Jump to content

120λιτρα παει για φυτεμενο με restart.


Recommended Posts

καλησπεριζω τους ελευθερους πολιορκημενους φιλους .

ανοιγω θεμα για ενυδρειο φιλου .

120 λιτρα που θελουμε να το παμε για φυτεμενο με ευκολα φυτα .

το ενυδρειο ειναι .

IMG-0117a4d127cfd8a1d208a4efddbe9750-V.j

 

το ενυδρειο αυτο εχει ως υποστρωμα αμμο (δε ξερω κοκομετρια) και λιγο χοντρο χαλικι (πολυ λιγο) .

αυτο τρεχει με αυτα τα ψαρια για ανω των 6 ετων .

ειναι απεθαντα ολα τους , απο τα σκαλαρια και το κεφαλοπουλο μεχρι τα δολλαρια που ηταν παλια δικα μου και παιζει να ειναι και 8 ετων μαζι με τον γλυφτη .

αυτη τη στιγμη επισης το υποστρωμα ειναι γεματο σαλιγκαρια μαλαισιαν (παρα παρα πολλα) .

καταρχην να πω οτι ειμαστε πειραια-κερατσινι και χαριζονται ολα , εχουμε βρει pet που εχει πελατες που θελουν μεγαλοψαρα , εαν καποιος θελει καποιο να μου πει .

σκαλαρια 3 - αρσενικο θυληκο και δε ξερω το τριτο τι ειναι ! σιγουρα υπαρχει ζευγαρι στο τριο .

το κεφαλοπουλο , ο γλυφτης και τα 3 γομαρακια δολλαρια.

αυτα δινονται και τα 3 μαζι , ειναι οικογένεια , πανε συνεχως μαζι , δε τα χωριζουμε ! 

 

παμε στο ερωτημα , αυτο θα γινει φυτεμενο με ευκολα φυτα και επιτελους λιγα και μικρα ψαρακια , τυπου γκαπυ η γενικα τετοιο μεγεθος .

για υποστρωμα που θελω να ρωτησω τι κανουμε ; 

παμε για χαλικι ψιλο με υποστρωμα ενεργητικο ειτε φυτοχωμα βιολογικο η μπορουμε να κανουμε κατι αυτη την αμμο που τοσα χρονια ζυμωνει εκει κατω και σιγουρα ειναι ζωντανη ; 

αυτο ειναι το βασικο μου ερωτημα , την αμμο την πεταμε ;

εαν οχι τι κανουμε ; θελει να την καθαρισει απο τα σαλιγκαρια και το χοντρο χαλικι , εαν στεγνωσει θα πεθανει ; θα παψει να ειναι ωφελιμη ;

θελει να εχει ανοιχτοχρωμο εδαφος .

οποτε λευκο χαλικι με υποστρωμα η αυτη την αμμο με καθαρη πλεον καινουργια απο πανω ; 

τι θα κανατε ; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι ειναι κατι φωσφοριζον πέτρες της κακιας ώρας!!!!

Αυτα τα ψάρια μαζι με τον φίλο μου εχουν σκίσει ολα τα βιβλία για τον τροπο λειτουργίας ενός ενυδρείου.

Δεν υπαρχει κατι που να μην εχει γινει λαθος και αυτά οχι να μην παθαίνουν κατι αλλα να ειναι σαν cyborgs πλεον και να μη τα αγγίζει τίποτα.

Πριν ενα χρονο καθαριζε την πλάτη από άλατα με χημικό για τις κυψέλες στα a/c και με χλωρίνη , ε .... του επεσε μεσα το σφουγγάρι .

Απλα το έβγαλε και συνέχισαν όλοι τις ζωές τους .

