Jump to content

Νέο στήσιμο φυτεμένου και βοήθεια περί φυτών


AquaNewbie

Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Πολύ όμορφο!! :wub: :wub:

 

Σε ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και σήμερα θα κρατήσω τα φυτάκια που έγραψα παραπάνω και το soil όποιος θέλει περνάει απο Πειραιά να τα πάρει. Μετά τα πετάω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπα να ανεβάσω και μια νυχτερινή. Βέβαια είναι φάτσα φόρα το ηλεκτρόδιο γιατί το βαθμονομώ. Θα βγάλω και μόλις ανάψω τα φώτα :)

20191017_212339.jpg

  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο.  Κινηματογραφικη φωτογραφία.  Η πίσω οθόνη κάνει δυνατή δουλειά! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πολύ ωραιο.  Κινηματογραφικη φωτογραφία.  Η πίσω οθόνη κάνει δυνατή δουλειά! 

 

Ισχύει αν και στην φώτο δεν φαίνεται το ίδιο εντυπωσιακή.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά άρχισαν να μεγαλώνουν και τα φυτά :) Άλλαξα και τον μισό άνθρακα με siporax γιατί δεν βρίσκω τον λόγο ενώ λέει αλλαγή με βιολογικό στο δίμηνο. Τώρα αναμένουμε να είναι κομπλέ το νεράκι για να μπουν και τα ψαράκια σιγά σιγά

 

 

20191021_183241.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γίνεται πολύ όμορφο! 

Αν θέλεις πες μας τις ως τώρα εντυπώσεις σου από το twinstar nano  (?) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Φίλε μου γίνεται πολύ όμορφο! 

Αν θέλεις πες μας τις ως τώρα εντυπώσεις σου από το twinstar nano  (?) .

 

Να σαι καλά Παρασκευά. Το M5 είναι το σγκεκριμένο. Κοίτα η αλήθεια δεν έχω περάσει όπως τις προηγούμενες φορές απο άλγες γλίτσα και τέτοια. Δεν ξέρω αν ευθύνονται πολλοί παράγοντες σε αυτό ή βοηθάει και αυτό. Ακόμη πάντως έως τώρα δεν υπάρχει ίχνος άλγης. Σχεδόν ούτε καν στα τζάμια "μάκα"

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πολλοί  παράγοντες και σίγουρα μεγάλο μέρος λαμβάνει και το Μ5.  Να το χαίρεσαι! 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θέλησα να κάνω τεστάκια στο νερό αλλά δυστυχώς τα ΑΡΙ που είχα έληξαν. Αγόρασα λοιπόν της JBL αυτό το βαλιτσάκι που έχει μέσα πολλά. Είναι καλά?? Έχει κάνεις άποψη για αυτά?? Η είναι μάπα 

20191028_171126.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Γιατί να είναι μάπα όμως;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Προσωπικά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Γιατί να είναι μάπα όμως;

 

Γιατί δεν τα έχω ακούσει να χρησιμοποιούνται γενικά

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σχέσ

πριν 1 ώρα, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Γιατί δεν τα έχω ακούσει να χρησιμοποιούνται γενικά

Δεν έχει σχέση αυτό, το κάθε κράτος έχει τα κωλύματα του με της χψ μάρκες, ότι δεν παίζει πολύ στην Ελλάδα δεν πάει να πει ότι είναι άχρηστο ή δεν παίζει γενικά σε άλλα κράτη. πχ στην Γερμανία τα χρησιμοποιούν κατά κόρο χωρίς προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπικής άποψης είναι αξιόπιστα τα χρησιμοποιώ  2 χρονιά τώρα και ποτέ δεν πέσανε έξω σύμφωνα με συγκρίσεις και από άλλες εταιρίες. Και να σκεφτείς ότι εδώ στην γερμάνια πού μένω τα σοβαρά καταστήματα τα έχουν βασικά για να κάνουν μετρήσεις  στα δικά τους ενυδρεία.    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oκ then. Η αλήθεια εγώ πρώτη φορά τα χρησιμοποιώ. Απο μετρήσεις ακόμη έχουμε μέλλον. Τα φυτά εξακολουθούν απο την τελευταία φορά και αναπτύσσονται πολύ γρήγορα. Ομολογουμένως είναι η πρώτη φορά που δεν έχει εμφανιστεί ίχνος άλγης πουθενά. Βέβαια αυτή τη φορά με περισσότερη γνώση και αποφεύγοντας τα λάθη όταν ήμουν αρχάριος, σαφώς και καλύτερο εξοπλισμό. Μπορώ να πω πως το χαίρομαι αυτή τη φορά που δεν έχω προς το παρών τα διάφορα απρόοπτα. Λογικά την άλλη εβδομάδα τα φυτά θα έχουν ακουμπήσει την επιφάνεια (εκτός απο τo myriophyllum που έχει ήδη φτάσει) οπότε θα αρχίσω και το κόψιμο. Βάζω και μερικές φωτογραφιούλες.

20191028_201434.jpg

20191028_201449.jpg

20191028_201457.jpg

20191028_201525.jpg

20191028_201618.jpg

20191028_201627.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πανέμορφο!

Μπράβο σου και για την επιλογή εξοπλισμού και για το στήσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και κάπως έτσι έχουμε φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα. Η αλήθεια έχω χαρεί πάρα πολύ δεν με απασχόλησε καθόλου άλγη ή κάποια προβλήματα. Βέβαια διατηρώ σταθερές όλες τις παραμέτρους. Έχω βαρεθεί να κλαδεύω συνεχώς. Και σαφώς ήρθε η ώρα για να πάρει ζωή φιλοξενόντας τους κατοίκους τους. Θα μπουν οτόκυκλοι και γαρίδες ή amano ή red cherry. Aπο τους γνώστες του αντικειμένου δώστε μου τα φώτα σας..

 

 Και εδώ που θα ήθελα βέβαια και την βοήθεια σας σκεφτόμουν για ένα είδος απο κοπαδόψαρα. Σαφώς η γνωστή επιλογή είναι οι καρδινάλιοι αλλά θα ήθελα να μου πει και κανείς κάποιο συνδιασμό ή κάποιο άλλο ειδος με ομορφους χρωματισμούς που θα μπορούσα να φιλοξενήσω.

20191117_202832.jpg

20191117_202907.jpg

20191117_202911.jpg

20191117_202739.jpg

20191117_202822.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ εντυπωσιακό το ενυδρείο σου φίλε μου, φαίνονται οι ώρες δουλειάς σου πάνω του.

Συγχαρητήρια!

Όσο για κοπαδόψαρο, έχεις πολλές επιλογές, συμβουλή μου βάλε ένα είδος για να δείχνει ωραιότερο, μην μπλέξεις 2 είδη. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...