Jump to content

Αναπαραγωγή άγριων μονομάχων


panagiotis_dms

Recommended Posts

Ξεκινάω εδώ το θέμα που θα συζητήσουμε για την διαδικασία που θα ακολουθηθεί για το ζευγάρωμα των μονομάχων μου.

Έχουμε και λέμε:

1) Για γεννήστρα έχω σκεφτεί ένα πλαστικό δοχείο περί των 67 λίτρων. Επειδή πρόκειται για ψάρια που δεν τα βρίσκεις εύκολα θέλω να δώσω άπλετο χώρο στο θυληκό μιας και θα δεχθεί αρκετό στρες από τον αρσενικό γιατί δεν είμαστε τώρα για απώλειες.... Το δοχείο όμως αυτό θα φτάσει για να φιλοξενήσει αργότερα και τα μικρά? 

2) Φίλτρο εσωτερικό να φανταστώ με όση λιγότερη ροή γίνεται? πχ Fluval U3?  Έχω αρκετή βιολογία για να μπολιαστεί άμεσα. 

3) Διακόσμηση σκέφτομαι να το γεμίσω κερατόφυλλο και να βάλω ένα ξύλο με πολλά παρακλάδια για κρυψώνα.

4) Για φωτισμό μπορώ να βάλω μία λάμπα γραφείου? 

5) Η διαδικασία εισαγωγής των ψαριών έχει ότι μπαίνει πρώτα ο αρσενικός και μετά το θυληκό? Το θυληκό στην συνέχεια πρέπει να μπει σε κάποιου είδους γεννήστρα ή υπάρχει κάτι άλλο για να προφυλαχθεί?

6) Τι άλλο πρέπει να προσέξω? 

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και καλή μας επιτυχία!!! :wootwoot:

 

  • love 3
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, μέχρι ηλικία 3 μηνών περίπου και μετά θα πρέπει να χωρίσεις σε μικρά δοχεία τους αρσενικούς. 

2) Το φίλτρο κάποιοι θα το θεωρούσαν και μη αναγκαίο. Είναι αρκετά τα λίτρα. Σίγουρα θα χρειάζεται να κανεις συχνές αλλαγές (μικρές) νερού αφού αρχίσουν να κολυμπάνε τα μικρά. Αν βάλεις φίλτρο προσεκτικά να τυλιχτεί με τούλι για να μην σου φάει τα μικρά. Εγώ θα προσπαθούσα χωρίς φίλτρο στην αρχή. 

3) Θα έβαζα φυλλα catappa κτλπ, θα βοηθήσουν παρα πολύ στο να μην έχει θέμα το θηλυκό με τις πληγές της, αλλά και στο να μην χαλάσουν τα αυγά. Κερατοφυλλο ναι, μην το πνίξεις όμως. Θα χρειαστείς κάποιο φυτο επιφανειας ή ένα κομμάτι bubble -wrap για να κάνει την φωλια του ο αρσενικός. Το ξυλο δε θα το έβαζα μόνο θα σε δυσκολέψει. 

4) Θα βάλεις ό,τι φωτισμό βολεύει εσένα για να παρατηρείς το εγχείρημα. Το βράδυ εφόσον φτάσουμε στο σημείο να έχεις αυγά, ο αρσενικός δεν πρέπει να μείνει σε απόλυτο σκοτάδι. 

5) Η αναπαραγωγή ξεκινάει τουλάχιστον 2 βδομάδες πριν, με πολύ καλό τάισμα των ψαριών. Πρέπει το θηλυκό να σου έχει φουσκώσει και να κατεβάσει αυγά. Βάλε και φωτογραφίες των ψαριών και γράψε το είδος για να υπάρχει (θα το βάλω και στον τίτλο αν δεν έχεις θέμα). Αρχικά μπαίνει ο αρσενικός για περίπου 1 μέρα. Μετά θα βάλεις σε γεννηστρα ή σε κομμένο μπουκάλι το θηλυκό. Θα περιμένεις μέχρι να ετοιμάσει φωλια ο αρσενικός και να δεις το θηλυκό έτοιμο (λογικά θα μπορέσεις να διακρίνεις κάθετες ρίγες). Αυτό θα πάρει 1-3 μέρες κατά προσέγγιση. 

Μετα την αναπαραγωγή το θηλυκό γυρνάει σπίτι της. 

