφου δεν ξερω ακριβως πως θα πρεπει να το κανω αυτο.η πρωτη φορα παντα ειναι δυσκολη.

ευτυχως που θα πρεπει να το ανοιγω μονο καθε 3 με 4 μηνες για να αλλαζω ανθρακες και αντιφωσφορα!

να και μερικες φωτο

post-4157-1186846185.jpg

post-4157-1186846204.jpg

post-4157-1186846226.jpg

Link to comment
Share on other sites

σιγα σιγα θα αρχισω να μεταφερω και το βραχο,δεν θελω να

σοκαριστουν τα ψαρακια αν αδειασει αποτομα.

θα βαλω και αλλον ενα κυκλοφορητηνα κοιταει αντιθετα απο αυτο που εχω ηδη και ισως ακομα εναν.

εκαι λογικα ολα θα ειναι μεσα σε καμια βδομαδα!!!!

ε ναταλια????

πηγα σε καποιο καταστημα σημερα να βρω κατι σαν αυτο που εχει κανει ο αντρεας στο δικο του αλλα δεν βρηκα δυστυχως.

αντρεα βλεπω να ερχομαι απο τα μερη σου μεσα στην εβδομαδα και να παμε εκει που λεγαμε!!

μ'αρεσε παρα πολυ το δικο σου και το εχω φανταστει με βαση τις σπηλιες και τη βαση που εχεις φτιαξει!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω και αλλον ενα κυκλοφορητηνα κοιταει αντιθετα απο αυτο που εχω ηδη και ισως ακομα εναν.

εκαι λογικα ολα θα ειναι μεσα σε καμια βδομαδα!!!!

ε ναταλια????

Ναι, ενα η δυο κυκλοφορητες να βαλεις.

Καλυτερα Κοραλια-2 και θα εισαι οκ. Εχει καλη τιμη στο WInn :hysterical:

Αν ειναι καλες οι μετρισεις σου !!! σε μια εβδομαδα μπορει να μπουνε και τα ολα :thumbup:

PS. ξεχασες να παρεις βεντουζες... το προσεξα :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

xaxa,δεν σου ξεφευγει τιποτα ρε ναταλια....

εχω βαλει μια απλα ξεχασα να παρω και δευτερη!

αν το αφησω ετσι στο πλαι πειραζει?

θα εχω ροη και σε διαφορετικα επιπεδα του νερου

οποτε για κυκλοφορητη θα παρω αυτο που λες.

εχω ακουσει καλα λογια και απο αλλους και για την τιμη αλλα και για την ποιοτητα.

ελπιζω η τιμες να ειναι γρηγορα καταληλες για τα ψαρακια!

κοραλια δεν το συζηταω,σιγουρα θα βαλω προς τα τελη σεπτεμβριου και για να ειναι πιο ωριμο το ενυδρειο αλλα και για τη ζεστη!

Link to comment
Share on other sites

δεν εβρισκα το βραχο που ηθελα ετσι ειπα να πειραματιστω με το δικο μου και τελικα νομιζω πως καταφερα να πετυχω αυτο που ηθελα..

να μερικες φωτο!

ναταλια και αντρεα(ρωταω τα παιδια γιατι τους ειχα πει περιπου πως το φανταζομαι και τη ιδεα την εκλεψα απο τον αντρεα....ο οποιος πρεπει να ειναι σε διακοπες τωρα!) πως σας φαινεται?

εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος,ξετρελλαμενος θα ελεγα αφου ειναι ακριβως οπως το ειχα φανταστει!

μενουν και 3,4 κιλα ακομα βραχου να μεταφερω απο το παλιο αλλα και να παρω ακομα τοσα.

θα βαλω αρκετο ακομα στη μεση πανω απο τη σπηλια,ωστε να κρυψω και τα "εργαλεια" και πολυ πλαι δεξια και ισως λιγο ακομα στα αριστερα

post-4157-1186960048.jpg

post-4157-1186960080.jpg

post-4157-1186960111.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετφερθηκαν ολα απο το παλιο και αγορασα και περιπου 2 κιλα βραχο.

θα βαλω μαλλον και αλλα 2.

θελω να γεμισω τα πλαινα και ισως να κανω λιγο πιο ψηλο το κεντρο.

ανυπομονωνα περασει αυτος ο μηνας ωστε να ειμαι ετοιμος μολις η ζεστη μας πει αντιο να βαλω κοραλια και να δωσω χρωμα στο ενυδρειο.

να και μερικες φωτο

post-4157-1187397615.jpg

post-4157-1187397648_thumb.jpg

post-4157-1187397686.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία εξελίσσεται το σύστημά σου, αγαπητέ mad23!!!

Κατά τη γνώμη, θα μπορούσες να βάλεις μια βάση κάτω από το βράχο. Εκτός από τα καλύτερα βιολογικά και λειτουργικά αποτελέσματα, θα εξασφάλιζες και καλές κρυψώνες για ψαράκια άμμου.

Φρόντισε, επίσης και την κυκλοφορία του νερού, που όπως πολύ καλά γνωρίζεις, είναι το πιο σημαντικό για τη σωστή βιολογική απόδοση και ωρίμανση του βράχου.

Στη συνολική φωτογραφία του ενυδρείου σου, διακρίνω μεγάλη στασιμότητα στην επιφάνεια.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...