Πολλές λάθος ιστορίες εχω να πω.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

παμε για χαλικι ψιλο με υποστρωμα ενεργητικο ειτε φυτοχωμα βιολογικο η μπορουμε να κανουμε κατι αυτη την αμμο που τοσα χρονια ζυμωνει εκει κατω και σιγουρα ειναι ζωντανη ; 

1- αν δεν θελετε τα σαλιγκαρακια στο υποστρωμα - πεταμα ολο. Βρασιμο, πλυσιμο, στεγνωμα - τζαμπα κοπος, γιατι θα παραμενουν τα ψόφια μεσα και θα βγαζουν παρα πολυ αμμωνια μετα . Θα παρετε πχ soil (amazonia) ή αμμοχαλικο+υποστρωμα

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6423-ada-aqua-soil-amazonia-9lt-4537934040216.html

ή https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4069-tropica-υπόστρωμα-plant-growth-substrate-1lt-5703249612007.html

2- αν δεν σας πειραζουν τα σαλιγκαρια, γινεται απλα να "τραβηξετε" το υπαρχον υποστρωμα προς τα πισω, να το "περιφραξετε " με πετρες και αν σας αρεσει λευκη αμμος, βαλτε την μπροστα. πχ οπως εκανε o @dano23

 

Link to comment
Share on other sites

Οποτε @natateo αυτό δεν λογίζεται ως ενεργό υπόστρωμα πλέον επειδή εχει τοσα χρονια εν ενεργεία.

Αλλα και να λογιζόταν εαν βαλεις άλλη άμμο από πάνω καθαρή θα αναμειχθεί και αμμο με χαλίκι δε θα δουλέψει.

Οπότε κάτι νεο και σωστό εξ αρχης παρα να σώσεις και καλα κατι το οποίο οχι μονο δε κοστίζει πολύ αλλα θα ενέχει κινδύνους να πανε ολα στραφι !

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που ειπε η @natateo ενοοει να βαλεις ενα βουναλακι απο το ιδη υπαρχων χαλικι αλλα για να μην φευγει το χαλικι να βαλεις βαμβακι αναμεσα στις πετρες και μετα βαζεις (αμα θελεις) λαευκη αμμο. Το εχω δει απο εδω

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

Οποτε @natateo αυτό δεν λογίζεται ως ενεργό υπόστρωμα πλέον επειδή εχει τοσα χρονια εν ενεργεία.

Αλλα και να λογιζόταν εαν βαλεις άλλη άμμο από πάνω καθαρή θα αναμειχθεί και αμμο με χαλίκι δε θα δουλέψει.

Οπότε κάτι νεο και σωστό εξ αρχης παρα να σώσεις και καλα κατι το οποίο οχι μονο δε κοστίζει πολύ αλλα θα ενέχει κινδύνους να πανε ολα στραφι !

Καλυτερα ολα απο την αρχη. Το φιλτρο (τοτε, που θα κάνετε μεγαλες αλλαγες) "κυκλωστε'' σε ενα δοχειο με νερο απο ενυδρειο. Αν θα σας παρει πανω απο μια μερα η αλλαγη, να βαλετε στο νερο και λιγη τροφη για τα ψαρια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ναι θα παει απο την αρχη , φιλτρο μεσα σε νερο απο ενυδρειο και λιγη τροφη για το υπαρχον βιολογικο υλικο .

οκ !

σε ευχαριστω πολυ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, σγρ φυτεμένο και με μικρά ψαράκια όπως είπες θα το ευχαριστηθεί πάρα πολύ, πάρε μια ιδέα από το δικό μου 120 λίτρα επίσης φυτεμένο που τρέχει 5-6 χρόνια απροβληματισκο χωρις co2, χωρίς λιπάσματα και περιόδους που έλειπα εξωτερικό να έχει να γίνει αλλαγή νερού 3 μήνες πάρα μόνο συμπλήρωμα της εξάτμισης από τη βρύση επιτοπου λόγο απειρίας της συζύγου, διάλεξε εύκολα φυτά καμία ρίζα και η γνώμη που πάρε ένα σακί χαλαζιακη μη ασβεστολιθικη άμμο και ξεκινά από την αρχή, κράτα για μπόλι μόνο το φίλτρο και 50-60 λίτρα νερό...... 

Screenshot_20181118-191737.png

  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@Ταυλανδεζος πανεμορφο και ακουγετε υπερπετυχημενο .