6) Τι έχεις σκεφτεί για τροφή μωρών;

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1) Άρα δηλαδή θα χρειαστώ κ άλλο χώρο μελλοντικά. Άρα τουλάχιστον στην περίπτωση των αρσενικών δεν ισχύει ότι επειδή είναι αδέρφια δεν θα χρειαστεί να χωριστούν.

2) Αν δεν βάλω φίλτρο όμως πως θα υπάρχει κύκλος του αζώτου? Μπορώ να βάλω χύμα βιολογία σε διχτάκι και να το αφήσω μέσα?

3) Έχω αρκετά φύλλα και δοχείο με απόσταγμα που φτιάχνω μόνος μου.

4) Οκ αλλά φαντάζομαι όχι κάτι έντονο. Διαβάζω ότι σε έντονο φως δεν υπάρχει αναπαραγωγή.

5) Θα ανεβάσω καινούργιες το απόγευμα.

6) Δεν το έχω σκεφτεί...

 

Διαβάζω σε κάποιες οδηγίες στο ίντερνετ ότι χρειάζεται πάρα πολύ καλή προσαρμογή της τάξης των δύο εβδομάδων ταίζοντας καλή τροφή σε μικρές ποσότητες δύο-τέσσερις φορές την ημέρα. Η τροφή τους τώρα είναι attison's betta pro, αποξηραμένα σκουλίκια και sera gvg mix. Ίσως εδώ δηλαδή χρειάζομαι ένα προσωρινό διαχωριστικό.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να δώσεις και ζωντανές / κατεψυγμένες στους γονείς. 

 

Με την λογική που στο περιγράφω κύκλος του αζώτου δεν θα γίνει έχεις δίκιο. Στο χρονικό διάστημα της αναπαραγωγής (μέχρι να αρχίσουν να κολυμπούν τα μωρά, μετά ναι χρειάζεσαι υποστήριξη βιολογίας επειδή τότε αρχίζεις ταισματα) δεν θα ανεβάσει αμμωνία ενυδρείο 60Λ. Τουλάχιστον ετσι το κάνουν οι εκτροφείς. 

 

Το πιο σημαντικό είναι να σκεφτείς τι θα ταΐσεις μετά και μάλιστα να έχεις έτοιμη την τροφή. Θα σε βοηθήσει και ο Πάνος όταν δει το θέμα. Η καλύτερη ιδέα (για εμενα) είναι να έχεις στο ενυδρείο φουλ infusoria για τις πρώτες μέρες και μετά να πορευτείς με microworms, artemia naupli μέχρι να μεγαλώσουν και να κανεις μετάβαση σε ξηρές. Γενικά στο φόρουμ θα βρεις αρκετά άρθρα περί αυτών. 

 

Ο διαχωρισμός τον ψαριών θα γίνει ακριβώς όπως στον περιέγραψα, είναι η πιο σίγουρη λύση. 

 

Ειναι σίγουρα καλό που έχεις ήδη φυλλα και τα θεωρω απαραίτητα. Το φως ναι δεν πρέπει να είναι δυνατό. Το φως ημέρας τους φτάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχια και εξ εμου.

Να σε ρώτησω,απο που θα τα προμηθευτεις?Ψαχνω κανα μηνα για ενα φιλο μου wild και δεν βρισκω ή σε πολυυ τσιμπιμενη τιμη :/Εχεις καταληξει σε καποιον εκτροφεα?Επισης και εγω οπως λεει ο @bbettaπροτινω να κανεις μια μικρη αποικια artemia και αργοτερα κανενα frozen bloodworm.Περιμενουμε φωτο?

 

Υ.Γ Ποτε θα ξεκινησεις το στησιμο?

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο θα ξεκινήσει τέλος του μήνα αφού μαζέψω τα απαραίτητα και ρίξω αρκετό διάβασμα για να μάθω κάθε λεπτομέρεια. Σε πρώτη φάση θα αγοράσω το δοχείο μαζί με ένα φίλτρο να ξεκινήσει η βιολογία, στη συνέχεια θα μπουν τα φυτά και τα φύλλα. Πρέπει να κάνω και μίνι μετακόμιση στο δωμάτιο γιατί δεν ρισκάρω να το στήσω κάπου αλλού. 

