Jump to content

Στροφή στην Αφρική


panagiotis_dms

Recommended Posts

Έπειτα από πολλή σκέψη όσον αφορά το προορισμό ενός Rio 180 λίτρων που θα έχω τις επόμενες ημέρες κατέληξα στην όμορφη Αφρική και συγκεκριμένα την λίμνη Τανγκανίκα.

 

Για να μην σας κουράζω περαιτέρω έχω τις εξής ερωτήσεις: 

1) Κατ'αρχήν σκέφτομαι να φιλοξενήσω multis και julies (αν βρω, θα βρω?). Κοχύλια που? 

Κοιτάζω και για κάποιο τρίτο είδος που να μην ανήκει στην κατηγορία των παραπάνω αν και θα ήθελα ίσως ένα ακόμα είδος rock dweller αν με παίρνει στα λίτρα και σε συμπεριφορά πχ leleupi ή κάποιο είδος που να κολυμπάει στα ανοιχτά.

2) Μιας και είμαι λάτρης του πράσινου θα μπορούσα να βάλω και κάποια φυτά ανάμεσα στις πέτρες ή θα μου τα ξεριζώσουν όλα? Δεν με πειράζει να μην φυτέψω αρκεί να υπάρχει πράσινο...κάπου.

3) Το εσωτερικό του Rio θα πάρει πόδι και σκέφτομαι 206 ή 306. Προτείνετε κάποιο άλλο? 

4) Επειδή με τα σκαψίματα των multies και ως αρχάριος, φοβάμαι μην έχω κατολίσθηση και άρα υπάρχει τρόπος να κολλήσω κάπως τις πέτρες ή τέλος πάντων να κάνω την κατασκευή όσο πιο σταθερή γίνεται? Οι πέτρες φαντάζομαι θα πρέπει να μπουν στρατηγικά ώστε να δημιουργηθούν σπηλιές. 

 

Αυτά μέχρι στιγμής. Stay tuned!

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω το ιδιο ενυδρειο και θα γινει Τανγκανικα και μενα συντομα !!!! Ευχομαι ολα να πανε κατε ευχην.

 

1) Θεωρω μια χαρα θα βρεις τα ψαρακια και κοχυλια βαζεις σαλιγκαριων, τωρα που θα βρεις δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω σε καμια λαικη θα πετυχεις. Τωρα για 3ο ειδος για μενα μπορεις να βαλεις, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι να δεις πρωτον, ωραιες συμπεριφορες και δευτερον μικρα και αναπαραγωγες.. Κοιταξε για καποιο ειδος cyprichromis, στα λιτρα σου εισαι οριακα βεβαια.

 

2) Μπορεις ανετα να βαλεις java fern, anubias, bucephalandra η κανα κεραοφυλλο που δεν θελει και αυτο φυτεμα.

 

3) Δεν μπορω με σιγουρια να πω καποιο αλλο αλλα για τα λιτρα σου καλυτερα το 306

4)Οπως ειπες, τοποθετησε τις πετρες να πατανε σταθερα, βαλε ιδανικα φελιζολ dow στον πατο. ριξε αμμο, ετσι ωστε να καλυψουνε χαμηλα τις πετρες γυρω γυρω και δεν θα εχεις θεμα. Μετα βαλε αν θες τις μικροτερες και κολλησε τις με ενυδρειακη κολλα η super glue. Αλλα γενικα καλυτερα πρωτα οι πετρες μετα οι αμμος.

 

Καλη τυχη στο εγχείρημα σου

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:) Καλώς τον!

 

1) Για κοχύλια πολλοί χρησιμοποιούν τα βρώσιμα σαλιγκάρια, τους κοχλιούς. Εγώ έχω θαλασσινά κοχύλια, αν θες σου δίνω. Multies υπάρχουν τώρα σε 2-3 καταστήματα τα julies έρχονται κι αυτά κατά καιρούς. Για τρίτο είδος μου φαίνεται μικρό το ενυδρείο. Ίσως αυτά https://www.seriouslyfish.com/species/cyprichromis-leptosoma/ που θα κολυμπάνε στα ψηλά στρώματα. Θα σου πουν καλύτερα οι έμπειροι Αφρικάνοι για την ψαροσύνθεση :lol:

2) Αν τα βάλεις πίσω/ανάμεσα από τις πέτρες που δεν θα μπορούν να τα σκάψουν θα είναι οκ λογικά.