για κατι τετοιο ειναι , οχι πολλα πολλα , δε γινεται να παει στις απαιτησεις απο το τιποτα , θα βαρεθει και θα αποτυχει .

ειναι τυπος που απλα δεν εκανε τιποτα τοσα χρονια , οποτε θελει απλα το παραπανω .

τον πιστευω ομως οτι δε θα το παρατησει αυτο ,οπως δεν εγκατέλειψε η διέλυσε να μπει παταρι η ψαροσουπα που εχει . 

βλεπω εχεις για βαση αυτο που ανεφερες μια ριζα και ανουμπιες moss , τι αλλο ; 

και παει μονο του αυτο;

τα φυτα που εχεις αρκετουτσικα και ζωηρα μεγαλα τι τρωνε ;

βγαζουν νιτρικα η τι αλλο τα ψαρακια τοσοδουλια που εχεις ;  

Link to comment
Share on other sites

Από φυτά έχουμε και λέμε πολλά και διάφορα είδη anubias,nypchaea lotus, πολύ αγαπημένο Bucephalandra, κάποια είδη cryptocorinas, Java moss, δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι, ψαράκια στη φώτο αυτή έχω tetras και 4 ramirezi τα οποία τα έδωσα σε φίλο πλέον σε 400 λίτρα βασιλιάδες, πλέον έχω endlers είναι απίστευτα να του τα προτείνεις, όσο αφορά τα νιτρικά τάιζω αρκετά δεν το φοβαμαι χορταίνουν και τα ψαράκια αλλά τα φυτά χαχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο που κανω εγω με τον μονομαχο !!!!

δε του δινω ξηρα αλλα κατεψυγμενα και diy , αλλα του δινω ΠΟΛΥ , εχει γινει γομαρι (οχι πρισμενη κοιλια) και οτι μενει παει στο υπολοιπο συστημα σε χρονο 0 .

εγω εχω και ποθο απο πανω και τραβαει τα παντα σαν φιλτρο !

θα κρατησω το σχολιο σου , πολυ μου αρεσε , ευκολο και ομορφο .

σε ευχαριστω.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφεύγω από το θέμα και με συγχωρείς θα ήθελα αν μπορείς έστω με pm να μου δώσεις πληροφορίες για το πόθο που τον τοποθετήσες πως τον διατηρείς είχα διαβάσει κάτι ξένα site δεν έβγαλα άκρη.... 

Link to comment
Share on other sites

τα edlers ειναι γκαπυ και αυτα ;

 

large.PSX_20200325_195520.jpg.bf681b8ba0256ac67a087e58f115c65a.jpg

 

PSX-20200327-185550.jpg

 

παμε στον ποθο η οποιο αλλο φυτο αναρριχητικο , παμε και κοβουμε ενα παρακλαδι και φροντιζουμε να εχει τετοιο μηκος ετσι ωστε το ματι (το δειχνω στην 2ρη εικονα ) να μπει μεσα στο νερο , απο εκει σε χρονο 0 θα πεταξει την ριζα για να συνεχισει να τρωει και να μεγαλωνει .

δε χαλας κανενα φυτο δεν ξεριζονεις ΤΙΠΟΤΑ .

εαν δεν εχεις πας βολτα για αθληση ( χεχεχεχε) και οπου βρεις απο σπιτι με μαντρα απο φιλο απο γιαγια απο καπου απλα κοβεις οπως ειπα παραπανω .

αν βαλεις και 2 ματια μεσα θα πεταξει και απο τα 2 , θελουμε σιγουρα να βρεχετε το ματι .

με ενα μανταλακι τον πιανεις απο πανω , εαν θεριεψει τον βοηθας να παει καπου , σε τοιχο η .....καπου , εμενα καβαλαει την TV που εχω ψηλα .

 

να ξερεις τραβαει τα νιτρικα με το καλαμακι , δηλαδη στο ενυδρειο σου που δεν εχει ρύπους πιστευω θα παρει την τροφη των φυτων σου .

