Jump to content

αλλαγή πλεύσης


dano23

Recommended Posts

Welcome! 

Η μόνη διαφορά μεταξύ γλυκού και αλμυρου ενυδρείου είναι ότι στο γλυκο ανεβάζουμε φωτογραφίες ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του ενυδρείου. Όχι ένα κλαδάκι από τη ριζα, ούτε ένα ένα τα φυτακια:P:P

 

Πέρα από τη πλάκα, ποσά λίτρα είναι η γυάλα?

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

αρχισαν τα πειραχτηρια!

Αν χρειαστεις κατι....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή και ότι χρειαστείς απο βιβλία για τα ντοκτορατ εδώ είμαστε.

 

για αρχή θα χρειαστείς ντοκτορατ στην:

βοτανολογία με έμφαση στις αλγής

βιολογία

χημεία

φυσική

Θα χρειαστείς σεμινάρια υπομονής με έμφαση κατά της βίας στο ενυδρείο και κατά της βωμολοχίας και απελπισίας.

 

Βέβαια η γνώσης σου απο το αλμυρό μπορεί λιιιιιιιγο να σε βοηθήσουν.

  • Thanks 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ παιδάκια... έχω καταλάβει ότι ένα φυτεμένο δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση άμα θέλεις να έχεις μία συνοχή μέσα στο σύστημα σου εκτός και αν πεις τα πετάω όπως είναι και γίνεται ένα συνοθύλευμα.. 

@Antonis K αυτοί που δεν φοβούνται στο θαλασσινό να δείξουν τα θετικά και τ αρνητικά ανεβάζουν ολόσωμη... όλοι οι άλλοι απλά δείχνουν ένα κοραλι που πάει και κρύβουν 10 που δεν πάνε..το ενυδρείο είναι 9 γαλόνια(40 λίτρα μεταφράζεται αυτό νομίζω) με εσωτερική πλάτη... 

@natateo αυτά έχουν ξεκινήσει καιρό τώρα ειδικά στις συναντήσεις.. έχω ακούσει διάφορα.. μάρτυρες υπάρχουν.. χοχοχο

@Χρήστος καινούρια μονοπάτια τελείως οπότε ότι λάθος κάνω θα υποστώ τις συνέπειες...

@gyristroula @Φρου Φρου ευχαριστώ για το καλωσόρισμα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dano23 έγραψε:

έχω καταλάβει ότι ένα φυτεμένο δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση

Αν πας σε hi-tech φυτεμένο, τότε βαδίζεις στα μονοπάτια του θαλασσινού. Πρέπει να προσέχεις πολλές παραμέτρους και να είσαι αρκετά από πάνω του. Και φυσικά πολύ εύκολα μπορεί να στραβώσει κάτι.

Από την άλλη ένα ενυδρείο σαν το δικό σου, μπορεί πολύ εύκολα να γίνει ένα βιοτοπο-μονομάχο-ενυδρείο για παράδειγμα με μερικά εύκολα φυτακια και να γίνει στολίδι χωρίς πολλά πολλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Αν πας σε hi-tech φυτεμένο, τότε βαδίζεις στα μονοπάτια του θαλασσινού. Πρέπει να προσέχεις πολλές παραμέτρους και να είσαι αρκετά από πάνω του. Και φυσικά πολύ εύκολα μπορεί να στραβώσει κάτι.

Από την άλλη ένα ενυδρείο σαν το δικό σου, μπορεί πολύ εύκολα να γίνει ένα βιοτοπο-μονομάχο-ενυδρείο για παράδειγμα με μερικά εύκολα φυτακια και να γίνει στολίδι χωρίς πολλά πολλά.

δεν έχω απαιτήσεις από μένα ειδικά τώρα που θα μάθω... άμα με εξιτάρει τόσο όσο προχωράω βλέπουμε για κάτι δυνατό.. έχουμε δρόμο μπροστά μας... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που έρχεσαι από αυτήν την πλευρά φεύγοντας από την άλλη, μακάρι να ήσουν παρών και στις 2! Σίγουρα έχεις παρα πολλές επιλογές και στο γλυκό. 

 

Ανελυσε μας σιγά σιγά το τι ακριβώς θέλεις να κανεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dano23 έγραψε:

το ενυδρείο είναι 9 γαλόνια(40 λίτρα μεταφράζεται αυτό νομίζω) με εσωτερική πλάτη...