3) Τα fluval είναι αυτά που λες; Αν ναι εγώ θα έπαιρνα το 306. Μικρή η διαφορά στα χρήματα οπότε γιατί να μην πάρεις το μεγαλύτερο; Έχω το 307 και το 2217 και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τα 2

4) Βάζεις τις πέτρες-θεμέλια από την αρχή (πριν το νερό και την άμμο) κι αφού το χτίσεις και είσαι σίγουρος πως είναι σταθερό τότε στρώνεις την άμμο και το γεμίζεις νερό. Η άμμος θα γεμίσει τις τρύπες ανάμεσα στις πέτρες και θα σφύξει όλο το νταμάρι. Έτσι το έκανα εγώ και όσες πέτρες μπήκαν στην αρχή έχουν δέσει τόσο καλά που δεν κουνάνε με τίποτα. Και δεν θα ανυσηχείς έτσι μήπως σκάψουν από κάτω αφού οι πέτρες δεν θα πατάνε στην άμμο. Οι πέτρες χρειάζεται να είναι "χτισμένες" έτσι που να δημιουργούνται πολλά κενά, σπηλιές, περάσματα κλπ 

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :thumbup:

Τα leptosoma τα είχα δει και εγώ αν και δεν μου φαίνεται τόσο καλή επιλογή μιας και το ενυδρείο θα "γεμίσει" από την διακόσμηση και θα τους αφήσει λίγο χώρο για κολύμπι. Δεν με πειράζει να μείνω και με δύο είδη αρκεί να υπάρχει κίνηση και να μην κρύβονται συνέχεια.

Μου έκανες καλή πάσα με το κερατόφυλλο και έτσι φτάνουμε στο επόμενο σκέλος το οποίο έχει να κάνει με τα νιτρικά. Στα αφρικάνικα δηλαδή που δεν έχουν φυτά πως κρατιούνται τα νιτρικά χαμηλά? Μήπως θέλει παραπάνω αλλαγές? Το κερατόφυλλο δηλαδή θα το έβαζα με αυτό το σκεπτικό και μόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα κοχυλόψαρα δεν θα ανεβαίνουν ψηλότερα από 5-6 εκατοστά από τα κοχύλια τους, για τα jullies έχω διαβάσει επίσης ότι δύσκολα ξεκολλάνε από τις πέτρες και σέρνονται συνέχεια πάνω τους. Τα leleupi ίσως έχουν περισσότερη κίνηση. Για τα νιτρικά εγώ κάνω απλά συχνές αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :thumbup:

Τα leptosoma τα είχα δει και εγώ αν και δεν μου φαίνεται τόσο καλή επιλογή μιας και το ενυδρείο θα "γεμίσει" από την διακόσμηση και θα τους αφήσει λίγο χώρο για κολύμπι. Δεν με πειράζει να μείνω και με δύο είδη αρκεί να υπάρχει κίνηση και να μην κρύβονται συνέχεια.

Μου έκανες καλή πάσα με το κερατόφυλλο και έτσι φτάνουμε στο επόμενο σκέλος το οποίο έχει να κάνει με τα νιτρικά. Στα αφρικάνικα δηλαδή που δεν έχουν φυτά πως κρατιούνται τα νιτρικά χαμηλά? Μήπως θέλει παραπάνω αλλαγές? Το κερατόφυλλο δηλαδή θα το έβαζα με αυτό το σκεπτικό και μόνο.

 

 

Η ποσοτητα των νιτρικων αλατων εξαρταται και απο τον ογκο του νερου και την ιχθυοφορτωση. Αλλη διαλυτοτητα ενα 50 λιτρο με 10 τετρα αλλη δαλυτοτητα ενα 180 λιτρο με 4-5 κιχλιδες. Επισης, σημαντικο ρολο παιζουν και οι αλγες καθως χρησημοποιουν και αυτες τα νιτρικα, μην ξεχνας ειναι και αυτοι φυτικοι οργανισμοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία καταρχήν για κοχύλια κοίτα εδώ  http://www.noveltex.gr/el/component/virtuemart  .

Κάποτε είχα αγοράσει για τα multies.Το RIO 180 έχει ενδιαφέρον για μικρά ψάρια ταγκανίκας κάνε ενα κόπο και διάβασε αυτό 

 θα σου απαντήσει πολλές ερωτήσεις σου το πιο πάνω άρθρο.

Και κάτι άλλο μην βγάλεις το εσωτερικό φίλτρο του RIO το έκανα εγώ πριν χρόνια στο RIO 400 και το μετάνοιωσα ,δική σου βέβαια η απόφαση ,Καλή επιτυχία

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα λινκς και τις πληροφορίες παιδιά!