οταν του κλαδεψα το ριζωμα ξανα μεγαλωσε αμέσως , τιποτα δε στεκετε διπλα του , ουτε το κερατοφυλλο που μεγαλωνει αργα και ειναι αραιό ουτε η αλγη . 

ειναι εκτος συναγωνισμού απο τα φυτα που ξερουμε , δοκιμασε αλλα εαν δεις να μπαινει εμποδιο στα φυτα σου βγαλε τον .

κανει για ενυδρεια με πολλα ψαρια , εκει ναι ειναι ενα φιλτρο !

εγω τον λατρευω διοτι το ενυδρειο μου και η ομορφια του δε σταματαει στο ανω σημειο , αλλα συνεχιζει η φυση που εχω φτιαξει και εξω επανω απο αυτο . 

εναν εισαι πειραια και δεν εχεις τετοιον να σου δωσω εγω , εχω ετοιμα με ριζα που προσφατα πηγα σε γλαστρα διοτι το ειχα γ@μησει το θεμα , ειχα βαλει 4 !!! κλαρια , πεταξανε ολα και εγινε πολεμος μεσα ! 

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

:) Καλή επιτυχία στον φίλο σου!

Τα endlerακια ειναι πολύ όμορφα και πολύχρωμα, θα γεννούν κιόλας!

Δεν είναι γκάπυ (είναι ξαδερφάκια) είναι μικρότερα σε μέγεθος.

Ωστόσο είναι σίγουρος ότι θέλει μικρά ψαράκια; Θέλω να πω έχει συνηθίσει να βλέπει μεγάλα, θα του γεμίζουν το μάτι τα μικρά παρά το χρώμα/ κίνηση που έχουν;

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ήθελε μικρά πάντα.

Ακου πριν χρονια ....πολλα ισως κοντα 2005 κοντα στα 4 ατομα πήραμε ενυδρεία , ολοι άχρηστοι και ασχετοι , ολοι πουθεναδες , με αποτελεσμα κακο και τα βαρεθηκαμε.

Αυτος ο φιλος τωρα ο Χρήστος πηρε πανω στην βαρεμάρα μας .

Αποτέλεσμα ; 

Να γινει το δικο του ο καδος μας .

Ηθελε πολλά μικρά , αλλα τους φορτώσαμε απο δολάρια ινδιανακια τιγρακια γλυφτες .....οτι να ναι .

Και ετσι κατέληξε κοντα στα 10 ετη τωρα με τους επιζήσαντες .

Αυτα που απλα δεν πεθαίνουν , αυτα που εξελίχθηκαν να ζουν στην αμμωνία στα νιτρικά στον πόλεμο!

Φτιάχνοντας εγω πριν 2 χρονια τον μονομάχο ενυδρείο μου θυμήθηκε αυτο το θελω του .

Ο καημένος!

Πραγματικά , μπαιναμε μεσα και πεταγαμε οτι δε θελαμε .

Ειμασταν οτι χειρότερο υπάρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

τα edlers ειναι γκαπυ και αυτα ;

 

large.PSX_20200325_195520.jpg.bf681b8ba0256ac67a087e58f115c65a.jpg

 

PSX-20200327-185550.jpg

 

παμε στον ποθο η οποιο αλλο φυτο αναρριχητικο , παμε και κοβουμε ενα παρακλαδι και φροντιζουμε να εχει τετοιο μηκος ετσι ωστε το ματι (το δειχνω στην 2ρη εικονα ) να μπει μεσα στο νερο , απο εκει σε χρονο 0 θα πεταξει την ριζα για να συνεχισει να τρωει και να μεγαλωνει .

δε χαλας κανενα φυτο δεν ξεριζονεις ΤΙΠΟΤΑ .

εαν δεν εχεις πας βολτα για αθληση ( χεχεχεχε) και οπου βρεις απο σπιτι με μαντρα απο φιλο απο γιαγια απο καπου απλα κοβεις οπως ειπα παραπανω .

αν βαλεις και 2 ματια μεσα θα πεταξει και απο τα 2 , θελουμε σιγουρα να βρεχετε το ματι .

