Jump to content

Ρύθμιση ph


Recommended Posts

πριν 43 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Ρε παιδιά εσείς που είχατε άγριους δεν στεναχωριόσασταν λιγάκι που το ψάρι ήταν στα ποτάμια μαζί με άλλα 100-200 και έφτασε να κάνει κύκλους μέσα σε 5 τζάμια; Τι παραπάνω έχει το άγριο από το εκτροφής;

Είναι τεράστιες οι διαφορές ενός άγριου από ενός εκτροφής. 

Βασικά εκτός από το DNA (που και αυτό είναι πειραγμενο)σχεδόν σε όλα τα υπόλοιπα διαφέρουν. 

Βέβαια όπως έγραψε και ο Δημήτρης ποιο πάνω καλό είναι να κρατάμε εκτροφής  ψάρια αρχικά.. 

Και βλέπουμε. 

Μεγάλο ρίσκο για κάποιον που δεν έχει ξανακρατησει τα ψάρια οι άγριοι. 

Όσο για τους ημέρους γνώμη μου είναι ότι χρειάζονται λίτρα και καθαρό νερό..

Ταισματα ιδιαίτερα και διάκοσμος έρχονται δεύτερα. 

Καλή συνέχεια!?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Έχεις δίκιο, ούτε εγώ είμαι υπερ του να αγοράζουμε ψαρεμένα, απλά συνύπολόγισε ότι:

1ον όταν έχει φτάσει το ψάρι στο κατάστημα στην Αθήνα και ζει σε γυάλα max 80l, καλύτερα να το πάρεις εσύ που είσαι χομπίστας στο δικό σου, καλύτερα θα ζήσει, αν πληροίς τις προϋποθέσεις......

2ον νομίζω, χωρίς να το ξέρω αλλά το φαντάζομαι, ότι η πλειονότητα των "ψαρεμένων" είναι απόγονοι αναπαραγωγής ψαρεμένων γονιών ή παππούδων.

Αλλά σίγουρα καλό είναι να αγοράζουμε μόνο εκτροφής, ψάρια και κυρίως κοράλλια οι θαλασσινοί.

1ον είναι με το ίδιο πάνω-κάτω με τους μονομάχους στα ποτηράκια. Όσο αγοράζουμε τόσο θα βρίσκονται εκεί.

2ον δεν το γνωρίζω, έχω δει διάφορα βιντεάκια πάντως να τα ψαρεύουν από τον Αμαζόνιο

πριν 18 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Είναι τεράστιες οι διαφορές ενός άγριου από ενός εκτροφής. 

Βασικά εκτός από το DNA (που και αυτό είναι πειραγμενο)σχεδόν σε όλα τα υπόλοιπα διαφέρουν. 

Βέβαια όπως έγραψε και ο Δημήτρης ποιο πάνω καλό είναι να κρατάμε εκτροφής  ψάρια αρχικά.. 

Και βλέπουμε. 

Μεγάλο ρίσκο για κάποιον που δεν έχει ξανακρατησει τα ψάρια οι άγριοι. 

Όσο για τους ημέρους γνώμη μου είναι ότι χρειάζονται λίτρα και καθαρό νερό..

Ταισματα ιδιαίτερα και διάκοσμος έρχονται δεύτερα. 

Καλή συνέχεια!?

Το λες από θέματα συμπεριφοράς φαντάζομαι. Λογικό μιας και το ψάρι ζούσε όλη του την ζωή στο ποτάμι κι έχει αναπτύξει άλλες συνήθειες, ένστικτα κλπ. Αυτό που ήθελα να πω είναι πως όσο έμπειρος, εξοπλισμένος και καλοπροαίρετος κι αν είναι ένας χομπίστας οι συνθήκες που μπορεί να του προσφέρει δεν φτάνουν αυτό που είχε το ψάρι στο φυσικό του περιβάλλον

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ManosA έγραψε:

Πως σου στέλνω? Δεν ξέρω τη διαδικασία...

Ειναι απλο πας στο προφιλ και πατας ενα εικονιδιο με ενα φακελο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Ααα σόρρυ του ενυδρείου σου έλεγα .

Δεν έχω κάνει μέτρηση του νερού της βρύσης.

Περιμενουμε μετρησεις του δικτυου, και σημαντικο το εαν ειναι σταθερες στο περας του χρονου.