 

On 22/2/2020 at 8:33 ΜΜ, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Και κάτι άλλο μην βγάλεις το εσωτερικό φίλτρο του RIO το έκανα εγώ πριν χρόνια στο RIO 400 και το μετάνοιωσα ,δική σου βέβαια η απόφαση ,Καλή επιτυχία

Το σκεφτόμουν για όλους τους λόγους που θα έβαζε κανείς εξωτερικό αντί για εσωτερικό (χώρος, κάδος κτλ) αλλά γιατί συγκεκριμένα τα μεγάλα εσωτερικά είναι καλύτερα από τα εξωτερικά σε αυτά τα λίτρα? Επίσης κάπου διάβασα και για τον κίνδυνο το φίλτρο να ρουφήξει άμμο και να κάνει ζημιά μέσα. Το άρθρο αναφέρει ότι μπορώ να βάλω + calvus στα λίτρα μου αν και το σκέφτομαι για multies και julies αυστηρά μιας και θα δεχτώ και τα μικρά τους αν κάνουν. 

 

On 22/2/2020 at 8:22 ΜΜ, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Επισης, σημαντικο ρολο παιζουν και οι αλγες καθως χρησημοποιουν και αυτες τα νιτρικα, μην ξεχνας ειναι και αυτοι φυτικοι οργανισμοι...

Φυσικά και το γνωρίζω αυτό απλά πιο πολύ βλέπω κυανοβακτήριο ή bba πάνω σε κελύφη σε άλλα ενυδρεία στο ιντερνετ και ούτε λόγος γι αυτό λες και είναι κάτι φυσιολογικό. Πάντως δεν θα ήθελα να βασιστώ πάνω σε κάποια άλγη για τα νιτρικά και βασικά πέρα από τις συχνές αλλαγές που αναφέρει ο φίλος @Vou δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο. Τέλος πάντων ότι είναι θα το δείξουν οι μετρήσεις και το βλέπουμε.

 

Τέλος, κάποιο καλό μέρος κοντά στην αθήνα για πετροσυλλογή? :hehe:

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2020 at 6:16 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Έπειτα από πολλή σκέψη όσον αφορά το προορισμό ενός Rio 180 λίτρων που θα έχω τις επόμενες ημέρες κατέληξα στην όμορφη Αφρική και συγκεκριμένα την λίμνη Τανγκανίκα.

 

Για να μην σας κουράζω περαιτέρω έχω τις εξής ερωτήσεις: 

1) Κατ'αρχήν σκέφτομαι να φιλοξενήσω multis και julies (αν βρω, θα βρω?). Κοχύλια που? 

Κοιτάζω και για κάποιο τρίτο είδος που να μην ανήκει στην κατηγορία των παραπάνω αν και θα ήθελα ίσως ένα ακόμα είδος rock dweller αν με παίρνει στα λίτρα και σε συμπεριφορά πχ leleupi ή κάποιο είδος που να κολυμπάει στα ανοιχτά.

2) Μιας και είμαι λάτρης του πράσινου θα μπορούσα να βάλω και κάποια φυτά ανάμεσα στις πέτρες ή θα μου τα ξεριζώσουν όλα? Δεν με πειράζει να μην φυτέψω αρκεί να υπάρχει πράσινο...κάπου.

3) Το εσωτερικό του Rio θα πάρει πόδι και σκέφτομαι 206 ή 306. Προτείνετε κάποιο άλλο? 

4) Επειδή με τα σκαψίματα των multies και ως αρχάριος, φοβάμαι μην έχω κατολίσθηση και άρα υπάρχει τρόπος να κολλήσω κάπως τις πέτρες ή τέλος πάντων να κάνω την κατασκευή όσο πιο σταθερή γίνεται? Οι πέτρες φαντάζομαι θα πρέπει να μπουν στρατηγικά ώστε να δημιουργηθούν σπηλιές. 

 

Αυτά μέχρι στιγμής. Stay tuned!

 

 

 

 

Kαλησπερα και απο μενα, με το τι εχω καταλαβει εγω 10 μηνες τωρα με 2 ειδη ταγκανυκα (rock dweller) σε 240λ. αλλα κυριως σε 1.20 μηκος (σημαντικό το μήκος) ειναι τα εξης και με καθε επιφυλαξη:

1) Συμφωνω στο ενα πετρα ενα κοχυλι, ειδικα τα τζουλις (τα Regani εχω) δεν ξεκολανε απο τη πετρα αρα με κοχυλοψαρα (ποια καλυτερα δεν ξερω) γινεται δουλεια ως προς το χωροταξικο, τα λελεουπι ειναι πιο πολυ κινητικα και τσαμπουκαλιδικα αρα να σου πουν οι πιο εμπειροι με πια shell θα ναι οκ.τριτο ειδος δεν το κοβω. Τα Τζουλις αν γινει ζευγαρι παιζει διωξιμο υπολοιπων του ειδους και γενναν απο οτι φαινεται σαν τρελα αν παρουν μπρος.