με ενα μανταλακι τον πιανεις απο πανω , εαν θεριεψει τον βοηθας να παει καπου , σε τοιχο η .....καπου , εμενα καβαλαει την TV που εχω ψηλα .

 

να ξερεις τραβαει τα νιτρικα με το καλαμακι , δηλαδη στο ενυδρειο σου που δεν εχει ρύπους πιστευω θα παρει την τροφη των φυτων σου .

οταν του κλαδεψα το ριζωμα ξανα μεγαλωσε αμέσως , τιποτα δε στεκετε διπλα του , ουτε το κερατοφυλλο που μεγαλωνει αργα και ειναι αραιό ουτε η αλγη . 

ειναι εκτος συναγωνισμού απο τα φυτα που ξερουμε , δοκιμασε αλλα εαν δεις να μπαινει εμποδιο στα φυτα σου βγαλε τον .

κανει για ενυδρεια με πολλα ψαρια , εκει ναι ειναι ενα φιλτρο !

εγω τον λατρευω διοτι το ενυδρειο μου και η ομορφια του δε σταματαει στο ανω σημειο , αλλα συνεχιζει η φυση που εχω φτιαξει και εξω επανω απο αυτο . 

εναν εισαι πειραια και δεν εχεις τετοιον να σου δωσω εγω , εχω ετοιμα με ριζα που προσφατα πηγα σε γλαστρα διοτι το ειχα γ@μησει το θεμα , ειχα βαλει 4 !!! κλαρια , πεταξανε ολα και εγινε πολεμος μεσα ! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, πανέμορφα και πολύ φυσικά τα ενυδρεία σου μπράβο, μου αρέσει πολύ αλλά φοβάμαι πως με τα νιτρικά θα έχω θέμα,κάποια στιγμή ομως θα το δοκιμάσω.... Να σαι καλά!!!! 

Link to comment
Share on other sites

@Ταυλανδεζος ειναι καταπιωνα δε το συζηταμε αυτο , δεν εχεις κατι να χασεις , εαν δε δεις διαφορα η κακο τον αφηνεις ειναι ωραια πινελια !

ειναι ευκολο ενυδρειο του μονομαχου , ξερα φυλλα κερατοφυλλο ποθος και ξυλα , παει μονο του και αυτος ειναι ευτυχής διοτι πιστευω εχω παει προς τα θελω του οσον αφορά το ποιο ειναι το φυσικο του περιβαλλον .

καποτε το κερατοφυλλο δε το προλαβαινα , με κουραζε , συνέχεια γεμιζε τον τοπο, ο ποθος μαλλον το εκανε ρεμπετη !

μια που το κλαδεψα και τωρα παει λαου λαου !!!!   

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καμια ανουμπια θ αμπορουσε να την δεσει πανω στη ριζα που εχει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/31/2020 at 7:06 PM, george rapp said:

Οχι ήθελε μικρά πάντα.

Ακου πριν χρονια ....πολλα ισως κοντα 2005 κοντα στα 4 ατομα πήραμε ενυδρεία , ολοι άχρηστοι και ασχετοι , ολοι πουθεναδες , με αποτελεσμα κακο και τα βαρεθηκαμε.

Αυτος ο φιλος τωρα ο Χρήστος πηρε πανω στην βαρεμάρα μας .

Αποτέλεσμα ; 

Να γινει το δικο του ο καδος μας .

Ηθελε πολλά μικρά , αλλα τους φορτώσαμε απο δολάρια ινδιανακια τιγρακια γλυφτες .....οτι να ναι .

Και ετσι κατέληξε κοντα στα 10 ετη τωρα με τους επιζήσαντες .

Αυτα που απλα δεν πεθαίνουν , αυτα που εξελίχθηκαν να ζουν στην αμμωνία στα νιτρικά στον πόλεμο!

Φτιάχνοντας εγω πριν 2 χρονια τον μονομάχο ενυδρείο μου θυμήθηκε αυτο το θελω του .

Ο καημένος!