Το ζευγάρι υπάρχει ήδη ο αρσενικός είναι στην φωτογραφία που έχω στο ψευδώνυμο αλλά θα ανεβάσω καινούργιες εδώ το απόγευμα. Αν σε ενδιαφέρουν άγριου τύπου μονομάχοι σε μαγαζί δεν θα βρεις, ούτε σε αγγελία έχω βρει. Εγώ τα έκανα εισαγωγή από εκτροφέα στην ινδονησία αλλά πλήρωσα τόσο όσο το να χάσω κάποιο ψάρι ισοδυναμεί με καρδιακή προσβολή... 

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σε κατευθύνω ανάλογα αλλά απ'την άλλη αν καταφέρω και βγάλω γέννα θα γίνει μοιρασιά. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Το στήσιμο θα ξεκινήσει τέλος του μήνα αφού μαζέψω τα απαραίτητα και ρίξω αρκετό διάβασμα για να μάθω κάθε λεπτομέρεια. Σε πρώτη φάση θα αγοράσω το δοχείο μαζί με ένα φίλτρο να ξεκινήσει η βιολογία, στη συνέχεια θα μπουν τα φυτά και τα φύλλα. Πρέπει να κάνω και μίνι μετακόμιση στο δωμάτιο γιατί δεν ρισκάρω να το στήσω κάπου αλλού. 

Το ζευγάρι υπάρχει ήδη ο αρσενικός είναι στην φωτογραφία που έχω στο ψευδώνυμο αλλά θα ανεβάσω καινούργιες εδώ το απόγευμα. Αν σε ενδιαφέρουν άγριου τύπου μονομάχοι σε μαγαζί δεν θα βρεις, ούτε σε αγγελία έχω βρει. Εγώ τα έκανα εισαγωγή από εκτροφέα στην ινδονησία αλλά πλήρωσα τόσο όσο το να χάσω κάποιο ψάρι ισοδυναμεί με καρδιακή προσβολή... 

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σε κατευθύνω ανάλογα αλλά απ'την άλλη αν καταφέρω και βγάλω γέννα θα γίνει μοιρασιά. 

 

 

Πάμε ρε Πάνο αλάνι!!

Ότι είπε ο βασιλης με κάλυψε, στο μόνο που μπορώ να σε βοηθήσω είναι νασου στείλω καλλιέργειες ζωντανής τροφής! θα παρακολουθώ πολύ στενά αυτό το θέμα γιατί τα μαχατσάι δεν ξέρω αν τα είχαν ποτέ πανω από 10 άτομα στην Ελλάδα! Θα είναι μια πρωτιά.. ;) 

 

Από εκει και πέρα μια συμπληρωση να κάνω, ότι το διαστημα των 2 βδομάδων για μένα είναι λίγο υπερβολή.. εάν δεις ότι η θλυκια είναι φουσκωμενη και έχει έντονοτερα χρωματα από ποτέ, ταισε με κατεψυγμένη τροφή, γέμισε την γεννήστρα με ινφουσόρια, έχε για backup δυο καλλιέργιες νεοεκκολαπτόμενης αρτέμιας και τα υπόλοιπα πα΄νε στα κτελ να τα παραλάβεις..

 

Μόλις θα βγάλεις και τον πατέρα από μέσα θα σου πω να ρίξεις dafnia, για να τρώνε τα μικρά, να κυνηγάνε και να έχουν φουλ πρωτείνη.. φως ναι χαμηλό, βάλε μος μέσα με το τσουβαλι καιεγώ θα έλεγα να βάλεις ενα αερόφιλτρο στην άλλη γωνία από εκεί που θα κάνει ο αρσενικός την φωλια για να βοηθάει λίγο στην ανταλλαγη αερίων ( με μειωμένες φυσαλιδες φυσικα ) και όλα θα πάνε όπως πρέπει να κάνεις!!

 

Βήμα βήμα μαζί θα βγάλουμε την γέννα σε αυτά τα πανέμορφα ψάρια!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό είναι το ζευγάρι σήμερα. Σχετικά με την ινφουσορια βρήκα τρόπους καλλιέργειας και κάπου διάβασα ότι μπορεί να γίνει με algae wafer? Μου έχει μείνει ένα κύπελο γεμάτο. Επίσης αντί για γυάλινο δοχείο μπορώ να βάλω μπουκαλάκι? 

 

71236889_388159158508171_511627417811419136_n (1).jpg

 

 

71746088_2404938703086912_5674246616626757632_n.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...