2)σε πιο βιοτοπικο πανε ωραια οι βαλινσιερες, αντεχουν παντως και οι ανουμπιες.

3) Θελουν καλη κυκλοφορια και οξυγόνωση, ξερεις καλυτερα απο μας θα το βρεις, καλα λογια λενε για τα εσωτ, των Ριο παντως.

4) Οτι σου ειπαν πριν και γω μαζι ,  στο βυθο αντι για φελιζολ ή dow μπλε εγω  εβαλα αυτο που εχουν τα ενυδρειομαγαζα τα κοραλια να καθονται, το eggcrate, οτι σου αρεσει και βολευει εσενα κανεις.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

 Το άρθρο αναφέρει ότι μπορώ να βάλω + calvus στα λίτρα μου αν και το σκέφτομαι για multies και julies αυστηρά μιας και θα δεχτώ και τα μικρά τους αν κάνουν. 

 

 

 

 

Ποιους Καλβους,τους comprecciceps ή τους ''πετρινους"?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ποιους Καλβους,τους comprecciceps ή τους ''πετρινους"?

Για αυτά λέει. .

Δεν με καίει και τόσο το θέμα των ψαριών απλά λόγω συμπεριφοράς το λέω δηλαδή ένα είδος shell dweller μαζί με ένα είδος rock dweller που εντάξει λογικό είναι να μένουν κοντά στην περιοχή τους και άντε αν έμπαινε και κάποιο άλλο που να κολυμπούσε στα ανοιχτά. Εξάλλου τα μουλτι γεννάνε σαν τρελά σε σωστές συνθήκες ναι?

Ανέκαθεν έλεγα πως για να δείξει καλά η αφρική θέλει 300+ αλλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και αφού μπορώ να βάλω και αυτά να λέω και ευχαριστώ.

 

Υ.Γ: Αν έχεις γέννες από τα τζούλι προς πώληση θα με ενδιέφερε...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα πέφτει πολύ bullying από τους Κάλβους στα κοχυλόψαρα. Οι κάλβοι ξεπερνάνε τα 10εκ και τα κοχυλόψαρα με το ζόρι φτάνουν τα 5-6. Θα τους συνδύαζα με κάτι πιο μεγάλο όπως τα leleupi, ή κοχυλόψαρα με κάτι πιο μικρό όπως τα Jullies

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Για αυτά λέει. .

 

Αυτα εχω!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μεγαλωνουν πολυ αργα οι calvus παντως απο οτι βλεπω εγω και εχουν συχνες αλλαγες στη συμπεριφορά, στρεσάρονται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2020 at 11:06 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Ευχαριστώ για τα λινκς και τις πληροφορίες παιδιά!

 

Το σκεφτόμουν για όλους τους λόγους που θα έβαζε κανείς εξωτερικό αντί για εσωτερικό (χώρος, κάδος κτλ) αλλά γιατί συγκεκριμένα τα μεγάλα εσωτερικά είναι καλύτερα από τα εξωτερικά σε αυτά τα λίτρα? Επίσης κάπου διάβασα και για τον κίνδυνο το φίλτρο να ρουφήξει άμμο και να κάνει ζημιά μέσα. Το άρθρο αναφέρει ότι μπορώ να βάλω + calvus στα λίτρα μου αν και το σκέφτομαι για multies και julies αυστηρά μιας και θα δεχτώ και τα μικρά τους αν κάνουν. 

 

 

 

 

 

Η διατήρηση  του εσωτερικού φίλτρου δεν απαγορεύει να προσθέσεις από την απέναντι πλευρά ενα εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα τι κανεις την στροφη στην Αφρικη τελικα ή σου μπήκαν δεύτερες σκέψεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να βιάζεσαι.... :hehe:

 

 

Άντε ένα αρχικό sneak peek 

 

87489301_1094308980919576_6476423413756854272_n.thumb.jpg.bc56fbed11f18a1279d220d3391f8ae1.jpg

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω 25 κιλά άμμο και 20 κοχύλια. Θα με φτάσουν? Τα κοχύλια να μπουν σε ομάδες ή απλωμένα?

Άμμο πόσο ύψος να υπολογίσω περίπου? Θα μου τα αλλάξουν βέβαια τα κοχυλόψαρα αλλά 8 πόντοι θα είναι οκ?