Πραγματικά , μπαιναμε μεσα και πεταγαμε οτι δε θελαμε .

Ειμασταν οτι χειρότερο υπάρχει.

Μου άρεσε που μοιραστηκες την ιστορία!

Τα ψαράκια πραγματικοί ήρωες!

Πώς τα πάει το ενυδρείο;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@gixxer τα δολλαρια εγιναν cyborg μαζι με τον γλυφτη , απο τις πρωτες σοδιες 2008 , αυτα τα ψαρια με αυτα που τους εκανε μεσο της ελλειψης γνωσεις κανανε αυτο που λεμε , πηρανε τα βιβλια και τους κανονες για τον τροπο λειτουργίας ενος ενυδρειου και τα καψανε !!!!

λοιπον τον εχω αφησει μονο του γιατι δεν μπορω να παω απο το σπιτι διοτι περιμενει το πρωτο του παιδακι και φοβαται .

οποτε εχασα το στησιμο και την κ@υλ@ του !

ειχα μαζεψει πετρες ......πολλες ......μεγαλες , ειχα μαζεψει ξυλα .....πολλα , ολα περασανε ελενχους και καθαρισμους , τα ξυλα εκατσα στο συνεργειο τα αποφλιωσα και τα εκανα πενα , πολυ καιρο πριν , του τα εδωσα ολα .

ακολουθησα τις συμβουλες και πηραμε ενεργητικο υποστρωμα και λευκη αμμο για ντεκορ , φυσικα εχει προστατεψει σε κουβα την βιλογια του .

αυτη τη στιγμη το εστεισε και θα παμε για φυτα καποια στιγμη , να μπει νερο και να παρει μπροστα ξανα η βιολογια .

σας αρεσει ; 

 

 

PSX_20200410_203321.jpg

PSX_20200410_203417.jpg

PSX_20200410_203524.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο σαν σκαλοπατια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια το ενυδρειο ειναι ετοιμο και τωρα θελω απο τους μυστες να μου ξεκαθαρισουν καποια πραγματα που εχω στο μυαλο μου μπερδεμενα .

παει για στρωσιμο .

ειμαστε χωρις θερμοστατη μεχρι να μπουνε τα ψαρια για να βοηθησουμε τα φυτα να προσαρμοστουν και 5 ωρες φως που θα γινουν 6 σε καμια εβδομαδα .

χθες βραδυ και σημερα βραδυ εριξε φαγητο για να εμφανιστει αμωνια .

τα βακτηρια ποτε τα ριχνουμε ; ξερω οταν εμφανιστει αμωνια αλλα δεν εχουμε τεστ οποτε θα παμε να μας κανει στο μαγαζι μια φορα μετα απο κανενα 20ημερο , αρα υποθετουμε οτι θα εμφανιστει μετα απο 2 μερες .

ξεκιναμε αυριο μα τα βακτηρια ; 

εαν για αυτα τα λιτρα με βαση το σκευασμα θελουμε Χ ποσοτητα , αυτη θα πεσει με την μια η σταδιακα ; εαν σταδιακα δια ποσες φορες και σε ποια αποσταση μεταξυ τους ; 

τροφη πλεον καθε ποτε ριχνουμε ; 

καθε μερα λιγο ;

 

IMG-d802003bcce85945f084220c9dd0315f-V.jpg

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

υποθετουμε οτι θα εμφανιστει μετα απο 2 μερες .

Την επωμενη μερα θα εχεις αμμωνια, αν η θερμοκρασια του νερου δεν ειναι κατω απο 15 βαθμους :)

πριν 17 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

εαν για αυτα τα λιτρα με βαση το σκευασμα θελουμε Χ ποσοτητα , αυτη θα πεσει με την μια η σταδιακα ;

Θα πεσει σταδιακα. Θα κάνεις τεστ καθε εβδομαδα, για να ξερεις, που βρισκεσαι.

Για να αρχιζει η διαδικασια, πρεπει να εχεις απλα μετρησιμη αμμωνια (και 0,25 ppm φτανει, καλυτερα να παει προς 1ppm)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...