Για την ακρίβεια, είναι 34 λίτρα...;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ήρθαν και τα τελευταία... ότι βρέξει ας κατεβάσει σήμερα... έχουμε δουλίτσα το βράδυ... 

IMG_20191022_122531.jpg

IMG_20191022_123042__01.jpg

  • Like 3
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω, οργανωμενα τα πραγματα.....:thumbup:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη φάση του χόμπι άντε καλή χαρά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδάκια....έχω στο μυαλό μου διάφορα αλλά το τι θα καταφέρω να υλοποιήσω δεν ξέρω...η προσπάθεια μετράει όμως....

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλογέμιστο πλέον.

Οι αρχικές φωτογραφίες είναι απαραίτητες.:D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους..λοιπόν αρχικά να πούμε ότι κατάφερα και το έστησα..ξεκίνησα πολύ αργά βέβαια λόγω υποχρεώσεων (δουλειά,οικογένεια κτλ) και φυσικά όπως αναμενόταν τελείωσα αργά...οι σκέψεις αρκετές,υπήρχαν δυσκολίες μέχρι να πάρω μπροστά αλλά είχα και συνομιλία με καλούς φίλους που το βλέπαμε βήμα βήμα έτσι ώστε να βγει κάτι καλό όσο αφορά το scape αλλά και το φύτεμα και τους ευχαριστώ πολύ.....στήθηκαν οι ρίζες με διάφορους τρόπους αστείους αλλά και όσο προχωρούσα το καλυτέρευα ώσπου φτάσαμε στο σημείο που λέμε <<κλειδώνουμε>>....άρχισε το φύτεμα(εδώ την άκουσα λίγο) και φάνηκε για άλλη μια φορά το χέρι του πρωτάρη..η βαλισνέρια μόλις έβαλα νερό πήρε τα βουνά και τα λαγκάδια...επίσης φτιάχτηκε ένας μικρός κόλπος μπροστά με μπεζ άμμο αλλά για άλλλλλλη μια φορά πιθανολογώ λόγω βίαιης εισόδου του νερού το υπόστρωμα έφυγε από ένα σημείο και μπήκε μέσα..οκ λέω θα το φτιάξουμε στην επόμενη αλλαγή νερού..ίσως να σας κούρασα αλλά αυτά είναι κάποια από τα πράγματα που συνέβησαν στον πρωτάρη..όλα καλά όμως..όπως είπα σε προηγούμενο ποστ η προσπάθεια μετράει και παρόλη την κούραση μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα και έμεινα ικανοποιημένος από το γενικό αποτέλεσμα...ακολουθεί οπτικό υλικό με διάφορες θέσεις και το τελικό αποτέλεσμα...έχει δουλίτσα ακόμη εννοείται...στην τελική φωτογραφία έχει 2 πέτρες πάνω στις ρίζες για ευνόητους λόγους οι οποίες θα φύγουν μόλις είμαστε έτοιμοι...

IMG_20191022_205238.jpg

IMG_20191022_205832.jpg

IMG_20191022_210539.jpg

IMG_20191022_212000.jpg

IMG_20191022_225517.jpg

IMG_20191022_230456.jpg

IMG_20191022_232030.jpg

IMG_20191023_002542.jpg

IMG_20191023_010256.jpg

IMG_20191023_020555.jpg

IMG_20191023_020559.jpg

IMG_20191023_085601.jpg

  • Like 4
  • love 5
Link to comment
Share on other sites

Για πες τώρα της εντυπώσεις σου μεταξύ θαλασσινού και γλυκού ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Πολύ όμορφο έγινε!! :) 

το φύτεμα είναι λίγο παίδεμα τις πρώτες φορές :bigemo_harabe_net-82:

κάτι κατάλαβα το βράδυ...:hehe: ευχαριστώ...τώρα κάνω υπομονή να κάτσουν όλα,να δω την εξέλιξη του και μελλοντικά τι ζωντανά θα μπουν...

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Για πες τώρα της εντυπώσεις σου μεταξύ θαλασσινού και γλυκού ?

ε ακόμη είναι νωρίς αλλά απ την αρχή που μου μπήκε στο μυαλό να το επιχειρήσω ήξερα ότι μόνο εύκολη υπόθεση δεν είναι...σίγουρα μου κινεί το ενδιαφέρον η διαδικασία και ο τρόπος σκέψης που χρειάζεται να αποκτήσεις ώστε να έχεις ένα όμορφο και σωστό αποτέλεσμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...