Γενικος τα παιδια εχουν τα δικια τους περι λιτρων και περι αγριου η εκτροφης δισκου και γενικος περι οποιοδηποτε αγριου ψαριου. Στο θεμα που αναρτησε ο Σωτηρης πιστευω πως το ιδιο ισχυει και για τα σκαλαρια και γενικος για οποιοδηποτε κιχλιδα κοπαδιου, οποτε υπαρχουν καποιοι κανονες που μας βοηθανε απο την μια, στο βαθμο που μπορουμε απο την αλλη.

Μια ιδεα που μου περασε απο το μυαλο ειναι να πας αρχικα σε πιστοποιημενο ζευγαρι για τα 200 λιτρα που εχεις με σκοπο απο την μια να μαθεις εν μερη τα ψαρια και απο την αλλη να στοχευσεις στην αναπαραγωγη τους με σκοπο σε δευτερη φαση να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο για ολη την οικογενεια. Το εγχείρημα δεν ειναι ευκολο αλλα δεν ειναι και αποτρεπτικο. Ο εξοπλισμος παιζει βασικο ρολο και για μενα θα πρεπει να εισαι αποφασισμενος οτι απο την μια θα βαλεις το χερι σου στην τσεπη για οτι χρειαστει και απο την αλλη οτι πρεπει να εισαι τακτικος στην συντηρηση και στην φροντιδα τους πραγμα που αλλες κιχλιδες συγχωρουν. Το οτι δεν εχεις εμπειρια με τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι ενα θεμα που θα πρεπει να λαβεις σοβαρα στα υποψιν. Εχω δει πολλους ανθρωπους να βασανιζοντε γιατι κατι σαφως δεν κανουν σωστα και αλλους και με λιγα λιτρα σχετικα να τους εχουν λουλουδι. Οποτε ασε τους αγριους για τους αγριους και αρχισε εαν ειναι η με ενα ζευγαρι ή με λιγα δισκακια μικρα του εμποριου αλλα με σκοπο στο επομενο εξαμηνο να τους προσφερεις περισσοτερα λιτρα για ενα καλο αποτελεσμα.

Προσωπικη μου αποψη παντα.......την καλημερα μου!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Περιμενουμε μετρησεις του δικτυου, και σημαντικο το εαν ειναι σταθερες στο περας του χρονου.

Γενικος τα παιδια εχουν τα δικια τους περι λιτρων και περι αγριου η εκτροφης δισκου και γενικος περι οποιοδηποτε αγριου ψαριου. Στο θεμα που αναρτησε ο Σωτηρης πιστευω πως το ιδιο ισχυει και για τα σκαλαρια και γενικος για οποιοδηποτε κιχλιδα κοπαδιου, οποτε υπαρχουν καποιοι κανονες που μας βοηθανε απο την μια, στο βαθμο που μπορουμε απο την αλλη.

Μια ιδεα που μου περασε απο το μυαλο ειναι να πας αρχικα σε πιστοποιημενο ζευγαρι για τα 200 λιτρα που εχεις με σκοπο απο την μια να μαθεις εν μερη τα ψαρια και απο την αλλη να στοχευσεις στην αναπαραγωγη τους με σκοπο σε δευτερη φαση να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο για ολη την οικογενεια. Το εγχείρημα δεν ειναι ευκολο αλλα δεν ειναι και αποτρεπτικο. Ο εξοπλισμος παιζει βασικο ρολο και για μενα θα πρεπει να εισαι αποφασισμενος οτι απο την μια θα βαλεις το χερι σου στην τσεπη για οτι χρειαστει και απο την αλλη οτι πρεπει να εισαι τακτικος στην συντηρηση και στην φροντιδα τους πραγμα που αλλες κιχλιδες συγχωρουν. Το οτι δεν εχεις εμπειρια με τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι ενα θεμα που θα πρεπει να λαβεις σοβαρα στα υποψιν. Εχω δει πολλους ανθρωπους να βασανιζοντε γιατι κατι σαφως δεν κανουν σωστα και αλλους και με λιγα λιτρα σχετικα να τους εχουν λουλουδι. Οποτε ασε τους αγριους για τους αγριους και αρχισε εαν ειναι η με ενα ζευγαρι ή με λιγα δισκακια μικρα του εμποριου αλλα με σκοπο στο επομενο εξαμηνο να τους προσφερεις περισσοτερα λιτρα για ενα καλο αποτελεσμα.

Προσωπικη μου αποψη παντα.......την καλημερα μου!

Ευχαριστώ πολύ!

Πολύ σωστή η άποψη σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...