Jump to content

Ποσα;


Kleis Gry

Recommended Posts

Καλησπερα, στο 60 λιτρο μου πλεον φιλοξενουνται 2 γκαμπυ,1 πλατυ και 17 μωρα πλατυ ποσα πρεπει να κρατησω απο τα πλατυ

Link to comment
Share on other sites

:)Καλησπέρα,

Είδες και μόνος σου ότι ένα ψαράκι έκανε 17... καταλαβαίνεις τί έχει να γίνει αν αρχίσουν να γεννούν 2-3 ψαράκια...

Στα 60λτ κρατάμε ένα "χαρέμι" δηλ. 1 αρσενικό με 2-3 θηλυκά ώστα να έχουμε περιθώριο να κρατήσουμε και τα μικρά τους μέχρι να μεγαλώσουν.

Θα πρότεινα να κρατήσεις 5-6 μικρά και να δώσεις τα υπόλοιπα. Μεγαλώνοντας τα μικρά θα σχηματίσουν το "χαρέμι".

Τα γκάπυ είναι αρσενικά/ θηλυκά/ ζευγάρι?

Καλά έκανες και έδωσες το γκουράμι!

 

Link to comment
Share on other sites

:icon_dance:Το πλατυ ειναι θυληκο 

Link to comment
Share on other sites

Φαύλος κύκλος. Τα μικρά θα μεγαλώσουν θα κάνουν άλλα μικρά (κάνουν τα αδέρφια?) οπότε που το νόημα να μείνει χαρέμι αν δεν υπάρχει τρόπος να δίνονται τα μικρά? Αν υπάρχει ναι συμφωνώ αλλά πιστεύω και πάλι 10 ψάρια είναι πολλά. 4-5 εκατοστά δεν τα λες και λίγα για αυτά τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εποτε τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα τροπο για να αναπαραχθουν  θα αγορασω (μιας και η μετρησης ειναι μια χαρα) ενα hawai platy αρσενικο ετσι αν  ζευγαροσουν θα κανουν υβριδια μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν 6 κανονικα μωρα 3 μηνων περιπου θα τα αφησω να μεγαλωσουν ετσι θα ζευγαροσουν με τα υβριδια και θα αναπαραχθουν,οσο για το θεμα με των υπερπληθησμο θα τα δινω στο aquariumshop

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο θα δω και για καμια αγγελια να βαλω

Link to comment
Share on other sites

Τις πρωαλες  εδωσα 10 στο aquariumshop αν περασεται απο εκει στο κατω μερος οπως κατεβαινεις βλεπεις ενα ενυδρειο με φυτα εκει θα κριβονται τα δικα μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...