Πέτρες βρήκα αυτές σαν εναλλακτική στην φεγγαρόπετρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Παιδιά έχω 25 κιλά άμμο και 20 κοχύλια. Θα με φτάσουν? Τα κοχύλια να μπουν σε ομάδες ή απλωμένα?

Άμμο πόσο ύψος να υπολογίσω περίπου? Θα μου τα αλλάξουν βέβαια τα κοχυλόψαρα αλλά 8 πόντοι θα είναι οκ?

Πέτρες βρήκα αυτές σαν εναλλακτική στην φεγγαρόπετρα.

Θεωρω πως θα εισαι κομπλε με τα κιλα. Τωρα για τα κοχυλια εξαρταται τι ψαρια θα βαλεις, πχ τα multis θα τα εκμεταλλευτουν ολα οταν αρχισουν οι γεννες, αν πας σε ocellatus βαλε μερικα παραπανω απο οτι ειναι τα ψαρια και απλωσε τα οσο μπορεις..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μουλτι είναι όμορφα αλλά τα ocellatus και συγκεκριμένα τα meleagris είναι αυτά που μου αρέσουν περισσότερο. Τώρα με κάτι βιντεάκια που βλέπω δεν πολύ χαμπαριάζουν γενικά τα κοχυλόψαρα και ορμάνε σε χέρια,πόδια,σκούπες όλα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ του χαρακτήρα τους (μούλτι με ocellatus) αλλά θεωρώ τα ocellatus πιο άγρια. Για πετρόψαρο έλεγα για leleupi αλλά είδα πως είναι κάπως πιο απαιτητικά ως προς την φροντίδα τους οπότε τζούλι και μακάρι να βγει ζευγαράκι.

Σκεφτόμουν και για ένα ζευγάρι από daffodil αλλά νομίζω είναι λίγο υπερβολικό. Από τα υπόλοιπα σε τι αριθμούς να ξεκινήσω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αμμος ειναι οκ, για τα κοχυλια δεν ξερω ποσα ,ειχα διαβασει οτι σε καποια ειδη κοχυλοψαρων διαφερει  η αναλογια κοχυλιων που χρειαζονται για το καθε ενα, σε αλλα ειναι 1:2 αλλα 1:4 κλπ.

Για τα τζουλις 4-5 στην αρχη για να χεις καλες πιθανοτητες ζευγαριου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Τα μουλτι είναι όμορφα αλλά τα ocellatus και συγκεκριμένα τα meleagris είναι αυτά που μου αρέσουν περισσότερο. Τώρα με κάτι βιντεάκια που βλέπω δεν πολύ χαμπαριάζουν γενικά τα κοχυλόψαρα και ορμάνε σε χέρια,πόδια,σκούπες όλα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ του χαρακτήρα τους (μούλτι με ocellatus) αλλά θεωρώ τα ocellatus πιο άγρια. Για πετρόψαρο έλεγα για leleupi αλλά είδα πως είναι κάπως πιο απαιτητικά ως προς την φροντίδα τους οπότε τζούλι και μακάρι να βγει ζευγαράκι.

Σκεφτόμουν και για ένα ζευγάρι από daffodil αλλά νομίζω είναι λίγο υπερβολικό. Από τα υπόλοιπα σε τι αριθμούς να ξεκινήσω?

Multis/similis με ocellatus είναι πολύ διαφορετικά. Τα πρώτα μπορούν να μπουν σε ομάδες με όσα περισσότερα κοχύλια χωρέσουν και τα ocellatus μπαίνουν σε ζευγάρι και θα χρειαστούν λίγα κοχύλια απλωμένα μέχρι να βρούνε ποιο τους αρέσει.

Αν πας σε Daffodil θα έλεγα να βάλεις μόνο αυτά από πετροψαρα με ocellatus που μπορούν πιο εύκολα να προστατέψουν τον χώρο τους γιατί είναι άγρια ψαράκια. 

Αλλιώς οποίο κοχυλοψαρο σου αρέσει περισσότερο, με τζουλις ή leleupi που δεν είναι καθόλου απαιτητικά.  Σίγουρα μέχρι να βγει ζευγάρι θα πέσει ξύλο αλλά αυτό είναι μέσα στο πρόγραμμα. 

Δεν θα έβαζα άλλο πετρόψαρο εκτός αν έβρισκα ζευγάρια. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως μου τα λες θα κατεληγα σε μουλτι/σιμιλις μαζί με leleupi. Σε τι αριθμούς σε πρώτη φάση όμως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...